Nafi Özdin İle 40 Soruda SİMDER

Gümrükönü Söyleşileri / Fahri Tuna 1. Simder? Sakarya İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nin kısaltılmışıdır. 2. Simder ne zaman kuruld...

Gümrükönü Söyleşileri / Fahri Tuna

1. Simder?

Sakarya İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nin kısaltılmışıdır.

2. Simder ne zaman kuruldu?

15 Nisan 1991 tarihinde kuruldu.

3. Simder'i kimler kurdu?

Burhanettin Duran (şimdi Şehir Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Doçenti), Atilla Arkan (şimdi SAÜ İlahiyat Fakültesi'nde Felsefe Doçenti), Ali Okumuş(şimdi öğretmen),Tuncay Aslan (şimdi dershane sahibi), Abdülkadir Ardıç (şimdi SAÜ İşletme Fakültesi'nde doçent), Necmettin Cevdet Şimşek (tüccar), Nafi Özdin (Hattat, yayıncı).

4. Simder'in amacı ?

Adapazarı İmam-Hatip Lisesi 1956 yılında kurulan Türkiye'nin 6. okulu olmasına ve on binlerce mezunu bulunmasına rağmen aralarındaki diyalog kopukluğu yoğun biçimde yaşanıyordu. On binler mezunun aralarındaki diyalogu tesis etmek amacıyla derneğimizi kurmuş bulunmaktayız. Kuruluştaki bu amacımız zamanla genişlemiş durumdadır. Geniş kitlemizi dernek çatısı altında toplayıp her mezunumuzu yeteneği ,beceri ve elindeki imkanlarıyla topluma karşı sorumluluklarımızı yerine getirebilmeyi hedefliyoruz.

5. Simder'in kurucu, ilk, son başkanı?

Kurucu başkan olarak arkadaşlarım beni yani Nafi Özdin'i seçmişlerdi. İlk genel kurulda da ben seçildim. 20 Eylül 1994'te askere gidene kadar başkanlık görevini üstlendim. 21 aralık 2005 tarihinde Simder başkanlığına yeniden seçildim. Halen de görevimi sürdürmekteyim.

6. Nafi Özdin Kimdir?

1966 Adapazarı doğumluyum. Tozlu Camii emekli İmam-Hatibi, kurra hafız Ali Özdin'in dört çocuğunun ikincisiyim. Babam Trabzon Şalpazarı ilçesinde doğup büyümüş. İlkokul çağlarındayken Adapazarı'na gelip Asker Hafız adıyla maruf hafız Mehmet Eren'den hıfzını tamamlamış.Bir dönem İmam Hatip Okulunda Kuran-ı Kerim derslerine girmiş.Birçok hocamızın da hocasıdır.
Adapazarı İmam-Hatip Lisesi'nden 1986 yılında mezun oldum. 1999'da Hattat Ali Hüsrevoğlu ile başlayan Yrd.Doç.Dr.Mehmet Memiş hoca ile devam eden bir hat serüvenim var. Geçimimi 1996'dan bu yana Tozlu camii altındaki kitapevimden sağlamaktayım.

7. Orhan Bektaş?

Simder'in 21 Eylül 1994 ? 30 Haziran 1999 arası iki buçuk dönem başkanlığını yürüten arkadaşımızdır. Adapazarı Belediyesi çalışanıdır. Şairdir. Şiir kitabı da yayımlanmıştır.

8. Ali Abdullah?

Simder'in 01 Temmuz 1999- 18 Mart 2003 yıllarındaki başkanlığını yürüten avukat arkadaşımızdır. İkinci başkanlık döneminde Saadet Partisi Sakarya İl Başkanlığına seçilince Simder başkanlığından ayrılmış oldu. Yerine önce yönetimden sonra da kongre ile Sinan Çileli seçildi.

