Eczanelerde belgesiz kişiler mi çalışıyor? Teknisyenler denetim istiyor!

Sakarya'daki eczanelerde belgesi olmayan kişilerin tekniker ve teknisyen gibi çalıştırıldığını belirten eczane teknisyenleri Sağlık Müdürlüğünün denetim yapmasını istedi. Meslek tanımı için kanun maddesine ek yapılmasına karşın 10 yıldır bu konuda hiçbir denetim yapılmadığı ifade ediliyor...

Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -

Sağlık sektörünün en önemli etkenlerinden biri olan eczanelerin sayıları ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da hızla artıyor.
Üniversitelerin ve eczacılık fakültesi sayılarının artmasıyla mezun sayıları da artarken, açılan eczanelerle birlikte halk arasında kalfa olarak bilinen sağlık teknikeri ve teknisyeni ihtiyacı da artıyor.

MESLEK TANIMI KANUNLA BELİRLENDİ

2011'de Eczane Meslek Tanımına ilişkin kanunda yapılan değişiklikle, kimlerin eczane teknikeri ve teknisyeni olabileceği ve bu sıfatla çalışabileceği belirlenmiş, aksi halde çalışanlarla ilgili cezai yaptırımlar da açıklanmıştı.
Ancak buna rağmen eczanelerde belgesiz kişilerin eczane teknikeri olarak çalıştırıldığı ifade ediliyor.

HİÇBİR DENETİM YAPILMADI 

Sakarya'da bir eczanede teknisyen olarak görev yapan ve Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı da olan Ali Osman Yenilmez, ilgili kanun maddesini hatırlatarak Sağlık Müdürlüğünün denetim yapmasını, eczane sahiplerinin de belgesizleri çalıştırmaması gerektiğini söyledi.
Federasyon Başkanı Yenilmez, "10 yıl önce düzenlenen ilgili kanun maddesinde açık bir şekilde eczanelerde kimlerin ne sıfatla çalışabileceği açıkken, halen daha eczanelerde belgesiz kişiler çalışıyor. Hiçbir eğitimi olmayan kişiler eczacılara yardımcı şekilde ilaç hazırlayıp, reçetede yazan ilaçları veriyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Bu kanun çıkalı 10 yıl oldu ancak hiçbir denetim yapılmadı. Sağlık Müdürlüklerinin bu konuda titiz bir denetim yapması lazım" diye konuştu.

İLGİLİ KANUN MADDESİ İSE ŞU ŞEKİLDE:

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Konu; Eczane Meslek tanımı
Kanun No. 6225
Kabul Tarihi: 6/4/2011
MADDE 9 - 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
Ek Madde 13 - (Ek: 6/4/2011-6225/9 md.) r) Eczane teknikeri; meslek yüksekokullarının eczane hizmetleri programından mezun; reçetedeki ilaçları eczacı gözetiminde hazırlayan ve eczacılık faaliyetlerine yardım eden sağlık teknikeridir.
Diploması veya meslek belgesi olmadan bu maddede tanımlanan meslek mensuplarının yetkisinde olan bir işi yapan veya bu unvanı takınanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden beş yüz güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

MADDE 11 - 1219 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
(Değişik ikinci fıkra: 4/7/2012-6354/ 22 md.) Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla en az bir yıldan beri eczanede çalışanlardan 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı
Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışan destek personeli eğitimini tamamlamış olanlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre eğitim alacak olanlar eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilir.

(Ek:2/1/2014-6514/24 md.) Diploması veya meslek belgesi olmadan bu maddede tanımlanan meslek mensuplarının yetkisinde olan bir işi yapan veya bu unvanı takınanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden beş yüz güne kadar
adli para cezası ile cezalandırılır.
Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla elde edilmiş olan meslek unvanları ve ilgili alanlarda mesleki eğitimlerine başlamış olanların hakları saklıdır. Bunların görev, yetki
ve sorumlulukları Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Bu Kanunun ek 13'üncü maddesinde ve bu maddede öngörülen yönetmelikler bir yıl içerisinde yürürlüğe konulur. Bu yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar, mevcut
ikincil düzenlemelerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.

Bu Kanunun ek 13'üncü maddesi ile tanımlanan sağlık teknisyeni ve sağlık teknikeri mesleklerinden herhangi birine ait iş ve işlemleri, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ilgili mevzuatına göre gerekli eğitimleri alarak yürütmekte
olanların bu hakları saklıdır.
Bu madde gereğince Sağlık Bakanlığınca yapılacak eğitimler ve sınavlar bir yıl içerisinde yapılır ve bu süre içerisinde ilgililer çalışmalarına devam edebilir.

08 Ara 2021 - 12:58 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.388.922 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

09

Ahmet Uçkesen - @Selim Demir Başkanda zaten denetlensin demiş kendi eczanesini ayırmamış ki.Neden komik ortalama dedim okuduysan her eczanede 1-2 eleman kasayer temizlikçi ama ilaç veriyor parol adını öğrenen ben teknisyen oldum diyor ne rapordan haberi var nede hastadan.sertifikasız bu işi çok iyi bilende var biz işten çıkarılsın demiyoruz ki tekrardan protokol imzalanıp sertifika verilsin.derneğe gelmeyip çoğu arkadaşlar dernek ne yapıyor deyip duruyor yıllardır.şuan birlik olsak her istediğimiz hakları alırız.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 00:00
10

Mehmet Aydi̇r - @Ahmet Uçkesen 09 nolu yoruma cevabı: " şuan birlik olsak her istediğimiz hakları alırız." Salkımı alırsınız bağı yine eczacıya kalır. Açık açık şikayet et denetim olsun diye biraz beyininiz olsa oda ile konuşur belgesiz olanları tespit eder aidat alacağınız derneğe davet eder orda belge verirsiniz. Yanlış yöntem Osman bey basına ha eczaneleri şikayet etmiş ha çalışanları.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 19:28
07

