Karasu'daki kıyı erozyonunu önlemek için öneri!

Karasu sahilinde görülen kıyı erozyonunun tetrapod beton blok, mahmuz (kıyıya dik ve dar inşa edilen ince yapı), duvar ve taş tahkimat gibi kıyı koruma yapılarıyla önlenebileceği belirtildi.

Karasu'daki kıyı erozyonunun koruma yapılarıyla önlenebileceği tavsiye edildi
Karasu'daki kıyı erozyonunun koruma yapılarıyla önlenebileceği tavsiye edildi
+20
Video için play'e tıklayın

  Sakarya'nın Karasu ilçesindeki sahilde 2 kilometrelik alanda görülen kıyı erozyonunun tetrapod beton blok, mahmuz (kıyıya dik ve dar inşa edilen ince yapı), duvar ve taş tahkimat gibi kıyı koruma yapılarıyla önlenebileceği belirtildi.

Kışın hava şartlarının olumsuz seyretmesi nedeniyle sert dalgalarla hızı artan Karasu'daki kıyı erozyonu, kara yoluna 15 metre kadar yaklaştı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sandalcı, AA muhabirine, kıyı erozyonunun yıllardır yaşandığına, Karasu sahillerinde görülen katı madde hareketlerinin kıyı şeridinin değişmesine neden olduğuna dikkati çekti.

Rüzgarların denizlerde akıntıları oluşturan ana etken olduğunu belirten Sandalcı, rüzgarların deniz yüzeyinde yüzeysel gerilme meydana getirdiğini, dalgaların bunun etkisiyle oluştuğunu anlattı.

- "Karadeniz'de kıyı boyunca yıllık 40 bin ton kum taşınır"

Rüzgar dalgalarının kıyı yakınlarında deniz tabanıyla etkileşime girdiğinde bozulmalar meydana geldiğini aktaran Sandalcı, "Bu bozulmalar neticesinde kıyıya paralel ve dik akıntılar oluşur. Kıyıya paralel akıntılar da kıyı boyunca kum gibi taşınabilecek malzemeyi taşırlar. Bu gayet doğal bir olaydır ve kıyı çizgisinin değişmesi, oyulmalar ve yığılmaların esas nedeni budur." diye konuştu.

Sandalcı, bu durumun dünyadaki tüm kumsallarda yaşanabileceğine işaret ederek, "Karadeniz'de bu sıkça görülür. Karadeniz'de kıyı boyunca yıllık 40 bin ton kum, bazen doğudan batıya, bazen de batıdan doğuya doğru taşınır. Buradaki olay da bundan ibarettir, tabii bir olaydır." ifadelerini kullandı.

Karasu Limanı'nın mendireğinin yapılış şeklinin eleştirilere konu olduğunu aktaran Sandalcı, "Mendireğin yapılış şekli doğrudur. Hakim rüzgarın geldiği yöne dik açıyla yapılırlar. Mendirek, iç kısımlarında deniz dalgalanmalarını engelleyerek gemilerin rahatlıkla yük boşaltması ve indirmesi içindir ancak kıyı boyunca katı madde hareketinde de olumsuz etkileri oluyor." dedi.

- "Enerjisi kırılan su, kıyıda oyulmaya neden olmaz"

Erozyonun önlenmesi, kıyıdaki oyulmaların sonlandırılması için yapılması gereken önlemlere değinen Sandalcı, öncelikle denizden 200 metrelik alanda kıyı şeridinin korunması gerektiğini vurguladı.

Sahil bölgesinde yerleşime izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Sandalcı, meydana gelen kıyı erozyonunun kıyı koruma yapılarıyla önlenebileceğini kaydetti. Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sandalcı, şu önerilerde bulundu:

"Tripod veya tetrapod dediğimiz yapay kıyı koruma elemanları vardır. Onlar kıyıya yerleştirilmek suretiyle son derece gözenekli, boşluklu ortam oluşturulur. Dalga buraya vurduğu zaman bunun içine girer, geri çekilirken içine giren su dışarı çıkar. Bu sefer tekrar ikinci dalga geldiği zaman iki dalga birbirinin enerjisini kırar. Enerjisi kırılan su da kıyıda bir oyulmaya neden olmaz. Başka mahmuz gibi kıyıya dik yapılar yapılabilir. Kıyı duvarları da tahkimat gibidir, kıyıyı korumak için yapılabilir. Direk denizle kara arasında kesiklik oluşuyor."

Sandalcı, kuzey ve doğu yönünden esecek rüzgarlarla taşınacak kumlar sayesinde kıyıdaki boşlukların dolmasını umut ettiğini sözlerine ekledi.

28 Mar 2022 - 12:38 Sakarya- Güncel

medyabar.com son bir ayda 3.977.239 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

19

Sakaryalı - Bu binanın ruhsatı var ise ruhsat veren kişilere, ruhsat yok ise ruhsatsız kaçak binaya göz yuman yetkililere hesap sorulması kanuni bir zorunluluktur. Binayı kurtarmak için kıyıya işlem yapılması düşünülüyorsa bu daha büyük bir kanunsuzluktur

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 29 Mart 12:48
18

Devlet Başa - Haber başlığının cevabı çok net: Bina yıkılarak engellenecek!!

Anayasa madde 43 ve kıyı kenar mevzuatı olarak bilinen kanunlara apaçık aykırı bir bina var ortada... 80 milyon insanın hakkına giren bir bina...

Oraya bina yaparak işlenen bu suçun hesabını da devlet soracak varsa tabi...

