FİSKOBİRLİK - 2

2006 yılında zamanın başbakanı Karadeniz gezisi sırasında Ordu’da Fiskobirlik’ten alacaklarını alamayan fındık üreticileri tarafından yuhalanınca Fiskobirlik’e ağır şekilde yüklenerek şu suçlamaları yapmıştı.

“Çalmanız gereken Fiskobirlik’in kapısı. Devletin bir kurumu bizden mal almışsa karşılığını ödemekle yükümlüdür”.

Dedikten sonra 2006 yılında Fiskobirlik, Başbakan’ın “fırçasından” sonra DFİF kredilerinden istifade ettirilmeyerek hükümet tarafından devre dışı bırakılmıştı.

2006-2007 yıllarında Fiskobirlik yönetim kurulunu ele geçirmeye çalışan iktidar bunda başarılı olamayınca neredeyse Fiskobirlik’in kapısına kilit vurulacak hale gelmişti.

Fiskobirlik’e, DFİF’e 2004 yılı kredi borcunun tamamını ödettirilerek kasası boşaltıldı. 2005 yılı fındık alımları için DFİF'in 650 trilyon kaynağı olmasına rağmen, Başbakana yakın Alivreci, Cüneyt Zapsu’nun devreye girmesi ile Fiskobirlik’e bir kuruş kredi verilmedi.

Cüneyd Zapsu, Türk fındığının en büyük alıcısı Nutella’nın bir dönem temsilcisi aynı zamanda Balsu fındığın ortaklarından. İşte bu yıllar ana şirket Ferrero’nun bugünkü konumuna ulaşmasında büyük pay sahibiydi. Fındık üreticisi Zapsu’yu nasıl yad eder, kendilerine sormak lazım.

O günkü TZOB Başkanı, Sanayi ve ticaret bakanı’da Cüneyt Zapsu tarafından Fiskobirlik’e kredi verilmemesinin tanıkları olarak tarihe geçtiler. (O yıllarda Marmarabirlik, Tariş, Trakyabirlik  DFİF kredilerini kullandı.)

Fiskobirlik 1989 yılında toplam 8 bankadan 215 milyar TL`lık kredi kullandı. Kullandığı kredileri zaman içinde ödedi.

Fiskobirlik, 2005 yılı fındık alımı için DFİF’den kredi alması engellenince başta İş bankası olmak üzere Ziraat bankası ve Halk bankaları ile görüşmelere başladılar. İş bankasıyla prensipde kredi anlaşmasına varılsa da sözleşme aşamasına gelince siyasi engellemelerden dolayı kredi verilmedi. Diğer bankalara borçlarına karşılık gayrimenkullerini rehin vermek isteseler de her kapı yüzlerine kapatıldı.

12 Eylül 2006 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulda Fiskobirlik yönetim kurulu başkanlığına yeni bir isim seçildi. Yeni seçilen başkan 2005 yılı ürün bedeli borcu olan 85 milyon YTL'lik borcumuzu yılbaşına kadar bitireceğiz açıklamasını yaptığında tarih 24 Kasım 2006 idi.

2007 yılında üreticiye olan borcunu ödeyemeyen Fiskobirlik yönetimi, çareyi üreticinin Şekerbank'tan bireysel kredi kullanmasında buldu. Fiskobirlik garantör oldu, 19 bin üretici, Şekerbank'tan Fiskobirlik’ten alacaklarına karşılık 52 milyon lira kredi kullandı.

52 milyon liralık borç, 22 milyonluk faiziyle birlikte, 74 milyon liraya yükseldi.

01.12.2007 tarihinde yapılan FİSKOBİRLİK Genel Kurulunda, Yönetim Kurulu Başkanlığına AK Parti’nin istediği bir isim seçildi. Fiskobirlik başkanlığına AK Partili isim seçilmesi fındık üreticisinde büyük bir sevinç ve beklentiye neden olmuştu.

Fiskobirlik başkanı 26.11.2010 tarihinde yaptığı açıklamada ''Bizim kendi şirketlerimiz de dahil olmak üzere toplamda 93 milyon lira civarında bir borcumuz vardı. Bu miktarın yaklaşık 10 milyonu kendi şirketlerimize olduğu için reel, gerçekten borç kabul edebileceğimiz miktar 80 milyon lira civarında. Yapılan ve yapılacak olan toplamda 15 milyon liralık ödemenin ardından 65 milyon lira kadar bir borcumuz kalacak. Kalan 65 milyon liralık borcun 23 milyon kadarı TMO'ya, 42 milyon kadarı üreticiye, geri kalan kısmı da sigorta, maliye ve personelimize olan borçlarımızdır.''

7 Mayıs 2009 tarihinde Fiskobirlik borçlarını ödemek üzere, Tuzla'da 15 bin 691 metrekarelik arsada depo, Trabzon Çimenli'de 36 bin 857 metrekarelik arsada bina, Ordu ve Düzce'de hizmet binası ve alışveriş merkezleri ile Giresun, Ordu, Samsun ve Düzce'de bulunan çok sayıda gayrimenkul satışa çıkarılıyordu.

26.11.2010 yılında Giresun Üniversitesi'ne 53 dönümlük arsa satılarak 15 milyon gelir sağlandı.

23.02.2011 tarihli gazetelerde de Fiskobirlik Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon ve Düzce'de bulunan toplam 38 adet Arsa, büro, depo, işyeri, dükkân ve hizmet binalarından oluşan taşınmazın satışını, 9 Mart 2011 tarihinde saat 14.00'te Giresun'da bulunan genel müdürlükte kapalı zarf teklif almak suretiyle yapılacağı duyuruyordu.

Fiskobirlik Genel Başkanı gayrimenkul satışları için ortaklar tarafından yapılan eleştirilere cevaben 02 Mayıs 2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla “Tabii ki kurumun birtakım mal varlıklarını satacağız ve borçları ödeyeceğiz. Neyi sattık, hangi usulle sattık, nereye verdik; bunların hepsi araştırılabilir. Şeffafız bu konuda. Gayrimenkul satışlarına devam edeceğiz bu kurumun borcu var, satacağız, ödeyeceğiz. Borç bitene kadar elimizde belli değere ulaşmış, ancak kurumun asli işiyle irtibatlı olmayan ne varsa satacağız. Kim ne derse desin satacağız" diye konuştu.

Fiskobirlik internet sitesinde bu satışların ne kadarı gerçekleşti ne kadar gelir elde edildi, satışlardan elde edilen gelirlerin nerelerde kullanıldığına dair açıklama bulunmamaktadır. Belki de kurum özel bilgisi diye yayınlamamış olabilirler.

Bugüne kadar Fiskobirlik geçmiş dönemde satışa çıkarttığı gayrimenkullerden yaklaşık 100 milyon liranın üzerinde gelir sağlamasına rağmen hala düzlüğe çıkmış değil. Buda Fındık piyasasında söz sahibi olamadığından anlaşılmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kenan Çatalbaş - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşamak sizce zor mu?