"Maaşımıza yüzde 100 zam istiyoruz" diyerek iş bıraktılar

Eğitim-İş üyesi Sakarya'daki öğretmen ve eğitim çalışanları, "İnsanca yaşamak istiyoruz. Maaşımıza yüzde 100 zam istiyoruz" diyerek iş bıraktı. Eğitim çalışanları AKM önünde bir de açıklama yaptı

Ahmetcan  Şahinkaya
Ahmetcan Şahinkaya Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Kısa adı Eğitim-iş olan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası; enflasyon karşısında eriyen maaş zamları ve "meslek onuruna" dikkat çekmek için Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma kararı almıştı.
Sendikanın Sakarya'daki üyeleri olan öğretmen ve diğer eğitim çalışanları da bugün iş yerlerine gitmeyerek iş bıraktı.
AKM yanındaki Atatürk Parkı içerisinde bir basın açıklaması yapan sendika üyeleri "İnsanca yaşamak istiyoruz. Maaşımıza yüzde 100 zam istiyoruz" pankartı taşıdı.


Eğitim-İş Genel Merkez Basın Yayın ve Uluslararası ilişkiler sekreteri Emine Çalık'ın okuduğu açıklamanın tamamı şu şekilde:

KISIK SESLE SARAYLARDAN DEĞİL GÜR SESİMIZLE ALANLARDAN HAYKIRIYORUZ

AKP iktidarı ekonomik krizin yükünü tamamen emekçilerin sırtına yıkan, gelir adaletsizliğini derinleştiren ve yoksullaşmayı artıran politikalar yürütmeye devam etmektedir.
Ağustos 2021'de yandaş sendikayla imzalanan sözde toplu sözleşme ile kamu emekçilerinin ve emeklilerin geleceğine el konulmuş, adeta sefalete mahkum edilmiştir.
Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmüş ve çarşıda pazarda kendini göstermiştir. 2022 bütçesinden; memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye; vergi, zam, açlık ve yoksulluk çıkmıştır.
Türk Lirası hızla değer kaybederken kurdaki dalgalanmalar biz emekçilerin belini iyice bükmüştür.
Bu karanlık ekonomik tablo karşısında, aylardır meydanlarda çağrıda bulunuyoruz. “Zam, Kriz, Yoksulluk; Tükeniyoruz!” diyerek peş peşe yapılan zamları, yaşadığımız ekonomik kriz ve derin yoksulluğu haykırıp, siyasi iktidarı önlemler almaya çağırıyoruz.
Ancak tüm bu çağrılarımıza ve taleplerimize yanıt verilmediği gibi her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, emeğimiz ucuzluyor.
İnsan onuruna yaraşır bir yaşam daha da imkansız hale gelmişken, AKP iktidarı sadece yandaşların özgür ve refah içinde olduğu bir ülke yaratmıştır.
Devletin fabrikalarını yıllar içinde bir bir elden çıkaran, tarımı emperyalistlerin ambargolarıyla baş başa bırakan, sanayiyi teşvikten yandaşı kalkındırmayı anlayan iktidar, 20 yıl içerisinde üretmeden tüketen, birçok mal ve hizmeti dışarıdan almak zorunda olan bir ülke yaratmıştır. Ülkedeki işsizlik oranı ise tavan yapmış, issiz sayısı 7 milyon 870 bin kişiye ulaşmıştır.

Büyük önder Atatürk'ün eğitimi, kalkınmayı, sosyal ve ekonomik ilerlemeyi birbirinden ayırmadan var ettiği Türkiye, daha gencecik bir Cumhuriyet iken bile Avrupa ülkelerine parmak ısırtırken, şimdi tepetaklak haldeki ekonomisiyle, Dünya Sefalet Endeksi'nde 156 ülke içinde 21.sırada yer almıştır.

İktidarın asgari ücrete yaptığı zam da boşa çıkmıştır. Marketlerdeki fiyatlar, yeni vergi zamlarıyla birlikte asgari ücretin zamda boş ile geçen sene aynı ayda sahip olduğu alım gücünden çok aşağıda kalmış, zam şimdiden erimiştir. Bu erimeyi çeyrek altınla, dolarla anlatma safhasını çoktan geçtik: Geçen yılın maaşıyla 7000 yumurta alabilen asgari ücretli şimdi ancak 3.700 yumurta alabilmektedir.