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 29 Mart 12:05
17

Karalastikli - O binayı koşuana denk gelmedim daha,ne işi var sahi,lde kum üzerinde,yıkın gitsin.Sorunda yok orada,deniz ait olan yer,dalgalar vurup kendi kumunu geri alıp tekrar veriyor.Abartmaya gerek yok,doğanın alanı

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 29 Mart 11:25
16

Doga Seven Karasu Lu - Allahın sopası yok bura karadeniz adı üstünde hersey doğal norman buna rağmen kendini bilmez girgusül insanlar denizin dibine ev ve Kafeterya yapanlar Size ne demeli adalet tecelli ediyor bu kadar olmaz yolun üst tarafın da kovuslqnsanizda güzelim kumsalı sahili kendi haline biraksaniz bakın noldu illa çanları mallarının gitmesini lazım kumsalacyapilan bütün yapılar yıkılsın doğal güzellik kalsın. ..

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 29 Mart 10:41
15

Vatandaş - liman acilen kaldırılmalı veya olması gereken vere yapılmalı..

karasu sahili korumalı hata sahil kenarındaki bütün evler yıkılmalı sahili'' Doğal Nitelik sit koruma Alanı '' yapılmalı .. yoksa ne sahil kalacak nede karasu plajı izmir koordon gibi denize girilir....

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Mart 10:08
14

Ad Veya Rumuz - Karadeniz o sahilde tek başına duran eve kızmış. O evi sahilden kaldırın. Karadeniz eski yerine çekilir. RTE nin yazlığından daha havalı. Koca sahilde tek başına.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 29 Mart 08:58
11

Tekçi Şaban - Milletin bir kuruşunu Devlet buraya harcarsa harram zehir zıkkım olsun. Milletin kullanım alanına ev yap ondan sonra evimi deniz alıyor de. Allah daha beter etsin. Millet aptal enayi bir tek akıllı siz siniz

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 29 Mart 02:56
10

Deniz Karasu - Deniz geliyor dengeyi bozduk yola dayanır ,liman batı taraflarında doĞal olarak liman olmaya müsait KOY ŞEKLİNDE kayalık yerlere daha güzel olurdu ,karasu kumu denizi Türkiyede az bulunan bir özellik .Güzelim sahilde bir doğal denge vardı bozdular. 40 YILDIR Karasu limanı ,karasu limanı ,haydarpaşa limanını yükünü hafifetecek denildi denildi sonuç ortada .Liman kaynarca tarafına dogru olsaydı yerleşim o tarafa dogru genişleseydi yanında depolar ve sanayi alanları olsaydıda kıyı tertemiz turizm için kalsaydı .... Başka karasu yok hiç olmassa bundan ders alalım bir daha olmasın..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Mart 00:00
12

Paralı Köyünden Biri - @Deniz Karasu 10 nolu yoruma cevabı: Binalar denize sıfır yapılırken neredeydiniz. Evler denize sıfır suç yok ta limana kabahat buluyorsunuz

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 29 Mart 02:59
09

send işçi - ya bize ne kardeşim. denizin dibine ev yaparken bize mi sordun. uğraş dur şimdi. sjsjsjsj

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 28 Mart 21:48
08

Ismet Dursunoğlu.. - Limanı yıkacak haliniz olmadığına göre ye belgesel seyredin yada gidip bilgi alın. Damlar dev okyanus dalgalarından koruyorlar evlerini adalarını vs.vs. bizim burdaki eğitimcilerin titri prof. olsada bilmezler bu yöntemleri onlar dereci gölcü en fazla denizci karadeniz liman yapımıyla karakter değiştirdi

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Mart 18:59
07

Ni̇yet - Sizin niyet evi kurtarmak tabi. O kıyıya dik yapılar da geçici çözümdür ve sahili tamamen bitirecek bir projedir.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 28 Mart 18:44
06

Başar Hüseyin - Liman açıldığından beri bu olay var ne tesadüf öyle değil mi dolayısıyla liman ın aldığını kıyı şeridinden almaya başladı belediye nasıl istimlak hakkını kullanıyorsa Deniz'de kullanıyor

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 28 Mart 15:55
05

Sakaryalı 54 - Belediyenin yapamadığını doğa yapıyor!... Yakında dalgalar bu binayı yıkar!... Sahile ev yapılmasına hangi belediye izin verdi?.. Kıyı kanunu diye bir şey var!..

Yanıtla . 30Beğen . 0Beğenme 28 Mart 15:33
03

Hakyemez - Günlerdir haber yapılıyor, bakıldığında alenen yıkılması gereken bir bina !!!!!!

Yanıtla . 28Beğen . 0Beğenme 28 Mart 15:06
01

eski açık - peki sahilin içine ev yapma iznini kim verdi? buraya nasıl ruhsat verildi tapu verildi.

Yanıtla . 37Beğen . 1Beğenme 28 Mart 14:24
13

Karasu'nun Fakiri - @eski açık 01 nolu yoruma cevabı: Yani yolu bahane ederek evi kurtaralım diyorsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 03:03
04

Yenikentli - @eski açık 01 nolu yoruma cevabı: yola gelmez dostum gelmez deniz bilir alacağını

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 28 Mart 15:18
02

Yoldaş54 - @eski açık 01 nolu yoruma cevabı: tamam o konu da haklısın da ana konu o değil onu kaldırırsın bi şekilde yola geliyor yasam alanına geliyor biraz da olaya bu şekilde bakın

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 28 Mart 14:56


Anket Üniversite okuduğunuza pişman mısınız?