İş hukukunda asgari ücret

Dün itibari ile ülkemizde uygulanacak ‘’ Asgari Ücret’’ belli oldu. Belirleyici kurum uyarınca 2024 yılı Asgari ücret net 17.002 TL olarak belirlenmiştir.

Asgari ücretin belli olmasının ardından, işçi-işveren arasında belirlenecek ücret zammı oranı ve bunun nasıl uygulanacağı konusu tartışılmaya başlandı.

Bu yazımızda sizlere hukuki olarak aktarmak istediğimiz konu; asgari ücret zammının, asgari ücretin üzerinde ücret alan kişilere uygulanıp uygulanmayacağı hususudur.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 32. maddesine göre: “ Genel anlamda ücret, bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.” İşçi-işveren ilişkisinde işveren, ücret ödeme borcu altındadır. Ücret diğer bir deyimle  maaş, iş sözleşmesinin temel unsurlarından biridir.  Zam ise ücrette yapılacak olan artıştır.

İş Kanunu uyarınca işveren, asgari ücretin üzerinde ücret alan işçiye asgari ücret zammı oranını uygulamak zorunda mı?

Çalışanın ücretine zam yapılması durumuna ilişkin olarak İş Kanunu’nda özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu cümlemizden yola çıkarsak, işçinin ücretinin asgari ücretin üzerinde olması durumunda işçinin ücretine zam yapılıp yapılmayacağı konusu işverenin takdirindedir. Ancak bu konunun iki istisnası mevcuttur.

İşveren ile işçi arasından yapılan iş sözleşmesinde, işverenin zam yapacağına dair bir düzenleme yapılmışsa

İşverenin toplu iş sözleşmesi ile zam yapma yükümlülüğünün bulunması

Yukarıda belirttiğimiz iki durum dışında işverenin, asgari ücretin üzerinde ücret alan işçiye asgari ücret artış oranında zam yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ücret zammı hususu, işverenin inisiyatifi doğrultusunda uygulanan bir konudur.

İş Kanunu uyarınca zam konusuna dayanarak işçinin haklı sebep ile fesih yoluna başvurabilmesi için taraflar arasında uygulanan iş sözleşmesinde ‘’personelin ücretinde yapılacak olan artış oranı, asgari ücret artış oranından az olamaz’’ şeklinde bir düzenleme bulunması gerekmektedir. Bu şekilde bir düzenlenme yoksa, işveren yönetim hakkına dayanarak ücret artış oranını belirleyebilir ve işçi bu sebebe dayanarak iş sözleşmesini haklı nedene dayanarak feshedemez.

Taraflar arasındaki iş sözleşmesinde ‘’personelin ücretinde yapılacak olan artış oranı, asgari ücret artış oranından az olamaz’’ şeklinde bir düzenleme bulunması rağmen işverenin daha aşağıda kalan bir ücret zammı uygulaması, işçi için haklı nedenle fesih sebebidir. İşçi böyle bir durumda, taraflar arasındaki iş sözleşmesine dayanarak haklı sebeple iş sözleşmesini feshedebilecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökalp Şenkardeş - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

Hamdmı? Andmızmı? - 1 AYLIK aSKERİ ÜCRETLİ İŞÇİDE AYNI ÜCRETDE AÇ ÇALIŞIYOR ,,10 YILLIK aSKERİ ÜCRETLİ DE AYNI ÜCRETE aSKERİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR ,, BU ADALETDE DEĞİL HUKUKTA DEĞİL DEVLETÇİLİKTE DEĞİL ,, EN BASİT LOKANTASI , FIRINI , MARKETİ OLAN BU ÜLKEDE 5 YILDA İKİNCİ EVİNİ ,İKİNCİ ARSASINI, İKİNCİ ARABASINI İKİNCİ DÜKKANINI AÇA BİLİYORKEN ,,,, BİR aSKERİ ÜCRETLİ 50 YIL ÇALIŞABİLİRSE Kİİİ BELKİ ALABİLİR 1 EV VEYA BİR ARABA O YÜZDEN KİMSE KİMSEYİ BU ÜLKEDE BU aSKERİ ÜCRETLE ADALET VAR KALKINMA VAR DİYE KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN Kİİ LAKİN 20 YILDIR KANAN MİLLETİZ.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 01:51
04

Kevser Saygı - Ne işçi için ne de işveren için uygun değil. Ancak işveren bir şekilde ekmeğini kazanıyor. Bizim gibi işçiler maaşım yüzde kaç artıcak diye düşünüyor ve ne kadar artarsa artsın hayat standartlarının altında kalıyoruz. Bu ne kanunun hatası ne işçinin ne de işvererenin… ülke ekonomisinin düzelmesi şart!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 11:42
03

Osman54 - Günümüz piyasa fiyatlarına baktığımızda asgari ücret zammı normal gözükse de, işveren açısından son derece zorlu bir rakama ulaşmıştır. Ben bir işveren olarak, fiyatlarımı arttırmaktan ya da personel sayımı azaltmaktan başka çarem yok malesef. Devletimiz, işverene bu geçiş döneminde yardımcı olmalı.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 14:08
06

Hamdmı? Andmızmı? - @Osman54 03 nolu yoruma cevabı: YÜZ MİLYARDA KAZANSANIZ GÜNDE ,, YİNE AÇIZ DERSİN İŞVERENLER DOYMAZ DAYI ,, DOYURAMADIK 20 YILDIR İŞVERENİ ,, 5 YILDA SEN ARABA EV ALIYORSUN SENİN aSKERİ ÜCRETE EV GEÇİNDİREN İŞÇİN 50 YIL ÇALIŞIP YİNE ALAMIYOR VERDİĞİN ÜCRETE ,, AMA SORSAK DİNDE SİZDE BÜYÜK ,İMANDA SİZDE BÜYÜK ,,,KALKINMA SİZDE BÜYÜK ,,DEVLETİMİZ HER ,İŞÇİ ALIMINDA FABRİKATÖRLERE 5 YILDA 1 PRİM VERİYOR ,, AMA SİZ HER 1 YILDA BİR İŞÇİ ATMANIZDA TAZMİNAT BİLE VERMİYORSUNUZ İŞÇİ YOL BOYU GEZELİM ŞEHİRDE DENETLEME YOK,,DUBA YOK ,,ALAYI CAHVE CAFETERYA , ÇAY OCAGI , LOKANTA , KASAP FIRIN SİĞORTASIZ İŞÖÇİ ÇALIŞTIRIYOR ,,SGK YETKİLİLERİ HER GÜN ÖGLE YEMEGİNİ BU SİĞORTASIZ BULAŞIKÇI ÇALIŞTIRAN CAFE LOKANTALARDA YEMEK YİYOR ,, SİZ DE İŞVEREN AÇ DİYORSANIZ ZATEN MEMLEKET BİTMİŞ 20 YILDIR HİKAYEDEN PALAVRA YÖNETMELİKLERE BAKAN MEMURLAR BANKAMATİK MEMURU OLMUŞ ,, RÜŞVETİN ADI HEDİYE OLMUŞ ,,,İŞÇİYİ CİVATAMI SANDINIZ YETER GARİİİ

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 01:59
02

Kenan Yürük - Asgari ücret zam oranı değil daha fazlası gerekiyor.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 29 Aralık 13:38


Anket Sakarya'da Ak Parti'nin yerel seçimlerde aldığı sonuçların nedeni sizce nedir?
Tüm anketler