Feci patlamada patronun avukatının hala bir umudu var... Sabotaj iddiasında neden ısrarcılar?

7 kişinin öldüğü havai fişek fabrikası patlaması soruşturmasında fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un avukatlığını üstlenen Abdurrahim Burak, hakkındaki eleştirilere yanıt verirken, savunmayı sabotaj ve terör eylemi ihtimali üzerine kurmalarının gerekçelerini canlı yayında anlattı

Feci patlamada patronun avukatının hala bir umudu var... Sabotaj iddiasında neden ısrarcılar?
Haber albümü için resme tıklayın

TV264 -

MEDYABAR yazarı Coşkun Bilir'in hazırlayıp sunduğu, TV264 ekranlarında her çarşamba akşamı canlı yayınlanan ARTI EKSİ programının bu haftaki konuğu eski Sakarya Barosu Başkanı Avukat Abdurrahim Burak oldu.
3 Temmuz 2020'de Hendek Yukarı Çalıca Mahallesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında yaşanan ve 7 kişinin öldüğü, 128 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili davada fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un avukatlığını üstlenen Abdurrahim Burak dava süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"LİNÇ KAMPANYASINDA YER ALABİLİRDİM"

Programın başında Coşkun Bilir, Avukat Burak'a Sakarya Barosu Başkanıyken böyle davada sanık Yaşar Coşkun'un avukatlığını üstlenmesine yönelik eleştirileri yöneltti.

O dönemki Baro Başkanlığı kimliğinden önce bir avukat olduğunu belirten Abdurrahim Burak, "Avukatlığın temelinde savunma yatar. Sanık haklarının etkin, yerinde ve kimsenin suçunun sabit olana kadar suçsuzdur karinesinin işlerlik kazanabilmesi için vardır. Sanığın savunma hakkı kutsaldır dediğimizde bu sözü samimi ya da samimiyetsizce söylüyoruzdur. Savunma kutsaldır. Kimse savunmasız bırakılamaz. Bu düstura eğer inanmıyor olsaydım bende popüler düşünüp doğal olarak bende o linç kampanyasında yer alabilirdim. Bu çok kolay bir yol. Ama ben savunma kutsallığına inanan bir avukatım" dedi.

SABOTAJ İDDİASINDA ISRAR

Avukat Abdurrahim Burak'ın yargılama süreciyle ilgili yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde:

Biz bu davanın en başında bu patlamanın arkasında dışarıdan bir etki var, sabotaj ihtimali var. Çünkü patlama çok sıralı bir patlama. Ve hemen o saatlerde "Ateşin çocukları" adlı terör örgütü patlamayı üstlendi.

"MUSKA BÖLÜMÜNDE PATLAMA OLMADI"

Soruşturma evresinde alınan ifadelerin çoğunda ve basına yansıyan haberlerde de "muska"dan (bir eğlence patlayıcısı), o ürünün ısınmasından dolayı patlamanın gerçekleştiği iddia edildi. Oradaki yaralanan işçilerin beyanlarının ifadelerinde hep muska bölümüyle bu olay ilişkilendirildi.
Muska bölümünde patlama olmadı aslında. Hiç alakası yok. Sonra bilirkişi ilk raporda patlamanın misket eleme atölyesi, kamuoyunda Çin mahallesi diye bilinen bölümde olduğunu; ilk patlamanın içerisinde sıralı üç patlamayı ihtiva eden bir patlama olduğunu söylüyor. Sıralı patlama açısından sabotaj olma ihtimali yüksek. Ve aynı saatlerde bir terör örgütü yapılanması diyor ki 'Hendek'teki fabrikanınızı nasıl patlattık. Siz bizim mağaralarımızı patlatırken bomba yağdırırken batıdaki fabrikalarınızın emniyette olduğunu sanmayın. Size der olsun' diyor.

TERÖR EYLEMİ İSE NE OLACAK?

Coşkun Bilir: Bu bilirkişi raporunda yok mu?

Abburrahim Burak: Biz bunu ortaya koyduk. Yargılama sürecinde en fazla üstünde durduğumuz sabotaj iddiasıdır. Eğer sabotaj olursa benim müvekkilim burada mağdur tarafta olacak. Fabrikamız patlatılmış, çalışanlarımız öldürülmüş. Bu suçun nitelik ve vasfı da değişecek. Terör eylemi faaliyeti içerisinde kasten adam öldürmek, nitelikli bir cinayet olacak. İşin hakikati de fabrikadan doğan işçilerin tazminatları, fabrikanın uğradığı zarar, tamamı devlet tarafından tazmin edilmesi gerekecek.

GARİP OLAN ŞU

Patlamalar arasında o kadar az saniye farkı var ki toplam 5-6 saniye içerisinde 1 dakika içerisinde sıralı patlamalar meydana geliyor. Aynı gün ateşin çocukları üstleniyor ve garip olan şu; onların internet üzerinden paylaşım yaptığı linkler erişime kapatılıyor.

Coşkun Bilir: Siz tamamen sabotaj iddiası üzerinden savunma hakkınızı kullanıyorsunuz...

