Burak Süleyman suskunluğunu bozdu "Sakarya'da iz bırakmak istiyorum"

Sakaryaspor'un yeni transferi Burak Süleyman, En Kocaeli Gazetesi'nden Ahmet Gökmen'e konuştu. Yeşil-siyahlıların bu sezon belki de tarihinin en flaş transferlerinden biri olan 'Muhteşem Süleyman' bir çok konuya önemli açıklamalar getirdi.

SPOR264.COM.TR:- Sakaryaspor, ezeli rekabette tarihin en büyük imzalarından birini Burak Süleyman'a attırarak futbol kamuoyunda flaş bir transfer gerçekleştirdi. Sakaryaspor taraftarı Burak transferiyle birlikte şaşkınlık ve mutluluk duyarken Kocaelispor cephesinde ise oldukça büyük bir öfke vardı. Hatta Burak Süleyman'ın formasını yakan bir grup bile sosyal medyada gündem oldu. 

Sakaryaspor'un futbolcusu Burak Süleyman ise Kocaeli basınına önemli açıklamalarda bulundu. En Kocaeli Gazetesi'nden Ahmet Gökmen'e konuşan Burak Süleyman, "Kocaelisporluluğum tartışılmaz. Sakaryaspor camiası buna saygı duyuyor" ifadelerini kullandı. 

İşte Burak Süleyman'ın gerçekleştirdiği o röportaj: 

Burak öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ediyorum ve hemen sorumu sormak istiyorum. Sakaryaspor ile anlaşmaya vardığın haberleri yapıldıktan sonra Kocaelispor taraftarı aşırı bir tepki gösterdi. Hatta formanı yakanlar oldu. Tüm bu gelişmelere nasıl bakıyorsun?

HER TARAFTAR YAPAR
Bu tepkilerin olacağını tahmin edebiliyordum. Normal olarak değerlendiriyorum. 6.5 yıl beni sürekli desteklediler, hiç yalnız bırakmadılar. Sakaryaspor’a imza atmamdaki gerçekleri bilmedikleri için, kulübe mal olmuş kişiler için bu tepkileri her takım taraftarı yapar.

HİÇBİR GAZETECİ SORMADI
Ben tepkilere hiç üzülmedim, kırılmadım. Kocaelispor tarihinde benden daha değerli oyuncular geldi geçti. Aynı kaderi yaşayan birçok efsane futbolcu vardı. Ben bu tepkilerin ana sebebi olarak sosyal medyayı görmekteyim. 12 yaşındaki çocuk da kullanıyor, yorum yapıyor, eleştiriyor, 70 yaşındaki adam da. Keşke herkes gerçekleri bilse. Bu röportaj da benim için bir fırsat. Kendimi ifade edebilmem açısından. Çünkü sizin dışınızda hiçbir gazeteci arayıp gerçekleri sormadı.

DESTEK VERENLER DE ÇOK
Ama çok önemli bir bilgi vereyim: Hem sosyal medya hesabıma gelen mesajlarda hem de telefonuma gelen mesajlarda beni yakın ve uzak tanıyan birçok kişi kararımın doğru olduğunu söyleyip bana desteklerini iletiyorlar.

Burak zannediyorum bu süreçle ilgili sana destek verenlerin en önemli gerekçesi süper ligde oynarken 2. Lige Kocaelispor’a gelip takımın şampiyon olmasında önemli katkıların olmasına rağmen lig sonunda yönetimin seninle tekrar yola devam etmemesi diyebiliriz herhalde.

ALTINORDU’YA KİRALAMAK İSTEDİLER
O konuyu şöyle açabilirim: Ben Göztepe’den ayrılıp Kocaelispor’a gelmek istediğimde Göztepeli yöneticiler, “Bizim planlarımızda senin başka takıma gitmen gibi bir talebimiz yok. Aksine kalmanı isteriz. Eğer aldığın süreyi yetersiz görüyor ve oynamak istiyorsan Altınordu seni kiralamak istiyor, istersen oraya kiralayalım. Hem daha çok süre oynar, seneye de bize daha donanımlı gelirsin” dediler.
Ben ise Kocaelispor taraftarı beni çok istediği için 1. Lige Altınorduspor’a değil 2. Lige Kocaelispor’a geldim ve 4 gol 9 asistle 13 gole direkt katkı sağladım. Hatta takımın oynadığı taktiksel oyuna ters bir oyun sitilim olmasına rağmen bu katkıyı sağladım

HOCAYA RİCA EDEBİLİRLERDİ
Peki, sürecin sonunda bu kadar katkın olmasına rağmen sezon sonu niye kalmadın?

