Şehirden 15 Temmuz mesajları...

15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıl dönümünde Vali Çetin Oktay Kaldırım başta olmak üzere şehir protokolü mesajlar yayınladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın mesajı;

15 Temmuz 2016 gecesinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından devletimiz, demokrasimiz, milli birlik ve beraberliğimiz, anayasal düzen ve özgürlüklerimiz hedef alınarak gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimini, tüm dünyanın gözü önünde milletçe bertaraf edişimizin üzerinden beş yıl geçti.

O geceden ertesi günün sabahına kadar hiç uyumadan her daim nöbet tutarak hain darbe girişimine karşı tek yürek olup, milletçe eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmış olmanın onur ve gururunu bugün bir kez daha idrak etmekteyiz.

Türk milletinin yeniden dirilişinin ve adeta şahlanışının en önemli göstergesi olan 15 Temmuz Destanı, tankın, topun, uçağın, modern silahların millet iradesinin karşısında bir şey ifade etmediğini, milletimizin tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde olduğu gibi topyekûn vatan ve bayrak aşkıyla dolu sineleriyle, yeri geldiğinde adını bir kez daha şanlı tarihe yazdırarak vatanını ne pahasına olursa olsun koruyacağını ve bu uğurda gözünü kırpmadan gazi ve şehit olabileceğini göstermiştir.

O gece yurdun dört bir köşesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara akın eden Aziz Milletimiz, FETÖ/PDY terör örgütünün hain girişimini vatan ve millet aşkını yüreğinde barındıran kahraman güvenlik güçlerimizle birlikte bertaraf etmeye azmetmiş, öyle ki kahraman halkımız bu hain şer odaklarına karşı iman dolu sineleriyle adeta çelikten bir set oluşturarak ülkemizin birlik ve beraberliğine, milletimizin istiklaline kast edenlere yine geçit vermemiştir.

Malazgirt Savaşı, Çanakkale Savaşı, İstiklal Savaşı, Dumlupınar Savaşı, Sakarya Savaşı ve İstanbul’un Fethinde olduğu gibi 15 Temmuz gecesi de yine tarihe şanlı bir destanın adı yazılmış, milli iradeye kasteden hainler emellerine ulaşamamış ve bu aziz millet yeni bir demokrasi zaferine imza atmıştır. Kahraman Türk Milleti, daha güçlü bir Türkiye şiarıyla medeniyetinden ve mazisinden aldığı cesaret, özgüven ve güç ile müreffeh ve dünyanın sayılı devletlerinden birisi olma hedefine bugün daha emin adımlarla ilerlemektedir.

O gece tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de milli iradeye darbe yapmak isteyen ve Valiliğimizi işgal girişiminde bulunan asker kılığına girmiş teröristlere gereken her türlü cevap verilmiş ve bu hain kalkışma, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu ve çağrısıyla meydanlara akın eden Kahraman Sakarya Halkı tarafından büyük bir azim ve ferasetle bastırılmıştır.

Bu aziz millet, vatan mevz-u bahis olduğu zaman hiç düşünmeden aynı safta birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza duracağını ve ne pahasına olursa vatanından, bayrağından, hürriyetinden, birlik ve beraberliğinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bizler şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu önemli günü hep şerefle yad edecek, bu uğurda şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi ve medar-ı iftiharımız gazilerimizi asla unutmayacak, onların ailelerinin ve yakınlarının daima yanlarında durarak kapımızı ve gönlümüzü onlara her daim açık tutacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde şehitlik mertebesine ulaşan Aziz Şehitlerimize bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet diliyor, gazilik şerefine erişen kahramanlarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yüce, mesajında, o gece Sakarya sokaklarına çıkarak darbe girişimini bastıran vatandaşlara şükran duygularını iletti.

