Omuz ağrıları ameliyat olmadan nasıl tedavi edilir?

Gencinden yaşlısına çok sayıda kişinin ortak sorunu omuzlarında bitmek bilmeyen ağrılar... Vatandaşlar omuz ağrılarından nasıl kurtulacağının yollarını arıyor. Özel Medar Hastanesi Sakarya Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolga Kaplan da omuz ağrılarında cerrahi dışı tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Özel Medar Hastanesi Sakarya Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolga Kaplan, omuz ağrılarında cerrahi dışı tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

VÜCUDUN EN HAREKETLİ EKLEMİ

Omuz ağrıları insanların hayatlarını oldukça kötü şekilde etkileyebiliyor. Günlük işlerimizi yapmaktan tutun da hareketli faaliyetlere kadar çok geniş alanlarda günlük rutinlerimizi etkileyen omuz ağrılarında cerrahi müdahale dışında uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren Özel Medar Hastanesi Sakarya Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolga Kaplan, vücudumuzun en hareketli ekleminin omuz olduğunu ifade ederek, “Omuz, geniş hareket açıklığı sayesinde hem günlük işlerimizde hem de spor yaparken büyük avantaj sağlar. Bu geniş hareket açıklığı aynı zamanda omuzun yaralanmalara da açık hale gelmesine yol açar. Omuz yırtıkları, gençlerde ve sporcularda ani bir harekette omuzun aşırı yüklenmesi sonucunda oluşabileceği gibi, meslek profesyonelleri ve ev hanımlarında zaman içinde zorlayıcı-tekrarlayıcı omuz hareketleri sonucunda da ortaya çıkabilir” dedi.

OMUZ AĞRILARININ NEDENLERİ 

Op. Dr. Kaplan omuz ağrılarının nedenlerini ise şöyle sıraladı:

•             Tendon yırtıkları ve tendinitler (kirişlerin zorlanması, kopması): Omuz eklemini hareket ettiren kas-tendon grubu rotator kılıf (manşet) olarak adlandırılır. Bu kılıftaki aşırı kullanım, kılıfın oluğunda sıkışması veya travmaları kılıfı oluşturan tendonlarda zedelenme ve yırtıklara neden olabilir.

•             İnstabilite (eklem dengesinin bozulması): Omuz eklemi vücudumuzda ki diğer tüm eklemlerden farklıdır, zira eklemin yuvası kemiğinden küçüktür ve bu denge omuz kuşağını yerinde tutan kapsül ve dokular ile sağlanır (omuz kuşağımızda 26 adet kas bulunur, bunların 4 tanesi iç içe bir harmoni sergiler bunlara manşet kasları denir), omuz çevresi yırtıklar bu sağlamlığı bozarak instabilite denen eklemin hareketi sırasında güvensizlik, takıma hissi ve eklem çıkıklarına neden olabilir.

•             Kıkırdak aşınmaları ve kireçlenme: Omuz eklemindeki farklı nedenlerle oluşan kıkırdak aşınmaları eklemde ağrı, kısıtlılık ve takılma hisleri oluşturur. Gecikmiş hastalarda aşınma tıpkı dizimiz ve kalçamız gibi kireçlenmeye dönüşebilir

•             Sinir sıkışmaları (boyun fıtıkları, nöropatiler, çıkış darlıkları): Omuz eklemindeki kasları hareket ettiren ve duyusunu alan sinirlerin boyun omurgası seviyesinde (boyun fıtığı) veya ekleme yakın olan seviyelerde (torasik outlet sendromu, brakial pleksus hasarı) meydana gelen sıkışmalar omuz ağrılarının yansıyan, ikincil sebebi olabilir. Omuz ağrısı muayenesi sırasında mutlaka boyun ve kolumuza gelen damar ve sinirlerin muayenesi yapılmalı: ağrıya esas olan bozulma noktası, omuz mu, boyun mu, kol mu ayırt edilmelidir.

•             Kas ağrıları (fibromyalji, myofasiyal ağrı): Duruş (postür) bozukluğu, tekrarlayan kas zorlanmaları, stresli yaşam, mesleksel aktiviteler omuz çevresindeki kas gruplarında ağrılı tetik noktaların oluşmasına veya gezici karakterde ağrılara neden olabilir. Yine bu noktada sırt ağrıları ile karışan omuz arka bölge ağrıları omuz eklemi kökenli mi yoksa sırt kaslarından mı kaynaklanıyor düşüncesiyle muayene anamnez (hastanın hikayesi) ile derinleştirilmelidir.

•             Kırıklar ve omuz eklemi çıkığı: yüksek ve/veya düşük enerjili yaralanmalar (trafik kazaları, spor yaralanmaları, basit düşme, travma olmadan-patolojik kırıklar) omuz eklemini oluşturan kemiklerde kırıklara neden olabilir.

AMELİYATLIK OLMADAN TEDAVİ

Op. Dr. Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: “Omuz ağrısında en önemli nokta ağrının esas nedenini ortaya koyarak erken dönemde, doğru hamle ile omuzu ameliyatlık hale gelmeden tedavi etmektir. Omuz ağrılarının tanı ve tedavilerinin geciktirilmesi veya ağrı kökeninin atlanması; erken dönemde basit bir tedavi ile çözülebilecek problemlerin uzun vadede daha zorlu hale gelmesine neden olabilir. Geçmeyen omuz ağrılarında en yakın zamanda ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurulması gerekir. Omuz yırtıklarının tedavisi her zaman cerrahi değildir. Tendinit, aşınma (yırtık öncesinde tendondaki aşınma dönemi), basit sıkışma ve küçük yırtıklarda cerrahi dışı yöntemler tedavide önerilebilir. Cerrahi veya cerrahi dışı tedavinin hangisinin uygulanacağına; hastanın yaşı, işi, aktif olarak hangi kolunu kullandığı, sportif faaliyetleri, yandaş hastalıkları ve özellikle travma hikayesi göz önüne alınarak karar verilir.”

