Türk Metal Sakarya'dan seslendi: "Eylemse eylem, grevse grev"

Türk Metal Sendikası Sakarya ve Bolu şubeleri Sakarya'da bir araya gelerek yaklaşık 130 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Sözleşmesinde düşük zam miktarını protesto etti.

Ahmetcan  Şahinkaya
Ahmetcan Şahinkaya Tüm Haberleri
+6
Video için play'e tıklayın

MEDYABAR/
Ülke genelinde 130 bin, Sakarya'da 3 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine 12 Ekim tarihinde başlanmıştı. Son olarak geçtiğimiz günlerde bir kez daha masaya oturan taraflar MESS’in sunduğu yüzde 17’lik yeni teklifte anlaşamadı. Türk Metal ise önce miting düzenleyeceklerini sonrada greve gideceklerini açıklamıştı.

DÜN GEBZE'DE BUGÜN SAKARYA'DA
Türk Metal Sendikası dün Gebze'de bir miting gerçekleştirdi. Bugün ise Sakarya şubesi ve Bolu şubesi Sakarya'da ortak miting düzenledi.

Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinge yüzlerce işçi katıldı. Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç ve Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi'nin idareseinde gerçekleşen mitingte, "Yılgınlık yok, direniş var", "Pevrul başkan nerede biz oradayız" sloganları atıldı.

Ayrıca mitingde şu basın bildirisi okundu; Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Emek Dostlarımız, Türk Metal üyesi kardeşlerim, Bugünlerde, Bütün fabrikalardan, alanlardan, sokaklardan, şehir merkezlerinden, Emeğin sesi yükseliyor. İşçinin emekçinin, Yiğit Türk Metallilerin sesi geliyor. Izmir, Manisa, Bursa, Eskişehir'deydik. Önceki gün Çerkezköy'den, dün Gebze'den sesimiz duyuldu. Bugün buradan, Sakarya'dan yükseliyor sesimiz. Türk Metal'in yiğitleri, Sakarya ve Bolu Şubelerimizin değerli üyeleri haykırıyor: Diyorlar ki; Artık yolun sonuna geldik. Artık bıçak kemiğe dayandı. Bugüne kadar ölümüne çalıştık, şimdi hesap zamanı diyorlar. Bizi duymazdan gelenler duyana kadar haykıracağız. Ölümüne çalıştık, şimdi biz kazanacağız. Vallahi de kazanacağız, billahi de kazanacağız. Evet kardeşlerim, kazanacağız. Çünkü biz, Kimsenin sokağa çıkamadığı günlerde, Tam kadro tezgâhımızın başındaydık. Durmadan dinlenmeden çalıştık. Salgını hiçe saydık. Ölüme meydan okuduk. Salgının en ağır günlerinde bile, Çalıştık, Ürettik, Kazandırdık. Şimdi zamanı geldi. Şimdi de biz kazanacağız, biz. Türkiye'nin dört bir yanındaki fabrikalarda alınteri dökenler... Krizde bile ihracatı omuzlayanlar kazanacak. Ölüme meydan okuyan Türk Metalciler kazanacak. Şimdi zamanı geldi. Şimdi herkes susacak, Türk Metalciler konuşacak. Sadece'onların sesi duyulacak. Duyun bu sesi... Bakın diyorlar ki; Ölümüne callştik, şimdi kazanacağız, şimdi kazanacağız, şimdi kazanacağız. Değerli Basın Mensupları, Bildiğiniz gibi, 130 bin metal emekçisini ilgilendiren, MESS'le sözleşme görüşmelerimiz 12 Ekim'de başladı. Biz,12 Ekim'de masaya bir taslak koyduk. O taslak, bizim taslağımızdı, hepimizin taslağıydı. Tek tek bütün üyelerimizin beklentisi, isteği, arzusu o taslaktaydı. Metal emekçileri o taslağı alınteriyle yazmıştı. Biz ne istemiştik taslakta? Ücretlerimize ortalama % 30'a yakın bir zam istedik. Peki karşılığında ne bulduk? MESS'in % 12 zam teklifini bulduk. Şimdi revize ettiler, gönüllerinden ancak % 17 koptu. Yeter mi? Yetmez. Kabul ettik mi? Hayır! Buradan MESS'e sesleniyoruz: O taslak bizimdir, bizim onurumuzdur. Biz onurumuzu çiğnetmeyiz. Bugüne kadar kimseye çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyiz.