Yarın tarihe ismini kazıyan, hiç unutulmayacak bir günün sene-i devriyesini yaşayacaklarını aktaran Yüce, "Milletin kutlu zafere imza attığı, demokrasinin ve halkın gücünün ne kadar kudretli olduğunu idrak ettiğimiz bir gündü 15 Temmuz. Hain darbe girişimi esnasında Sakarya'da eşlerini, evlatlarını, ailesini geride bırakıp ülkemizi hainlere teslim etmemek için sokağa inen yüzlerce vatandaşımız vardı. O unutulmaz gecede şehadet makamına erişen kardeşlerimizin acısını ilk günkü gibi yüreklerimizde taşıyor ve bize yaşattıkları bu gururu hiçbir zaman unutmuyoruz." ifadelerini kullandı.

Yüce, Sakarya halkının darbelere karşı dik duruşla demokrasi, milli irade ve adalet tavrını net şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

- "Milletimizin kahramanlığını asla unutmayacağız"

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın mesajı;

15 Temmuz gecesi yüce Allah’ın inayeti ve aziz milletimizin kararlılığı sayesinde darbeci teröristlerin oyunlarının bozulduğunu söyleyen Alemdar, darbe teşebbüsüne karşı direnişin, milletimizin demokrasiyi yaşatmak için canlarından vazgeçmeye hazır olduğunu, özgürlük ve demokrasinin toplumsal zeminde kazanılmış, uğruna bedeller ödenmiş ve tamamıyla hak edilmiş değerler haline geldiğini ifade etti.

15 Temmuz gecesi yüce Allah’ın inayeti ve aziz milletimizin kararlılığı sayesinde darbeci teröristlerin oyunlarının bozulduğunu söyleyen Alemdar, darbe teşebbüsüne karşı direnişin, milletimizin demokrasiyi yaşatmak için canlarından vazgeçmeye hazır olduğunu, özgürlük ve demokrasinin toplumsal zeminde kazanılmış, uğruna bedeller ödenmiş ve tamamıyla hak edilmiş değerler haline geldiğini ifade etti.

VESAYETDEĞİL, ESARET GİRİŞİMİ 

Bu değerleri koruyarak tüm gerekleriyle hayata geçirmek ve gelecek kuşaklara aktarmanın bu milletin evlatlarının en önemli görevi olduğunu belirten Başkan Alemdar: “15 Temmuz, millet egemenliği üzerinde yeni bir vesayet girişimi değil, düpedüz bir esaret girişimiydi. Tanklar milletin üstüne sürülürken, milletin Meclisi bombalanırken, namlular sivillere ölüm kusarken ve hainler beyhude tuzaklar kurarken, Cumhurbaşkanımızın gecenin karanlığını delip geçen kararlı sesi hepimiz için umut oldu; gün doğmadan yeni bir sabahın muştusu oldu.” dedi.

MİLLETİN İRADESİNDEN YÜKSEK BİR ŞEY YOKTUR

15 Temmuz 2016 gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından Türkiye’ye, milli iradeye, demokrasiye, ülkemizin birliği ve bütünlüğüne karşı gerçekleştirilen hain darbe girişimini bir kez daha lanetleyen Alemdar, milletin iradesinden üstün hiçbir şeyin olmadığını ve kahraman evlatların siperiyle vatanın alçaklara uğratılmayacağını belirtti.

 15 Temmuz’un, devlete kast eden hiçbir ihanetin ve hiçbir darbe teşebbüsünün asla karşılıksız kalmayacağının dosta düşmana öğretilmesi olduğunu söyleyen Alemdar, şehitlere rahmet, gazilere sıhhat diledi.

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hainlerine geçit vermeyen milletin kahramanca mücadelesini asla unutmayacaklarını vurguladı.

15 Temmuz'da milletin yazdığı destanın omuzlarına ağır sorumluluk yüklediğini ifade eden Tever, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu sorumluluk, vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği için daha çok çalışma ve kenetlenme şuurudur. FETÖ'nün iç ve dış destekçileri marifetiyle kalkıştığı 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin 5. yıl dönümündeyiz. Milletlerin tarihinde asla unutulmayan ve unutulmaması gereken günler vardır. Şehitlerimize duymamız gereken minnet ve göstermemiz gereken vefa adına, 15 Temmuz 2016 da böyle bir gündür. Ne FETÖ'cü hainlerin ihanetini ne de milletimizin topyekun gösterdiği kahramanlığı asla unutmayacak ve unutturmayacağız."

