Yıllardır tartışılan o OSB için tüm şartlar oluşturuldu! Top şimdi bakanlıkta...

Ferizli'de verimli tarım arazileri üzerinde yıllardır yapılmaya çalışılan, mahkemelerin "yürütmeyi durdurma kararı" verdiği Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB için süreç yeniden başlatılmıştı. OSB alanı için tarım dışı kullanım izni alınırken, mera alanı sebebiyle kaplayacağı alan da küçültüldü. Şimdi de bakanlıkta "İnceleme Değerlendirme Komisyonu" toplanacak. İŞTE AYRINTILAR

Kaan Gümüşel
Kaan Gümüşel Tüm Haberleri
Yıllardır tartışılan o OSB için tüm şartlar oluşturuldu! Top şimdi bakanlıkta...
Yıllardır tartışılan o OSB için tüm şartlar oluşturuldu! Top şimdi bakanlıkta...
+1
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -

Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneği tarafından Ferizli'ye bağlı Seyifler, Doğancı, Tokat ve Abdürrezzak Mahalleleri sınırlarındaki 560 hektar alanda Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulmasına yönelik çalışma başlatılmıştı.

Yıllardır tartışılan o OSB için tüm şartlar oluşturuldu! Top şimdi bakanlıkta...

YER SAHİPLERİ İTİRAZ ETTİ, MAHKEME DURDURDU

Kamulaştırma çalışmaları başlatılan verimli tarım alanlarında yaşayan Mümin Yüzügülen, Fehim Eşsiz ve Mümin İnal tarafından OSB kurulması amacıyla yapılan yer seçimi işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açılmış, Sakarya 2. İdare Mahkemesi de incelemeler sonucunda yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.
Bakanlık ve girişimciler tarafından İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10'uncu İdare Dava Dairesine yapılan itiraz da sonuçsuz kalmıştı. Yürütmeyi durdurma kararına yönelik daha sonra yapılan bir itiraz daha mahkemelerce kabul edilmedi. 

2021'DE SİL BAŞTAN

2020 yılında yaşanan bu gelişmeler sonrasında, Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneği ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası geçtiğimiz yıl OSB girişimi için çalışmalara sil baştan başladı.

MART AYINDA "TARIM DIŞI KULLANIM İZNİ" ÇIKTI

2021 yılı mart ayında Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuru sonrasında proje alanının
"Tarım Dışı Kullanım Amaçlı izni" verildi.

Yıllardır tartışılan o OSB için tüm şartlar oluşturuldu! Top şimdi bakanlıkta...

HALKIN GÖRÜŞLERİ İÇİN YENİ TOPLANTI

2021 Ağustos ayında bakanlığa sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunun ardından eylül ayında Abdürrezzak Mahallesinde bulunan Konuklu İlkokulu – Ortaokulu Yemekhanesi’nde "halkın katılımı toplantısı" gerçekleştirildi.
Mümin Yüzügülen isimli vatandaş bu toplantıda da OSB projesine karşı çıktı.
Bu toplantıda da elde edilen veriler ve itirazlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunuldu.

Yıllardır tartışılan o OSB için tüm şartlar oluşturuldu! Top şimdi bakanlıkta...

MERA SEBEBİYLE OSB ALANI KÜÇÜLTÜLDÜ

Mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararında etkili olan "Yer seçimi"ndeki engellerin kaldırılması için Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne 560 hektarlık alan içinde mera vasıflı parsel olup olmadığını sordu. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün OSB içinde mera vasıflı parsel olduğuna yönelik raporu sonrasında SATSO, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına mera alanının OSB dışına çıkartılması başvurusu yaptı. Bunun üzerine mera parselinin OSB alanından çıkartılması ve alanın yaklaşık 523 hektara düşürülmesi uygun görüldü.

ARTIK TOP BAKANLIKTA

Halkın katılımı toplantısındaki ve ÇED raporuna yönelik itirazlar sebebiyle ÇED raporu doğrudan kabul edilemediği için bu kez de bakanlık bünyesindeki "İnceleme Değerlendirme Komisyonunun" toplanmasına karar verildi.
"İnceleme değerlendirme süreci"nin başladığına yönelik karar bakanlığın internet sitesinde yayınlandı.
İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında,

SAKARYA'NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK!

523 hektar alanda kurulması planlanan Sakarya'nın en büyük OSB'sinde a 254 adet sanayi parseli, 26 hektarında yönetim ofisleri, kreş, arge-tasarım merkezi, teknik okul, cami ve kafe gibi idari ve sosyal ihtiyaçlara yönelik ayrılmış olan İdari ve Sosyal Üniteler, 29 hektarında tedarik firmaları, depolama alanları, çeşitli faaliyet üreten dükkanlar vb. faaliyetlerin yer alacağı Hizmet Destek Alanı, 11 hektarında Park-Yeşil Alanlar ve 10 hektarında Arıtma Tesisi ve 52 hektarında ise yollar gibi altyapı üniteleri tasarlandı.

EN AZ 15 BİN İSTİHDAM BEKLENİYOR

Türkiye'nin otomotiv üssü olarak bilinen Bursa ve Kocaeli illerine yakınlığıyla dikkat çeken Sakarya'da kurulacak olan yeni OSB'de otomotiv ve otomotiv yan sanayi, metal ve metal yan sanayi, elektrik ve elektronik ürünleri, çelik ve döküm imalatı, alüminyum profil, boru profil imalatı ve metal ürünlerinden imal edilecek eşya makine elektrik ve elektronik ürünleri üretecek firmalar yer alacak. 

Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB tamamlandığında ilk etapta 15 bin, devamında ise 20 binin üzerinde istihdam yaratması bekleniyor. 

İNCELEME DEĞERLENDİRME KOMİSYONU KİMLERDEN OLUŞUR?

ÇED Raporunu incelemek ve değerlendirmek üzere Bakanlıkça İnceleme Değerlendirme Komisyonu teşkil edilir. Bu Komisyon, Bakanlıkta Şube Müdürü ya da daha üst düzeyde bir yetkilinin başkanlığında faaliyetin konusu, türü ve faaliyet için seçilen yerin özellikleri dikkate alınarak merkezi ve yerel kurum ve kuruluş temsilcileri, faaliyet sahibi veya temsilcisi, ÇED Raporunu hazırlayan kurum veya kuruluş temsilcilerinden oluşur. Komisyon çalışmalarına Bakanlıkça, üniversite, enstitü, araştırma ve ihtisas kuruluşları, ve meslek odaları temsilcileri ile gerçek ve tüzel kişiler de üye olarak çağrılabilirler. Komisyon üyeleri temsil ettikleri merkezi ve yerel kurum ve kuruluşları ilgilendiren konulardaki yasal yetki, görev ve sorumlulukları çerçevesinde görevlendirilirler, kurum ve kuruluşları adına görüş bildirirler. Komisyonun sekretarya hizmetleri Bakanlıkça yürütülür.

26 Oca 2022 - 18:45 Sakarya- Ekonomi --- Okunma

Mahreç  Kaan Gümüşel

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.514.480 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

09

Ayhan - Burada azıcık akıllı düşünen, büyük resme bakan biri olsa bu tartışmalar olmazdı. Kaynarca da, Genişleme alanı ile birlikte OSB için ayrılmış. Binlerce hektar arazi boş bekliyor. Mobilya Osb diye boş boş tutuluyor. Bu bölgede olduğu gibi öncelikle OSB için Çed'i alınmış, Bürokratik işlemleri tamamlanmış ama atıl halde bekleyip kullanılmayan alanları doldursunlar. Buradaki lerin öncelikli amacı arazi ticareti yapmak, osb hizmeti olsaydı, bu tür fırsatları on kere değerlendirirlerdi.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 16:30
06

Mustafa Çengil - Bu işin başını SATSO başkanı çektiğini biliyoruz. Lakin bu bölgeyi size Dilovası yaptırmayacağız. Ferizliyi cehenneme çeviremeyeceksiniz. Derdiniz toprak ticaretidir, eğer sanayi olsaydı asla bu cennet gibi tarım arazilerini mahvetmeye kalkışmazdınız. ‘Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır’

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 12:00
08

Mustafa Çengil - @Mustafa Çengil 06 nolu yoruma cevabı: Sende mi dedenin tarlalarını derneğe sattın. macit

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 27 Ocak 13:27
07

Macit - @Mustafa Çengil 06 nolu yoruma cevabı: ne verimli arazi ama. bira küçük atın. buğday bile zor yetişiyor mısır hele tamamen zarar. evet verimli arazi var ama bu sanayinin %10 denk gelir .

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 27 Ocak 12:36
04

oduncu - Yarın öleceginizi bilseniz bile beton dökünüz. arkadaş güzel yazmış. Satın tarlaları ileride çocuklarınız o fabrikada üç kuruşa çalışırken zamanında burası kople bizimmiş diye anlatır. sizide hayırla anar.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 09:00
02

Realist - İnşallah kurulur bir an önce de Sakarya köy görüntüsünden kurtulur sanayi demek iş aş kalkınma gelişme medeniyet demek.

Yanıtla . 3Beğen . 30Beğenme 26 Ocak 19:27
10

Realist - @Realist 02 nolu yoruma cevabı: Domatesi Çanakkale üretsin biz sanayi şehri olalım tabi planlı bir şekilde. Sonra vay Kocaeli şöyle vay Kocaeli böyle deyip atıp tutarsınız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 20:38
05

Cet - @Realist 02 nolu yoruma cevabı: O tarlalardan başka yer yok mu, Sakarya da.?

Ovanın en verimli yerlerini betonla dolduruyorlar.

Neyin kafasındasınız.

Böyle giderse, işiniz ve paranız olsa bile alacak domates bulamayacaksınız.

Biraz akıllı olun.

Yanıtla . 14Beğen . 3Beğenme 27 Ocak 09:13
03

Sedat Dagkesen - @Realist 02 nolu yoruma cevabı: Sende tas yersin...domatesin kilosunu 25 liraya alirsin ozaman....

Yanıtla . 26Beğen . 2Beğenme 26 Ocak 22:36
01

Yüzde 30 - Tarla sahiplerinin cok dikkat etmesi lazım Beyler Hanlikoydeki 1.organize sanayi size örnek olsun. Yok efendim şu kadar fabrika kurulacakmis koyunuzde işsiz insan kalmayacakmis. Tarlalara iyi para veriyorlarmis beyler sakın kanmayın hepsi film malı fabrika kuracak adamlar götürüyor yerler bedavaya gidiyor. Sonra sizlerde kurulan fabrikalarda asgari ücrete bekçilik yapıyorsunuz. Sakın aman sakın

Yanıtla . 37Beğen . 5Beğenme 26 Ocak 19:17