Geldikten 3 ay sonra lig bitti. Eşimle bir mekânda yemek yerken garson yanıma geldi ve dedi ki; “Abi, Twitter’da gördüm, başkanın açıklamasını, hocamızın taktiğine uymadığı için onu takımda düşünmüyoruz demiş.”
Hem süper ligden gelip takımın şampiyon olmasında büyük katkı sağlayıp “efsane topçu” diye değer verip “Hoca istemedi” diye takımdan bir tweet ile göndermek ne kadar doğru?
Ben bu takıma mal olmuş birisiyim. Hocadan ricada bulunup benim kalmamı sağlayamazlar mıydı? Takımda en önemli skor katkısını sağlamama rağmen hiç katkısı olmayanlarla tekrar anlaştılar. Hep beraber takımın durumunu seyrediyor ve görüyoruz.

KOCAELİSPOR’DAN HABER BEKLEDİM
Bandırmaspor’dan neden ayrıldın? Sen mi gitmek istedin? Kulübün kararı mıydı?

İstediğim yeterlilikte süre alamadığım için mutsuzdum ve yönetime ayrılmak istediğimi söyledim müsaade ettiler. Ben boşa çıkınca Kocaelispor taraftarında bir beklenti oluştu takıma geri dönmem anlamında. Ben de gelen teklifleri beklemeye aldım. Çünkü Kocaelispor’dan bir haber, bir kontak kurulmasını bekledim.

“GELMEYİ ÇOK İSTERİM”
Bu süreçte Haluk Bozo ve Soner Öztürk abilerimle telefon görüşmesi yaptım. Bana Kocaelispor’a gelip gelmemem konusundaki fikrimi sordular. Ben de “Kocaelispor’dan gelecek haberi bekliyorum. Gelmeyi çok istiyorum” dedim. Onlar da başkanla bir görüşme yapacaklarını belirtip, “Ona göre sana bilgi veririz” dediler.
Aradan iki gün geçti, arayan olmadı. Daha sonra yönetimden iki yönetici beni aradı. Onlar da düşüncemi sordu. Ben de takıma dönmek istediğimi, Kocaelispor’da oynamayı arzu ettiğimi belirttim. Onlar da başkanla görüşeceklerini söylediler. Aradan birkaç gün geçtikten sonra kulübün benimle ilgili planlarının olmadığını ifade ettiler.

SON HAMLEMİ DE YAPTIM AMA…
Sonraki süreçte Mustafa Reşit Akçay da istifa edince menajerimle tekrar irtibat kurdum, hoca gitti belki tekrar düşünebilirler diye bekledim. Ama benimle hiçbir şekilde kontak kurmadılar, takımda düşünmediler.
Hatta en son hamlemi yaptım, yönetici abilerimi aradım. Dedim ki: “Bakın beni ısrarla Sakaryaspor istiyor. Eğer bir sonuç elde edemeyeceksek ben Sakaryaspor’a imza atacağım.” Onlar da “Değişen bir şey yok” deyince, kendim için en mantıklı kararı aldım.

KOCAELİ’YE YAKIN, AİLEME YAKIN
Hem yaşadığım şehre hem aileme yakın olması, Sakaryaspor’un şampiyonluğa en yakın aday olması nedeniyle teklifi kabul ettim. Buradan tekrar bir çıkış yakalamak istiyorum. Sakaryaspor  başkanı da çok yakın ilgi gösterdi, samimi bir diyalogumuz oluştu.
Kocaelispor yönetimi beni tercih etmemenin profesyonel bir karar olduğunu belirtti. Ben de bana en mantıklı gelen profesyonel kararı verdim.

HİÇBİR KULÜBE “BENİ ALIN” DEMEDİM
Konuya profesyonel bakıldığında ben de bir problem görmüyorum. Ama taraftarlar söz konusu Kocaelispor olunca her konuya gönül bağıyla bakar. Bu her takım taraftarı için böyledir. Zamanla sana hak verecek, seni anlayacaklardır.

Beni yakından tanıyanlar bilir. Hiçbir kulübe “Beni alın” diye bir talepte bulunmadım, bulunmam da. Ama Kocaelispor’un benim kalbimdeki yeri başka olduğu için ilk defa böyle bir girişimde bulundum. İstenmedim. Ben de kendimi ve ailemi düşünmek zorunda olduğum için böyle bir tercihte bulundum.

ŞAMPİYON YAPTIK, GÖNDERİLDİK!
Şampiyonluğun geldiği süreçte seni istemeyen ya da senden rahatsız olanlar mı vardı?

