Nijer Başbakanı Sakarya'yı cennete benzetti

Kardeş ülke Nijer’in Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou, Sakarya’yı ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin makamına ağırlayıp kentin yeşilini, doğasını ve kültürünü anlattığı Mahamadou, “Anladık ki dünyada bir cennet varsa orası da Sakarya’dır. Doğallığı ve güzelliği korunmuş, bu şehirde her şey var” dedi.

Ahmetcan  Şahinkaya
Ahmetcan Şahinkaya Tüm Haberleri
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Nijer Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou ve beraberinde gelen heyeti Büyükşehir Belediyesi makamında ağırladı. Sakarya ile Nijer arasındaki dostluk ilişkisini tazeleyerek kuvvetlendiren görüşmede Başbakan Mahamadou’ya Nijer Sanayi Bakanı Salamatou Gourouza, Nijer Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo, Nijer Tarım Bakanı Abba Issa Alambedji ve Nijer Eğitim Bakanı Ousmane Rabiou eşlik etti. Nijer heyetini Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce karşıladı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, Nijer heyetini marşlarla karşıladı. 

Başkan Yüce Sakarya’yı anlattı

Ziyarette ayrıca Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, Genel Sekreter Yardımcıları Doç. Dr. Furkan Beşel, Bedrullah Erçin ve Ziya Cevherli yer aldı. Başbakan Mahamadou, başkanlık makamındaki hatıra defterini imzaladı. Ziyaret, Sakarya’yı tüm yönleriyle anlatan tanıtım videosunun gösterimiyle başladı. Gösterimin sonunda Başkan Yüce, Başbakan Mahamadou ve heyetine Sakarya’nın üretim potansiyelinden, doğal güzelliklerinden ve coğrafi konumundan bahsederek şehrin dinamiklerini anlattı.

“Aynı inancı paylaşanlar kardeştir”

Bir insanın hayal edebileceği en güzel şehrin Sakarya olduğunu vurgulayan Başkan Yüce, iki ülke arasındaki kardeşliğe dikkat çekerek, “Bugün gönlümüzde ciddi yeri olan tarihi bağlarla süslenmiş ve iş birliğimizin uzun yıllardır devam ettiği Nijer heyetini karşılamaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Coğrafya bir kaderdir. Coğrafyamızı doğum yerimizi anne babamızı seçme şansımız yok bu bir kaderdir. Ama nerde olursak olalım aynı inancı paylaşanların kardeş olduğu bir gerçektir. Şimdi bir hayal kuralım. Düşünün ki seçme imkânının olsa neyi seçerdiniz? Bir şehir olsun ki denizi olsun, gölleri olsun, içinden nehir aksın, içinde longozu olsun, dağları yaylaları olsun, ormanları, ovaları olsun ve bütün dünya insanına sevgiyle saygıyla yaklaşan insanları olsun ister. İşte burası Sakarya, burada yok yoktur. Çok değişik kültür ve ülkelerden gelen mozaik bir şehirdir. Adeta dünyanın minyatürüdür. Türkiye’nin de her bölgesinden vatandaşımız Sakarya’da ikamet etmektedir” dedi.

“Her sektörde öncü şehir Sakarya”

Yüce, Sakarya’nın tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde öncü olduğunu ifade ederek, “Suriye’den Irak’tan İran’dan Afganistan’dan Kuzey Afrika’dan Tunus’tan ve Nijer’den yani dünyanın her noktasından insan Sakarya’da yaşamaktadır. Ekonomisine baktığımız zaman takriben yüzde 17 si tarım, yüzde 24 sanayi ve yüzde 59 hizmet sektörüne emanettir. Türkiye’nin en önde gelen sektörleri Sakarya’da bulunmaktadır. Kanatlı hayvan ve gıdanın merkezi durumundayız. Mobilya, orman ürünleri ve çelik metal ürünlerinde oldukça başarılıyız. Otomotiv ve kara taşıtları sanayisinde önde gelmekteyiz. Tekstil ve giyim sanayisinde de başarılıyız. Türkiye’de tek olan vagon üretim merkezi de Sakarya’da bulunmaktadır. Savunma Sanayisinin olmazsa olmazı olan Türkiye’nin tek tank fabrikası da Sakarya’dadır. 7 adet hali hazırda hizmet veren organize sanayimiz bulunmaktadır. 8 adet küçük sanayi sitesi mevcuttur. Kısacası ilimiz her noktada kendinden bahsettiren önemli bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimiz dünya bisiklet şehri seçilmiştir. Böylelikle anlayabilirsiniz ki sporun şehri de Sakarya’dır” diye konuştu.

