Yavuz "Amacımız, siyasi partilerin varlık nedenlerine uygun yapılanma zemini oluşturmak"

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz "Bu kanun teklifindeki amacımız, siyasi partilerin varlık nedenlerine uygun bir yapılanma zemini oluşturmak, seçimlerin daha güvenlikli yapılabilmesine katkı sağlamak ve özellikle de seçmenin iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması noktasında uygun bir atmosfer oluşturmaktır." dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

TBMM Genel Kurulunda Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

HANDİKAPLAR ÇÖZÜME KAVUŞACAK

AK Parti Grubu adına söz alan, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz sözlerine kanun teklifini hazırlarken uzun emekler harcandığını vurgulayarak başladı. Yavuz "Özellikle seçim kanunlarına ilişkin, uzun yıllara sarih ortaya çıkan handikapları çözüme kavuşturmak, bu anlamda ihtiyaç ve beklentileri karşılamak üzere yoğun bir emek harcanarak hazırlanmıştır." ifadesini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz "Bu çalışma esnasında kılı kırk yararcasına hareket ettik. Meseleyi tüm boyutlarıyla ele alıp, şayet değişiklik gerekiyorsa demokrasimize ve seçim güvenliğine en uygun düşecek şekilde titiz bir çalışma yürüttük. Teklifimizdeki değişiklikleri 5 ana başlık altında özetlememiz mümkündür; Bunlar; seçim barajı, milletvekili dağılım usulü, siyasi partiler ve seçime katılma, seçim kurulları (İl ilçe seçim kurulları), seçmenle ilgili bir kısım düzenlemeler." diyerek sözlerini sürdürdü.

CHP EN ÇOK ELEŞTİRDİĞİ NOKTAYA ÖNERGE BİLE VERMEDİ

Yavuz konuşmasına şöyle devam etti: "Kanun teklifimizin kamuoyuyla paylaşılmasından bu yana gördük ki muhalefet eleştiri merkezine; Milletvekili dağılım usulü ve Seçim Kurulları noktasındaki değişiklikleri koydu. Oysa Milletvekillerinin dağılım usulü, her partinin aldığı oyun sadece kendisine yaraması, hangi oranda oy aldıysa o oranda vekil çıkartması ve başka partilerin artık oylarıyla fazladan vekil çıkartamaması şeklinde düzenlenmiştir. Hiçbir seçmen oy verirken “Benim partimin artık oylarıyla başka parti vekil çıkartsın” diye vermez. Herhangi bir partinin yönetimi kendi tabanının başka partiye oy vermesini istiyorsa bunu direkt de yapabilir. Zaten seçim mevzuatımız, bir partinin diğer partiye alenen desteklemesine imkân verecek mahiyettedir. Bu değişikliğe ilişkin, görünürde kıyameti kopartan CHP’nin, komisyon görüşmeleri esnasında, her maddeye ilişkin önerge vermesine rağmen bu maddeye dair değişiklik veya maddenin metinden çıkartılması doğrultusunda önerge vermemiş olmasını kamuoyunun takdirine sunuyorum."

MUHALEFETİN ELEŞTİRİLERİNİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

"Muhalefetin seçim kurullarına ilişkin önerimize dönük eleştirilerini de anlamak mümkün değildir. Neymiş efendim, seçim süreçlerinin hiçbirinde kura yokmuş da burada neden varmış? Oysa sandık başkanı ve memur üyeler belirlenirken kura var. Yine ilçe seçim kurulu memur üyelerin tespitinde de kura var. Deniyor ki '12 yıllık bir hâkim kuraya nasıl dâhil edilir? Ya kuradan çıkarsa 12 yıllık bir hâkim nasıl bu işi yapacak?' Mesleğine yeni başlamış kişileri milletvekili seçip kanun çıkartma işlerine dâhil ediyoruz da, hukuk eğitimi almış, stajını yapmış, 12 yıl hâkimlik mesleğini icra etmiş kişilerin çıkan yasaları doğru uygulayamayacağı fikrine peşinen nasıl sahip oluyorsunuz. Mesleğinin sonuna yaklaşmış, emekliliğine az kalmış bir başkan 2 il seçim kurulu üyesinden birinin de 12 yıllık bir hâkimin olmasında ne sakınca var sanki? Hepimiz biliyoruz ki siyasi partiler demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Ancak salt siyasi partilerin varlığı, başlı başına demokratik hayatın var olduğu anlamına gelmez ki! Bu anlamda, siyasi partiler kadar, seçmenin, iradesini özgürce sandığa yansıtabilmesi ve seçim güvenliğinin sağlanması da çok büyük ehemmiyet arz etmektedir. Tekrar belirtmek gerekir ki; siyasi partiler, seçmen ve seçim kavramları birbirleriyle son derece ilintilidir. Dolayısıyla, siyasi partiler, seçmen ve seçim kavramlarına yüklediğimiz anlam ile bu anlamın doğru, düzgün ve dengeli temellendirilmiş olması, hiç şüphesiz nasıl bir demokrasiye sahip olduğumuzun temel göstergelerindendir."

