Sayıştay raporuna ters düşen açıklama üzerine

Hendek Belediyesi tarafından gönderilen bir e-mailde, Sayıştay’ın 2019-2021 denetim haberlerine cevap verildi. O açıklamada Sayıştay raporunun haberleştirilmesi kirli, art niyetli olarak nitelendirildi.


Sayıştay’ın 2019-2021 hesap seyri içeren raporu için ise yalan dendi. Oysaki haberde Sayıştay raporunun dışında bir ifade bulunmuyordu. Hendek belediyesi Sayıştay bu raporuna rağmen yaptığı açıklama ki ifadeler insana ister istemez acaba dedirtti.

Gelin hep birlikte Hendek Belediyesinin bir anlamda hayır doğru değil diyerek inkar ettiği açıklamasını ve o Sayıştay raporundaki ifadelerin karşılaştırılmasını birlikte okuyarak yapalım..

Sayıştay: Ekim 2022 tarihinde yayınlanan denetim raporunda 2021 yılı bütçe gelir ve giderleri ile bütçe gelir ve giderlerinin 3 yıllık seyri (2019-2020-201)

Belediye cevabı: Belediyemize dair 2009-2021 dönemini kapsayan SAYIŞTAY raporlarının bazı basın yayın organlarınca gerçek dışı ve maksatlı biçimde haberleştirilmesi üzerine kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirme gereği duyulmuştur. Söz konusu haber içeriklerinde aslında 12 yıllık uzun bir dönemi kapsayan denetimin ve buna dair SAYIŞTAY raporunun sadece 2019-2021 yıllarına aitmiş gibi gösterilmesi, maksatlıdır, art niyet taşır.

Sayıştay: 2021 yılında Yapılan incelemede asfalt yapım ihalesi için gider taahhütleri taahhüt kartı düzenlediği, taahhüt tutarlarının da 921 Gider Taahhütleri Karşılığı Hesabında izlendiği ancak hakediş ödemeleri esnasında 920 Gider Taahhütleri Hesabı çalıştırılıp ilgili nazım hesabın kapatılması gerekirken kapatılmadığı ve bu nedenle 920 Gider Taahütleri Hesabı ve 921 Gider Taahhütleri Karşılığı Hesabının 7.100.000 TL hatalı bilgi içerdiği görülmüştür.

Belediye Cevap: Örneğin haberlerde bahsi geçtiği üzere, gider taahhüdü olarak görülen 7.100.000 TL tutarındaki hatalı işlemin geçici kabulünün tarafımızca yapılmaması ve geçici kabulü yapılan 11.234.259 TL yatırım hesaplarından çıkarılmamasının nedeni, bu işlemlerin 2015-2016 yıllarına ait olması, yani dönemimize ait olmamasından dolayıdır.

Sayıştay: Belediyenin döviz hesabı ve döviz gönderme emirleri hesabında kayıtlı tutarların gerçeği yansıtmadığı, döviz hesabı bakiyesinin 6.000 Avro karşılığı olan 28.338,02 TL (O yılki kur) olduğu, yıl içerinde döviz gönderme emirleri hesabından ödenen 6.000 Avro’nun TL’ye dönüştürülmeden 6.000 TL olarak kayıt edildiği ve ödeme gerçekleşmesine rağmen döviz hesabının kapatılmadığı tespit etti. Bilançonun hesap grubundaki tutarın doğruyu göstermediği vurgulandı.

Belediye Cevap: Dönemimize ait bir örnekteyse 2021 yılında döviz hesaplarımızdaki 6.000 Avro’nun sehven 6.000 TL olarak kaydedilmesiyle ilgili SAYIŞTAY raporu doğrultusunda hata düzeltilmiştir. Örnekler bu kadar. Diğer konular yok. 

SAYIŞTAY RAPORUNU BELEDİYE AÇIKLAMASIYLA ÇARPITTI

Belediye açıklamasında ilginç bir detay inanılmaz bir yanıltma var. Kırpma ve cımbızlama yapılan açıklamada SAYIŞTAY’ın denetim görüşünde de, “Hendek Belediyesi tarafından sunulan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır.” İfadesinin yanı sıra denetim bulgularıyla alakalı da belediyemizin gerekli düzeltmeleri yapması suretiyle raporun düzenlendiği belirtilmiştir” deniyor.

Oysa Sayıştay denetim raporunda farklı ibareler var..

Sayıştay raporunda yazan ifadeyi sizlere sunuyor, yorumu sizlere bırakıyoruz.