“Anlıyorum ki dünyanın cennet şehri burasıdır”

Nijer’in Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou ise ziyaret edip dolaştıkları Sakarya’nın dünyada cennet şehir olduğunu belirterek, “Sakarya’nın misafirperverliği için teşekkür ediyorum. Burada gördüklerimiz bizi oldukça etkiledi. Anladık ki bir cennet varsa dünya da orası Sakarya’dır. Bir şehirde olması gereken herşey burada mevcut. Bu kadar orman olmasına rağmen bu kadar doğal güzellik olmasına rağmen hiçbiri zarar görmeden korunarak bugünlere getirilmiş. Bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Yüce, konuşmaların sonunda Mahamadou’ya Sakarya’ya özgü ürün ve eserlerin yer aldığı hediyeler takdim etti. Nijer heyeti, Büyükşehir Belediyesi’nden mehteran ekibinin marşlarıyla uğurlandı.

NİJER NERESİDİR? NASIL BİR ÜLKEDİR?

Afrika kıtasının batısında denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke adını büyük bir Afrika nehri olan Nijer Nehri'nden almıştır. Kuzeybatıda Cezayir, kuzeydoğuda Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya güneybatıda Benin ve Burkina Faso, batıda ise Mali ile komşudur. Nijer yaklaşık 1,27 milyon km²'lik alanıyla Batı Afrika'nın en büyük ülkesidir. Bu alanın %80'i Sahra'dadır. Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu yaklaşık 22 milyon[6] nüfus ülkenin güney ve batısındaki kırsal bölgelere yoğunlaşmıştır. Başkent ve en büyük şehir Niamey de ülkenin güneydoğu köşesindedir.

Nijer toplumu geçmişte uzun süre birbirinden bağımsız yaşamış birçok etnik grup ve bölge ile tek bir devlet çatısı altında yaşadıkları kısa dönemi yansıtan bir çeşitliliğe sahiptir Ülkedeki ana etnik gruplar Hausa, Djerma, Tuareg, Kanuri, Tubu, Arap, Gurmançe ve Pöllerdir. Nijer tarih boyunca Mali, Songhay, Kanem-Bornu ve Sokoto gibi imparatorlukların uç kısımlarında kalmıştır. Geçmişte Fransız sömürgesi olan ülke 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlıktan bu yana Nijer beş farklı anayasa ve üç ayrı askerî diktatörlük dönemi görmüştür. 2010 yılındaki askerî darbenin ardından ülke çok partili demokrasiye geçmiştir.

Az gelişmiş ülke kategorisinde sınıflandırılan Nijer, Birleşmiş Milletler'in yayımladığı İnsani Gelişme Endeksi'nde istikrarlı olarak en alt sıralarda yer almaktadır ve 2020 raporuna göre 189 ülke arasında son sıradadır.[7] Ülkenin çöl olmayan kısımları kuraklık ve çölleşme tehdidi ile karşı karşıyadır. Ülke ekonomisi işlenmemiş maden (özellikle uranyum cevheri) ihracatı ve verimli güney toprakları dışında geçimlik tarım üzerine kuruludur. Denize kıyısının olmaması, çöl iklimi, verimsiz tarım uygulamaları, doğum kontrolü eksikliği sonucu yüksek doğurganlık hızı ve aşırı nüfus artışı,[8] altyapı ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği, düşük eğitim düzeyi, yoksulluk ve çevresel bozulma gibi ciddi sorunlar Nijer'in kalkınmasının önünde önemli engellerdir.

AYRINTILAR GELİYOR

20 Ara 2021 - 13:38 Sakarya/ Adapazari- Güncel

Muhabir  Ahmetcan Şahinkaya

medyabar.com son bir ayda 3.348.059 kez ziyaret edildi.