Gençlere yönelik aşı harekatı! Yaptır aşıyı al tableti

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, son günlerde artan vaka sayılarına yönelik dikkat çekerek '' Virüse karşı olan savaşı kazanmanın tek yolu olan aşıya karşı, maalesef değişik önyargılar oluşmuş durumda. Özellikle 18-35 yaş arası kitlenin, aşılanma konusunda teşvik edilmesine yönelik il sağlık müdürlüğümüzle çalışmalar yapıyoruz 'dedi

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

SATSO TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI YÜZYÜZE YAPILDI

Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1186 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Haziran ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, son günlerde artan vaka sayılarına yönelik dikkat çekerek başladığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Son günlerde vaka sayılarımız yeniden ciddi anlamda artmış durumda. Yaşadığımız salgın sürecinin üstesinden gelebilmenin ve bu virüsü yenmenin en önemli koşulu aşı olmaktır. Ancak, virüse karşı olan savaşı kazanmanın tek yolu olan aşıya karşı, maalesef değişik önyargılar oluşmuş durumda.

Unutmamalıyız ki, aşı, Covid ile mücadelede elimizdeki en önemli silahtır. Özellikle 18-35 yaş arası kitlenin, aşılanma konusunda teşvik edilmesine yönelik il sağlık müdürlüğümüzle çalışmalar yapıyoruz. Hatta bu konuda aşılananlara teşvik amaçlı sağlık müdürlüğümüz aracılığı ile birtakım desteklerde bulunduk. Belli bir sayıda tablet aldık, müdürlüğümüze ilettik. Aşı olan gençler arasında çekiliş yapılabilir. İl müdürlüğümüz bu konuda gereken açıklamaları yapacaktır.

Sağlığımız, ekonomimiz, geleceğimiz için herkes bu konuya hassasiyet göstermeli. Türkiye ekonomisi bir kapanmayı daha kaldıramaz.

Haziran Ayı İhracatı

Haziran ayı itibariyle başlayan normalleşme süreci, ekonomiyi ve piyasaları canlandırırken, beklendiği üzere enflasyonun da yükselmesinde etkili oldu.

Tüketici fiyat endeksi haziran ayında yıllık yüzde 17.53, aylık yüzde 1,94 arttı. Bir taraftan yatırımlar, sanayide çarklar daha hızlı dönmeye başlamışken ve iş dünyamız artık salgın sonrası döneme hazırlanıyorken; diğer taraftan enflasyon baskısı ekonomiyi orta vadede etkileyecek gibi görünüyor.

Türkiye ihracatçılar meclisi tarafından açıklanan verilere göre Sakarya iş dünyası, Haziran ayında 339 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Ayrıca ilimiz 2021 yılının ilk yarısında; 2 milyar 583 milyon dolarlık ihracat performansıyla, geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık dönemine kıyasla yüzde 35’lik artış başarısı göstermiştir.

Geçtiğimiz aya göre ise yüzde 4,7’lik telafi edilebilir bir düşüş de söz konusudur.

Fındık Fiyatları

Sakarya ekonomisi için önemli bir tarım girdisi olan fındık sezonu başlıyor.  Hepimiz hükümetin açıklayacağı fındık fiyat tarifesini bekliyoruz. Sakarya’nın rekoltesi geçen yıla oranla gayet iyi. Bu sezon için fındığın taban fiyatının en az 30 lira olması üreticinin rahatlaması ve çiftçinin beklentilerini karşılaması anlamında önemli olacaktır.

İnşaat ürünleri de  ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar” Listesine Dahil Edilmeli

Geçtiğimiz aylarda hem meclis üyelerimizin, hem de bizim sıklıkla dile getirdiğimiz ham madde sıkıntısı konusunda taleplerimiz karşılık buldu. Sunta, MDF ve yonga levha gibi ahşap hammaddeler, ‘ihracı kayda bağlı mallar” listesine dahil edildi; kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Benzer bir uygulamayı demir ve çimento gibi hammadde sıkıntısı yaşanan diğer sektörlerde de bekliyoruz.

Nefes Kredisi

Belirli aralıklarla TOBB öncülüğünde, üyelerimize yönelik nefes kredisi projesine kaynak aktarıyoruz. 2009 yılından bu yana toplam 6 defa üyelerimiz için nefes kredisine kaynak aktardık. Toplam aktardığımız kaynak; 10 milyon TL ‘dir. Elimizdeki verilere göre en son verdiğimiz nefes kredimizden toplam 262 üyemiz, 35 milyona yakın kredi kullanmış durumda. 

