İsrail casusu Araplardan biri Sakarya'dan çıktı!

Türkiye'de İsrail istihbarat servisi MOSSAD ile bağlantılı oldukları ve İsrail için önemli bilgi ile belgeleri elde ettikleri iddia edilen 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı. Suriye ve Filistin asıllı kişilerden birinin Sakarya'da yakalandığı ve topladığı bilgiler karşılığında bu yıl 3 bin dolar aldığı kaydedildi

İsrail casusu Araplardan biri Sakarya'dan çıktı!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de İsrail istihbarat servisi MOSSAD ile bağlantılı oldukları ve İsrail için önemli bilgi ile belgeleri elde ettikleri iddia edilen 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı. İddianamede, şüphelilerin Türkiye'ye gelerek öğrenci ya da isçi görüntüsü altında, gizli yöntemler ile temin ettikleri ve milli güvenliği tehdit edecek bilgileri servis ettikleri belirtildi.

Türkiye'de İsrail istihbarat servisi MOSSAD ile bağlantılı oldukları ve İsrail için önemli bilgi ile belgeleri elde ettikleri iddia edilen 16 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı. İddianamede, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milletiyle birlikte güvenliği ve bütünlüğünü sağlamak amacıyla görev yapan kurumlardan olan Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) başlatmış olduğu çalışmalar kapsamında İsrail Devleti İstihbarat Birimine bağlı kişilerin Türkiye'de istihbari faaliyetler yürüterek 'siyasi casusluk' suçunu islediklerinin tespit edilmesi üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü aracılığıyla savcılığa bildirildiği ve sonrasında tespit edilen şüphelilerin yakalanması için çalışmalar başlatıldığı aktarıldı.

Filistinli ve Suriyeli kişilerin para karşılığı casus olarak kullanıldığı belirtildi

İddianamede, Ahmad Zaid'in İsrail Gizli Servisinin saha sorumlusu olduğu ve Almanya'da yaşadığı İsrail Gizli Servisinin Türkiye'de bulunan Filistin ve Suriye uyruklu şahıslarla irtibata geçerek, Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu şahısların, kurdukları sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini, sosyal hayatlarını, eğitim süreçlerini, yurt dışı bağlantılarını izlemek, işgale karşı direnen grupların Türkiye'deki faaliyet ve yapılanmalarından haber dar olmak için Arap asıllı, birçoğu Filistin vatandaşı, bir kısmı da Suriye vatandaşı olan şahısların para karşılığı casus olarak kullanıldığı, şahıslara maddi menfaat sağlayarak bağlılık ve sadakatlerinin diri tutulduğu aktarıldı. İddianamede, şüpheli Ahmad Zaid'in yurtdışında olması sebebiyle dosyasının ayrıldığı belirtildi.

Canlı kurye ile bağlantılı 15 kişi tespit edildi

Ödemelerin canlı kurye olarak belirlenen Abdulkadir Barakat'a Havale Ofisleri vasıtasıyla gönderildiğinin anlatıldığı iddianamede, yapılan çalışmalarda Nidal A.A. ( Sakarya'da yakalanan) Raed A. A. Ashour, Nahed S.M. Alkafarna, Alaaeddin A. M. Hamada, Mohammed I. A. Salhab, Abdelrahman Y. M. Abunawah, Ahmed J. A. Alqıshawı, Raed Ghazal, Mohammed H. I. Barzao, Yasın M.A. Abufeseıfes, Khaled M.A. Almasrı, Ahmed M. M. Shaheen, Jaser H.J. Alsoudı, Alhelou, Abdulhakim Alzaamıl ve Gassan Saade'nin Barakat ile bağlantılı olduğunun tespit edildiği ve düzenlenen operasyonlarda yakalandığı kaydedildi.

3 BİN DOLAR ALMIŞ

Sakarya'da yakalanan Nidal A.A'nın 28 yaşında olduğu ve canlı kuryeler vasıtasıyla bu yıl yaklaşık 3 bin dolar teslim aldığı soruşturma bilgilerinde yer aldı.

Daha önce de Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal isimli şahıs  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)  adına ajanlık yaptığı iddiasıyla Sakarya'da yakalanıp tutuklanmış, Türkiye ile BAE ilişkilerinin yeniden başladığı geçtiğimiz ay serbest bırakılmıştı. 