Zengini daha zengin, emekçileri ise daha yoksul hale getiren bu eziyetten, eğitim emekçileri de payını en ağır biçimde almıştır. Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar yıl bitmeden erimiş, enflasyon ve artan vergi dilimi ile kamu emekçisinin alım gücü yerle bir edilmiştir. Eğitim emekçileri, daha ayın başında ayın sonunu kara kara düşünür hale gelmiştir.
Üstelik bu tablo daha da ağırlaşıyor. TÜİK ezbere bildiğimiz yalanlan söyleyedursun, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'in Aralık ayı araştırmasına göre; dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu harcamaları gösteren yoksulluk sınırı 13 bin 598 liraya, açlık sınırı ise 4 bin 652 liraya yükselmiştir. 1 yılda tüketilmesi zorunlu olan tüm gıda maddelerine yüzde 100'ü aşan oranlarda zam gelmiştir. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 2 bin 6 lira artmıştır.
Peki bu şartlar altında fedakarca çalışan yaşamaya çalışan biz eğitim emekçilerinin payına ne düşüyor:

-Tiyatrodan ibaret olan toplu sözleşme görüşmelerinden gelen trajikomik ücret zamları ve peşi sıra gelen sefalet.

-Liyakatsizce atanmış yöneticilerin hadsizlikleri; azar, keyfi disiplin cezaları, mobbing, sürgünler...

-Kadrolu, sözleşmeli, ücretli adı altında kategorize edilerek, ayrıştırılarak sömürülme.

-İş güvencemizi ortadan kaldıracak, öğretmenler odasını bir kez daha bölecek olduğu halde bize müjde gibi sunulmaya çalışan Öğretmenlik Meslek Kanunu.

-Gericileştirilmiş, piyasacılaştırılmış bir eğitim sistemi.

Bu böyle gitmez, gidemez! Bugün bizim halimizi görmezden gelenlere, isyanımıza kulağını kapatanlara karşı üretimden gelen gücümüzü kullanacağız! Bir günlük iş bırakma eylemimizle sesimizi herkese duyuracağız. Bugün derse girmeyeceğiz ve meslek büyüğümüz Fakir Baykurt'un dediği gibi ders vereceğiz!

Bugün dünyada Başöğretmen unvanı taşıyan bir liderin kurduğu tek ülke olan Cumhuriyetimizde, öğretmenlere ve öğretmenliğe pranga vurulamayacağını göstereceğiz.

-İnsanca yaşamak için tüm eğitim emekçilerinin maaşlarına yüzde yüz zam istiyoruz!

-Sistematik ve hadsiz saldırılar altındaki meslek onurumuza tekrar kavuşmak istiyoruz!

-Tüm eğitim emekçileri için kadrolu, güvenceli çalışma ve insanca çalışma şartları istiyoruz!

-Nitelikli eğitimin sürdürülmesinde en önemli paydaşlar arasında olan idari, yardımcı ve teknik personellerin taleplerinin yerine getirilmesini, Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğinin ayrım gözetilmeksizin eğitim çalışanlarının tümüne ödenmesini istiyoruz.

-Eğitim çalışanlarının görev tanımlarının yapılmasını, angarya çalışmaya son verilmesini istiyoruz.

-Üniversitelerimizde bilimsel, idari ve mali özerklik istiyoruz.

-Üniversitelerimizde akademik ve idari kadrolar arasındaki keskin çizgilerin azaltılmasını, görevde yükselme koşullarının liyakat sistemine göre yapılmasını, akademik teşvik ödeneğinin akademik alanların şartları göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesini, akademisyenleri gerçekten teşvik edecek oranlarda olmasını istiyoruz.

-Atatürk'ün bize emanet ettiği yeni nesiller için laik, bilimsel, adil ve kamusal bir eğitim istiyoruz!


Ve şüpheniz olmasın ki alacağız! Bu yoksulluk, bu sömürü artık yeter! Gün umutsuzluğa kapılma, kendini çaresiz ve güçsüz hissetme günü değildir. Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür. Üreten emekçileriz, sesimiz, sözümüz var. Hep birlikte güçlüyüz.