Ahmet Uçkesen - Başkan gayet açık açık anlatmış bizler fabrika bakkal değiliz!kaç kişi sertifakasız veya diplomasız çalışıyorsa derneğimiz ve eczacılar odası sağlık bakanlığından eğitim talebi edecek veya girişimde bulunacak.Daha federasyonun,Derneğin ne olduğunu bilmeyen bizi işsiz bırakacak diyor sertifikan diploman olmadan çalışılmayacağını bile bile eczaneye çalışmaya giriyorsunuz.ortalama 400-500 kişi sertifakasız çalışıyor kim gelmiş derneğe sertifika istiyoruz beraber hareket edelim demiş unutmayalım ki federasyonun girişimleriyle bizler eğitim alıp sertifika aldık.siz sanıyormusunuz yıpranma payını teknisyenlere eczacılar istedide oldu derneklerin ve federasyonun hatta konfederasyonun sağlık bakanlığı ile temasları neticesinde bizim SGK'ya yıpranma kodu ve teknisyen kodu getirildi haklarımızı almamız sağlandı.yine yapabiliriz ama birlik olmamız lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 09 Aralık 10:25
08

Selim Demir - @Ahmet Uçkesen 07 nolu yoruma cevabı: Ahmet Uçkesen yorumuna itafen; Başkana Sorun Bakalım Çalıştı Eczanede Engin bey var Eczacının kardeşi onunla çalışıyor sertifikası varmıymış.YOK.Gelelim sertifikaya 1 yıl eczcının yanında çalışmadan sigortalı zaten sertifika alamıyorsun Siz neyin kafasındasınız.1 yıl sertifikasız çalışıp deneyim kazanacaksınız.Medem Eczaneleri biliyorsun isimlerinide yaz..Çok Komiksiniz Sayın Ahmet bey (Osman BAşkan)

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 13:35
05

Samet Neylesin - Bayram Değil Seyran Değil Neden öptü Osman Amca Bizi? Sayın halkımız Onlarca özel kurum var 500 TL ye 1000 TL ye sertifika verip git hadi eczacı oldun deyip Eczanede calışabilirsin deyip gencecik evlatlarımızı kandıran bunlara Ateş Edeceğine Osman abimiz yine bizi öptü Enteresan...Nöbetlerde oğlu kızı kardeşi gelir yardıma eczaneyi açıp kapatıp temizler Hangi Hastaya Eczacının bilgisi ve doktorun yazdığı ilacın dışında receteye bakıp ilac verecek olan biri çalışıyor eczanelerde sakaryada 400 eczane varsa 50 si kendi eşi dostu cocukları vardır.Bu ne şimdi Osman abi oldumu Orda TEB in odası var kac yıldır. Git bir sor bilgi al varmı böyle birşey bu belgeyi zamanında meslek edindirme kursları bile verdi belkide senin belgende halk eğitimdendir..Tüm eczacıları Zan altında bıraktın onuda gectik bu haberden sonra ben işimden oldum kac yıldır bu işi yapıyorum ECZACI belgem var eski tarihli diye. Sakarya iniversitesi bile bu belgeyi 500 TL ye veriyor. Bunu alan eczacımı oluyor yani Sen hangi eczanede eczacı kontrolünün dışında ilaç verilmiş yada verilen yanlış ilactan kac hasta madur olmuş bunları öğren son 5 yıl içinde ben söyleyim 0 Yazık osman abi kış günü işsiz kaldım

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 20:34
06

Samet Neylesin - @Samet Neylesin 05 nolu yoruma cevabı: Hayır birde ilaç hazırlayıp veren diyor..o ilac ı Doktor yazdıktan sonra kac sisteme işleniyor bunu bilirsin.sunuda bilirsin aspirin yerine vermidon verme sansın yok ancak SGK onay verdiği muadil dir. Raftan recetede yazan ilacları masanın üstüne koyup Otomasyon programına işlemek icin Cam silip paspas atmak icin Kac yıl okumamız lazım..Birde kendin diyorsun "Hiçbir eğitimi olmayan kişiler eczacılara yardımcı şekilde ilaç hazırlayıp, reçetede yazan ilaçları veriyor." recetede yazan ilaçları veriyor diye Osman Abi Sende bende meslektasız iki üye daha sövüslyelim gündem yaratalım diye bizi işimizden ettin abi.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 20:56
04

Bırak Bu Işleri - Ya kardeşim sen önce gelen reçeteyi oku raftan al paketle hastaya ver.bunun için 5 yıl üniversite okumanın mantığını söyle.eczacılar ilaç satmayın ilaç yapın.ilacı bakkalda satar.eczanerinde bakkaldan farkı yok neyin sertifasını arıyon.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 08 Aralık 16:37
03

Dr - Çalışma arkadaşlarını,çalışma arkadaşlarının berarber çalıştığı genç arkadaşarı şikayet ediyosun yaniii !

hemde bunu temsil ettiğin federasyon adına !

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 08 Aralık 15:23
02

Son ..Malist Avcısı - internette aynı marka aparatı, hava makinasını, ilacını yarı fiyatına alıyorken bizim eczaneler maşallah 2-3 katı giydiriyorlar. reçetesiz alacaklarınızı internetten alın.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 08 Aralık 13:25
01

Osman - Ekmek parası kazanmak kolay değil olabilir işini düzgün yapıyorsa insan sağlığına zararlı ilaçlar vermiyorsa neden olmasın

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 08 Aralık 13:06