SATSO Hizmet Binalarında Son Durum

Odamızın iki yanına yaptığımız ek hizmet binalarımız tamamlandı. SATSO hizmet kampüsü olarak faaliyete geçti. Şu ana kadar toplam 7 kiracımız var. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı faaliyete başladı, KOSGEB bu hafta sonu taşınıyor, diğer kiracılar da ağustos ayı itibariyle faaliyete geçecek. Şu anda b blokta 3 dükkan, c blokta da 4 dükkan ve 3 ofis boş durumda. Noter ve banka şubeleri için çalışmalarımız devam ediyor.  

Mesleki Eğitim

Gelişebilmemiz için ilimizin en önemli potansiyellerinden olan genç nüfusumuzu; akılla, bilimle, inovasyonla ve özgün fikirlerle yetiştirip onlara analitik ve eleştirel düşünme, problem çözme becerilerini kazandırmak zorundayız.

Bu doğrultuda meslek liselerinin niteliğini artırmaya yönelik çalışmalarımıza hız verdik. Liselere giriş sınavının ardından bu bölümlere öğrenci kazandırmaya yönelik komitelerimiz aracılığı ile çalışmalarımız oldu. Özellikle 81 ilde 81 meslek lisesi projesi kapsamındaki proje okullarımız ve bu okullardaki bölümlerin tercih edilmesi, sanayi altyapısı gelişen ilimizin nitelikli istihdamı açısından önemlidir. İnanıyorum ki; bu okullardan mezun olan öğrencilerimiz iş sıkıntısı yaşamayacaktır.

1. OSB’ye Mesleki Eğitim Merkezi

1. OSB genel kurulu yapıldı. Öncelikle yeni yönetime görevlerinde başarılar diliyorum.  Yeni yönetim ile birlikte, 1. OSB’de bulunan meslek lisesinin, mesleki eğitim merkezine çevrilmesi konusunda çalışmalarımız da başladı.

Mülteci sorunu

Dünyada çatışma ve şiddet olaylarının artmasına bağlı olarak göç eden ve sığınma arayan insan sayısında artış görülmektedir. Türkiye bu durumdan dünyada en fazla olumsuz etkilenen ülkedir. Dolayısıyla ülkemizde son birkaç yıldır bir mülteci gündemi var.

İlimizde; geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı; 15 bin 663, ikamet izni alanların sayısı; 13 bin 688 diğer kategoride olanlar; 10 bin olmak üzere toplam; 39 bin 351 mülteci yaşamaktadır.

SATSO olarak; ülkelerinde yaşanan savaş ve çeşitli nedenlerden dolayı ilimizde misafir ettiğimiz insanların Sakarya’daki durumunu değerlendirerek; eğitim, istihdam, sosyal yaşam ve kültürel adaptasyon gibi konuların ele alındığı çalıştaylar düzenledik.

Mülteci sorununun ilimizde krizden fırsata çevrilmesini, en azından düzenli bir sosyal hayat oluşturulmasını hedefledik. Biz ülke olarak bu halklara kapılarımızı açmakla kalmadık, ülkelerine destek de verdik.

Var olan mültecilerin yanı sıra; bölgelerinde sorun yaşayan milletlerden de ülkemize, ilimize yeni göç haberlerini almaya başladık. Bu sorun bir an önce çözülmelidir. Gelecek adına hem kültürel hem demografik anlamda maalesef sağlıklı bir ilerleme görülemiyor.”

Başkan Altuğ’un konuşmalarının ardından Meclis gündem maddelerine geçildi.

