RTÜK Başkanı Şahin, SUBÜ öğrencileriyle buluştu

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yayıncılıkta Özgürlük ve Sorumluluk” konulu konferansa, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin konuşmacı olarak katıldı.

Ahmetcan  Şahinkaya
Ahmetcan Şahinkaya Tüm Haberleri
+5
Video için play'e tıklayın

TV264//

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 20. programında konuşmacı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Türk aile yapısı ve ahlakına uygun olmayan diyalogların geçtiği programın defalarca uyarılmasına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığı için hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları programına konuşmacı olarak katılan ve burada konuya ilişkin açıklamalar yapan Şahin, inceleme başlatılmasının, o platform veya programa cezai işlem uygulanması anlamına gelmediğini vurguladı. Şahin inceleme başlatıldığını, “Türk aile yapısına ve ahlakına uygun olmayan diyalogların geçtiği 'Konuşanlar' isimli program için platformu defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Üst Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere söz konusu programa ilişkin inceleme başlatılmıştır” ifadeleri ile duyurmuştu.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 20. Programına konuşmacı olarak katıldı. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Şahin, RTÜK’ün yetkileri, yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler verdi. Şahin, “Net tavırları olan devlet kurumları arasında belki de en önemli, ilk sırada gelecek olan kurumlardan birisi olduğunu düşünüyorum RTÜK’ün çünkü görevi ve tanımı her şeyi bir kanun ile belirlenmiş bir üst kurul. RTÜK 6112 sayılı kanun ile kurulmuş bir üst kuruldur, anayasada yeri vardır. 9 üyesi vardır, 9 üyenin içerisinden bir başkan seçilir. Bir başkanvekili seçilir ve diğer üyelerde bütün siyasi oluşumların temsil edilebileceği bir sistemden kurulmuştur ve meclisteki temsile göre kurulmuştur. Yani herkesin siyasi yapısına göre bir üye orada mevcuttur” dedi.

"Devamlı şikayet gelen yayınlar yapılmaya başlandıysa devreye giriyoruz"
Devamlı şikayet gelen aynı konular üzerinde yayınlar yapılmaya başlanıldığı zaman devreye girdiklerini aktaran Şahin, “Aslına bakacak olacaksanız biz herkesin ilgi alanına giren konuları bırakalım, fakat durmadan eğlence ile alakalı bilgileri verelim, şunu vermeyin, bu siyasi görüşü yüceltin gibi uygulamalar içerisinde olmamız mümkün değil, bunu yapmıyoruz. Biz özellikle 2017’deki son çıkan kanun ve yönetmeliklerden sonra dijital alanı da denetliyor ve düzenliyoruz. Dijital alanın düzenlenmesi tabii ki şahsi insanların tekil anlamdaki iletişimleri bizi ilgilendirmiyor, eğer bir kanunsuzluk veya ihlal varsa o Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ilgi alanına giriyor. Biz devamlı şekilde şikayet gelen aynı konular üzerinde yayınlar yapılmaya başlandıysa o zaman devreye giriyoruz” diye konuştu.

