ERDOĞAN SAKARYA'DA (5) 'Sakarya'ya son 19 yılda 30 katrilyon liralık yatırım yaptık'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tank Palet Fabrikası'nda yaptığı incelemelerinin ardından fabrikadan ayrıldı. Erdoğan, miting alanına giderek burada Sakaryalılara seslendi. Erdoğan, Sakarya'ya son 19 yılda 30 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını ifade etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Akçay Barajı Alternatif İçme Suyu ve Hidroelektrik Santrali, Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış töreninde açıklamalarda bulundu


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından notlar;

* 2 yılı aşkın sürenin ardından yeniden sizlerle görüşmekten memnuniyet duyuyorum. Gerçekten çok özledim. Bu salgın bizi birbirimizden ayırdı.

Tank Palet Fabrikası'nda fabrikamızda yapılan işleri gururla takip ediyoruz. Fabrikamızı yeni yatırımlarla geliştirmek için yoğun gayret içindeyiz. Birileri savunma sanayindeki adımları engellemek için iftirayı kullanmaktan çekinmiyorsa da onlara rağmen ülkemizi marka haline getirmeyi başardık. İsteseler de istemeseler de Türkiye'yi güvence altına alan adımları atacak, hedeflerine ulaşacaktır.

Bay Kemal, senin gücün bunu engellemeye yetmez. Yanındakilerin gücü de bunu engellemeye yetmez. İşte millet. Bay Kemal, siz ise illetsiniz illet. Ve Cumhur İttifakı bütün gücüyle yoluna devam ediyor. Ülkemizi ve şehirlerimizi her alanda bu hedefe yaklaştırmak için gece-gündüz çalışıyoruz.


Bugün de burada şehrimize kazandırdığımız yatırım bedeli 2 milyar 600 milyon lirayı bulan 157 kalem eser ve hizmetin toplu açılışını yapıyoruz.
Eğitimde üniversitemizin tamamladığı projelerden Bakanlığımızın okul yatırımlarına kadar çok sayıda eseri bugün resmen hizmete açıyoruz.


Sporda sporcu eğitim merkezi ve kürek-kano tesisi başta olmak üzere merkezde ve ilçelerimizdeki çok sayıda yatırımın resmi açılışını bugün yapıyoruz.
Sakarya’ya bağımlılıkla mücadele, bu konuda önemli katkı yapacak AMATEM ve ÇEMATEM tesisleri kazandırdık.

Onların resmi açılışını da bugün gerçekleştiriyoruz.
Sağlıkta 200 yataklı, görüyorsunuz değil mi, 200 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanemizi… Güzel mi, nasıl buldunuz, beğendiniz mi? ("Evet" sesleri) Yetmez, daha bunun gerisi var. Pamukova İlçe Hastanemizi, Ferizli İlçe Hastanemizi, Serdivan Kanser ve Aile Sağlığı Merkezimizi, Hendek, Yeşilyurt ve Camili Aile Sağlığı Merkezlerimizi hizmete açıyoruz.


Akçay Barajı İçme Suyu ve Hidroelektrik Santralini 215 milyon liralık bir yatırımla tamamladık, onun da açılışını bugün buradan yapıyoruz. Ayrıca, Elmalı ve Kaynarca Topçu göletlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda sulama yatırımını da bugün hizmete alıyoruz.
Sakarya Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin çok sayıda yol, meydan, hizmet binası, içme suyu, park, millet bahçesi projesi var, onların da açılışlarını buradan gerçekleştiriyoruz.


Şehrimizin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olacak Cadde 54’ün açılışını da bu vesileyle bugün yapıyoruz. Sapanca’da kentsel dönüşüm kapsamında 740 konut, 35 dükkan ve altyapı çalışmaları ile 500 kişilik öğrenci yurdunu bugün hizmete alıyoruz. Kocaali’de yapımı tamamlanan 488 konut ile okul, cami ve ticaret merkezini de resmen hizmete açıyoruz.


Tüm bu eserlerin Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımları Sakarya’mıza kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı belediyelerimizi, yüklenici firmaları, mühendisten işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Madem biz eserlerimizle ve hizmetlerimizle konuşuyoruz diye söze başladık, öyleyse Sakarya için yaptıklarımızı da şöyle bir özetle hatırlatmakta fayda görüyorum.
Sakarya’ya son 19 yılda 30 katrilyon eski rakamla, 30 milyar liralık yatırım yaptık. Eğitimde şehrimize 3 bin 366 adet yeni derslik kazandırdık. İkinci devlet üniversite olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini kurduk. Üniversite öğrencilerimiz için 10 bin 639 kişi kapasiteli yurt binaları açtık.