Değerli basın mensupları, MESS'in, Sadece ücretlerle ilgili teklifleri değil... Çalışma hayatına ilişkin yaklaşımı da bizim için hayalkırıklığı olmuştur. MESS, esnek çalışma, deneme süresi, denkleştirme, kistalyevm gibi, Artık geride kaldığını düşündüğümüz uygulamaları, Teklif ådı altında yeniden masaya getirmiştir. Daha doğrusu, Vicdanı sızlamadan bizlerin karşısına çıkarabilmiştir. lşte o an bizim için kırılma noktasıydı. Buraya kadar dedik ve o masadan kalktık. Şimdi herkes bilsin ki; Biz masaya oturup müzakere etmesini de, Alana çıkıp kora kor mücadele etmesini de iyi biliriz. Kimse bizi test etmeye kalkmasın. Kimse bizi denemeye kalkmasın. Kim gelirse gelsin... Alayına hodri meydan, alayına hodri meydan. Değerli basın mensupları, Dostlarım, kardeşlerim... Kimse işi başka yere çekmesin. Kimse uzlaşamamak için bahane üretip durmasın. Kimse bizim hakkımızı yemeğe, bize haksızlık etmeye de kalkmasın. Çünkü bizim, İnsan onuruna yakışır bir iş ve bir yaşamdan başka bir talebimiz yok. Bizim, Üretmek, kazanmak ve kazandırmaktan başka düsturumuz yok. Ama herkes bilsin ki; Bizim Türk Metal üyesinin hiçe sayılmasına da asla ve asla tahammülümüz yok. En zor günlerde. Herkesin saklanacak yer aradıği salgın döneminde bile, Işine ve işyerine sahip çıkan bu emekçilere reva görülen budur. O günlerde sırtımızı sıvazlayanlar, Sosyal ortak olduğumuzu vurgulayanlar, Zorlukları beraber aşacağımızı söyleyenler, Bugün bizi tanımazdan geliyorlar. O zaman biz de onlara kendimizi hatırlatmayı bir borç biliyoruz: MESS'in, Bizim emeğimizi hiçe sayan teklifleri üzerine masadan kalktik. Ardından başlayan arabulucu sürecinden de bir sonuç alınmadı. Yani arabulucu da aradan çekildi, Ve MESS'le başbaşa kalmiş olduk. Dedik ya hodri meydan diye,Gereğini de yerine getirdik. Bize tanınan süreyi beklemeden, Ne olacaksa olsun, Inceldiği yerden kopsun dedik ve Grev Karari aldik. Hodri meydan. Eylemse eylem, grevse grev. Eylemse eylem grevse grev.

Değerli basın mensupları, Yiğit Metal işçileri... Bizi bilenler bilir. Biz, hodri meydan diyorsak laf olsun diye söylemeyiz. Bugün, Asgari ücretliler yüksek zam alıyorsa...
Bütün çalışanlar brüt asgari ücret tutarı kadar vergiden muaf oluyorsa... Vergi matrahı yükseltiliyorsa... Bu sayede her ay cebimize fazladan para girecekse... Ve biz,
“Vergi vergi” diyerek cebimize göz dikenlere “dur” diyebiliyorsak... Bunun arkasında Türk-lş vardır, Türk Metal vardır. Bunun arkasında Türk Metal'in Genel Başkanı Pevrul Kavlak vardır. Bunu herkes böyle bilsin. Sadece asgari ücretlilerin değil, Bütün çalışanların, hepimizin yüzünü güldüren bu müjdelerin arkasında, Genel Başkanımızın kararlı duruşu vardır. Verdiği sözün arkasında duran, Bunun için sonuna kadar mücadele eden Genel Başkanımız vardır. Selam olsun ona. Selam olsun, Yüzbinlerce metal işçisinden aldığı güçle, Sonuna kadar mücadele eden Genel Başkanımıza... Yiğit Türk Metalli kardeşlerim, MESS sözleşmesinde artık bir dönüm noktasındayız. Sırayla bütün kent merkezlerden, bizim seslerimiz yükseliyor. Cumartesi günü Genel Başkanımızı televizyonlardan izlediniz. Grev Kararını açıkladı. Unutmayin... Genel Başkanımiz, Artık her yer bizim eylem alanımızdır dedi. Kent merkezleri, alanlar, sokaklar, işyerleri, fabrikalar... Bundan böyle her yer bizim eylem alanımızdır. Hakkımızı alana kadar durmayacağız. Eğer her yer eylem alanıysa... Ve eğer eylemse eylem, grevse grev dediysek... O zaman gereğini yerine getireceğiz. Bugün, Servisler biraz uzakta duruyor, oradan birlikte yürüyoruz. Biraz gecikiyoruz, kimse kusura bakmasın. Yarın da, lki vardiya birleşecek, baştemsilcilerimiz basın açıklamasıyla bilgilendirme yapacak. Dedik ya, Madem, her yer eylem alanı, O zaman eylemse eylem, grevse grev... Eylemse eylem, grevse grev.