O nu bir türlü ben de anlayamadım. Devre arasında kurtarıcı olarak takıma getirildim. Takımı şampiyon yaptık ama sessiz sedasız takımdan gönderildik.
Bir maçta oyundan çıkarken bir tepki göstermiştim. Ama bireysel bir tepki değildi. Takım çok kötü oynuyordu ve ben de diğer futbolcular da oynanan oyundan memnun değildik. Diğer oyuncular da bu durumdan rahatsızdı.

ZAMAN BENİ HAKLI ÇIKARDI
Hatta bir yöneticiye dedim ki: Oynanan oyundan hiç kimse memnun değil. Taraftar istiyor diye beni oynatmanıza gerek yok. Ben kulübede otururum. Sesimi de çıkarmam. Bu oyun taktiğiyle biz bir yere varamayız!
Hatırlayanlar bilir, bazı maçları şans eseri kazandık. En son oynadığımız Hekimoğlu maçında maç bitti derken hiç umulmadık bir penaltı golüyle finale kaldık. Mustafa Reşit Akçay’ın oyun sitili bizim onumuza olumlu etki sağlamıyordu. Ben de buna itiraz ettiğim için hoca da beni muhtemelen bu yüzden istemedi. Ama zaman beni haklı çıkardı. Oynanan bu taktikle takımın durumunu hep beraber görüyoruz.

SAKARYA’DA İZ BIRAKMAK İSTİYORUM
Sakaryaspor ile olan sözleşmen bittiğinde sonraki planın, hedefin nedir? Eğer Kocaelispor’a tekrar dönme ihtimalin doğarsa dönmeyi düşünür müsün?

Şu anki tek hedefim Sakaryaspor’un 1. lige çıkması yolunda elimden geleni yapıp şampiyonluk yaşamak. Burada şampiyonluk yaşamayı çok istiyorum. Çünkü Sakaryaspor çok değerli bir kulüp. Büyük bir camia. Burada iz bırakmak istiyorum. Buna konsantre olmak istiyorum ve 1. Ligde de Sakaryaspor’la yoluma devam etmeyi planlıyorum. Hedefim bu yönde.

KOCAELİSPOR BENİ TEKRAR İSTEMEZ
Kocaelispor yönetimi ve camiasının beni tekrar isteyeceğini ve kabul edeceğini zannetmiyorum. Benim Kocaelisporluluğum tartışılmaz. Ben Göztepe’ye gittiğimde de benim Kocaelispor sevgimi biliyorlardı. Bandırmaspor’a gittiğimde de hem yönetim hem taraftar biliyordu. Sakaryaspor camiası da buna saygı duyuyor. Bendeki bu his, ben ölene kadar devam edecek.
Ama Sakaryaspor forması giydiğim sürece tüm bedenimle formamın hakkını vermek için canla başla çalışacağım.

PARA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL. YETER Kİ ANLAŞALIM
Son olarak bazı taraftarlar ve internet gazetelerinde yer alan haberlerde Sakaryaspor’u para için tercih ettiğini söyleyenler oldu. Bu konuda ne dersin?

Çok açık bir şekilde isim de vererek ifade edeyim: Bilal Acar ve Abidin Akyol abilerim beni aradığında maddi olarak ne talebimin olduğunu sordular. Ben de onlara paranın çok önemli olmadığını söyledim, “Bandırmaspor’a 250 bin lira bonservis bedelini öderseniz kendi aramızda bir şekilde anlaşırız. Benim için para çok önemli değil yeter ki takıma geri döneyim” dedim.

“600 BİNİ 500 BİN YAPMAK İSTİYORUZ” DEDİLER
Önceki dönemlerde de benden kaynaklı parasal konularda problem çıkarıyormuşum gibi gündem yapıldı Bizi taraftarın önüne attılar, bize bir sürü küfür hakaretler edildi.
3.ligden çıktığımız sezon takım kaptanıydım. 25 gole direkt etki ettim. Gollerim ve asistlerimle bana dediler ki: Sözleşmende indirime gitmek istiyoruz. Pandemi’den dolayı yapılandırmaya gidiyoruz. Diğer oyunculardan da talep ediyoruz. Senin 600 bin olan sözleşmeni de 500 bin yapmak istiyoruz…

“O SENİ İLGİLENDİRMEZ”
Ben de onlara “Eğer Kocaelispor sıkıntıya girecekse ben indirim yapmaya hazırım” dedim ama “ Yeni gelecek transferlere ne kadar vereceksiniz” diye de sordum. “O seni ilgilendirmez” dediler. O sezon yaşı 35 olmuş, futbol hayatı bitme noktasına gelmiş Aydın Karabulut’a 2 milyon 500 bin para ödediler. Ben buna itiraz ettiğim için beni basının önüne attılar, yem ettiler.