Sakarya Hendek Belediyesi yılına ilişkin yukarıda belirtilen ve kamu idaresi tarafından sunulan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, “Denetim Görüşünün Dayanağı Bulgular” bölümünde belirtilen hesap alanları hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” 

Denetimde 22 hatalı bulguya rastlanıldı. Bunların dışındakiler tamam demiş müfettiş. Ayrıca raporun habere yansıyan bölümleri dışında ihaleler, satın almalar, kiralamalar, sözleşmeler ve gayrimenkuller var. 

Diğer yandan Belediye diyor ki sadece 6 Bin Avro 6 Bin TL oldu evet ama hata düzeltildi.

7 Milyon 100 Bin Liralık Hatalı Gider Taahhüdü Sayıştay’ın 2019-2020-2021 seyri raporuna göre bizden önce olmuş biz düzelttik diyor.

İller bankası kesintilerinin yüksek kayıt edilmesi, borçların kayda girilmemesi, iller bankası borcunun düşük gösterilmesi konularına ise hiç girilmemiş.

Kimin açıkladığı belli olmayan ama belediyeden gelen mailde şu ifadeler var.

“Sonuç olarak; Mal bulmuş mağribi gibi SAYIŞTAY denetimini fırsat bilerek, önüne arkasına bakmaksızın, bir kez daha toplumda algı oluşturmaya, Belediyemizi karalamaya yeltenen kirli eller, şükürler olsun yine çuvallamışlardır”

Sayıştay raporu önüne arkasına bakılacak bir rapor değildir. 

Ne yazıldıysa onun okunacağı bir rapordur. Hukuktan bahsederken canımızın istediği gibi yorumlama şansımız hiç yoktur.

Sayıştay raporunu yorumlamanız gibi biz yapamayız.

Rapora devam edelim..

Rapor diyor ki; 3 yılda 22 adet ihale, kredi, borç, alacak, verecek, döviz hesabı, kiralamalar, satışlar, gayrimenkuller, satın alma ve doğrudan teminlerde hatalar var.

Belediye diyor ki algı yapmaya çalışıyorlar.

Sayın Başkan Sayıştay raporu ortada iken nasıl bir algı olabilir?

Ortadaki rapora rağmen inkar eden savunma yapmayı ifade edecek kelimeyi buradan yazmak istemiyorum..

Bunu yaparken de Sayıştay raporu üzerinden öfke kusmak siz ve çevrenize yakışan bir üslup olmuş.

Şaşırtmadınız!!

Zaten sizin ve çevrenizdekilerin üslubunu herkes gayet iyi bildikleri için normal karşılamışlardır..

Herhalde bunu bilmeyen veya bilmek istemeyenler sizi tekrar aday göstermek isteyen o cenah olsa gerek..

Başkanı olduğunuz belediye için o kadar çok tartışma varken Cumhur ittifakının hala tüm bunları görememesi Cumhur ittifakının Hendek’te bile bile lades yapacak yorumlarının artık iyiden iyiye dillenmesine neden olmuştur..

Özetle Cumhur ittifakını Hendek İlçesinde bu kafa yapısı ve kriminal iddialarla zor bir dönem yaşayacağı da bir gerçektir..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Editör'ün Yorumu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

25

Adapazarlı - Yenilen içilen bir şey yok öyle olsa zimmet çıkar muhasebe hataları var onlarda yine kanuni olarak muhasebe kaydı ile düzeltilecek demek ki. Tartışmaya gerek bile yok idari işlem

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 22 Kasım 09:15
24

karalı5454 - turgut baskan cumhur ıttıfakı aday olcak arkadaslar bosuna yazmayın derım :)

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Kasım 16:08
23

ahmet çileci - Sayıştay raporları alenidir ve her kişiye açıktır. Google üzerinden Sayıştay Hendek Belediyesi dediğinizde bu rapor ve tutanaklar önünüze gelecektir. Şimdi biz SAYIŞTAY'ın raporuna mı yoksa HENDEK BELEDİYESİNİN İDDİALARINA MI inanalım bunun kararını sizler veriniz.

