Belediye meclis üyeliği

Belediyeler, o bölgede yaşayan bölge halkının yerel ve ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurulan kamu kurumlarıdır. Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri yerel halkın oyları ile belirlenir. Belediyeler idari ve mali özerkliğe sahip kamu kuruluşlarıdır.

31 Mart 2024 seçimleri öncesi partilerin Belediye Başkanları yanında yeniden belirlenecek BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ seçimleri de ayrı bir önem taşımaktadır.

31 Mart seçimlerinde 1 oy BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanlığı için,1 oy İLÇE Belediye Başkanlığı için,1 oy Belediye MECLİS üyeliği için,1 oy da MUHTAR ve İhtiyar heyeti seçimi için olmak üzere 4 ayrı zarfla, 4 DEFA oy kullanılacak .
Sonunda kullanılan oyların tamamınin tek zarfla sandığa atılacağını belirtmeliyim.

5393 sayılı Belediye kanununa göre Belediye Meclislerinin çalışma yönetmeliği belirlenir.
Belirlenen bu yönetmeliğe göre Belediye meclisleri; o ilçede YAPILACAK tüm işlerin KARAR ORGANLARIDIR.

Değişen dünya ile birlikte insanların ilgi ve ihtiyaçlarının da değiştiği insanların yaşadığı il ve ilçelerde değişen ihtiyaca uygun yatırım, imar, kültür ve sanat faaliyetleri BELEDİYE MECLİS Kararları ile olur.

BELEDİYE MECLİSLERİNİN bazı GÖREV ve sorumlulukları ŞUNLARDIR;

Belediye Meclisleri;
Bulundukları ilçenin Belediye Faaliyetleri yanında yatırım ve çalışma programlarını, imar planlarını görüşmek ve onaylamak, borçlanmaya karar vermek, taşınmaz malların alımına, satımına, takasına karar verme, gibi yetkilerine sahiptir.

Vergi, resim, harç ve katılma payı gibi gelirlerin ücret tarifesini belirlemek, şartlı bağış kabul etme, bütçe işi işletme gibi oluşumların kurulmasına karar verme gibi yetki ve sorumluluklara sahiptir.

Belediye meclisleri hazırladıkları İMAR PLANLARI ile bulundukları ilçeye refah ,huzur, mutlu ve güvenli bir yaşam alanı sağlayacakları gibi aldıkları yanlış kararlarla olumsuz yaşam alanlarının oluşmasına neden olabilir.

İllerdeki veya ilçelerdeki Belediye meclis üyelerinin o yerin MİLLETVEKİLLERİ gibi düşünülmesi gerektiğini, İhtisas komisyonlarının ve Belediye encümenlerinin de BAKAN gibi görev ve yetkilerinin olduğunun bilinmesini istiyorum.

Belediye karar organı olan Belediye Meclislerinde eğitimli, donanımlı belli konularda ihtisaslaşan; hukuk, imar, bütçe, yatırım, eğitim, kültür, çevre ve spor gibi günümüz insanının REFAH VE YAŞAM koşullarını iyileştiren meslek grupları daha çok yer almalı.
Bu dönemde PARTİLERİN belediye meclisine gönderecekleri EĞİTİMLİ, DONANIMLI kişilerin ilçe kalkınmasının lokomotifi olacağını düşünüyorum.

BELEDİYE BAŞKANLARI ile görev yapacak meclis üyelerinin EĞİTİMLİ, AYDIN, YAŞADIĞI İLÇENİN KALKINMASINA KATKI SUNACAK kişi ve mesleklerden olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Vizyon ve misyon sahibi her Belediye başkanı;

Hukukçuların, Eğitimcilerin, Mühendislerin, Mimarların, İşletmecilerin, Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin, Eczacıların, Halk sağlığı uzmanlarının, Çevrecilerin, işadamlarının ve sporcuların bulunduğu bir meclis grubu ile çalışmak ister.

Bu işleri yapacak ve özelliklere sahip meslek gruplarına haiz ilçemizde HER PARTİDEN ONLARCA yetenekli gençlerin olduğunu biliyorum.


Bu yazı hiçbir başkanı, partiyi, kişiyi, grubu hedef alarak yazılmamıştır. Belediye Meclis üyeliği ile ilgili bu yazı HANGİ PARTİ VEYA GRUBA mensup olursa olsun Eğitimli, donanımlı vizyon ve misyon sahibi kişilerin seçilmesine katkı sağlamayı amaçlamıştır.

Sonuç olarak ilçemizde seçime katılacak TÜM PARTİLERİN bu dönemde Belediye Meclisine gönderecekleri üyelerin aldıkları eğitim ve diplomaları, vizyonları, halkla iletişimleri, donanımları ayrı bir öneme sahip olacak diye düşünüyorum.

Değişen dünya ile birlikte insanların beklentilerinin, ihtiyaç ve yaşam şekillerinin değiştiğini 1950’li yılların siyasi anlayışı ile belediye Meclislerinin oluşturulamayacağının bilinmesini istiyorum.
Geçmiş yıllarda Belediye Meclisi oluşturulurken bunun şu kadar oyu var, bunun bu
kadar oyu var şeklinde oluşturulan yapıların günümüzde karşılığı yoktur.
Kriter aranacaksa Eğitim, donanım ve mesleki başarılar baz alınmalı.
İlçe kalkınmasına katkı sunmayacak tüm oluşumların ve grupların kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeleri kaale alınmamalıdır.
Belli özellikleri taşıyan meslek gruplarının olduğu meclis, belediyeye KALİTE katar.
Belediye Başkanlarının yükünü hafifletir.
Bu özellikleri taşımayan Meclis üyeleri Başkan için yüktür. Partiler ve Başkan için zaman kaybı ve sıkıntıdır.