KEMAL CAN “BENİMLE KONUŞULMADI” DEDİ
Ben dedim ki: Ben takım kaptanıyım. Siz beni ezerseniz, gelen topçuların altında ezilirim. O zaman nasıl kaptanlık yaparım. Beni güçsüz duruma düşürüyorsunuz… “O zaman takım kaptanlığını da bırakıyorsun” dediler.
Hatta o zamanlar “ İzmit’in çocuğu Kemal Can hiç para konuşmadan imza attı” diye haber yaptılar. Ben Kemal Can’ı aradım, sordum. “Yok kardeşim benimle konuşulmadı bile” dedi. Yani ısmarlama haberle algı yaptılar.

TÜM ALGILARA RAĞMEN
Ama Allah razı olsun, tüm algılara rağmen Kocaelispor taraftarı bana hep sahip çıktı. Yanımızda oldu. Ama taraftarın 3’te biri kadar yönetim sahip çıkmadı.
Ben tüm gerçekliğiyle her şeyi açıkladım. Takdir kamuoyunun.

HABERİ KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

28 Oca 2022 - 13:54 - Spor

medyabar.com son bir ayda 3.914.154 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

10

Burak 54 - Bak sakaryaspor taraftarı ne kadar büyükki;şu an sakaryaspor sporcususun. Kocaelisporlu olduğunu açık bi şekilde söylüyorsun biz yine seni bağrımıza basıyoruz! Aynı şeyi tersten düşünelim! Kocaelinde adamı taşlarlar! Kolpacılar…

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 20:17
08

Burak 54 - Kocaeli manyakmısın derken haksız değildik…

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 28 Ocak 17:43
07

Bakallar Semti - Sahip çıkmazlar imza atınca da mız mız ederler. Bundan sonraki adresin süper lig kardeşim. Yeter ki Sakaryaspor da klasını konuştur......

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 16:55
06

Tatanga - Burak Süleyman Bodrum maçında oynarsa maçı tek başına alır götürür.Tekrar hoşgeldin kardeşim.Sen profesyonel olmanın gereğini yapmışsın.Sakaryaspor taraftarı da seni bağrına basar hiç kuşkun olmasın.

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 15:41
05

Erenler - Helal olsun,kaç gün beklemiş çocuk Kocaeli beni alır belki diye,haber göndermiş kaç kere ama almamışlar.O nedenle Sakaryaspor isteyince gelmiş.İnşallah Sakaryaspor'da çok başarılı olur da Kocaeli kafasını taşlara vurur.Artık Kocaeli taraftarı da gerçekleri görmüştür inşallah.Allah başarılarını arttırsın Süleyman kardeşim,tekrar Sakaryaspor'a hoşgeldin.Sırf seni izlemek için buradaki ilk maça gelecem haberin olsun.Bu arada ara transfer döneminde kulübe gelen en iyi futbolcu Süleyman'dır,diğerlerini tanımıyorum,bilmiyorum.İnşallah başarılı olurlar da takım şampiyon olur.

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 28 Ocak 15:35
04

Apo - Adamsın Burak Süleyman burası Sakaryaspor ömründe görmediğin taraftarı burda görürsün Sakaryaya gelen en kötü oyuncu bile oynuyor burası futbol şehri hoşgeldin

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 15:08
03

İslam Arslanoğlu - Yapılan 4 transferde iyi değil kenarda köşede kalmış oyuncular alındı şampiyonluğa oynayan takıma daha iyi oyuncular alınmalıydı bunları ucuz diyemi aldılar bilmiyorum ama taraftarın beklentisi bu değildi benim bunlardan ümidim yok ama inşaallah yanılırım ömer bozan serkan odabaşoğlu gibi oyuncularıda bence gönderin bal liginde onlardan çok var

Yanıtla . 2Beğen . 10Beğenme 28 Ocak 14:48
02

Katı Sakaryali - Sen profosyonel bir futbolcusun yiğidim ekmeğine bakacaksın.. Kocaelispor seni çok seviyor olsaydı göndermezdi ya da da Sakarya ya imza atmadan sahip çıkardı! Ne zaman Sakarya adı duyuldu karın ağrıları tuttu. Burası senin de evin sayılır, burada da seni bağrına basacak bir taraftar var onun için kimsenin ne dediğine bakma. Başarılar sana muhteşem Süleyman!

Yanıtla . 21Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 14:22
09

Balon - @Delme 01 nolu yoruma cevabı: Hafızamı gerçekten

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 19:15


Anket Üniversite okuduğunuza pişman mısınız?