HAYAT BOYU NAFAKA

Boşanma sebeplerine, eşler arasında fikren ve ruhen anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına ek olarak yüzlerce sebep gösterilebilmektedir. Ancak bugünkü yazımızda uzun yıllardır beraberinde tartışmaları getiren ‘’Süresiz Nafaka’’ kavramını inceleyeceğiz.
Evlilik süresince eşler bakım yükümlülükleri dolayısıyla, birbirlerinin ve çocuklarının geçimlerini sağlamak zorundadır. Evlilik süresince bu durum, bir yükümlülük değil de hayatın olağan akışının gerektirdiği bir eylem olarak görülmektedir. Ancak eşler boşanma sürecine adım attıkları an itibari ile bu kavram farklı bir boyut kazanır.

Yoksulluk (Süresiz) Nafakası Nedir?

Kamuoyunda ‘’Süresiz Nafaka’’ olarak nitelendirilen kavram, aslında Türk Medeni Kanunu Madde 175’te yer alan yoksulluk nafakasıdır.
Süresiz nafaka; belirli şartların bir arada bulunması durumunda, boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek eşe, diğer eş tarafından ödenmesi kararlaştırılan nafaka türüdür.

Mahkeme uyarınca süresiz nafakaya hükmedilebilmesi için; taraflardan birinin talepte bulunması, talepte bulunan eşin boşanma sebebiyle yoksulluğa düşmesi, talep eden eşin boşanmada kusurunun bulunmaması ya da daha az kusurlu olması şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir.

Önemle belirtmek gerekir ki yoksulluk nafakasına ilişkin olarak talepte bulunma hakkı, gerekli koşulların mevcut olması halinde her iki eşe de tanınmıştır. Toplumumuzda yerleşmiş olan genel kanının aksine, yoksulluk nafakasına ilişkin düzenlemeler kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın uygulanmaktadır.

Süresiz Kavramının Sınırları Nelerdir?

Süresiz nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü hâlinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi hâlinde mahkeme kararıyla kaldırılır.

Halk arasında nafaka kavramı mevzubahis olduğunda, süresiz nafaka nedeniyle nafaka borçlularının mağdur olduklarına dair sitemlerine fazlaca rastlanmaktadır.

Süresiz nafakanın beraberinde bu kadar tartışmayı getirmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır.

Öncelikle tartışmaları beraberinde getiren ilk konu; yukarıda bahsetmiş olduğumuz nafaka türünün zamansal anlamda sınırının belirsiz olmasıdır. Daha açık bir anlatımla, kanun maddesinde belirtilen istisnai durumlar dışında nafaka borçlusu ömrü boyunca mali bir yükümlülük altında olacaktır.

Sitem edilen diğer bir durum ise; süresiz nafakaya mahkemece hükmedilirken evlilik süresinin bir önemi olmaması konusudur. Mevcut kanunumuz uyarınca eşlerin 1 gün evli kalması, yoksulluk nafakası açısından bir önem arz etmemektedir.

Diğer bir tartışma konusu ise; mevcut kanun maddesinde, nafaka alacaklısı eşin yeniden evlenmesi halinde söz konusu nafakanın ortadan kalkacağına ilişkin düzenleme bulunurken, nafaka ödeme yükümlülüğü altında bulunan taraf açısından aynı düzenlemenin bulunmaması beraberinde tartışmaları getirmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökalp Şenkardeş - Mesaj Gönder --- Okunma

# Yer, GENEL

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

18

Şakir - İKİ TANE BİLDİĞİM KİŞİ VAR YILLARDIR GÖRMEDİKLERİ KADINLARA NAFAKA ÖDÜYORLAR. HATTA BİRİNİN KIZI " BABA ANNEM SENİN VERDİĞİN PARA İLE SEVGİLİSİNİ ALIP TATİLE GİTTİ " DİYE SİTEM ETMİŞ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 09:19
15

Nafaka Mağduruyum - Ülkede boşanma rekoru var hersene neden çünkü erkeğin bir hakkı hükmü kalmadı kadın beyanı esastır diyor erkeği evden attırıyor erkek aylarca kapıda yatıyor neden kadın beyanı esastır erkeklerde akillandi neden evlensin ki bütün evlilik masrafı nafaka vs herşey erkeğin sırtında

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 24 Aralık 01:06
14

Nafaka Mağduru - Daha dava başlamadan kadın beyanı esastır diyor devlet daha dava başlamadan tedbir nafakası ödüyoruz ihtimal olarak söylüyorum eşim belki beni aldattı ama olsun erkek bu diyerek daha davanın ilk duruşması başlamadan tedbir nafakası ödüyoruz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Aralık 01:04
13

2.5 Milyon Erkek !... - İnsanlar farkında olmayabilirler ama kamu düzenini de geçtik : Mevcut durum, ulusal güvenliğe ve devletin bekâsına zarar veriyor !...