Biz eğitim emekçileri, bugünün gerçekliğini TÖS'ten TÖB-DER'den Köy Enstitülerinden devraldığımız tarihsel mirasla yoğuracağız. Nazım'ın dediği gibi ağır ellerimizi toprağa basıp doğrulacağız. Bugün burada bulunan ve iş bırakma eylemimize destek olan tüm eğitim emekçilerini de selamlıyoruz. Mücadelemizi tüm haklarımızı elde edene kadar, eğitim emekçilerine insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayana kadar sürdüreceğiz, haklarımızı söke söke alacağız!
YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMIZ
YASASIN EGITIM-IS
YASASIN BIRLESIK KAMU-IS
MERKEZ YÖNETIM KURULU

29 Ara 2021 - 13:28 - Eğitim --- Okunma

Muhabir  Ahmetcan Şahinkaya

medyabar.com son bir ayda 3.362.729 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

30

Birol Hoca - 12 yıllık Öğretmenim. 17 sene okul okudum maaşım 4.950 TL. Lise sınıf arkadaşım lise 2 de okulu bıraktı ve sonra okumadı Goodyeara girdi şuan maaşı 6.850 TL. Adalet bu mu

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 10:34
29

Hayyam - Ey sevgili,güzel eğitimcilerimiz... Gelin bu sayfa altındaki yorumları okuyun,okuyun ki görün kimlere ne anlatmaya çalıştığınızı... Herkes alışmış verilene boyun eğmeye, hak ettiği kadarını isteyenlere de beğenmiyorsanız bırakın demeyi... İşte bu beğenmiyorsanız bırakın zihniyeti yüzünden herkes 3 kuruş maaşa çalışıyor... Yazılacak çok söz var da ,artık benim mecalim yok bunca ahmak cahile laf anlatmaya...Çünkü onlar hep haklılar,kendileride inanıyorlar kendi safsatalarına.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 11:58
27

Atakan - YOKSULLUK SINIRI 10 BİN TL ÜZERİNE ÇIKMIŞ

YOKSUL BİLE DEĞİL BU İNSANLAR SEFİL .....SEFALET İÇİNDELER VE HAKLILAR.

AŞŞAĞIDAKİ PARTİZAN MİKROPLAR YİNE AĞIZLARINDAN SALYA SAÇARAK KONUŞMUŞLAR

HAK ARAMAK NE ZAMAN AYIP OLDU

O İNSANLAR İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORLAR.

ASIL REZİLLİK HAK ARAYANA ÇEMKİRMEKTİR.

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 30 Aralık 10:43
25

Cino - HAZIR İŞ BIRAKMIŞKEN TUTACAKSIN TUTANAKLARINI KOYACAKSIN KAPININ ÖNÜNE BUNLARI SIRADA BEKLEYİP ATAMA BEKLEYEN NİCE GENÇÖĞRETMEN ADAYLARI VAR FIRSAT BU KOVUN GİTSİN EMİNİM YALVARIP DAHA AZ ÜCERETE ÇALIŞMAK İÇİN BAKANLIĞIN KAPISINDA YATAR BUNLAR ÇOK GÜZEL ÖRNEK OLDUNUZ ŞİMDİ SÖZDE EĞİTİMCİLER İSTEDİĞİNİ ALAMYINCA İSYAN BAŞLAT DEĞİL ÖĞRETMEN SİZDEN ADAM BİLE OLMAZ HADİYİN ORADAN

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 30 Aralık 10:34
22

Enes54 - Tabi asgari ücrete iyi zam geldi ya.hemen sokağa dokuldunuz.goruyoruz verdiğiniz eğitimin kalitesini.genclerde çocuklarda ne ahlak var ne bir gelecek potansiyeli.bugun başarılı olan öğrenciler ise hepsi ya dershane yada evlerinde paralı eğitim görüyor.sosyal medyada görüyoruz ne yazikki dayaktan başka birseyde vermiyorsunuz.abi ne kadar kaliteli eğitim veriyorsunuz.bide utanmadan yüzde yüz zam istiyorsunuz.bu ülkede yıllarca asgari ücretli aç sefalet içinde yaşadı.bu sene yapılan iyi zammı gözünüze battı.ne kadar aç gozlusunuz.gercekten yazık sizlere.