9. Sinan Çileli?

19 Mart 2003-20 Aralık 2005 yılları arasında bir dönem Simder başkanlığını yürüten ağbimizdir. Seçildiği dönemde Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısıydı. Akyazı Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayınca da Simder başkanlığından ayrılmış bulunmaktadır. 21 Aralık 2005 tarihinde Simder başkanlığına yeniden ben seçildim. 2012 Temmuz ayı itibarıyla Simder yönetimimiz şu isimlerden oluşmaktadır: Nafi Özdin (Başkan), İbrahim Özcan, Hasan Sayar, Yahya Bakır, İsmail Küçük, Sinan Çileli, Zeki Kovar.

10. Sakarya mı Adapazarı mı?

Biz Simder'i 1991'de kurarken Adapazarı'nın yanı sıra Akyazı, Hendek, Geyve ilçelerinde de İmam-Hatip Lisesi eğitim hizmeti vermekteydi. Sadece merkez ilçeyi değil de Sakarya ilindeki mevcut tüm imam-hatip mezunları kuşatsın veya ileride kurulacak İmam-hatip Liselerinden mezun olacakları da kapsasın düşüncesiyle derneğin adını Simder koyduk. Simder'in başındaki S, Sakarya'yı yani, ilin genelini simgelemektedir.

11. Simder'in faaliyetleri?

Simder olarak yirmi bir yıldır mezunlara, öğrencilere ve halka yönelik olmak üzere.üç alanda faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz:

12. Simder'in Mezunlara yönelik faaliyetleri?

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü yani Anneler Günü, Adapazarı İmam-Hatip Lisesi'nin bahçesinde Simder olarak mezunlar günü programı ve pilavı düzenlemekteyiz. Öceleri 400-500 civarında mezunun katıldığı programlarımıza sın yıllardaki katılım bin civarında gerçekleşmektedir. Diğer yandan camiamız arasındaki gelişmelerden (ölüm, düğün vs.) mezunlarımızı haberdar etmekteyiz.

14. Simder'in öğrencilere yönelik faaliyetleri?

Ağırlıklı olarak Adapazarı İmam-Hatip Lisesi öğrencileri olmak üzere, başka liselerden gelen öğrencilerin de katıldığı sanat kurslarıyla öğrencilerimizi yetenekleri doğrultusunda geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Açtığımız hat, çini, ebru, ney, gitar ve diksiyon kurslarıyla bir çok Adapazarlı gencin gelişmesine katkı sunmak istedik.

15. Simder'in halka yönelik faaliyetleri?

Simder olarak fikri, dini ve eğitimle ilgili halka yönelik bir çok konferanslar düzenledik. Halit Ertuğrul, Mustafa Karataş, Mustafa Yazgan, Yaşar Alptekin, Mustafa Özcan konferansları ilk aklıma gelen organizasyonlarımızdır.Bunun yanında yaz aylarında ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik yaz okulu programları organize ettik.

16. Simder yaz okulları?

İlköğretim çağındaki çocuklara yönelik yaptığımız bir çalışmadır. O yaşlardaki çocukların öğrenmesi gereken dini, ahlaki ve kültürel bilgileri eğlenceli ortamlarda vermeye çalıştık. Çocukları derslerin yanında, onları havuza, sinemaya, tiyatroya ve pikniğe de götürerek güzel bir tatil imkanı da sunduk.

17. 'Adapazarı'nı Seviyorum' konulu Şiir Yarışması?

Deprem sonrası tertiplenen bir programdı. Yıpranmış ve içinde acı hatıralarımız da olsa şehrimize olan sevgimizi gündeme getirerek insanlarımıza moral vermeyi düşündük. Ali Erbaş, Fahri Tuna, Mustafa Turan, Ziya Cevherli, Ali Çinici, Sinan Çileli, Yılmaz Güney, Mustafa Emircan, Hamza Tekin ve Orhan Bektaş'tan oluşan seçici kurul eserleri değerlendirdi. Halk ve Liseler arası olmak üzere iki kategoriden oluşan yarışmada ödül olarak birinciye 4 çeyrek altın, ikinciye 3 çeyrek, üçüncüye 2 çeyrek ve mansiyonlara ise 1 çeyrek altın verildi. Liseler arası dereceye girenler sırasıyla, Esra Birinci, Rukiye Aydoğan, Şeyma Başar, Zeliha Güney, Eyüp Demirtaş. Halk kategorisinde; Fatma Çolak, Cumhur Aydoğdu, Zeynep Kardeş, Cihat Adleyba, Recep Kaymak ödüle layık görüldü.

