İşte Özkoç ve 18 CHP'li vekilinin internet gazeteciliğiyle ilgili kanun teklifi

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve 19 CHP milletvekili basın kanununda değişiklik yapılmasına dair meclise teklif verdi. Teklif şu an için komisyonda incelenirken incelemenin ardından meclis genel kuruluna gönderilecek.

Haber albümü için resme tıklayın

CHP heyeti Her şeyin çok hızlı değiştiği bir dünyada, gazetecilik ve yayıncılık yaklaşım ve usulleri de değişti ifadelerini kullanarak meclise basın kanununda değişiklik yapılmasına dair meclise teklif verdi. Teklif şu an için komisyonda dururken genel kurula daha gelmedi.

ÖZKOÇ VE 19 CHP MİLLETVEKİLLLERİNİN İNTERNET GAZETECİLİĞİYLE İLGİLİ VERDİĞİ KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- İnternet yolu ile yapılan yayınları Basın Kanunu kapsamına almak amacıyla, eser sahibi kavramı, internet yolu ile yapılan yayının içeriğini oluşturan kişilere doğru genişletilmiştir.

MADDE 2- Eserler ve yayınlarla ilgili zorunlu bilgilere ilişkin 4. madde, Basın Kanunu kapsamına alınan internet yoluyla paylaşılan eserlere ilişkin olarak genişletilmiştir.

MADDE 3- Sorumlu müdür kavramı, internet yoluyla yapılan yayınlara ilişkin olarak genişletilmiştir.

MADDE 4- Süreli yayın sahibi kavramını düzenleyen 6. madde, internet yayını sahibini de içerecek şekilde genişletilmiştir.

MADDE 5- Süreli yayınların çıkarılmasına ilişkin beyanname verilmesi kuralı, internet yayınlarının paylaşılmasına ilişkin olarak genişletilmiştir.

MADDE 6- Basın Kanunu’nun internet yoluyla yapılan yayınlara genişletilmesi sebebiyle, beyannamenin kanuna uygunluğunun incelenmesinin hukuki rejimine ilişkin 8. maddeye, internet sorumlu müdürü kavram eklenmiştir.

MADDE 7- Cezai sorumluluğa ilişkin 11. maddeye, internet yoluyla işlenen suçların oluşma anı ve cezai sorumluluğunun kimlere ait olduğu hususları eklenmiş, böylece ceza hukukunun temel ilkelerinden olan kanuniliğin gereği yapılacak, cezai sorumluluk alanında bir boşluk oluşmamasl temin edilmiştir.

MADDE 8- Haber kaynağını açıklamaya ve bu konuda tanıklık yapmaya zorlanamama kuralı, düzenleme kapsamına “içerik sağlayıcı” ve “internet sorumlu müdürü” kavramlarının eklenmesi suretiyle internet yayınlarını kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

MADDE 9- Maddeye eklenen fıkrayla, internet yolu ile paylaşılan yayın yoluyla işlenen fiillerden doğan maddî ve manevi zararlardan dolayı hukuki sorumluluğun kimlere ait olduğu belirtilmiştir.

MADDE 10- Süreli yayınlarda düzeltme ve cevaba ilişkin 14. maddeye eklenen ek fıkrayla, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un maddelerinin, bu madde kapsamı esas alınarak uygulanacağı belirtilmiştir. Böylece, Basın Kanunu’nun haysiyet hakkını koruyucu söz konusu düzenlemesi, 5651 sayılı Kanuna teşmil edilmiş, bu açıdan bir boşluk ya da karışıklık oluşmasına mani olunmuştur.

MADDE 11- 15. maddedeki ağır para cezasının miktarı güncellemiştir. Basılmış eserde zorunlu bilgilerin gösterilmemesi ya da gerçeğe aykırı olarak gösterilmesi halinde hükmedilecek ağır para cezası, internet yoluyla paylaşılan eserlerin sorumlularına doğru genişletilmiştir.

MADDE 12- Cinsel saldırı, cinayet ve intihara özendirme suçuna ilişkin 20. maddeye, internet yoluyla yapılan yayınlar açısından ağır para cezasının alt sınırı eklenmiştir.

MADDE 13- Kimlik açıklama yasağı internet yoluyla yapılan yay . &q genişletilmiş ve ağır para cezasının alt sınırı, internet yoluyla yapılan yay belirtilmiştir.

MADDE 14- Dava sürelerine ilişkin 26. maddeye, internet yoluyla işlenen suçlar dâhil edilmiştir. Genel olarak, basılmış eserler ve internet yolu ile basılmış eserlere ilişkin davaların süresinde açılmaması halinde, soruşturma aşamasında kovuşturmaya yer olmadığı kararı, kovuşturma aşamasında düşme kararı verileceği belirtilerek, bu konuda basın özgürlüğü aleyhine oluşabilecek hatalar ve yanlışlıklar engellenmek istemiştir. Yine söz konusu sürelerin başlama anları, basılmış eserler ve internet yoluyla paylaşılan eserler açısından belirtilerek, bir yandan kanunilik ilkesinin bir gereği olan öngörülebilirlik sağlanmış, öte yandan da uygulamada oluşabilecek tutarsızlık ve çelişkilere mani olunmuştur.

MADDE 15- Görevli mahkemeler ve yargılama usulüne ilişkin 27. madde, internet yoluyla işlenen suçları kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

MADDE 16-Tebligata ilişkin 29. maddeye, tebligat işlemleri açısından geçerli olmak üzere, internet yoluyla yapılan yayınların içerik sağlayıcısının yönetim yeri tanımı eklenmiştir.

18 Tem 2021 - 13:53 Sakarya/ Adapazari- Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.041.608 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?