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 30 Aralık 10:10
26

Atakan - @Enes54 22 nolu yoruma cevabı: haramzade eneste gelmiş

nasıl gidiyor insanları kazıklama işlerin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 10:40
21

52,54,67 - 20 SENEDİR ŞU ÜLKEYE YAPTIĞI HİZMETLERE NANKÖRLÜK EDEN BAŞTA BU EYLEMCİLER OLMAK ÜZERE KİM İNKAR EDİYORSA ZEHİR ZIKKIM OLSUN,,, https://medyabar.com/haber/8975775/erdogan-ogretmenlik-meslek-kanunu-teklifimiz-tbmmye-sunuldu

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 30 Aralık 09:18
23

Heeeee 54 - @52,54,67 21 nolu yoruma cevabı: Boş adamsın.... Hebele, ebele, loooooo loy loy... Tırı vırı... Ivır... Zıvır

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 10:27
20

52,54,67 - SAYIN AÇ ÖĞRETMENLER, İŞSİZLİK VAR DİYORSUNUZ YA,, https://www.pusulagazetesi.com.tr/ZONGULDAKTA-106-İSVEREN-CALİSTİRACAK-İSCİ-ARİYOR-194951-HABERLER.HTML,,, ÜLKENİN HER YERİNDE İŞ BEĞENMEMEZLİK VAR, SANAYİCİLER İŞÇİ BULAMIYOR, SİZİN O HOR GÖRDÜĞÜNÜZ SURİYELİ, IRAKLI, AFGANLILAR OLMASA ÇALIŞTIRACAK ADAM YOK, BİZİM ÇOCUKLAR SOSYETE, AYAĞINDA 300,500 LİRALIK AYAKKABI, CEBİNDE 5,10 BİN TL LİK TELEFON ÇARŞIDA FİNG ATACAK, YOK ÖYLE, İLLEDE ÜNÜVERSİTE MEZUNU OLACAM DİYE KAİDE YOK, ÇALIŞANA İŞ AŞ VAR ÜLKEMİZDE, ÇOK ÖVDÜĞÜÜZ AVRUPA YA GİDİNDE GÖRÜN HAYAT ŞARTLARINI, TÜM AİLE ÇALIŞMASIN AÇSIN ORALARDA..

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 09:12
18

52,54,67 - AK PARTİDEN ÖNCE GEÇİNMEK İÇİN LİMON SATTIĞINIZ, İKİNCİ İŞLER YAPTIĞINIZ GÜNLERİ UNUTMUŞSUNUZ, BU EYLEMLER SOL FİKİRLİ MUHALEFET YANLISI SENDİKALARIN POLİTİK EYLEMLERİ, GEZİ OLAYLARINDAN BİLİYORUZ SİZLERİ,KARNINIZ DEĞİL GÖZÜNÜZ AÇ, ALLAH DOYURSUN, ÇOK NANKÖRSÜNÜZ ÇOOOK...

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 30 Aralık 08:59
14

Dürüst - Yorumları okuyunca neden bu durumda olduğumuzu daha iyi anlıyorsunuz. Ne desek boş. Allah ıslah etsin.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 29 Aralık 17:01
10

Defolun. - Az geliyosa gidin daha çok kazanacağınız işleri yapın.kimse sizi öğretmenliğe mahkum etmiyor.yılın neredeyse 4 ayını yatarak geçiyorsunuz.hesaba vurulduğunda en çok kazanan sizsiniz.bu ülkede hakkını alamayanlar mühendislerdir.sizden çok daha ağır şartlarda çalışmaşarına karşın sizin kadar maaş alamıyorlar ama sizin kadar da isyan etmiyolar.Ne kadar zor iş yapıyosunuzki Bütün ülke çalışıp size bakacak..Atatürkü de böyle işlere alet etmeyin.Eyleminiz tamamen polika kokuyor ayrıca derdiniz belli.

Yanıtla . 30Beğen . 32Beğenme 29 Aralık 15:15
24

Universite 54 - @Defolun. 10 nolu yoruma cevabı: Zoruna gidenin borusuna.....