18. 'Adapazarı'nı Seviyorum' konulu Kompozisyon Yarışması?

Liseler arasında; Tuba Açık, Büşra Ataseven, Zehra Zengin, Zehra Betül Bakan, Abdurrezzak Sevindik ödül alırken Halk kategorisinde ise; Fatma Zehra Kamacı, Yasemin Baymaz, Nurullah Yavaş ödüle layık görüldü. Ödüle layık görülen kız öğrenciler, aldıkları ödülleri ihtiyacı olan depremzede öğrencilere bağışlayarak yarışmaya farklı bir değer katmışlardı.

19. Fıtrat Dergisi?

Derneğin kurulduğu ilk yıllarda sesimizi duyurabilmek ve faaliyetlerimizi camiamızla paylaşabilmek amacıyla dernek adına bir bülten çıkarma ihtiyacı duyduk. Şimdiki gibi internet üzerinden haberleşme imkânı yoktu. Aylık olarak ve sekiz sayı çıkarabildiğimiz Fıtrat adındaki dergimizde güncel konuları içeren yazılar da yer alıyordu. Yetenekli öğrencilerimizin yazılarını ve şiirlerini de yayınlayıp onların kendilerini geliştirebilmelerine katkıda bulunuyorduk. Bir takım zahmetleri olsa da sonuç olarak son derece etkili bir çalışmaydı. Gerçi ben öğrencilik yıllarımda da dergicilik konusunda kısa bir tecrübe yaşamıştım. Karikatür çizdiğim dönem; lise birinci sınıftayken Kaynana adında bir mizah dergisi çıkarmıştık.

20. Kaynana Dergisi?

Kaynana dergisi bizim öğrencilik yıllarımızda yaşadığımız ilk yayıncılık tecrübemizdi. Okuldayken karikatür çizen bir öğrenci idim. Yine bizim sınıfta benden çok daha iyi olan Selahattin Akbulut adında karikatürist bir arkadaşımızla ve farklı okullardan yazar çizer birkaç öğrenci arkadaşlarla çıkarttığımız bir karikatür ve mizah dergisi idi Kaynana. O günün şartlarında baktığımızda çok şeyler başardığımızı düşünüyo-rum. Bugünkü imkanlar olmadığı için hem çiziyor, hem mizanpajıyla ilgileniyorduk. Yazılarını dahi elle yazıyorduk. Baskıya hazırlıyor, İzmit'e gidip bastırıyor, basıldıktan sonra harmanlıyor, zımbalıyor, dergi hâlini aldıktan sonra da satışı ile ilgileniyorduk. Güzel bir tecrübe idi. Ekonomik sebeplerden dolayı ömrü kısa oldu. Fakat hatırası hâlâ devam ediyor.

21. 50. Yıl Belgeseli?

Okulumuzun eğitime başlamasının 50. Yıldönümü münasebetiyle 2006 yılında Simder olarak yaptığımız bir belgeseldi. Yönetmenliğini okulumuz mezunlarından Fahri Tuna'nın yapmış olduğu belgeselimizi yine okulumuz mezunlarından Yahya Bakır seslendirmişti. Okulumuzun kuruluş serencamını anlatan belgeselde, ilk mezunların hatıralarına, eski hocalarımızın anlatımlarına ve okulumuzdan mezun olmuş bazı kişilerin konuşmalarına yer verildi.

22. 50.Yıl Gecesi?

