Dolmuşçular Büyükşehir'e gitti... Belediyeden "Kimse mağdur olmayacak" açıklaması

Adapazarı Gar Meydanı yanında minibüsçülerin yeni durak yeri talebi UKOME'den geçince, aynı güzergahtaki kırmızı dolmuş esnafı "Minibüsçülerin durağı değişmesin" diyerek Büyükşehir'e gitti. Büyükşehir Belediyesi, tüm esnafların haklarını gözeterek karar alacaklarını belirterek, "Tüm şoför emekçilerimizin her şatta yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı

Ahmetcan  Şahinkaya
Ahmetcan Şahinkaya Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -

2018 yılında yapılan düzenleme ile şehir içi minibüs duraklarının yeri Gar Meydanının Atatürk Bulvarına yakın olan yerden, gar binasının bittiği noktaya taşındı.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Sakarya Minibüsçüler Esnaf Odası, minibüs duraklarının eski yerine taşınması için Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezine (UKOME) başvurdu. Bu başvuru oy çokluğuyla reddedildi.
Bu yılın mayıs ayında minibüsçülerin tekrarladığı başvuru tekrar iptal edilince, minibüsçüler eylem yaparak gün boyu eski duraktan yolcu aldı.
Daha sonra başvuru yeniden görüşülerek UKOME tarafından alt komisyona gönderildi.

Geçtiğimiz hafta yeniden UKOME gündemine gelen başvuru bu kez kabul edilirken onay içn Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'ye sunuldu.
Ancak bu kez de aynı bölgeden yolcu alan Yazlık - Hızırtepe Hattı (kırmızı) Dolmuşçuları karardan memnun olmadı.

MİNİBÜSÇÜLERİN GELMESİNİ İSTEMİYORLAR

Yazlık - Hızırtepe Hattı Durak Başkanı Abdullah Odabaş, beraberinde yaklaşık 30 dolmuşçu esnafı ile birlikte sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesinin önüne geldi.
Minibüs duraklarının eski yerine taşınmasıyla kendilerinin mağdur olacağını belirten esnaf, kendilerinin zam taleplerinin ve bu karara itirazlarının dikkate alınmadığını söyledi. Durak Başkanı Odabaş, "Gardan, katlı pazaryerinden ve Dar Sokaktan gelen yolcu zaten minibüsçülere gidiyor. Atatürk Bulvarından 2-3 tane yolcu minibüs durağına yürümemek için bize geliyordu şimdi onları da arkadaşlara ikram edecekler" dedi. 

BÜYÜKŞEHİR YETKİLİLERİ TALEPLERİNİ DİNLEDİ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde faaliyet gösteren taksi dolmuşu esnafının sorunlarını dinledi. Esnaf ile görüşen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, sorunların çözümü için gerekli çalışmaların devam ettiğini ve sürecin kimseni mağdur olmaması için büyük bir hassasiyetle yürütüldüğünü belirtti. Yapılan açıklamada, şoför emekçilerinin her zaman yanında olunduğu, sistemin esnaf ve yolcular için en sürdürülebilir şekilde güncelleneceği vurgusu yapıldı.

 “Esnafımızın her şartta yanındayız, olmaya devam edeceğiz”

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir esnafımızı ve vatandaşımızı mağdur etmemek adına kararlar alıyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı gece-gündüz sürdürüyoruz. Dolmuş esnafımızın ve yolcuların talepleri doğrultusunda tekrar bir çalışma yürütüyoruz. Bu noktada sürdürdüğümüz çalışmayı, her iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz esnafımızın ekmek kapısı olan işlerini en uygun şekilde yürütebilmesi ve yolcularımızın ulaşımı noktasında en kaliteli hizmeti almasıdır. Bugüne kadar aldığımız kararlarda bunun en iyi örneğidir. Bugün esnaflarımızla yaptığımız görüşmelerde sorunların tespitini gerçekleştirdik. Atacağımız adımlarda, esnafımızla birlikte hareket ederek olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla gayretle çalışacağız. Mesai kavramı gözetmeden halkımıza hizmet eden ve güvenli bir şekilde ulaşımını sağlayan tüm şoför emekçilerimizin her şatta yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz”  denildi.

20 Ara 2021 - 11:50 - Güncel --- Okunma

Muhabir  Ahmetcan Şahinkaya

medyabar.com son bir ayda 3.248.113 kez ziyaret edildi.

Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?