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 10:28
19

Şahin54 - @Defolun. 10 nolu yoruma cevabı: Mühendis olmuş ettiği lafa bak. Telefonunu göster diyen dayılardan etkilenmiş arkadaş.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 30 Aralık 09:01
15

Ne Keşfetmek Isterdin - @Defolun. 10 nolu yoruma cevabı: Mühendislerin hak arama mücadelesine de gonulden destek verir öğretmenler. Keşke onlar da hak ettiklerini alabilseler. Geçinmek sadece karnınızın doymasi mi? Herkes insanca yaşamak için iyi maaşlar almalı. Öyle medyadaki gibi değil öğretmen maaşı. 4650-5300 arası değişiyor.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 17:38
13

Veli - @Defolun. 10 nolu yoruma cevabı: e o zaman mühendisliği bırak öğretmenliği dene sayın abim!

hem yatarsın 4 KOCAMAN AY!

Yanıtla . 26Beğen . 11Beğenme 29 Aralık 16:37
06

Misafir - Sanki çok çalışıyorlarmış gibi %100 istiyorlar. 1,5 sene ense yaptılar maaşlarını da aldılar. ayıptır be kardeşim.

Yanıtla . 23Beğen . 29Beğenme 29 Aralık 14:54
17

Servis Şoförü 54 - @Misafir 06 nolu yoruma cevabı: Hadi lan ordan hazımsız, kıskanç, işe yaramazlar....

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Aralık 08:46
05

karadenızlı - sızlerı okutan hocalarınız corap mıdye tencere tava satardı sefer tasıyla oyle yemeyı yerdı ac gozlu ler

Yanıtla . 25Beğen . 20Beğenme 29 Aralık 14:33
02

Yenigun - Ne utanmaz arsız insanlarsınız, sizin aldığınız maaşın nerdeyse yarısına geçiniyoruz, diyecek söz çok ama anlayan yok.

Yanıtla . 21Beğen . 24Beğenme 29 Aralık 14:10
16

Ickayan - @Yenigun 02 nolu yoruma cevabı: Ekdersleri unutmayalım

Yanıtla . 9Beğen . 10Beğenme 29 Aralık 17:58
01

sabahattin koç - yüzde 300 vermek lazım aç gözlüler fırsatçılar utanmazlar beğenmiyorsan istifa et

Yanıtla . 20Beğen . 25Beğenme 29 Aralık 13:49
12

Nass - @sabahattin koç 01 nolu yoruma cevabı: Sebosssssss.korktum ya

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 15:38
11

Sabahattin Koç - @sabahattin koç 01 nolu yoruma cevabı: Çokmu acıttım Nass- bu kadar bağarma

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 15:21
09

Sabahattin Koç - @sabahattin koç 01 nolu yoruma cevabı: Rahat ol şafakta alırlar seni ödlek ..........

Yanıtla . 1Beğen . 7Beğenme 29 Aralık 15:04
08

Yusuf54 - @sabahattin koç 01 nolu yoruma cevabı: Nass is egitimle sadece bitseydi pitbullar senden daha iyi adam olurdu.senin dedigin gibi herseye ziplama .

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 29 Aralık 15:04
04

Nass - @sabahattin koç 01 nolu yoruma cevabı: Seboş..ya senin akli melekelerin yerinde değil.

Her seye zıplama .

KAFAN BASMAZ .

A HABER IŹLE .

AŞILARI OL .

MASKENI TAK .

MESAFENI KORU .

2023 DE IMAMOĞLU SENI

ALACAKMIŞ .....

Yanıtla . 7Beğen . 4Beğenme 29 Aralık 14:21
03

Nass - @sabahattin koç 01 nolu yoruma cevabı: sabahattin şeboş koç .

YA SENIN EĞITIMIN NE .

HER ŞEYE MAYDONOZ OLUYORSUN .

SEN ,,,GELINIM MUTFAKTA,,GİT .

YADA ZUHAL TOPALLA YEMEKTEYIZ .

NEYSE ...MEVSIM KIŞ .

,,YAŞ BAKLA ZAMANI DEĞIL..

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 29 Aralık 14:18


Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?