Simder tarafından elli yıllık geçmişi olan okulumuzun şanına yakışır bir şekilde tertiplenmiş programdı. 2006 yılında iki bin kişilik Adapazarı Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirdiğimiz programın açılışını, hazırlamış olduğumuz 50. Yıl Belgeseliyle yaptık, ilk mezunlarımıza ve en uzun süre görev yapmış hocalarımıza plaket takdimiyle saygımızı ve sevgimizi göstermek istedik. Hatıraların tazelendiği ve okulların var oluşuna etkisi olanlara duaların edildiği program, Erkan Mutlu Tasavvuf Müziği Konseri ve Semazenlerin sema gösterisiyle devam etti

23. İlk mezunlara plaket?

Okulumuzun 1963 yılında verdiği ilk mezunlar; Ali Baktıroğlu, Celal Bilgin, Hakkı Pelin, Mustafa Bilgiçli, Nevzat Yöntem, O.Zeki Ayvaz, Ömer Öztürk, Sefer Parlak. 50.Yıl programında bu isimlerden hayatta olanlara plaket takdim etmiştik.

24. En uzun süre görev yapan öğretmenlere plaket?

Gülşen Sarıöz, Kemal Özdemir, Zekeriya Kurt, Recep Sargın, Adnan Koçyiğit, Hamdi Akkoç, Ali Gezici, Numan Yazıcı, İbrahim Baran, en uzun süre görev yapan hocalarımızdan bazıları. Bu hocalarımız yaklaşık 20-25 yıl kadar okulumuzda hizmet vermiş olmalarından dolayı kendilerine takdir ve teşekkür plaketi takdim edilmişti.

25. Numan Yazıcı?

İdealist, alışılmışın dışında bir meslek dersi hocası, Yeteneklerine göre öğrencileri yönlendiren, becerilerini geliştirmeleri yönünde destek veren sıra dışı bir hocamız. 2009 yılında Hakk'a yürüdü. Allah rahmet eylesin.

26. Mustafa Karabulut?

Disiplinli bir hocamız idi. Müdür baş muavinliği yaptığı için çocukların hem ihtiyaçlarıyla ilgilenir hem de kötü alışkanlıklar edinmesinler diye son derece sert bir disiplin uygulardı. Şuurlu ve dindar bir nesil yetiştirme düşüncesiyle mesaisi dışında da öğrencilerini kontrol ve takip ederdi.

27. Sadettin Kolbasar?

Kuran-ı Kerim dersi hocamızdı. Son derece güzel sesi, makam ve usul bilgisi olduğu için çok güzel Kuran-ı Kerim okurdu. Bazı derslerde öğrencilerine usul göstermek için okumaya başladığında diğer sınıflardan da sesi duyulur ve hatta bazı hocaların derslerine ara verip hocayı dinledikleri de olurdu. Birkaç ay öncesi dernekten arkadaşlarla evine ziyaretine gittik. Ayrılmadan bir aşır okumasını rica ettik. Bizi kırmadı okudu ve ilerlemiş yaşına rağmen bize 'maşallah' dedirtti.

28. Kemal Özdemir?

Bize Ahlâk dersine girmişti. Dolayısıyla ben de meslek dersi hocası zannediyordum. Hali davranışı ve kullandığı cümleler meslek dersi hocalarımızı aratmayacak derecede dini konulara vakıf olduğunu gösteriyordu. Daha sonra hocamın branşının Edebiyat olduğunu öğrendim. Kibar, aydın ve ince fikirli bir beyefendiydi. 'Biz İmam Hatip okullarında öğretimden çok eğitime önem verdik" diyen ve ne yaptığını bilen bir şahsiyettir.

29. Ali Gezici?

Matematik hocamızdı. Derslerinde ciddi ve disiplinli, cetveli düzgün ve kendi hayatında da düzenli tertipli planlı bir kişidir. Bugün sorsanız okul döneminden bir konu, mutlaka bir yerlere not etmiş ve saklamıştır. Bulur çıkartır. Size belgesiyle sunar. Arşivi kuvvetli, işine sadık ve sorumluluklarını son derece ciddiye alır. Matematiği sadece öğretmeye değil daha çok sevdirmeye çalışırdı.