Peki, belli kriterleri taşımayan, belli meslek gruplarından oluşmayan, kapılar ardında yapılan pazarlıklarla oluşturulan bir MECLİS ile ne mi olur?
Oluşturulan böyle bir meclis de yasa gereği ayda bir toplanır, belediye memurlarının hazırladığı TUTANAKLARI İMZALAR, yaşadığı yer ile ilgili hiçbir teklif öneri ve konuşmaya dair fikir belirtmez, yasa gereği katıldığı her toplantı başı verilen birkaç yüz liralık HUZUR HAKKI parasını alarak görevini yaptığını zanneder.

Geçmiş dönemlerde bazı belediye meclis toplantı tutanaklarının, BELEDİYE meclis üyelerine kahve köşelerinde, dükkânlarda imzalatıldığı o günleri yazanlar tarafından tebessüm edilerek anlatılır.
Belli özelliklere haiz olmayan bir meclis grubu Başkanın üzerine yüktür.
Donanımlı ve eğitimli kişilerden oluşan meclis belediye başkanının yükünü azaltır.

Belirleyici konumda olan kişilerin bu seçim sürecindeki kararı yaşadığımız ilçedeki insanların refah seviyesini, güvenli yaşam alanları ve daha yaşanabilir, huzurlu ve tercih edilir ilçe olma konumunu belirleyecektir.

Bu yazıyı yazan ve paylaşan bir kişi olarak, belediye başkanlığına ve Belediye Meclis üyeliğine TALİP olmadığımı, böyle bir düşüncemin olmadığını, HİÇBİR BELEDİYE MECLİS ÜYESİ İÇİN KULİS YAPMADIĞIMI söylemeliyim.
Sosyal medyada bazı üniversiteli gençlerin belediye meclis üyeliği için başvuruda bulunduklarını sevinerek okudum.
Bu yazıyı yazarak eğitimli, donanımlı gençlere belediye meclislerinde fırsat verilmesi adına bir katkım olduğunu, olacağını düşünmüyorum ama ben yine de yazmış olayım.

“Söylesem tesiri yok
Sussam gönül razı değil”

Bu seçimde bahse konu olan Belediye Meclis üyelerinde seçilme kriterleri; kendi mesleğinde parlak kariyeri olan kişiler ile üniversite bitirmiş dünya ve ilçemizdeki sorunları doğru yorumlayabilen, insani ve sosyal ilişkileri düzgün, kendi mesleği ile ilgili ihtisas sahibi kişiler olması dileğimle....

Kaynakça:
Belediye kanunu
Kadir Oktay

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Latif Güleç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

06

Nesimi - Meclis üyeleri, başkanın kaldır, indir, onayla erleri olmaktan çıkarılmalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 23:45
05

Ruhi Yılmaz - hocam madem öyle mutlunun neden encümeninde imam , plan bütçesinde dişçi çırağı , denetim komisyonunda özel kaleminin kocası var ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Şubat 17:40
04

Yaşasın Trabzon - SEVGİLİ HOCAM YÜREĞİNE , KALEMİNE SAĞLIK …. SİYASİ PARTİLERDE MECLİS ÜYESİ SEÇİM VE SIRALAMA …. AİDİYAT .. DUYGUSUYLA DEGİL , BENİM ADAMIM , HEMŞERİM , ARKADAŞIM MANTIGI İLE YAPILIYOR … YAZIK…

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 09:55
03

Erenler Tepesi - Çok güzel bir yazı , medyabarda bir haberde gördüm İbrahim Şirin diye birisi Erenler meclis üyeliğine aday olmuş tipler cinayet hele yanındaki elemanlar küpçülerde torbacı galiba , anlaşılan inşaattan biraz para kazanmışlar gelip hemen belediye meclisine aday adayı olmuş tamamen kendilerine menfaat devşirmek için gibi duruyor ne misyonu ne vizyonu olabilir Erenler’e ne katabilir ki , Akpartinin böyle tiplerden uzak durup kalitesini koruması lazım , bu arkadaşın haberine denk geldim diye yazdım böyle başkaları da vardır muhakkak

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 12:14
02

Merdan - Çok şahane bir yazı kaleme almışsınız, umarım, başkan adayları ve ilçe yönetimleri aklı selim davranır hep aynı kişiler meclis üyesi yapılmaz, kimse kusura bakmasın ilkokul mezunundan ortaokul mezunundan hatta ve hatta lise mezunun dan da normal şartlar da meclis üyesi olmaz, ama burası Türkiye liyakat ne arar, hele bazı ilçelerde meclis üyeleri kendini bırakın ilçe başkanını il başkanı seviyesinde görüyor, bakıyorsunuz yıllanmış muhtar gibi hep kendiler aday.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 21:42
01

Men - Eski köye yeni adet mi getireceksin. 1 - 2 kişi istisnadır, herkes yoluna çıkmış sen hala anlamadın mı !

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 01 Şubat 17:32


Anket Sakarya'da Ak Parti'nin yerel seçimlerde aldığı sonuçların nedeni sizce nedir?
Tüm anketler