BU TEKLİFLE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ GÜÇLENECEK

"Bir partinin seçime katılabilmesi için seçimlerden 6 ay önce belli oranda teşkilatlanmak ve büyük kongresini yapmış olmak veya TBMM’de grubu bulunması gerekiyor. Teklifimizle, madde metnindeki 'TBMM’de grubu bulunması' kısmını kaldırıyoruz. Esasen bu kısmın kaldırılıyor olması, partilerin aleyhine bir durum olarak gösterilemez. Zira partiler, seçimleri kazanmak suretiyle ülke yönetiminde söz sahibi olmak için kurulurlar. Bu amacın gerçekleşmesi için de partilerin teşkilatlanması olmazsa olmazdır. Dolayısıyla 'TBMM’de grubu bulunması'nı seçime katılabilme nedeni olmaktan çıkartmak, aslında partilerin teşkilatlanmasını daha ziyade öne çıkartmak, öncelemek demektir. Zaten partilerin varlık sebebi de bu değil mi? Yine seçime katılma hakkını muhafaza edebilmesi için, teşkilatlanma nisabınca, iki kereden fazla kongrelerin ihmal edilmemesine ilişkin teklifimiz de hem partilerin kuruluş amacına uygun davranılmasına ve hem de parti içi demokrasiye katkı sunar niteliktedir. “Teşkilatımı kâğıt üzerinde kurarım. Sonra bir daha kongre yapmam. İstediğimi alırım istediğimi veririm” anlayışını belli oranda yok edecek bir düzenlemedir bu. Teşkilatlanma nisabınca kongre yapmak katiyen zor bir iş de değildir. Partiler kongre yapacak ki delege seçimi yapılabilsin. Kongreler yapılacak ki ilçe başkanı, il başkanı ve Genel başkan ile diğer kurullar, delegeler marifetiyle seçilebilsin. Tüm bunlar olacak ki; yarış olsun, seçim olsun, parti içi demokrasi olsun, yani parti olsun. İşte düzenlemeyle biz bunu sağlıyoruz."

KEMAL KILIÇDAROĞLU ADRES KAPANMA SEBEBİYLE SEÇMEN OLAMAMIŞTI. O KONUYU ÇÖZÜYORUZ

"Değişikliklerin çok büyük bir kısmı seçmenin durumuna ilişkindir zaten. Bu kanun teklifimizle; seçmen olma, seçmen hakkının kaybolmaması ve seçmen iradesisin kesintisiz bir şekilde sandığa yansıması ve benzeri noktalarda atmış olduğumuz adımlar gerçekten bu teklifin ağırlık noktasını oluşturmaktadır.Mesela adres kapanma ve diğer sebeplerle havuza düşen ve seçmen olamayan vatandaşımızın, bu düzenlemeden sonra hiçbir şekilde seçmen olma hakkını kaybetmeyecek olması, birilerince önemsenmemiş olsa da şahsen biz bunun ne anlama geldiğinin ve de milletimiz tarafından nasıl takdir edildiğinin farkındayız. Usulsüz seçmen nakli sebebiyle, seçim kurullarınca seçmen kaydı dondurulan ve bu yüzden oy kullanamayan bir kısım seçmenimizin bu sebeple seçme hakkının dondurulmayacağını hükme bağlamak ve ne olursa olsun oy kullanma hakkının yok olmamasını sağlamak birileri için olmasa da bizim için çok önemliydi. 2019 Mahalli idareler seçiminde usulsüz seçmen nakli sebebiyle 88 bin 916 seçmen seçim kurullarınca seçmen kayıtları dondurulduğu için oy kullanamadı. Teklifimiz yasalaşırsa o zaman; adres kapanması gibi sebeplerle havuza düşen ortalama her seçim döneminde yaklaşık 500 bin kişi, seçim kurullarınca seçmen kaydı dondurulması sebebiyle seçmen olma hakkından mahrum olan 88 bin 916 kişi ve başka herhangi bir sebeple hiç kimse, seçmen olma imkânından mahrum bırakılmamış olacaktır. Şimdi siz söyleyin! Kanun teklifimizin bu bölümleri önemsiz mi ya da gereksiz mi?"