Şüphelilerin hücre tipi örgütlendikleri aktarıldı

Şüpheli Abdulkadir Barakat'ın Ahmad Zaid'in talimatları doğrultusunda kuryerlik vazifesini üstlendiğinin anlatıldığı iddianamede, yüz yüze ya da havale yöntemleriyle gizlilik esaslarına uyarak faaliyet icra ettiği, Zaid'in bu aşamalarda mümkün mertebe kurye ile diğer tarafları yüz yüze getirmemeye özen gösterdiği, para teslimatının alıcısı konumunda olan tarafların birbirleriyle diyaloglarının bulunmadığı, şebekenin havale ofisleri gibi bulundukları ülkelerin dışarıdan kişi ve kuruluşlarca mevcut uygulama ve kuralların dışında, dolasıyla kayıt altına alınmadan para transfer edilmesini sağlayan sistem aracılığı ile para transferlerini gerçekleştirdikleri, gizli haber leşme yöntemleri ile hücre tipi örgütlendikleri, para transferinin merkezinde bulunan Abdülkadir Barakat'ın yapılanmanın organizasyonunda kilit rol üstlendiği ve Zaid'in Türkiye'deki uzantısı olarak faaliyette bulunduğu belirtildi.

Tıp öğrencisi şüphelinin gizli raporlamalar yaptığı anlatıldı

Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 6'ncı sınıf öğrencisi olan Şüpheli Mohammed I.A. Salhab'ın eylemlerine yer verilen iddianamede, İsviçre'ye giderek yabancı istihbarat servisleri ile görüşmelerde bulunduğu, Ahmad Zaid ile ile internet tabanlı uygulamalar ve e-posta üzerinden görüşmeler gerçekleştirdiği, Türkiye'de faaliyet gösteren derneklerin isleyişleri, yönetim şekilleri, Türkiye ile Filistin Diasporası'nın ilişkileri ve önemli görülen şahıslar hakkında araştırmalar yaparak gizli yöntemlerle raporlamalar gerçekleştirdiği, bunun karşılığında maddi menfaat temin ettiği ve Filistin seçimleri hakkında kapalı kaynaklar üzerinden rapor hazırlayarak sunum yaptığı kaydedildi.

Şüphelinin 8 gün cezaevinde kaldığı belirtildi

İddianamede, şüpheli Abdelrahmen Abunawah'ın Filistin'de İlahiyat eğitimi gördüğü, eğitimini tamamlamak için Türkiye'ye geldiği, 2011 yılında İsrail gizli servisi tarafından gözaltına alındığı, 8 gün boyunca cezaevinde birlikte kaldığı şahsın vasıtasıyla Ahmad Zaid ile bilgi alışverişine başladığı ve canlı kurye Barakat ile irtibatı olmadan saha sorumlusuna bağlı tek şüpheli olduğu kaydedildi.

Zeytinburnu metro durağında şüpheliden para aldığı aktarıldı

Şüpheli Abddulhakim Alzaamıl'ın Düzce'de canlı kuryeden 10 bin dolar aldığı ve çatışma bölgelerine ait kritik ve gizli mahiyetli verileri kendisiyle telefon yoluyla irtibat kuran bir şahsa ilettiğinin anlatıldığı iddianamede, şüpheli Ahmed M.M. Shaheen'in ise canlı kuryeden Zeytinburnu metro durağında bin dolar aldığı ve Ahmad Zaid'in talimatları ile hareket ederek mahiyeti gereği gizli bilgileri temin ettiği belirtildi.

Şüphelilerin işçi ve öğrenci görüntüsü altına çalıştıkları aktarıldı

İddianamede, organizasyon şemasının en üstünde bulunan Ahmad Zaid'in casusluk faaliyetlerinin para transferlerine yön verdiği, şüphelilerin talimat ile Türkiye'ye gelerek öğrenci ya da isçi görüntüsü altında faaliyetlerine devam ettikleri, ankesörlü telefon, internet tabanlı güvenilir iletişim araçları, gizli ve şifreli mail hesapları üzerinden irtibat kurdukları saha sorumluları ile gerektiğinde yurt dışına çıkarak, yüz yüze talimatlandırıldıkları, menfaat karşılığında gizli yöntemler ile gösterdikleri çaba sonucu temin ettikleri ve milli güvenliği tehdit edecek bilgileri servis ettikleri belirtildi.