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 20 Kasım 14:32
22

Usta - Kimseyi savunacak değilim lakin Hendek için bir algı içindesiniz belli ki. O zaman size soru Hendek ile ilgili bu kadar haber yapıyorsunuz sorunları söylüyorsunuz. Peki Sakarya nın diğer sorunlarında dile getirin. Tarafsızlığınızı görelim. Serdivan, adapazarı ve büyükşehir belediyenin bir sürü sıkıntıları var vatandaşların problemleri hiç dile getirilmiyor. Bunları da dile getirin. Tarafsız ve adil olun

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 20 Kasım 11:27
21

3 Vakte Kadar - sayıştayın görevleri arasında vardır ki.. inceler denetler ve gereğini yapar ... kamu zararı bulsa gereğini yapardı... hatalı muhasebe kayıtları çok fazla işlem yapılan kurumlarda olabilir... yeter ki bunların karşılığı olsun... kamu zararı olmasın.. düzeltilir.. işi ehli yapsa belki bu kadar olmaz dı...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 09:50
20

kimbu - bi akrabam var sürekli akplilere sallar torpil bilmem ne her fırsatta ama yeteneksiz oğlunu sakaryaspora kızını torpille okula soktu bizim turgut bizim turgut diye dolanıyor ortada . sizin turgut

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 20 Kasım 09:34
18

Bakacauk - Yine karalama kampanyası başlatmış medyabar hiç şaşırmadık. Gazete yada bir tv olarak işinizi iyi yapın ve diğer adaylara yalaklık yapacağınıza onlarında hatalarını yazın. O zaman sizin tarafsızlığı görelim.

Yanıtla . 7Beğen . 7Beğenme 20 Kasım 08:31
17

hendekli - on numara adamı yani başkanı cevresi nasıl yok etti görüyoruz. Halkta karşılığı kalmadı artık bizim turgut lafının cunku seçilince ilk kendisine kapı acanı bırakıp ardından küfür edenlerle bir oldu.Hep yanına işe yaramasa da kendi çevresini doldurdu yazık..

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 20 Kasım 08:29
16

Aykut... - Çatlasanızda patlasanız da Turgut Başkan geliyor...

Yanıtla . 9Beğen . 10Beğenme 20 Kasım 07:58
14

Hendekspor - Mesleki olarak ve meraktan dolayı ve de yapmış olduğunuz haberin tarafsız ve doğruluğunu görebilmek açısından Hendek belediyesi raporu ile birlikte Erenler belediyesinin ve Büyükşehir belediyesinin raporlarını da indirip inceledim. Bence medyabar olarak o raporların da içeriklerini haber yapmanız tarafsızlığınızın ıspatı için daha doğru olur. 3 belediyenin de rapor içeriği birbirini pek aratmıyor, muhasebe mevzuatı ve diğer mevzuatlara aykırılıklar birisinde 20 tane ise diğerinde 16 tane, bir diğerin de 14 tane. Hepsi dolandırıcı ve hırsız mı bu belediyelerin. Hatta bir tanesindeki hatayı söyleyeyim;yevmiye defteri yasal mevzuata uygun değildir, bence bunun ne anlama geldiğini bir mali müşavir e sorun. Bence bu raporlardan anlaşılması gereken; işin ehlihene yaptırılması ki bu hemen hemen bütün kurum ve belediyelerin ortak sorunu. Diğer Sayıştay raporları ile ilgili haberlerinizi de merakla bekliyoruz.

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 01:50
15

Aykut... - @Hendekspor 14 nolu yoruma cevabı: Bahsettiğin belediyeleri de koltuğundan etmek isteyen birileri olursa mesela o belediyelere bir önceki dönem o partiden olmamaaına rağmen destek vermiş inci örneği gibi basar parayı yaptırır haberi....

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 20 Kasım 07:58
13

Kelito Melito Şak Şuk - Belediye manipülasyon yapmış kendine okudum :) mahalle bakkalına sorsalar yardımcı olur belediyeye kayıtlar için

E bundan sonra açıklamalarına nasıl inancaz şimdi?

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 20 Kasım 00:35
12

Türkçü - yaşamış olduğum 60 yıllık ömrümün ilk 15 yılı ve son 15 yılı hariç kalan 30 yılını harcadığım boşa geçirdiğim mhp denen partiye ve sözde liderine hakkımı helal etmiyorum bu rezillik ve kepazeliklerden utanmayan vekillerine başkanlarına seçmenlerine taşeronları müptezellere yeraltı teşkilatlarına selam dahi vermek istemiyorum yüzlerini görmek seslerini duymak bana ar geliyor ülküdaşının katlini görmeyen sözde ülkücüleri görmek istemiyorum sanmayın ki bu tip işlerden utanç duyarlar utanma duyguları da yok olmuş saray bekçilerinin.