Kardeşlerim,
Ve sonra o gün gelecek. 2 Ocak'ta Kocaeli'nde olacağız, kardeşlerimizle buluşacağız. O gün, Kocaeli tarihinin en büyük mitingine sahne olacak.
O gün, Genel Başkanımız sözünü söyleyecek. O gün,Türkiye işçi sınıfının tarihi için bir dönüm noktası olacak.  O gün, Hepimizin yüzünün güleceği gün olacak. O gün, Zafere giden yolun ilk günü olacak. Zafer bizim olacak. Zafer, sendikasına güvenen Türk Metalcinin olacak.

Kardeşlerim, Genel Başkanımızın liderliğinde zafere yürüyoruz, zafere. Ama bilin ki; zafer yolu zordur, çetindir. Birlik ister, beraberlik ister, cesaret ister. Onun için kolkola girin, safları sıklaştırın. Hariçten gazele, firsatçılara, ortalığı karıştırmak isteyenlere izin vermeyin. Sadece Genel Merkezden gelen bilgilere itibar edin.
O zaman... O zaman zaferden hiç şüpheniz olmasın. Genel Başkanımızın sorduğu gibi, Şimdi ben de sizlere soruyor, sizden cevap bekliyorum: Mücadele etmeye hazır misiniz? Zaferë 'kadar yürümeye var mısınız? Var misiniz? Var misiniz? Allah yar ve yardımcımiz olsun.

2 OCAK'TA KOCAELİ'DE MİTİNG DÜZENLENECEK
Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, "Genel Başkanımız 2 Ocak'ta İzmit'teki büyük mitingimize katılacak. Orada bütün bölgelerimizin katılacağı 150 bin işçi kardeşimizin olacağı bir miting düzenlenecek." dedi.

29 Ara 2021 - 16:52 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi --- Okunma

Muhabir  Ahmetcan Şahinkaya

medyabar.com son bir ayda 3.388.922 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

26

Stajyer - TARIK DÖNER

Abiyi tanırım çok iyi bir insan. O fabrikada ilk önce stajyer olarak sonra iki dönem sözleşmeli olarak çalıştım. Tanık olduğum iki olay var. Birinde o dönem şube Bşk. ŞAHİN diye birisiydi. O dönemde zam isteniyordu. TARIK ABİ o dönem Şahin bey, e sorular soruyor ŞAHİN BŞK.Yeter artık demişti sonra tartışma büyümüş Kazımpaşadan FATİH ABİ ile ŞAHİN BŞK tartışmış tı. Fatih abiyi sendika odasına götürmeye kalktılar TARIK DÖNER Abi FATİH abiyi sendikacıların elinden söktü aldı kafa tuttu onlara.İşci olduğumda ise ANKARA, dan Başkanlar gelmişti ismi Muhterem YÜCE galiba ona sendika kitabımda sorular sormuş o başkanda öyle şeyler yok o kitabı yazan benim demişti Tarık abi kitabı çıkartıp gösterince herkez şaşırmıştı.Sonrada duydum sendikacılar işten çıkarttı İş yani korkmuşlar TARIK DÖNER ABİDEN.

