İnşaatların kaderi, 2 Eylül’de belli olacak

Çimento ve diğer yapı malzemelerinin fiyatlarına son zamanlarda gelen yüksek zamlardan hem müteahhitler hem de vatandaşlar şikayetçi. Yapı ve inşaat malzemesi fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Sakarya'da da son birkaç yılda konut fiyatları ikiye katladı. Artan yapı malzeme fiyatları karşısında çaresiz kalan inşaat müteahhitleri, 2 Eylül’de Ankara’da toplanacak. Müteahhitler toplantıda alınacak kararlar sonucunda kendilerine yeni bir yol haritası çizecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Son birkaç yıl içerisinde ülke genelinde yapı malzemesi fiyatlarına gelen aşırı zamlardan şikayetçi olan inşaat müteahhitleri, zamlara karşı inşaatları durdurma kararı almayı konuşuyor.

İMKON Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, 2 Eylül Perşembe günü İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı'nda çıkacak olan karar sonucunda işi bırakıp bırakmayacaklarını açıklayacaklarını söyledi.

BAYRAK: “SON 1 YILDA ÇİMENTO FİYATLARI YÜZDE 200 ARTTI”

Son yıllarda yapı-inşaat sektöründe fiyatların bir hayli arttığını ifade eden Murt Bayrak, “Artan maliyet karşısında hem arsa fiyatları hem de konut fiyatları yükseldi. Yaşanan bu orantısız fiyat artışı nedeniyle ne vatandaşlar ev alabiliyor ne de müteahhitler konut inşaatı için gerekli çalışmaları yapabiliyor. Yaşanan orantısız zam nedeniyle 2 Eylül’de Ankara’da konfederasyon olarak toplanacağız. 2 Eylül’de Ankara’da toplanıyoruz. 2 Eylül sonrasında iş bırakıp bırakmayacağımıza dair karar vereceğiz. Son 1 yıl içerisinde sadece çimentoya yüzde 200 zam gelmiş. Biz müteahhitler olarak karımız hiçbir zaman değişmez, zararına mal satmayız. Ancak yapılan bu zamlar orantısız. Yaşanan artışlar vatandaşlara da yansıyor. Bizler yapılacak toplantıda çıkacak olan karara uyacağız.” dedi.

“TÜM YAPI MALZEMELERİNİN FİYATLARI ARTTI”

Son birkaç yılda tüm yapı malzeme fiyatlarının arttığını ve artan maliyetlerle birlikte müteahhitlerinde ev fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldığını söyleyen Murat Bayrak, “Artan maliyetler nedeniyle konut fiyatları da yükseliyor. Bu dolayısıyla vatandaşa yansıyor. Vatandaşları geçtik müteahhitler diyor ki bizim hiçbir zaman karımız değişmez bizler zararına mal satmayız. Bizim için önemli olan bizler şu an demiri 3 liraya alsak ona göre 6 liradan satın alırsak da ona göre satış yapacağız. Bütün malzemelere yüzde 150 civarında zam gelmiş durumda bu fiyatlarda bir şekilde daire fiyatlarına yansıyor.” şeklinde konuştu.

01 Eyl 2021 - 10:29 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.055.457 kez ziyaret edildi.

Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?