Abburrahim Burak: Müvekkilim karakol ifadesinde de, Emniyet Müdürüne de 'Bu fabrikanın bu şekilde patlaması sabotajdır' diyor.

"PATLAMA NEDENİ TESPİT EDİLEMEDİ"

Coşkun Bilir: Çalışanların üst amirlerine 'Burası tehlikeli boyutlara geliyor. Depolama var' diyor. Barut olayı var... Bunlar hep fabrikada çalışanların iddiaları. Ama siz diyorsunuz ki fabrika sahibinin kontrolünde olmayan bir sabotaj, terör eyleminden dolayı patladı diyorsunuz...

Abburrahim Burak: Patlamanın nedeni hala tespit edilemedi. Hangi icra ile bu patlama oldu? Diyelim ki bir yere fazla mal koydunuz veya depolamada bir problem var bu patlamaya neden olmaz. Patlamaya neden olacak icra eylemin unsurları bellidir. Bunlardan birincisi ateşle yaklaşmak ikincisi darptır. Darp dediğimiz sürtünmedir. Çekiçle bir yere vurursunuz kıvılcım yayılır...

CİNAYET MAĞDURU OLMUŞ OLABİLİRLER

Coşkun Bilir: Siz tamamen sabotaj iddiası üzerinden mi gidiyorsunuz bu davada, başka tutunacak dalınız yok ki burada... Yanlış anlamayın ama söyleyecek başka bir şey yok. Ama karşı taraftan da 7 tane can gitmiş...

Abburrahim Burak: Bakın onların hukuku açısından da bu önemli. Onlar kasten bir cinayetin mağduru olmuş olabilirler. Bunu sadece Yaşar Coşkun tarafından ele almak, dışardan bir faktörün terör eyleminin devre dışı bırakmak... Bu da araştırmaya değerdir.

GEÇMİŞTEKİLERİN NEDEN PATLADIĞI BELLİ

Coşkun Bilir: Bu fabrika ilk kez patlamıyor ki Abdurrahim bey. Geçmiştekiler de mi sabotajdı?

Abburrahim Burak: Hayır. İşin hakikati geçmişteki davalar bir takım kusurlar ihmaller... Birisi kavga etmiş çekici vurmuş vesair falan. Patlamanın çıkış noktası belli. O yargılamalarda hala devam ediyor. O davanın avukatı ben değilim, içeriğine ilişkin çok bilgi sahibi değilim. Ancak o dosyada hangi icrai eylemle patlamanın olduğu belli.
Burada belli değil...

2 ŞİDDETİNDE DEPREM OLDU

Coşkun Bilir: Bilirkişi raporlarında net bir sebep yok mu?

Patlama şundan oluşmuştur diyemiyor. Patlama olmayan yerdeki bir takım eksiklikleri, işte depodaki istif bozukluğunu, elektrik kablolarını... Büyük bir patlama olmuş. 2 şiddetinde rasathanenin ölçtüğü deprem olmuş. Dolayısıyla oradaki cam çerçeve kablolar dağılacak. Buradan yola çıkarak oradaki kusur izaf ettiğiniz yeri patlama olan yere kıyasla götüremezsiniz. Özellikle Çin mahallesindeki nedensillik bağını kurmanız gerekir.

TAKİPSİZLİK KARARI İHTİMALLER ÜZERİNE BİR YORUM

Biz baştan beri bu sabotaj iddiasının araştırılması gerektiğini söylüyoruz. Mahkeme de bu iddiayı ciddi buldu savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık takipsizlik verdi. Gelen cevabi yazılarda işte 'Bu ateşin çocukları denen örgüt zaman zaman böyle bir takım hadiseleri üstlenirken örgüte katılımları artırabilmek için, kendisini canlı tutabilmek için... Ama bu çok olasılık ve ihtimaller üzerine bir yorum.

Programın devamında Yaşar Coşkun'un bir diğer avukatı Abdullah Tekneci de programa katılarak görüşlerini dile getirdi.

Programın devamını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz

# HAVAİ FİŞEK FABRİKASI DAVASI İLE İLİŞKİLİ:

11 Ara 2021 - 08:00 Sakarya- Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.427.149 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

ADALET - Sayın Avukat Bey! Sende adın gibi eminsin ki sabotaj olmadığını. Sırf patronu kurtarmak adına attığın bu iddia ve savunmayla umarım Allah tarafından sana ve ailene sevdiklerine bşr bela gelmez. Başına bşr musibet gelirse de savunduğun asılsız ve gerçek dışı iddiadadır.

NASILSA PATRON ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞURSA GÖRMEDİĞŞN VE HİÇ KAZANMADIĞIN PARAYI KAZANACAKSIN. Tabiiki kazanmak denirse. HARAM PARA SANADA, AİLENE DE FAYDA VERMEYECEK

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 11 Aralık 18:47
01

Şakir - Avukat patronu kurtarıp her şeyi devletin üzerine yıkıp kurtulmak istiyor. açık açık söylemiş helal olsun. Bu fabrikada sanki ilk defa patlama olmuş gibi.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 11 Aralık 14:22