30. Ziya Cevherli?

Öğretmen olarak okulumuza geldiğinde ben son sınıftaydım. Uzun süre okulumuzda hem hocalık hem de idarecilik yaptı. Öğrenim gördüğü okulun müdürlüğünü yapma mutluluğuna erişmiş bir hocadır. Şu an Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

31. Adapazarı İmam-Hatip Lisesi'nden yetişenler?

Okulumuzdan bir çok alanda birbirinden değerli bir çok mezunumuz vardır; bilimden sanata, siyasetten bürokrasiye, spordan ticarete? valiler, belediye başkanları, milletvekilleri, profesörler, yazarlar, çizerler, şampiyon sporcular. Bir kaçını burada tanıtmak isterim.

32. Prof.Dr. Mustafa İsen?

İmam Hatip okulunun orta kısmını Adapazarı İmam Hatip okurken, parasız yatılı sınavını kazanarak Çorum İmam-Hatip Lisesi'ne geçmiş, okulunu orada tamamlamış, çok değerli bir bilim adamımızdır. Halen Edebiyat profesörü, çok değerli bir entelektüeldir. Beş yıl Kültür Bakanlığı Müsteşarlığından sonra 2007 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

33. Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz?

Okulumuz 1970 mezunudur. Halen Diyanet İşleri Başkanlığı Yardımcılığı görevini sürdürmektedir

34. Prof.Dr.Ali Erbaş?

Okulumuz 1980 mezunudur. Bir dönem Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı. Şu an Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

35. Prof.Dr. Mustafa Karataş?

Okulumuz 1980 yılı mezunudur. Kanal 7'de 'Muhabbet Kapısı' programını sunmaktadır.

36. Yetişen Valiler?

Hasan İpek (Bayburt Valisi) 1977, Özdemir Çakacak (Uşak Valisi ) 1978, Mehmet Çetin (Ağrı Eski Valisi, emekli) 1979 okulumuz mezunlarıdır.

37. Yetişen Milletvekilleri?

Nezir Aydın (RF v FP Sakarya Milletvekili) 1976, Nazif Okumuş (M.H.P. İstanbul Milletvekili) 1978, Erol Aslan Cebeci (AKP Sakarya Millet Vekili) 1980 okulumuz mezunudurlar.

38. Yetişen Belediye Başkanları?

Halen görevde olanlar: Zeki Toçoğlu (Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı), Süleyman Dişli (Adapazarı Belediye Başkanı), Ali İnci (Hendek Belediye Başkanı), Orhan Yıldırım (Karapürçek belediye Başkanı). Daha önceleri seçilenler ise; Osman Emanet (Kocaali Belediye Başkanı), Ekrem Yüce (Erenler Belediye Başkanı).

39. Yetişen yazarlar/sanatçılar?

Selahaddin Şimşek (Özdeyiş yazarı), Fahri Tuna (Portre yazarı/Araştırmacı), Mustafa Emircan (Şair) Orhan Bektaş (Şair), M.Ali Eşmeli (Şair). Mustafa Topkara (Yazar), Selahaddin Akbulut (Karikatürist), Nafi Özdin (Hattat), Eşref Kotan (Karikatürist) ilk akla gelen mezunlarımızdandır.

40. Yetişen Sporcular?

Birincilik kazanmış güreşçilerimizden bazıları; Abdurrahim Kuzu, Mehmet Keleş, Ali Altınsoy, İbrahim Tak, Seyfi Kol, Şerif Özbakkal, Şükrü Kurşun, Recep Önüs, Abdulvahab Öztürk, Mehmet Akova, Nureddin Demir, Rıdvan Alıkan, Halit Akın, Salim Darbaz, Yasin Bölükbaşı.

30 Tem 2021 - 09:23 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.404.534 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?