"İnceleme başlatılması demek ceza anlamına gelmez"
İnceleme başlatılan programın 3-4 kere uyarıldığını ifade eden Şahin, “Çokta izlenen program olduğu söyleniyor benim hiç izlemediğim bir program, bana öyle denk geldi şaşırdım zaten böyle bir program var mı diye. Arkadaşlarımız takip ediyorlarmış uyarmışlar 3-4 kere, onlar oradan biliyorlarmış. Benim önüme geldiği zaman farkına vardım, bir program ile ilgili olarak yine bir yazarımızın atmış olduğu tiwit üzerinden çıkan tartışmalar ile konu önümüze geldi. Radyo Televizyon Üst Kurulu olarak biz önümüze geldiği zaman, canımız sıkıldığı zaman, önümüze geldiği şekilde mesaj vermiyoruz veya önümüze geldiği gibi mesaj atmıyoruz. Ne zaman ki bir hareketlenme oluyor, halkımızın tepkileri yoğunlaşıyor ve bize de artık ne yapılıyor bu konuda denildiği zaman belki devreye giriyoruz. Biz de her zaman yaptığımız gibi inceleme başlattığımızı söyledik. İnceleme başlatılması demek, o yapıma, o programa veya o platforma ceza anlamına gelmez. İnceleme başlatılması demek, o konuya RTÜK’ün bakıyor anlamına gelir. Ben diyorum ki; şu sebeplerden dolayı şikayet edilen ve yayınlara bu şekilde devam eden şu program ile ilgili inceleme başlatılmıştır. Bunu yapmak benim görevim. Yoksa sosyal medyada, her yerde almış başını gidiyor; ‘RTÜK nerede, niye görevini yapmıyor’ diye. Bir şekilde bir şey yapmanız lazım. Bu ceza vermek değildir. Biz toplanacağız, daha kurula gelmedi. Belki ceza almayacak, belki de alacak. Bunun kararını ben veremem. Ama nasıl anlatıldı, RTÜK başkanı dün akşam bastı cezayı. Açıklama yaptım daha” şeklinde konuştu.

"Uygulamalarımızdaki demokratik yapı diğer ülkelerde yok"
Gençlere önerilerde bulunan Ebubekir Şahin, “Doğanın genel akışına, yaşayış tarzına aykırı olur denetimsiz, düzenlemesiz bir ortam. RTÜK olmasın veya RTÜK benzeri bir şey olmasın, bu yayınlar ülkemize gelsin. İstediği gibi internet üzerinden yayın yapsın. Evde kardeşiniz, eşiniz, anneniz, babanız ve çocuğun ile birlikte yan yana oturup istediği gibi yayın yapanları bunlarla birlikte izleyin. İzleyemezsiniz. Bizim uygulamalarımızdaki demokratik yapı ne Almanya’da, ne Fransa’da, ne Rusya’da, ne İngiltere’de var. İngiltere’de kraliyet ailesinin aleyhine yorum yapan bir yorumcu BBC’e çıkamaz, başka kanalda yorum yaparsa bile çıkamaz. Veya Almanya’da bir genç, yeni kanundan sonra sosyal mecra üzerinden paylaşımda eğer ki onların anayasal kurumlarına karşı bir suç izliyorsa şuandaki parasal değeri herhalde 57 bin Euro’dan başlıyor ama direk hapisle cezalandırabiliyor. Onun ötesinde de Twitter, Facebook veya Instagram o kişinin ev adresine, telefonuna ve kimlik numarasına kadar vermekle yükümlüdür. Arkadaşlar bir şeyleri yaparken, konuşurken veya yorumlarken biraz daha olan bitenden haberdar olarak yapmak lazım. Böyle bir çağda yaşarken, bu çağın avantajları ve dezavantajları hepsi bize sunuluyor. Biz avantajlarını alarak yürümemiz lazım diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Demokratik toplumun olmazsa olmazı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin'in katılımıyla düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü yapan SUBÜ Sakarya MYO Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Zülfikar Özçelik, RTÜK'ün gençlerin de takip ettiği önemli bir kurum olduğunu söyledi.