MUHALEFET DEĞERSİZLEŞTİRME PEŞİNDE

"Muhalefet neden hala bu teklifimize ilişkin “Cumhur ittifakı sadece kendilerini kurtaracak değişiklikler yaptı” diyerek yapılan işi değersizleştirmeye çalışıyor. Bir seçimde Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bile adres kapanma sebebiyle seçmen olamamıştı. Bu değişiklik o konuyu da çözüyor. Bu da mı Cumhur ittifakının lehine? "

30 Mar 2022 - 10:54 - Siyaset

medyabar.com son bir ayda 3.977.239 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

10

ZAVALLI - SAKARYA İLE İLGİLENSENİZ BİRAZ TÜM VEKİLLERE SESLENİYORUM GELİN BAKIN ALLAH AŞKINA ŞU YOLLARIN HALİNE SÖĞÜTLÜ BELEDİYESİ SOĞUCAK MH YOLLARA ASFALTI BIRAKIN 15 YILDIR BAKIM BEKLİYOR SEÇİM ZAMANI BU İNSANLARIN KARŞISINA NASIL ÇIKACAKSINIZ, ŞAKA ŞAKA YAPTIM TÜM SAKARYA ÇALIŞMALARINIZDAN DOLAYI SİZLERE MİNETTAR SAYIN VEKİLLERİM. SIRA BİZEDE GELECEKKKKK.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Nisan 10:31
09

KARASULU - @Cesurkartal 05 nolu yoruma cevabı: ATEŞ OLSAN CÜRMÜN KADAR YER YAKARSIN....O İŞLER BİTTİ...20 SENEDİR GELİYORSUNUZ...20 SENE DAHA DA GALEEMİYECEKSİNİZ...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 31 Mart 12:57
08

KARASULU - @Cesurkartal 05 nolu yoruma cevabı: AÇ TAVUK KENDİNİ DARI AMBARINDA ZANNEDERMİŞ...AK PARTİYE DESTEĞİMİZİN TEMEL NEDENİ SİZİN GEÇMİŞTE YAPTIKLARINIZI TEKRAR YAPACAK OLAMNIZDIR..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Mart 12:38
07

Cesurkartal - @Cesurkartal 05 nolu yoruma cevabı: Evet biz gelecez noldu korktunuz mu?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Mart 22:54
06

Rami̇s - @Cesurkartal 05 nolu yoruma cevabı: PAKET NE YAA NE KAKAR EZİK BİR CÜMLE YAZIK SİZE. SİZMİ GELCENİZ YANİ PAKETİ UNUTMA O ZAMAN

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 30 Mart 18:05
04

Aydin - Secimden korkunuz yok yani oylemi inandikmi hayir hodri meydan

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 30 Mart 14:20
03

Hayma Ana - Hiç boşuna uğraşmayın.yormayın kendinizi.Mhp zaten bitik.seçim akşamı salarsınız kedileri trafolara kendinizi yine kurtarırsınız.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 30 Mart 12:28
02

Kara Yağız - Seçimi kendi lehimize çevirip, kazanmak için yapıyoruz dememek için kurmuş olduğu cümle öbeğine verdiği gayretten ötürü tebrik ediyorum. Siyaset ve laf çevirmek zor iş tabii.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 30 Mart 12:16
01

Kitabın Ortasından - senin suçun yokki seni milletvekili olarak getiren sistem kötü

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 30 Mart 12:10


Anket Üniversite okuduğunuza pişman mısınız?