Boş kalp hastalığı ve anlam

Pandeminin başlangıcı ile birlikte yeni normallere ve rutinlere; pandeminin bitişi ile birlikte de eski normallere ve rutinlere oldukça hızlı bir şekilde adapte olunması gerekmiştir. Bu süreçler içerisinde belirsizlik, hastalık, kayıp gibi kaygı meydana getiren çeşitli risk ve tehditlerle karşı karşıya kalma durumları meydana gelmiştir. Pandeminin ardından da günlük yaşamın kaldığı yerden son sürat devam etmesi beklenmiş ayrıca pandeminin beraberinde getirdiği birtakım zorluklarla da (ekonomik, psikolojik, kayıp-yas süreçleri vb.) baş edilmesi gerekmiştir.

Bütün bu zorluklarla baş etmeye ve günlük yaşantımıza adapte olmaya çalışırken hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan gelişmeleri, yenilikleri ve gündemi takip etmek de bir hayli zorlaştı. Bir yandan uzaktan eğitimler, seminerler, e-ticaret vb. şekillerde internet yaşamımızın neredeyse her alanına daha fazla nüfuz ederken öte yandan gündemin hızlı bir şekilde değişmesi, kişilerde “Fear Of Missing Out (FOMO)” olarak ifade edilen bir kavramın oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu kavramı genel itibariyle, gelişmeleri kaçırma korkusu olarak ifade edebilmekteyiz.

Günümüzde teknoloji bir hayli hızlı ve durmaksızın gelişim göstermektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte dünya da değişmekte ve bu değişim toplumu, toplumun en temel bireyi olan insanı da etkisi altına almaktadır. Dolayısıyla teknoloji çağında yaşayan insandan, adeta teknolojiye uyumlanarak aynı düzeyde ilerleme kat etmesi beklenmekte ve bu durum günlük yaşamın somut durumlarında bile bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Teknolojik gelişmeler, insanların ürettiği bilimsel gelişmeler sonucunda ortaya konulan nesnel birtakım çıktılardır. Fakat; insan denilen varlık nesnel bir yapı değildir, tek boyutlu hiç değildir. Dolayısıyla insanın makineler gibi durmaksızın ilerlemesi, durmaksızın gelişme kat etmesi, durmaksızın kazanması pek mümkün değildir. En basitinden, insan yaşamında kontrol edemediği pek çok unsur ile karşı karşıya kalmaktadır. Yalnızca bu neden bile ara sıra tökezlemenin, zaman zaman geride kalmanın, mükemmel olamamanın, durmaksızın ilerleyememenin nedeni olabilmektedir. İnsanı makinelerden ve diğer canlılardan ayıran bir diğer yapı ise anlamlandırma ihtiyacıdır.

İlk kez 2016 yılında Çin’in önde gelen üniversitelerinden olan Pekin Üniversitesinde görev yapan bir Profesör “Boş Kalp Hastalığı” kavramını ortaya atmıştır. Bu kavramın özellikle genç yaşlardaki bireyler üzerinde etkili olduğunu belirtmiştir. “Boş Kalp Hastalığı” olarak ifade ettiği kavramda, gençlerin yaşamları içerisinde pek çok başarılar elde etseler de, bu somut başarıları anlamlandırma konusunda sıkıntı yaşamalarına ve bu durumun ise zamanla gençlerde biriken anlamsızlık duygularına neden olabildiğine işaret etmektedir. Birikmiş anlamsızlık duygularının ise zamanla depresyona yol açabildiğini belirtmiştir.

Dolayısıyla insanın tek boyutlu bir varlık olmadığı, yaşamı içerisinde başına gelen olayları ve üstesinden geldiği zorlukları, elde ettiği başarıları anlamlandırma ihtiyacı içerisinde olduğunu görebilmek mümkündür. Bu nedenle, durmadan çalışmak, üretmek, hep kazanmak, hep başarmak, yorulmamak insan için mümkün olan bir durum değildir.

Her ne kadar durmaksızın gelişen teknoloji dünyanın hızına yön vermeye çalışsa da, maddi yapısının yanı sıra tinsel bir yapıya da sahip olan insanın zaman zaman kendi dünyasına dönerek kendi mevsimlerini yaşaması, kışın getirdiği arınmayı ve baharın getirdiği yeşermeyi deneyimlemesi de, ilerlemesi kadar durması da, kendini dinlemesi ve öğrenmesi için faydalı ve gereklidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Tosun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi adaya oy vereceksiniz?
Tüm anketler