29 Tem 2021 - 10:55 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.141.111 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

11

Çiftçi Ahmet - Herkes işini yapsın başkan birinci organize yol yapıyorsunuz demirden yollar kapalı istediği zaman açılıyor heyşey serbest yasaklar garipler için

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 04:44
10

Akıl Var Mantık Var - Hakkaten cehalet başa bela. Aşı sadece hastalığı rahat ve ayakta geçirmenizi sağlıyor. Aşı olsan da hasta olman durumunda gene bulaştırma durumun var. Örnek, kızamık, su çiçeği, çocuk felci, boğmaca, kaba kulak vs... Hasta ve aşılı olan bireyler bu gibi hastalıkları geçirmeyen bireylerin arasına girdiklerinde onlara da bulaştırırlar. Bulaştırdikları kişiler aşılı ise bulaştırırlar kişiler rahat geçirirler değil iseler çok zorlanırlar. Şimdi, aşı olanın da geçerli sebebi var, olmayanın da. Herkes herkese kişisel kararlarında saygı duyacak. Herkes tartıp biçip karar verecek zekaya sahip.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 03:53
09

Sakaryali - Öylesine cahil insanlar varki cehalet en büyük bela.Karışmayın milletin aşısına diyor zavallı.Zavallı sensin ACİZ MAHLUK.Hastalanıp sadece kendine zararı olan bir hastalık değil bu APTAL bulaşıcı.Sonra işyerleri kapandı sokağa çıkma yasağı geldi utanmadan zırlayıp durursun birde.Devlet sana bu imkanı sağlamış git adam gibi aşını ol.Toplumu ülkeyi felakete sürüklemeye hakkın yok.Çip takacakmış gerizekalı cebinde ''GAVUR''un ürettiği akıllı telefon var.Seni zaten çipledi.İsterse dünliyor isterse takip ediyor.Önüne geleni ye,Antibiyotiğini ağrı kesicisini kanser ilacını kullan ama grip aşısında hastalık var.Hadi ulan ordan BEYİNSİZ.Sen kimsin ki seni takip etsin?Nasıl bir vasfın var ne gibi bir faydan olmuş bu Ülkeye bu Millete?

Aşı haritasına bakın cehalet'le eşdeğer oranda ilerliyor.Aşı olmayabilirsin saygı duyarım ancak tek bir şartla.Maksimum seviyede hijyen kurallarına maske ve mesafe kurallarına uyar ve kimseye sebep olmazsın o zaman susar otururum.Hatta tebrik eder gıpta ederim.Ama çarşı da pazarda maskesiz gez.Git APTAL gibi Karasu'da gondol kuyruğuna gir ve hastalık kap sonra git birinin canına kast et yada bugünkü vaka sayısını ortaya çıkart OLDU.

AŞISINI OLMAMIŞ kim varsa bir MÜSLÜMAN olarak hakkımı helal etmiyorum.Üstteki şartlara uymayanlara bu sözüm.Ahirette iki elim benim ve milyonlarca insanın eli yakanızda.CEHALET ESİRLERİ

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 29 Temmuz 22:54
15

Enes - @Sakaryali 09 nolu yoruma cevabı: Senin Müslümanlığın sorgulanmalı muslumanmisin milletin aşısı senimi gerdi ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 12:18
14

Fatih - @Sakaryali 09 nolu yoruma cevabı: Kafasız seni koyun yobaz sanane lan millletin asisindan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 12:16
08

Emre Doğru - Saygı duyduğum görüş ve düşüncelerine değer verdiğim bir büyüğümüzsünüz sayın Altuğ.Fakat hatalı bir karar olduğunu ve Türk milleti olarak kanımıza işlemiş olan bu hastalığı geride bırakmamız gerektiğini düşünüyorum.Şöyle ki;

Her kademede özellikle de vergi borcunda vs siz çok daha iyi bilirsiniz ki örnek davranışta bulunup günü gününe vergi borçlarını ödeyen vatandaşlarımız olduğu gibi bunları ödemeyip sallayan ve sonrasında çeşitli af'lardan faydalandırılarak avantaj sağlayan işverenler söz konusu.Bu sadece vergi örneği.Örnekler çeşitlendirip arttırılabilir.Burada amaç bu hastalıklı zihniyetin ödüllendirilmesini eleştirmek.Söz konusu ülke gündemimizin birinci maddesi olan tüm ülkeyi ve paydaşları ilgilendiren aşı konusunda ise bugüne kadar aşı yaptırmamış insanları ödüllendirmek hatalı bir girişim olacaktır.Fedakarca davranan toplumu tehlikeye atmayan vatandaşlar ödüllendirilmeyecek ve Tüm ülkeyi riske eden Bu Ülkenin bakanlarına hekimlerine güvenmeyen itimad etmeyen insanlar ödüllendirilecek öyle mi?Lütfen bu hatalı karardan dönün.Bahsi geçen yaş grubunda bugüne kadar aşısını olmuş vatandaşlar için belirlenen adetler bahsince çekiliş yapılmalı ve bunun düzenli yapılacağı deklare edilmeli.Toplumu tehlikeye atan insanlar ödüllendirilmemeli.Ayrıca Devlet büyükleri ile görüşme durumu olursa fikir vermesi açısından iletmeniz dileğiyle diğer bir öneri ise;

