Sakarya'nın ilk arabuluculuk merkezi açıldı

Sakarya Arabuluculuk ve Tahkim A.Ş. bünyesinde hizmet verecek olan Sakarya Arabuluculuk Merkezi, 09 Temmuz Cuma günü saat 14.00’da resmi açılışını yaptı

Haber albümü için resme tıklayın

Semerciler Mahallesi, Bosna Caddesi, Başyapı Plaza, No:101-102 Adapazarı adresinde hizmet verecek olan Arabuluculuk Merkezi’nin kurucular kurulu; Şükran TAŞDEMİR, Ahmet ÇİL, Ahmet NALBANT, Osman AYAR, Sinan TAŞDEMİR, Ahmet Bülent ATEŞOĞLU, Sezai DUMAN, Emine Füsun ATİLLA ve İlknur Bayram AKYÜZ’den oluşmaktadır.

Açılış kurdelesini Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Ali İhsan Yavuz, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Sakarya Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır Ceza Reisi Mehmet Sertaç Kesler, Karasu Belediye Başkanı Av.İshak Sarı, Sakarya Baro Başkanı Av.Abdurrahim Burak, MÜSİAD Başkanı İsmail Filizfidan, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’nun kestiği Sakarya Arabuluculuk Merkezi'nin kurucularından Şükran Taşdemir, Ahmet Çil ve Ahmet Nalbant açıklamalarda bulundu.

Şükran Taşdemir, "Sakarya Barosunda 30 yıldır avukatlık yapıyorum. 8 kıymetli avukat arkadaşımla beraber biz burayı bir çözüm amaçlı olarak kurduk. Sakarya'da bir ilkiz. İnşallah çözüm amaçlı olarak da devam etmeye inançlıyız. Mahkemelerin yükü ağır ve gerçekten yargı şuan o kadar tıkanmış bir vaziyette ki... Siz yargıya başvurduğunuzda en iyi ihtimal alacağınız sonuç 2 ya da 3 yılı buluyor. Bazen bu 5 hatta 10 yıla kadar çıkabiliyor. Ama arabuluculukta bu olay tamamen ortadan kalkıp 1 hafta süre içerisinde bütün sorunlarınızı çözebiliyorsunuz." dedi.  

Ahmet Çil, "Arabuluculuk Merkezini 9 ortak olarak açtık. Anonim Şirket olarak kurulduk. Merkezimiz 270 metrekare büyüklüğünde, 5 toplantı odası, iki özel görüşme odası, bir idari oda, bay-bayan lavaboları, bir karşılama solunu, iki bekleme salonu, dinlenme odası, mutfak, arşiv gibi kullanım alanlarına sahiptir.

9 kurucu ortak olarak Sakarya ve bölge için hizmet vereceğiz. İş hukuku, ticaret hukuku, aile hukuku, sigorta hukuku, tazminat hukuku, gayrimenkul ve eşya hukuku, tüketici hukuku, spor hukuku, sağlık hukuku gibi özel hukuk alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Uzman Arabulucularımızın yanında akademisyen hocalarımızdan oluşan danışmanlarımız ile bilirkişilerden oluşan güçlü bir ekip ile hizmet veriyoruz. Geniş bir kadroyla beraber kaliteli ve çözüm odaklı hizmet vermek için gayret ediyoruz." dedi.

Ahmet Nalbant, "Sakarya geneline hitap edecek şekilde bir arabuluculuk merkezi oluşturmuş bulunmaktayız. Herkesi davet ediyoruz. Arabuluculuğu tanıtmak için ilk arabulucu Sakarya merkezi olarak arabulucuda tüm Sakarya'da tanıtmak hedefimiz. Bunu açılışımızdan sonra da gerçekleştireceğiz. Yargının yükünü hafifletmek için bu göreve talip olduk." dedi.

Avrupa ve Amerika’da yaklaşık kırk yıla yakın bir süredir uygulanan uyuşmazlık çözüm yöntemi olan arabuluculuk kurumu, ülkemizde de en sık kullanılan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olmaya başladı.

Ülkemizde dava şartı olarak; iş hukukundan, ticari uyuşmazlıklardan ve tüketici hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda ve özel uzmanlık alanı olan banka ve finans hukuku, fikri mülkiyet hukuku, gayrimenkul hukuku, tazminat hukuku, enerji ve maden hukuku, sağlık hukuku, spor hukuku, inşaat hukuku vb. alanlarında da arabuluculuk faaliyetleri devam etmektedir. Arabuluculuk Kanunu’nda yapılacak olan değişiklikler ile arabuluculuğun aile hukukundan ve kira sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar için de dava şartı haline gelmesi beklenmektedir.

Arabuluculuğun Avantajları Nelerdir?

Ekonomiktir

Kısa sürede çözüme kavuşturur

Dostane çözümler sunar

Gizlilik esastır

Sürecin kontrolü tarafların elindedir

Taraflar süreçten istediği zaman vazgeçebilir

Arabuluculuk, özellikle dava yoluyla karşılaştırıldığında çok fazla avantajı olan bir yöntemdir. Bu avantajları nedeniyle arabuluculuk dünyada ve ülkemizde her geçen gün daha çok tercih edilir hale gelmiştir. İnsanlar arasındaki ilişkileri koruyarak dostane bir çözüm yolu sunar, var olan ilişkilerin kötüye gitmesini engeller ve bozulmuş ilişkilerin düzelmesini sağlar. Arabuluculukta taraflar, aralarındaki iletişimi sürdürdüklerinden, isteklerine uygun ortak bir çözüm bulma şansları yüksektir ve çabuk çözüm sağlar.

Arabuluculuk yöntemi ile toplumsal hayatta yaşanan sorunlar çok daha kısa sürede ve ekonomik olarak çözülebilmektedir. Arabuluculuk gizlidir. Arabuluculukta ileri sürülen görüşler, belgeler, teklifler ve ikrarlar gizlidir ve mahkemelerde delil olarak kullanılamaz. Bu nedenle, taraflar çekinmeden her konuyu masaya yatırabilirler. Bu nedenle kamuoyuna yansımasından çekinilen şirket sırrı, özel sır, ticari sır gibi hassa konularda arabuluculuk tercih edilmektedir. Sürecin kontrolü tarafların elindedir ve mutabık kalınan konularda anlaşma yapılır. Taraflar arabuluculuktan her an vazgeçebilirler. Kimse istemediği bir anlaşmayı imzalamaya zorlanamaz.

Sakarya’da Arabuluculuk İçin Başvurabileceğim Yer Var mıdır?

Türkiye’de ilk olarak 22.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile bir "alternatif uyuşmazlık çözüm yolu” olan arabuluculuk, hukuk bürolarından ve avukatlık ofislerinden bağımsız ilk merkez olarak, Sakarya Arabuluculuk Merkezi ile Sakarya’da faaliyetlerine başlamıştır.

Sakarya’da ilk olan Sakarya Arabuluculuk Merkezi, uyuşmazlıkların çözümünde, konusunda uzman arabulucular, bilirkişiler ve danışmanların yardımları ile tarafların dava yoluna gitmeden çok kısa sürede uzlaşmalarını amaçlanmaktadır. Çözüme bağlanması zaman alan ve aynı zamanda giderek daha da masraflı hale gelen geleneksel dava açma yöntemi yerine, alternatif bir çözüm aracı olarak geliştirilen müzakereye ve arabuluculuk tercih edilmeye başlanmıştır.

11 Tem 2021 - 16:52 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.283.209 kez ziyaret edildi.

Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?