Ameliyat sonrası enfeksiyon kaptı... Meslek Liselilerin Tuncay Ağabeyi'nden acı haber!

Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde teknisyen olarak çalışan 56 yaşındaki Tuncay Yılmaz 3 ay önce geçirdiği kalp ameliyatı sonrasında başlayan enfeksiyon sonrasında İstanbul'da yaklaşık 2 ay yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu. Teknisyen Yılmaz'ın dün ölüm haberi geldi.. Peki kalp ameliyatları sonrasında ne gibi riskler var ?

Ameliyat sonrası enfeksiyon kaptı... Meslek Liselilerin Tuncay Ağabeyi'nden acı haber!
Haber albümü için resme tıklayın

Ameliyat sonrası enfeksiyon kaptı... Meslek Liselilerin Tuncay Ağabeyi'nden acı haber!

Sakarya Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 12 yıldır teknisyen olarak çalışan Tuncay Yılmaz  2 aydır tedavi gördüğü İstanbul'daki özel hastanede yaşamını yitirdi  Meslek liselerinin yakından tanıdığı teknisyen Tuncay Yılmaz, bugütn Arifiye'de son yolculuğa uğurlandı
  Alınan bilgilere göre Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde teknisyen olarak çalışan 56 yaşındaki Tuncay Yılmaz 2 ay önce geçirdiği kalp ameliyatı geçirdi. Ameliyat sonrası ortaya çıkan sonrasında başlayan enfeksiyon sonrasında  fenalaşarak İstanbul'a sevk edilen  Yılmaz. yoğun bakım servisinde süren tedavilere rağmen dün akşam yaşamını yitirdi.
  Cenazesi İstanbul'dan getirilen  Tuncay Yılmaz  Arifiye'de toprağa verildi.

 Peki kalp ameliyatları sonrasında ne gibi riskler var? İşte bu soruların cevabı

Kalp hastalıkları, dünyada en çok görülen hastalıkların başında gelir. Ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarına bağlı ölümler ilk sıradadır. Bu sonuçlara bağlı olarak da tüm dünyada en çok yapılan ameliyatların da kalp ameliyatları olduğu bilinmektedir. Günümüzde Bypass ameliyatları deneyimli ekipler ve son teknoloji cihazlar ile yapılmaktadır. Bu nedenle bypass sonrasında ölüm oranları % 1 gibi düşük bir oranda seyretmektedir.

Bypass Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Bypass Ameliyatı Sonrası Riskler (Komplikasyonlar)
Bypass ameliyatları sonrasında hastalarda farklı komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlar, ameliyat sonrası sürece bağlı olarak hafif atlatılan ve zamanla düzelen rahatsızlıklar olabilir. Bir de hayati tehlike oluşturabilen veya hastada bir sekel (vücutta hasar) bırakan komplikasyonlar vardır.

Bypass ameliyatı sonrasında görülen komplikasyonlar, ameliyat sonrası tekrar ameliyat kararının verilmesi, kanamalar, felç (inme), pıhtı atması, kalpte ritim bozuklukları, enfeksiyonlar, uyku bozuklukları ve beslenme sorunlarıdır. Bu nedenle bypass olan hastaların aileleri ameliyat sonrasını önemsemeli ve hastanın nekahat denen iyileşme döneminde hekimin önerilerine harfiyen uymasını sağlamaları yönünde dikkatli olmalıdır.

Bypass Sonrası Felç (İnme) Riski
Bypass ameliyatı geçiren kişilerin yaşlarına bağlı olarak felç riski de değişmektedir. Genç yaşlarda bu oran % 0.5’lerde iken, 70 yaş üzerinde bu risk % 5’lere kadar çıkabilmektedir. Bypass ameliyatı sonrası felç oluşumuna, müdahale edilen damarda oluşan plaklar veya beyne giden damarlarda bulunan darlıklar neden olmaktadır.

Bypassa Bağlı Enfeksiyonlar
Bypass ameliyatları sonrasında hastanın bağışıklık sisteminin baskılanması sonucu enfeksiyon riski de artmaktadır. Ayrıca, kişide var olan obezite, diyabet, koah hastalıkları, kortizon kullanımları, kalp yetmezlikleri, böbrek yetmezliği ve hastanın yaşı da enfeksiyon riskini arttıran nedenlerdendir.

Göğüs kafesi açılarak kalbe ve damarlara müdahale edilen bypass hastalarının ameliyat sonrasında dikiş bölgelerinde enfeksiyon riski olmaktadır. Enfeksiyon akciğerlerde veya idrar yollarında da görülebilmektedir. Bu durum hastane mikrobu olarak kabul edilmekte ve hemen ilaç tedavisine başlamayı gerektirmektedir. Aksi taktirde hastayı ölüme kadar götüren istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Bypass ameliyatı sonrası iyileşme döneminde enfeksiyonlardan korunmak için hasta ziyaretleri kısıtlanmalıdır. Özellikle yoğun bakım sonrasında mümkün olduğunca az ziyaretçi kabul edilmelidir. Ziyaretler kısa olmalı, nezle veya grip olan kişiler ile hasta bir araya getirilmemelidir.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde mümkünse profesyonel kurumlardan 2 veya 3 günlük hasta bakım desteği alınması hem hastanın iyileşme sürecini hızlandıracak hem de hasta yakınlarının yükünü azaltacaktır.

Bypass Ameliyatı Sonrası Riskler

Kalpte Ritim Bozuklukları
Kalp kapağı hastalıklarında ve kalp kası bozulan hastaların bypass ameliyatları sonrasında ritim bozuklukları görülebilmektedir. Günümüz teknolojisinde bypass ameliyatı sırasında radyofrekans kullanılarak ritim bozuklukları azaltılmıştır. Hayati tehlike oluşturabilecek ritim bozuklukları ameliyat sonrası ilaç tedavileri ile kontrol altına alınmaktadır.