Demokratik toplum düzeninin olmazsa olmaz saç ayaklarından birinin de elbette medya olduğunu ifade eden Özçelik, “Kişilerin ifade özgürlüğünün gerçekleşmesine ve kamuoyunun şekillenmesine zemin hazırlayan medyanın özgür ve aynı zamanda sorumluluk sahibi olması önemlidir. Gazetecilikle başlayan ve bugün farklı teknolojilerle etkinliğini sürdüren medyanın bundan yaklaşık 2 asır önce ““dördüncü kuvvet” olarak tanımlanması da halkın gözü, kulağı olmasına ve kamuoyu oluşturma gücüne dayanmaktadır. Basın özgürdür, sansür edilemez; ancak bu özgürlük temelde halk adına ve kamu menfaatinin gözetilmesi amacıyla verilmiştir.” diye konuştu.
Kamu görevini yerine getiren medyanın, gücünü sorumluluk bilinciyle ve kamu yararı gözeterek kullanmak mecburiyetinde olduğunu belirten Özçelik, “Aksi takdirde bu güç, iyi niyetli olmayan kişilerin elinde büyük bir tehlikeye dönüşebilmektedir. Medya işletmeleri, basın özgürlüğünün arkasına saklanıp, ekonomik veya siyasi rant sağlama amacıyla toplumu manipüle etmemelidir. Medyanın işlevlerine baktığımızda haber verme, eleştirme ve denetleme, sağlıklı kamuoyu oluşmasına zemin hazırlama, eğitme ve eğlendirme işlevlerini görüyoruz. Bu işlevlerini yerine getirmek yerine bazı yayın organlarının ticari veya ideolojik işletmeler haline dönüşmesi kaygı vericidir. Bu kapsamda gerek kanunlarımız gerekse de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun varlığı ve etkinliği toplumu koruyucu bir sigorta özelliği taşımaktadır. Ancak her şeyi devletten beklememek de demokratik toplumların bir özelliğidir. O nedenle medyanın yasal yaptırımlara maruz kalmadan bir otokontrol sistemiyle kendi kendini kontrol etmesi ve belirlenen ilkelere uygunluğu ile topluma faydalı ve toplumun güvendiği işletmeler haline dönüşmesi gerekmektedir. Bu çerçevede medyada Ombudsmanlık sisteminin daha etkin hale getirilmesini umud ediyorum.” şeklinde konuştu.

Soru-cevap kısmının ardından sona eren programda, RTÜK Başkanı Şahin'e günün anısına hediye ve çiçek takdim edildi.

Ebubekir Şahin kimdir?

1974 yılında Rize Çayeli’de dünyaya gelen Ebubekir Şahin; ilköğrenimini Rize, lise eğitimini ise Sakarya’da tamamladı. 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında Gazetecilik Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. İçişleri Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 16 Ekim 2017 tarihli 8’inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda RTÜK üyeliğine seçildi. Üye olarak bir süre görev yaptıktan sonra 23 Ocak 2019 tarihinde yapılan seçimle RTÜK Başkanı oldu.

09 Ara 2021 - 18:10 Sakarya/ Serdivan- Güncel --- Okunma

Muhabir  Ahmetcan Şahinkaya

medyabar.com son bir ayda 3.413.848 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

Karcı - GÜDÜMLÜ BAAĞİMSIZ OLAMAMIŞ KİŞLER NE VEREBİLİR Kİ ZAMAN KAYBI

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 08:43
04

Göktürk - GÖREVİNIN TAM OLARAK NELER OLDUĞUNU DA ANLATMIŞ MI?

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 21:03
06

Çart - @Göktürk 04 nolu yoruma cevabı: GÖREVİ İKTİDAR YANDAŞLIĞI

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 08:43
03

Menekese1 - kendisini, merkezde aynalı kavak sohbetlerind eizlemiştim mevcut iktidarın sağ kolu ve en önemli adamı tam bir siyasetçi !zaten öle olmasa saü debu konferansıda veremezdi anladınız siz!hangi öğrencibaba bir soru sorabildi?hiç biri!

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 20:13
02

Ozcan61 - Zavallı öğrenciler çapsız bir örnek sunulmuş sizlere

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 18:55
01

Halkın Düşüncesi - tüh bana ki oraya katılıp ulan denyo türk aile yapısını sen mi belirliyosun yalaka yandaş torpil fitili derdim

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 09 Aralık 18:35
07

Hey 15 Li - @Halkın Düşüncesi 01 nolu yoruma cevabı: Ss buat edeceksin.. burasi turkiye

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 10:14