CERRAHİ DIŞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Özel Medar Hastanesi Sakarya Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolga Kaplan, omuz ağrısında uygulanacak başlıca cerrahi dışı tedavi yöntemleri konusunda ise şunları sıraladı:

1.            Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan ilaç tedavileri; gerek ağızdan gerekse lokal krem/jel olarak kullanılacak gereğinde iğne olarak yapılabilecek ağrı kesiciler.

2.            Soğuk kompress, buz uygulaması; özellikle dikkat edilecek husus buz torbasının çıplak tene konmamasıdır zira bu da tıpkı sıcak gibi deride yanıklar oluşturur, Buz jeli/aküsü/torbası bir havluya sarılarak veya kıyafet üzerinden apolet gibi, vatka gibi omuz üstüne veya  at semeri gibi omuza arkadan-öne doğru uygulanmalıldır.

3.            Aşınan veya yırtılan tendonun eski gücüne dönebilmesi için kullanılan destekleyici tedaviler; kollajen, c vitamini, aminoasit ve peptid türevleri

4.            eklem içi iğne tedavileri: Bunlardan en önemli ve popüleri PRP (platelet rich plasma) dir. Hastanın kendi kanından ayrıştırılan iyileştirici hücreler hasarlı tendon içine ve  çevresine enjekte edilerek iyileşme hızlandırılır ve ağrı azaltılır. PRP uygulaması öncesinde veya sonrasında omuza köşe çıkıntı altından (subakromiyal, intraartiküler) kortizon enjeksiyonları da uygulanabilir.

5.            Fizyoterapi: omuz kuşağı ağrılarında olmazsa olmaz aşamalardan birisidir. Gerek ameliyat edilecek hastalarda hem ameliyat öncesi hazırlık hemde ameliyat sonrası iyileşme sağlığı açısından, gerekse ameliyat edilmeyecek hastalarda iyileşmeyi destekleme ve hızlandırma açısından en önemli işlemlerden birisidir. Fizyoterapide amaç omuz ekleminin azalmış hareket açıklığını artırmak ve omuz çevresindeki kasları güçlendirerek hasarlanmış tendonun iyileşmesini hızlandırmaktır. Hangi tip fizyoterapiye başlanacağına hekim, hasta ve fizyoterapist arasında ekip odaklı yaklaşım ile karar verilir, yine belirleyici noktalar hastanın yaşı, işi, sportif geçmişi ve yandaş hastalıklarıyla travma hikayesidir

Omuz ağrısında öncelikle ağrının nedeni ortaya konmalı, tedavi yöntemine hastanın

içinde bulunduğu duruma göre karar verilmeli ve uygun hastalarda cerrahi dışı tedavi yöntemlerine  en kısa sürede başlanmalıdır.

DOĞRU BİR CERRAHİ İLE TAM İYİLEŞME MÜMKÜNDÜR

Op. Dr. Kaplan son olarak ise şunları kaydetti: “Omuz kas ve tendon yırtıklarının cerrahi tedavisinde günümüzde altın standart artroskopik (kapalı) yöntemdir. Açık ameliyat nerdeyse sadece travma-kırıklarda uygulanır. Bu yöntemde, omuz eklemi içine birkaç  delikden kamera ile girilerek görüntüleme elde edilir. Açık ve büyük kesiler olmadığı için hem enfeksiyon riski daha azdır hem de omuz kuşağını çevreleyen büyük dokular kesilmediği için hızlı iyileşme sağlanır ve hasta en kısa sürede fizik tedavi rehabilitasyonuna hazır hale gelir. Kameralar ile (artroskopi) omuz ekleminin tümü görüntülenebilir. Yırtık olan dokular  güçlendirilmiş iplerle yerlerine dikilir. Ameliyat sonrası 2-3 hafta boyunca yerlerine dikilen dokuların kiyileşmesiı için omuz askıda tutulur. Bu süre zarfında günde 3-5 defa basit-pasif omuz hareketlerine izin verilir. Askıdan çıkartıldıktan sonra fizik tedavi eşliğinde zorlu-aktif hareketlere başlanarak omuz çevresindeki kaslar güçlendirilir. Yırtığın oluşum şekline, büyüklüğüne ve hastanın yaşına göre iyileşme 1-3 ay arasında tamamlanır. Bu süre cerrahi dışı tedavi yöntemleriyle aşağı yukarı aynıdır.”

23 Ara 2021 - 08:00 Sakarya/ Serdivan- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.292.161 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

03

Adapazarlı - Op. Dr. Tolga Kaplan sakin olmak lazım hocam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 16:45
02

Ömer Faruk Sütlü - Hocam işinin ehlidir Bende tedavi oldum iyiki karşılaşmışız Allah razı olsun Başarılarınız daim olsun Rabbim her zaman yardimcınız olsun sayın hocam

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 12:52
01

Mustf54 - Hocamızin çok başini ağirtik ama Allah razı olsun bir kere bile hastaya bakmam tedavi etmem demedi. Rabbim TOLGA HOCAMIZ GİBİ İNSANLARIN SAYISINI ARTIRSIN

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 08:53Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?