Tarık DÖNER Abi sen hep haktan yanaydın. Allahım seninle olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 13:16
25

Akepe Felakettir - Olcay Kardeşimin Adamlığına Söz Etmem Lakin Zamanında Arma Filtrede Şahin Kaya Zamanında Yapılanları En Az Oda benim Kadar Biliyor Keşke Bu ise Hiç Bulaşmasaydı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 11:35
21

Ali Kepenek - KORKAK VE YALANCISINIZ.

Korkaksınız

Çünkü TM yönetimi sırf kendilerini eleştiriyor diye yalanlarını yüzlerine yüzlerine vuruyor diye bir çok çalışanı işten çıkarttı.

Örnekmi.

Tarık DÖNER.

TARIK DÖNER bir fabrikada çalışıyordu. İşciler arasında sevilen ama sendikacılar tarafından sevilmeyen bir arkadaştır. TM yöneticileri ve temsilcileri fabrikada TARIK DÖNER, den KORKARLARDI. Çünkü Tarık DÖNER onlara sorduğu sorular ile ürkütür, korkuturdu.Sırf TARIK DÖNER, den korktuğunuz için 2019 da onu işten ÇIKARTTIRDINIZ.

OLCAY MERİÇ, ÖZCAN TANIL, BAHATTİN KAYA, AHMET DEMİR nasılda korktunuz TARIK DÖNER, den.

SAKARYA, DA 6000 üyemiz olacak BOLUDAN, İZMİTTEN işci getirip 500 kişi ile miting yapacaksınız.Çünkü SAKARYADA size inanan işci yok. İşte bu yüzden YALANCI VE KORKAKSINIZ

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 07:02
23

Ali Kepenek - @Ali Kepenek 21 nolu yoruma cevabı: Bu şahsı (Tarık DÖNER) hiç tanımam ama onu tanıyan bir çok yakınım var.Ondan bahsederlerdi. Bu arkadaş o fabrikada bir çok arkadaşın birebir sorunu çözmüş. Hastahane işleri, Avukatlık işleri, İşci halkları konusunda bilinçli bir arkadaş mış. Hatta diğer fabrikalarda tanınan biriymiş. Bir çok kez sendikacılar tartışmış. Hakkını ve işci arkadaşlarının hakları savunmuş. Sonuç onu işten kovdurmak olmuş.

Şimdi kim korkak kim yalancı.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 09:23
22

Ylncıtrkmetal - @Ali Kepenek 21 nolu yoruma cevabı: Doğru söylüyorsun bu olay otokarda yasanmistir

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 08:01
20

Ylncıtrkmetal - Reklam kokan hareketler hep söylüyorum yine söyleyeceğim türk metal iscinin degil patronun hakkını gözeten patron sendikasıdir.Başlıca eylemleri yemekhanelerde çatal kaşık vurma , düdük öttürme , tek ayak üstünde zıplama gibidir.Bu sendika biz iscilerin aklı ile dalga geciyor ve bizden aylık ortalama 200 tl gibi bir rakamı haraç kesiyor.İş yerinde bulunan beyaz yakalar bizim eylemlerimizle dalga geciyor.Eyyy türk metal sana inanıp arkanda durmamızı istiyorsan şalter indireceksin başka yolu yok . Sendika şube başkanları en az 20.000 tl maaş ve araba alıyor , hersene bizden kesilen haraçlar ile otellerine otel katıyorlar.Aslında alınacak zam daha masaya oturmadan belli , bunlar süreci uzatıp sözde eylemler ile iscinin aklı ile dalga gecmeye calisiyorlar.Göreceksiniz alacaklari zammida oyle bir aciklayacaklarki yok ilk 6 ay bu kadar artı eflasyon falan filan deyip az bir miktara basglayacaklar, bunj her sene yapiyorlar .Artik bu hareketleri yemiyor ve size gram guvenmiuorum.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 01:23
19

Tkglı - Olcay meriç adam gibi adamdır sendika gelmeden önce kim hakkını arıyordu ne verirseler ona razı geliniyordu

Yanıtla . 1Beğen . 10Beğenme 30 Aralık 01:07
15

Fenasi... - 17 senelik tm üyeli otomotiv fabrikasında çalışıyorum aldığım maaş ikramiye yakacak yardımı çocuk yardımı dahil 6000 tl

17 senelik sendikasiz toyota işçisinin maaşı 7000 tl + ikramiye

TM =pişmanlık

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 23:16
14

Tkg Otomoti̇v Sakarya - Türk metale bağlı iş yerinde çalışan biri olarak şunu söyleyim.