Ve değerli kardeşlerim, aralarında 28 bin seyirci kapasiteli stadyumumuzun da olduğu 44 adet spor tesisi inşa ettik. Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine 2 milyar lirayı aşan sosyal yardım yaptık.

Sağlıkta toplamda 1555 yataklı 19’u hastane olmak üzere 52 adet sağlık tesisini şehrimize kazandırdık, halen 10 adet sağlık tesisimizin inşası sürüyor. Biraz önce de ifade ettim, inşallah Sakarya’mıza bin yataklı bir şehir hastanesi de kazandırıyoruz. Bu hastanenin ihalesi tamamlandı, inşallah yakında yapımına başlıyoruz. Şehir hastanesiyle birlikte ayrıca 100 yataklı acil durum hastanesi de inşa ediyoruz. Toplu konutta bugüne kadar 7362 konutu tamamladık, 1139 konutun inşası devam ediyor. Sakarya eski stat ve Serdivan Milet Bahçelerinin tamlayarak sizlerin istifadesine sunduk.

Sakarya, kültür bahçeleri temalı 2029 Uluslararası Bahçecilik EXPO’suna adaylık için hazırlanıyor. Biz de ülkemizin önemli süs bitkisi yetiştiriciliği merkezlerinden olan Sakarya’nın bu girişimine elbette her türlü desteği vereceğiz.

Ulaştırmada 133 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometreye ulaştırdık. Ülkemizin en önemli ulaşım projelerinden biri olan ve 67 kilometresi Sakarya il sınırlarında yer alan Kuzey Marmara Otoyolunu tamamladık. Marmara Bölgesine taktığımız altın bir gerdanlık olan bu otoyol ile vatandaşlarımız yüksek standartlı, güvenli, kaliteli, kesintisiz ve konforlu bir ulaşım imkanına kavuşmuştur.

İçinde Karasu Tünelinin de olduğu Kaynarca-Karasu-Kocaali-Ankara hududu bölünmüş yolunun büyük kesimi bitti, kalan kesimlerini de seneye tamamlıyoruz. Yapımı devam eden İznik çevre yolu dahil İznik-Mekece yolunu ve tarihi Sangarius Köprüsünün de restorasyonunu seneye tamamlıyoruz. Sakarya-Karapürçek yolunu da genişletiyoruz.


Sakarya’ya sadece hızlı treni getirmekle kalmadık, hızlı tren fabrikasını da buraya kurduk. Fabrikamız her türlü hızlı tren setlerini ve modern metro araçlarını üretiyor.
Temeli 1995’te atılan Karasu Limanını tamamladık ve işletmeye açtık. Şehrimize yapılacak adliye binasının ihalesi önümüzdeki ay yapılıyor.


Sakarya’da iki baraj, üç gölet inşa etti, üç baraj ve üç gölet daha inşa ediyoruz. İnşasının sonuna geldiğimiz Ballıkaya Barajı Sakarya ile birlikte 23 yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak. Tamamladığımız tesislerle 44 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleriyle 38 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Sakaryalı çiftçilerimize toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek sağladık. Bay Kemal, bundan haberin var mı?


Sakarya’ya son 19 yılda bir endüstri bölgesi, dört organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 24 ar-ge merkezi ve dört tasarım merkezi kurduk. Şehrimizde 2002 yılında aktif sigortalı kişi sayısı 167 binken, bugün bu rakam 300 bini bulmuştur. Sakarya’daki 76 bin iş yerimizi verdiğimiz 2,5 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşvikiyle destekledik. İnşallah Karasu’daki fabrikanın faaliyete geçmesiyle, Arifiye’deki fabrikanın yeni yatırımlarla büyütülmesiyle, Sakarya’yı savunma sanayinin yıldız şehri haline getirme yolunda ilerliyoruz.

Önümüzdeki dönem de her alanda Sakarya’yı daha büyük hizmetlerle buluşturacağız. Bu duygularla açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin bir kez daha şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.


Ve diyorum ki; Sakarya saf çocuğu masum Anadolu'nun. Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun. Ne kadar güzel değil mi?


Evet, şimdi hemen kurdeleyi keselim. Hazır mıyız Sakarya?

# ERDOĞAN SAKARYA'DA 2021 İLE İLİŞKİLİ:

02 Tem 2021 - 15:54 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.322.355 kez ziyaret edildi.

Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?