Aşı olmayan vatandaşların bu süreç içerisinde COVİD-19 virüsüne yakalanması durumunda tedavi masraflarının SGK tarafından karşılanmaması.Hatta bulaş olduğu tespit edilen tedavi yükleri'de kendilerine fatura edilmelidir.Bu Devlet'in sırtına kambur olmaktan çıkmalı bu zihniyet'e sahip vatandaşlar.Sonraki adım ise şayet hala aşı olmayan vatandaşlar söz konusu olur ve eskisi gibi sokağa çıkma yasakları olursa aşı yaptırmayanların yasaklı olması ve sokağa çıkma kısıtlamasına takılması bu Ülke'nin geleceği için faydalı olacaktır.

Son olarak NOT:Aşılama oranı en düşük il SAKARYA.Cehalet başa bela.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 29 Temmuz 22:41
06

Bekirpaşalı - Bence aşı vurulana ödül yerine vurulmayana ceza verilmeli kapalı ve toplu mekanlara giremez diye yasak koyulsun bakalım kalıyor mu? aşı vurulmayan

Yanıtla . 5Beğen . 11Beğenme 29 Temmuz 17:59
13

Sakarya - @Bekirpaşalı 06 nolu yoruma cevabı: coronaya yakalanda geber ozaman kuduz köpekte sensin

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 30 Temmuz 09:21
07

Sakaryali54 - @Bekirpaşalı 06 nolu yoruma cevabı: Kuduz köpekler gibi aşını oldun sus otur kenarda milleti dalyana getirme kafasız bekirpaşa

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 29 Temmuz 22:35
04

İşsiz Tatanga - Siz bizim gençleri o kadar düşünüyorsanız onlara ilk önce iş aş verin.bırakın bozuk aşıları bizim çocuklarımıza yapmayı.hem siz kendi işinize bakın.bu konularda birilerine alet olmayın.sizemi kaldı milletin aşısı.madem birilerine aşıları kakalıcaksınız hanı sizin üyeleriniz varya yanlarında sigortasız ucuz kaçak Suriyeli çalıştıranlar onları aşılasınlar.bunlara aşı için rüşvet vermeyede gerek yok.işten çıkartırız deyin kıçlarınada üçüncü dozu vurdururlar.madem sağlık müdürlüğü ile ortak bir kampanya başlattınız fotoğraf karelerinde müdür beyimiz niçin yok.toplantınıza tele konferans yoluylamı katıldı.

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 29 Temmuz 16:23
03

Sakaryali54 - bu aşılarda birşey var bu kadar ısrar neden acaba ?

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 29 Temmuz 15:42
02

Spamcı - Hediye hibrit araba al aşı olayım başkan :D Veya ben size tablet alayım beni smsle rahatsız etmeyin bidaha.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 29 Temmuz 15:40
01

Bet - Her ay maaaş da bağlasanız olmuyoruz seçim zamanları makarna kömür e oy satanlarla karıştırmayın bu halkı tablet için bedenimizi kullandırmayız

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 29 Temmuz 15:34
12

Arada Bi Gelir Bakarım - @Bet 01 nolu yoruma cevabı: Önce bir yazı yazmayı öğren. Paldır küldür konuşur gibi yazı yazmışsın. Aşı olmayan ölüyor diye bişey yok saçma saçma konuşma. Olmuyoruz. Olan da çenesini kapatsın otursun oturduğu yerde laga luga yapmasın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 08:32
05

Ktslskc - @Bet 01 nolu yoruma cevabı: saf aşı ol tablet hikaye teşvik saf cahil ya tek çare o şuan başka bişey biliyorsan ne bileyim koca karı ilacı falan söyle kullanalım yada öl kurtulalım aşı olmadın diye örnek olur.

Yanıtla . 2Beğen . 9Beğenme 29 Temmuz 16:48Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?