Bana taslaktaki %29.7 yi iş verenden alsanız bile ben asgari ücretin altında kalıyorum ve bana sendika diyor ki üzerini işveren tamamlayacak.

İyi de Olcay başkan üzerini işveren tamamlayacaksa sana ne gerek vardı. Zaten benim işverenim asgari ücretin üzerine tamamlıyordu.

Çok fazla sürmez seni ve sendikanı kovarız fabrikadan.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 23:02
13

Ankara Sakarya Hatti - Bu sendikaya güvenip yanlış işler yapmayın 1990 yılında bizler uyduk yüzde 110 zammı kabul etmedi 1 ay greve çıktık 29 cu günde anlaştı 1gun daha beklese 10,000 kişiye 1aylik maaş ödemek zorunda idi bütün sosyal ikramiyeleri maaşa yansitlilar 1ay sonrada bir çok işçiyi bende dahilim bunlara yaşım 60 yaşadıklarımı paylaştım iyi aksamlar

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 22:34
12

Göynük - Ah bu yağcılık yapanlar yok mu ah ne çıkarlar peşindesiniz ahhh. Kameraya yakın olayım poz vereyim daha çok bağırayımcbeni görsünler diyenler yok mu. Sağa sola tatile gönderecekler diye 2 3 kuruş fazla verecekler diye yapmayacağınız şey yok. Alacağınız zam oranı bile belli pazar günü bir gövde gösterisi sonra olacaklar belli zaten.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 22:27
10

Evren - Cuma gunu imzalanir kimsenin ruhu duymaz vatan millet Sakarya denir

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 22:06
09

Evren - Haftasonu imzalanir kimsenin ruhu duymaz bosuna bagirmayin

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 21:30
07

Şşş - PARAYI BEGENMEYEN İŞİ BIRAKSIN ASKEİ ÜCRETLE ÇALIŞCAK ÇOK İNSAVAR

Yanıtla . 5Beğen . 16Beğenme 29 Aralık 20:17
24

Akepe Felakettir - @Şşş 07 nolu yoruma cevabı: Senin gibi .... için Geçerli Değil Zaten

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 11:34
06

İnandık Hakka - Çok kalabalık iğne atsan yere düşmez:) Sakarya metal sendikası bu kadar kişi mi topladı yazık valla sizi kim kaile alır be.

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 29 Aralık 19:28
17

Arzu - @İnandık Hakka 06 nolu yoruma cevabı: 150 bin kişi sence azmi sen sendika başkanı olsan kaç kişi toplardın. Mitinglerde malum iktidar metazori katılım yaptığı için siz onlara alışiksinizdir.Burda gerçek kişiler emeklerinin hakkını arayan emekçiler var.Tebrikler METAL İŞ TEBRIKLER OLCAY MERİÇ

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 30 Aralık 00:18
05

Sessızlık - Arap özcannn nerdesın kardesım en ön safta görmüyoruz senı bu aralar...

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 19:12
03

Akepeli - Biber gazıyla, joplandiniz mi aklınız başınıza gelir.... ortalığı karıştırmayın biraz şükredin....reisi deviremiyceksiniz...

Yanıtla . 2Beğen . 19Beğenme 29 Aralık 18:22
11

Arzu - @Akepeli 03 nolu yoruma cevabı: Akepeliye soruyorum sen ne iş yapiyorsun tuzun kuru heralde seni allaha havale ediyorum inşallah Öbur dünyada sen de aynı şekilde biber gazıyla copla karşılanirsin reisin seni orada kurtarir?

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 22:16
02

Bolube - %27 zam almak için mi grev yapılacak? Yormayın bu kadar insanı.

Asgari ücretliler evinde otururken %50 zam aldı

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 18:08
01

Şura - Yüzde 29 taslak sunulmuş. Yüzde 29 alsan ne almasan ne. Hepsini alsan ne olacak. 29 aldık diye davul zurna mı çalacaksınız bu oranlara sadece şakşakçılık yapan çıkarları olan sevinir diğerlerini kandıramazsınız. Marttaki enflasyonda ek yüzde 20 koyduramıyorsanız hakkınızı aldık diye gezinmeyin.

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 17:58


Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?