- "Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihanetidir"

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, darbe girişiminin aziz millete ve bu topraklara yapılan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihaneti olduğunun altını çizdi.

Milli iradeyi hiçe sayan FETÖ'cü terör örgütü mensuplarının, büyük Türk milletinin cesaretini, vatanperverliğini, bağımsızlık aşkını, bayrak ve ezan sevdasını hesaba katmayıp hak ettikleri cevabı aldığını aktaran Kılıçaslan, şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir darbe, hiçbir kalkışma, asla meşru değildir ve hiçbir şekilde savunulamaz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize kasteden bu girişim, karşılıksız kalmadı. Milletin iradesini ve bağımsızlığını hedef alan hain darbe girişimi, milletimizin asil duruşu sayesinde hedefine ulaşamadı ve asla da ulaşamayacaktır. 15 Temmuz gecesi yaşanan şanlı direnişi hatırlayacak, hatırlatacak, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet duygularıyla anmaya devam edeceğiz."

- "15 Temmuz, ihanetin milletin cesaretinde boğulduğu gündür"

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen de FETÖ'nün emperyalist güçleri arkasına alarak kalkıştığı darbe ve işgal girişimini milletin destansı direnişle püskürttüğü belirtti.

Tarihin birçok döneminde olduğu gibi bağımsızlıklarına yönelik kötü emelleri ve niyetleri olanlara büyük ders verildiğini aktaran Mengen, şunları kaydetti:

"Milletin izzetine, devletin bekasına dönük bu alçakça saldırıya karşı, minarelerden yükselen selalar ve Cumhurbaşkanının çağrısıyla tarihe geçen direnişle millet alanlara koşmuş, tarihten aldığı bilinçle vatanına ve bağımsızlığına sahip çıkmıştır. 15 Temmuz, millet olma şuuruyla vatanına sahip çıkan insanların, gasbettiği silahlara güvenen alçakları çıplak elleriyle boğmasıdır. 15 Temmuz, 'Çanakkale geçilmez' inancının 'Bu milletin bileği bükülmez' gerçeğiyle taçlandırılmasıdır. 15 Temmuz, tarih boyunca ikbaline ve istiklaline meftun olan milletin yüzyıllarca unutulmayacak zaferi, yeni dönemin şafağıdır."

 

Rektör Sarıbıyık’tan 15 Temmuz mesajı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’yle ilgili bir mesaj yayımlayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, yakın tarihte Çanakkale’de ve Milli Mücadele döneminde görülen vatan savunma refleksinin son örneğinin 15 Temmuz’da yaşandığını söyledi.

 Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  mesajı

Sarıbıyık mesajında, “Milletimizin kanları ve canlarıyla yazdığı tarihimizin en kritik zaferlerinden birisinin 5. yılına ulaştık. Milletimiz tarihi boyunca vatanımızı düşmana teslim etmemek için çok çetin mücadelelerle göğsünü siper etti. En yakın örneklerini Çanakkale’de ve Milli Mücadele döneminde gördüğümüz bu örneklerin sonuncusu 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşandı. Türk askeri kıyafeti giydirilmiş ama aslında kumandası başkasının elinde olan vatan haini kuklalara gereken ders ülkemizin dört bir yanında cesurca verildi. Milletimizin bu birliği ve vatan sevdası, ülkemizi ele geçirme planı güden iç ve dış tüm mihrakların aslında ne kadar boş hevesler peşinde olduklarını ve ne kadar ince planlar yaparlarsa yapsınlar amaçlarına asla ulaşamayacaklarını yüzlerine sert bir tokat gibi çarptı. Milletimizin kahramanlığının nişanesi olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz kutlu olsun. Bu duygu ve düşüncelerle özgürce aldığımız her nefeste büyük payı olan şehitlerimizi rahmetle anıyor, Rabbimden gazilerimize hayırlı ömürler nasip etmesini niyaz ediyorum” diye konuştu.