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 19 Kasım 23:56
11

Hendekli - Personel durumları nasıl acaba raporda.cami bahçesinde duydum hiçbir meslek ve iş küçümsenmez . Kimler sözleşmeli personelden devlet memuru yapılmış kulaklarıma inanamadım.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 19 Kasım 22:58
10

Vadandaş - 2019 yılından bu yana hiç bir hizmet görülmedi , başkan ve yardımcısı borç durumu açıklıyor. Ne kadar arazi satıldı borç kalmaması lazım. Seçime kalmış üç ay arazi ve kuyu satılıyor bu nasıl bir işlem. bence bizim durgut seçimden sonra satsa daha iyi olur. çarşıda konuşuluyor esnafa ödeme yapılmıyormuş esnaf alacaklılar icra başlatıyormuş, gününde ödet başkan icraya boşuna para ödenmesin icra ile ilgili ödemeleride sayıştay yazar başkan . başgan acil herkezi değişdir

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 19 Kasım 22:51
09

Sakin - arsızların hırsızlardan daha tehlikeli yaratıklar olduğunu gördüm eğer ikisi bir arada ise vay o ülkenin haline

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 19 Kasım 22:32
08

Emekli Avukat - Pazar günümün bir kısmını yanımda çaydanlığım, karşımda orman manzarası elimde raporun çıktısı ile geçirdim. Çok çok daha vahim Sayıştay raporları okudum bunu baştan belirteyim. Belediyeden bu şekilde bir mail geldiyse ve halen belediye resmi olarak/internet sitesinden bu rapora karşı bir düzeltme/açıklama yapmadıysa bazı şeyleri örtbas etmek istiyorlar demektir. Seçimin eli kulağındayken; hülle başkanımızdan tekrar aday olmak isteği varsa, iddiaların tamamı hakkında bir tv/internet kanalında mantıklı izahlar bekliyoruz. Eğer ki mızrak çuvala sığmıyorsa kapımıza gelip oy dilenmesinler.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 19 Kasım 22:23
07

Şükür Mhp Siz - sözde milliyetçiler şekil değiştirdi isimlerini de ben değiştirdim yeni isimleri MİLLİYİYİCİ

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 19 Kasım 22:16
05

Hendekli - Hendek Belediyesi zaten hep suçsuz! Hizmet yapamazlar Pandemi, Sel, Deprem, Patlama nedeniyle yapamadık aksilikler üst üste geldi diyip sıyrılırlar. Büyükşehir Asfalt yapar ama Hendek Belediyesi sahip çıkar. SASKİ Yağmur sıyu hattı yapar Belediye sahip çıkar. Belediye borç durumu artmış ama borçları dolara çeviriyor dolara göre artış yok diyor yani muhasebe de on numara, işleri numaralarla çok iyi çünkü. Yahu hepsini bir kenara bırakın koskoca TOKİ konut yapacağını açıkladı sonra söz verdik yaptık hayırlı olsun dediler daha ne olsun. Adamların herseyden nemalanmakta hem de sıyrılmaktan daha iyi yaptıkları bir şey yok. Yani Sayıştay raporundaki sorunlar bile sorun değildir onlara göre sehven hatadır düzeltilir bi şekilde yada ona da bi açıklama vardır ki zaten kendilerince kendilerini haklı çıkartmışlar. Millet hala güveniyorsa yapılan bir hizmet varsa tabi ve bu hizmetlerden memnunlarsa böyle devam etsinler, ne derler her toplum hak ettiği gibi yönetilir!

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 19 Kasım 21:45
03

Vatan Sevdalısı - pes artık pes beytülmala el uzatmakla kalmamış arsızlıkta zirve yapmışlar eee körle yatan şaşı kalkarmış veya bana ortağını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim sözlerinin doğru olduğunun kanıtı kısacası para bozmuş

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 19 Kasım 20:51
02

Nazlı - Sayın editör bir gazetecilik örneği sergileyip belediyenin kimlerden doğrudan temin yolu ile alış veriş yaptığını gösteren faturaları bulsan açıklasan... Ben mesela kırtasiye malzemesini kimden almış merak ediyorum?

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 19 Kasım 20:51
06

Hendekli - @Nazlı 02 nolu yoruma cevabı: Sadece kırtasiye değil tüm satın alımlar ortaya çıkarılmalı. Örnek vermek gerekirse Belediye Reklam Billboard ihalesi kimlere nasıl verildi? Hendekte reklam sektöründe olan hiçkimsenin haberi olmadan ihale DÜZCELİ bir firmaya verildi bunu da açıklasınlar görelim. Düzceliler belediyede de çok yerlere yerleştirildiler seçimlerde Düzceliler kurtarır onları bakacaz.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 19 Kasım 21:48
01

Kadir Inanır - Eskilerin güzel sözleri var mesela minare ve kılıf

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 19 Kasım 20:18
04

Vay Vay - @Kadir Inanır 01 nolu yoruma cevabı: fakat bu kılıf minareye uyan cinsten değil

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 19 Kasım 21:10


Anket AK Parti Arifiye Belediye Başkan Adayı kim olmalı?
Tüm anketler