Hâlâ bunun farkında değil misiniz ?!?...

Mağdur olan bazı derin düşünceli erkekler artık bu konuyu zannedilenden çok daha fazla ciddiye alıyorlar ; Sistemi profesyonel bir şekilde sorgulamaya başladılar !...

Seni bir peçete gibi kullanıp atan bir sisteme körü körüne bağlı kalmanın mantığını anlayabilmek mümkün değil !...

2.5 milyon da az bi sayı değil !...

2.5 milyon sistem mağduru sorgulayıcı !...

Ve bu sayı her geçen gün artıyor !...

Ulusal güvenlik ve devletin bekâsı için hakikaten sil baştan yeni ve sağlam bir düzenleme yapılmalı !...

Bu insanlar geri kazanılmak zorunda !...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Aralık 21:47
12

Osman54 - Ben bir erkek olarak, 1 gün bile evli kalsam ömür boyu nafaka ödemenin mantikli olmadığını düşünüyorum. Evlilik süresi ile orantılı bir düzen getirilse belki hakkaniyetli olabilir…

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Aralık 19:31
11

Süleyman - Evlenmek büyük maliyet boşanma durumunda tazminat evlendiğin andan itibaren kazandığın malların arabanın yarîsını boşanan kadın alıyor.Yetmiyor Erkeğe SÜRESİZ NAFAKA kitliyorlar.AKLİ OLAN ERKEK EVLENMESİN AVRUPA GİBI BERABER YAŞASİN

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 22 Aralık 14:41
10

Melek Sevkan - Yorumlarda bir kişi de kadınlar için ii bi şey dememiş kardeşim... Evlenirken bi prooblem yok boşanırken var he yazık yazık

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 22 Aralık 10:43
17

Veli Büyük - @Melek Sevkan 10 nolu yoruma cevabı: Melek, bence sen bu konuda konuşma. Çünkü bu işin savunulacak mantıklı bir tarafı yok.

Adam 1 gün evli kalıyor, 15 yıl nafaka ödüyor. Kadın nafaka davalarına sevgilisi ile el ele geliyor. Bu kararları hangi vicdan kaldırabilir? Zaten boşanınca malların yarısını kadın alıyor. Daha nafaka nedir? Tamam kadın kendini toparlayana kadar bir süre verirsin nafakayı da, ömür boyu da nafaka ödenmez ki! Peki ya ömür boyu nafakayı alan kadın? Hiç mi arlanması utanması yok? Bir ilişki yaşanmış bitmiş, aradan 10 sene geçmiş sen hâlâ o ilişkinin bitmesine izin vermiyorsun. Adamı evlendiğine pişman etmişsin, 10 sene de yakasından düşmemişsin. Allah düşmanıma bile vermesin. Böyle arsız kadınlardan muhafaza eylesin. Amin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Aralık 09:10
08

Adalı - Erkeğe Senin parana ihtiyacım yok kendi ayaklarımın üzerinde durabilirim diyen kadın, 1.500 tl nafakanın peşine düşüyo:) ne kadar aciz ve komik bir durum kadın için.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 22 Aralık 00:09
09

Melek Sevkan - @Adalı 08 nolu yoruma cevabı: evlenirken işi bıraktıyorsunuz sonra aciz kadın demek kolayınıza geliyor.

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 22 Aralık 10:41
16

Veli Büyük - @Staj Magduru 05 nolu yoruma cevabı: Sen de hem staj mağduru olmuşsun hem de nafaka mağduru. Allah sana yardım etsin ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Aralık 09:02
04

Kevser Bilen - Gayet yerinde bi uygulama. Kanunlar her iki tarafada eşit davranmış aksi durumda kadınların haklrı ihlal edilir!

Yanıtla . 1Beğen . 14Beğenme 21 Aralık 16:30
02

Dertli Ben - :Tam 13 senedir kendisini görmedigm halde odeme yapıyorum...

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 21 Aralık 16:00
06

Isimsiz Kişi - @Dertli Ben 02 nolu yoruma cevabı: normal olan bu zaten

Yanıtla . 1Beğen . 10Beğenme 21 Aralık 16:41
01

Ahmet Sarı54 - Acil bir şekilde devletimiz tarafından düzenlenmesi gerekiyor!

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 21 Aralık 15:57


Anket Sakarya'da Ak Parti'nin yerel seçimlerde aldığı sonuçların nedeni sizce nedir?
Tüm anketler