Milli menfaatlerin zarar görebileceği şekilde faaliyetler icra ettikleri vurgulandı

İddianamede, Türkiye'de ikamet etmekte olan şahıs ya da toplulukların hedef alındığı, bu kişiler üzerinden devletin iç veya dış menfaatlerinin tehlikeye atıldığı, gizli yöntemlerle bilgilerin temin edildiği, temin edilen bilgilerin servis edilerek karşılığında maddi menfaat sağlandığı, şüphelilerin yurt dışı kaynaklı kurum ya da kuruluşlarca maddi menfaat karşılığında organizasyonun içine çekildiği, para transferlerinin de olağan olmayan yöntemlerle gerçekleştirildiği, temin edilen bilgilerin de gizli yöntemlerle aktarıldığı ve uluslararası ilişkiler dahilinde milli menfaatlerin zarar görebileceği şekilde faaliyetlerin icra edildiği kaydedildi.

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, 16 tutuklu şüphelinin 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Şüpheliler iddianamenin kabul edildiği İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesinde, 8 Şubat 2022 tarihinde hakim karşısına çıkacak.

03 Ara 2021 - 14:49 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.439.917 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

18

Türkçüyüm - ne arabın yüzü,nede şamın şekeri .kendi ülkesine ihanet edenden hayır gelmez.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 16:03
17

Akyazili Ogrenci - Ümmete bak hele (!) Bunlar 5 seneye kadar bizi vatanımızda bile kovar.... Tşk hükümet tşk

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 13:56
16

Mithat - 6 milyon ne olduğu belirsiz insani soktu ülkemize adam.. yakalamakla bitmezler..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 03:11
15

Menekese1 - Aynen de öyle hepsi de ellerinde geçen ilk fırsatta Türkiye aleyhine dönecekler ve bize silah bile sıkacaklar bunlar göreceksiniz bak Hatayı bile geri meri istiyorlar heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 21:44
14

Hakyemez - İl göç idareside muhtarları toplayıp suriyeliler ve diğer ülke vatandaşları bizlerin misafiri diye telkinde bulunuyor !!!!! Çözün şimdi kim ajan kim hain kim dost

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 21:21
11

namık54 - anlamıyorum bizim bile bilmediğimiz gizli bilgileri bu adamlar nasıl biliyor,hangi yetkili ne karşılığı bunlara gizli bilgi veriyor.lütfen bilen yazsın.

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 17:27
10

Burak - EROL MÜTERCİMLER E KIZDALAR DA BU ADAM BOŞA DEMEDİ .BU BÖLGE İNCELENMELİ

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 16:47
09

Vatandaş - Vaktiyle reis bey bulgaristan dan sürgün edilen yurt daşlar için bir söylemi vardı bunların içinde casusmu var ne var biliyonmu diyordu şimdi sormazlarmi bunların içinde casus olmayan varmı diye

Yanıtla . 24Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 16:39
07

Pear 116 - Boş boş gezeceklerine Zonguldak'ta maden ocağında kömür çıkarsınlar madem ,çalışmak istiyorlar

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 16:26
12

İnsani̇ - @Che 06 nolu yoruma cevabı: OLUM ÖNCE SEN DEFOL CHE NE LA. ÖNCE TÜRKÇE İSİM KOY KENDİNE. BAĞDATTAN GELMİŞSİN BAĞCIYI KOVUYORSUN

Yanıtla . 2Beğen . 8Beğenme 03 Aralık 18:03
05

Adalı54 - ülkesindeki savaştan kaçan dan ne beklenirki

Yanıtla . 27Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:54
04

Vatandas54 - Bu ..... ne din kardeşi olur nede misafir ülkesine hayrı olmayan ....... ne bekliceksin alın işte sizin eseriniz Arap sevicileri

Yanıtla . 24Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:33
03

Karavancı - NE KADAR ÇOK DUYARSAN O KADAR KALICI OLUR VE UNUTULMAZ... O YÜZDEN TEKRARLIYORUM, BİRGÜN BU YAZDIĞIMI HATIRLAYACAKSINIZ... HÜKÜMETİN MÜLTECİ POLİTİKASI BU ÜLKENİN SONUNU GETİRECEK. NOKTA

Yanıtla . 25Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:26
02

???? - getirin getirin ne idüğü belirsiz insanları casus mudur terörist midir getirin biz geçim derdindeyken bir de sokakta bunlarla uğraşalım

Yanıtla . 33Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:16
01

Dd - hiçte şaşırmadım besle kargayı oysun gözünü araplardan ne zaman hançeri sırtımızdan yemedıkkı

Yanıtla . 35Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:01
13

İnsani̇ - @Dd 01 nolu yoruma cevabı: ZATEN ARABIN BİRİ SUÇ İŞLER TÜM ASYAYI YAKARSINIZ. BİRDE ŞU İSRAİLE SÖVÜN

Yanıtla . 0Beğen . 7Beğenme 03 Aralık 18:04