İskemi Problemi
İskemi yani kan akımının yeteri kadar olmaması durumu bypass ameliyatlarının yan etkilerindendir. Ameliyat sırasında kalbi korumaya ve beslemeye yönelik yapılan çalışmalar komplikasyonların azalmasını sağlamaktadır.

Kalp Zarı İltihaplanmaları
Bypass ameliyatları sırasında kalp zarı açıldığında, vücudun doğal savunma mekanizması kalp zarına reaksiyon göstererek göğüste ağrıya veya iltihaba neden olmaktadır. Ayrıca yine bypass da kalp zarında sıvı birikmesi görülebilmekte ve komplikasyona neden olabilmektedir.

Göğüs Duvarı Ağrıları
Bypass ameliyatı geçiren özellikle 60-70 yaş aralığındaki hastaların ameliyat sonrası göğüs duvarında ve dikiş yaralarında ağrılar olmaktadır. Bu ağrılar ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra azalarak geçmektedir. Bazı hastalarda yaşanan kaburga kırıklarında ise kaburganın kendi kendine kaynaması beklenmekte bu süreç de ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar çeşitli ağrı kesiciler kullanılarak azaltılmaktadır.

Akciğere Bağlı Sorunlar
Bypass ameliyatı olmadan önce akciğer ile ilgili hastalığı olan kişilerin ameliyat sırasında veya sonrasında akciğerlerle ilgili bir komplikasyon yaşamaları muhtemeldir. Bu durum enfeksiyonlara neden olabilir ve hastane yatış süresini uzatabilir. Bu tip vakalarda tedavinin seyri iyi izlenmelidir. Çünkü bu tip vakalarda bypass ameliyatları sonrası ölüm oranları daha yüksektir.

Böbrek Komplikasyonları
Bypass olan hastaların yaklaşık % 10’unda böbrek rahatsızlıklarına bağlı idrar azlığı ve kreatin seviyesinde yükselme görülebilir. Bu durum bypassa bağlı bir komplikasyon olsa da genellikle bir süre sonra geçer. Çok düşük bir oranda hastada yaşa bağlı, diyabet kaynaklı, kalp yetmezliği olan ve öncesinde böbrek fonksiyonlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan kişilerde diyaliz gerektiren böbrek hasarları meydana getirebilir.

Karaciğer Sorunları
Karaciğer enzimlerindeki yükseklikler, geçirilmiş hepatitin varlığı, kan bozuklukları bypass ameliyatları sonrası yaşanabilen komplikasyonlardandır.

Damarlarla İlgili Komplikasyonlar
Damar ile ilgili bypass komplikasyonları genellikle damar yolu için açılan ve sabitlenen kataterden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında vücut içerisinde bulunan damar yapılarında da bozulmalar görülebilmektedir.

Bypass sonrası kanamalar
Bypass ameliyatları sırasında hastanın vücudu için kullanılan malzemeler ve ilaçlar kaynaklı kanamayla ilgili komplikasyonlar görülebilir

Bağırsak Sorunları
Bypass ameliyatına bağlı komplikasyonlar arasında bağırsak ile ilgili yaşanan sıkıntılarda bulunmaktadır. Bağırsakta yaşanan kan akımının azalması, kolit, ülser, pankreasın veya safra kesesinin iltihaplanması gibi durumlar görülebilir.

Bypass Ardından Görülen Nörolojik Belirtiler
Bypass sonrası bazı hastalarda geçici olarak dikkat eksiklikleri, hafıza problemleri ve el kavrama hareketlerinde zayıflıklar görülebilir. Bu durum çoğunlukla geçicidir ve ameliyatın üzerinden günler geçtikçe etkileri azalarak sona erecektir. Bypass ameliyatı sonrası bir kısım hastada da depresyon belirtileri görülebilmektedir.

Bypass ameliyatı sonrası tüm bu komplikasyon ihtimallerine karşı hastaların memnuniyet oranı % 95’in üzerindedir. Bu komplikasyonların azaltılması ve gerekli hallerde kontrol altına alınarak tedavilerinin düzenlenmesi, bypass ameliyatı sonrası memnuniyetin artmasını sağlayan faktörlerdendir.

Bypass Ameliyatı Sonrası Evde Bakım
Bypass ameliyatı sonrasında evde hasta için ekstra bir bakım gerekmez. Fakat hekimin reçete ettiği ilaçların düzenli alınması, ilk bir ay tansiyon, nabız ve ateş değerlerinin ölçülerek gün gün not edilmesi ve enfeksiyon riski açısından hastanın bakımı önemlidir. Ayrıca Bypass ameliyatı geçiren hastalar bir süre ameliyat yerindeki dikişler ve ağrılar nedeniyle yüz üstü düz bir şekilde hafif yatar pozisyonda uyumalıdır. Hasta önce ev içerisinde sonra dışarıda kendini yormadan günlük hayatına geri dönmeye teşvik edilmelidir. Hasta beslenmesine dikkat etmeli, sigara içilen ortamlardan uzak durmalı ve düzenli hareketi önemseyerek bypass sonrası süreçte uygulamalıdır. Tüm bunların yapılması için aile üyelerinden biri destek olabilir veya profesyonel hasta bakıcı hizmetinden faydalanabilirsiniz. (istanbulmedical.com)

05 Şub 2022 - 14:59 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.316.825 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Alaaddin Topçu - allah rahmet eyleyin mekanı cennet olsun inşallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 12:23