SGC Başkanı Sezai Matur’un 15 Temmuz mesajı

Demokrasiye kast edenler amaçlarına ulaşamayacaklar

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur, 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
Matur’un açıklaması şöyle:
15 Temmuz 2016'da ülkemizin tanık olduğu hain kalkışmaya, Türk milletinin verdiği destansı cevabı bugün Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutluyoruz.
Binlerce yıllık şanlı bir tarihe sahip Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan bir grup hainin kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetimini ele geçirmeyi planlayan güçler,  o gece Türk milletinin, nasıl bir direniş göstereceğini hesaplayamadılar.
TBMM’nin, özel hareket merkezinin ve kendilerini engellemeye çalışan halkın üzerine bomba yağdıran hainler öylesine vicdansızdı ki, acımasızca birçok vatandaşımızın, askerimizin, polisimizin şehadetine neden oldular.
Hainler, Sakarya Valiliğini de tanklar ve zırhlı araçlarla işgal ederken, Sakarya halkı büyük bir kararlılık, birliktelik ve kahramanlıkla bu işgali sonlandırmıştır.
Sakarya Valiliği önünde verilen ve bizzat tanık olduğumuz o mücadele 15 Temmuz’un en unutulmaz anlarından biri olmuştur. O gece Sakarya halkı demokrasiye ve devletine olan bağlığını bir kez daha ortaya koymuştur.
Atatürk'ün “Demokrasinin vazgeçilmek Kalelileri” olan tanımladığı yerel basın başta Sakarya olmak tüm Anadolu'da hain darbenin karşısında durmayı bilmiş, örnek bir tutumla halkın demokrasi mücadelesine katkı sunmuştur.
Dış güçlerin yerli işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilen ve SGC tarafından da ilk saatlerinde kınanan hain darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geti.
Şu hiç bir zaman unutulmasın:
O karanlık geceyi Türk milletine yaşatan dış güçler ve hain  FETÖ, ihanetlerinin bedelini  nasıl ödediyse, bundan sonra da Türk demokrasisine kast edenler, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar ve hak ettikleri bedeli fazlasıyla ödeyeceklerdir.

Sakarya Gazeteciler Birliği (SGB) 15 Temmuz mesajı

15 Temmuz’daki hain

girişim unutulamaz!..

 

Sakarya Gazeteciler Birliği (SGB) 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Sakarya basınının15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gecede Türk basınıyla birlikte aziz milletimizle omuz omuza mücadele ettiğine dikkat çekildi.

 

Sakarya Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizde geçmişten günümüze yaşanan ve son örneği 15 Temmuz 2016 gecesi olan darbe girişimleri, kişi hak ve özgürlükleri ile basın özgürlüğüne son veren, demokrasimiz ve geleceğimiz adına endişe verici bir durumdu.

 

Bu endişe verici durumda demokrasiye vurulmak istenen darbeyi milletimiz sokaklara dökülerek önlemiştir.  Bu girişimlerin her zaman karşısında olan Türk basını gibi Sakarya basını da ilk andan itibarin görevini yapmış ve hainlere karşı mücadelede yer almıştır.

 

15 Temmuz 2016 gecesinde olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla darbeye ve darbeci zihniyete Sakarya basını tek yürek halinde ülkemizi karanlık günlere götürme girişimlerine asla izin vermeyecektir.

 

15 Temmuz’da demokrasimiz için canını çekinmeden feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, gazilerimize ise bir kez daha geçmiş olsun diyoruz. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nde Sakarya Gazeteciler Birliği olarak demokrasimizin ve özgür basının savunucusu olmaya her daim devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

 

Bu vesileyle; Demokrasinin olmazsa olmazı, milli mücadelenin bayraktarı

Anadolu Basınına engel değil, nefes olunmasını, tasarruf tedbirleri kapsamına değil, yaşatılması amacıyla destek kapsamına alınmasını istiyoruz. Bunu,

en son 15 Temmuz'daki duruşuyla da hak ettiğine inanıyoruz” sözlerine yer verildi.

 

15 Tem 2021 - 08:30 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.308.022 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?