Miras paylaşımı

Miras hakkı kişiler için oldukça önemli bir haktır. Mülkiyet hakkını doğrudan ilgilendirmekle birlikte çoğunlukla sorunlar yaşanılan bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır.

Miras bırakanın ölümü ile bütün mirasçılar miras hakkına herhangi bir işlemde bulunmaksızın sahip olur. Ancak bu hakkın yerine getirilmesi ve paylaştırılması için birtakım hukuki adımların izlenmesi gerekmektedir.

Miras, bir kişinin ölümü durumunda geride bıraktığı tüm varlık ve borçlarının toplamıdır. Kişinin ölümü ile birlikte hayatta kalan yasal mirasçıları tarafından devralınacak olan varlıkları ve aynı zamanda ölen kişinin borçlarını içerir. Ölen kişinin toplam aktif ve pasiflerinin tümüdür.

Kimler Yasal Mirasçıdır?

Yasal mirasçılar, miras bırakanın vasiyetname yapmadığı durumlarda mal varlığını yasal olarak devralan ve mirasta hak sahibi olan kişilerdir. Kanuni mirasçılık düzenlemeleri ile bu kişilerin miras payları belirlenir. Her halükârda kanuni mirasçının yasal saklı payı korunur.

Türk Medeni Kanunu uyarınca kanuni mirasçılar aşağıdaki şekildedir;

Miras bırakan kişinin ‘’altsoyu, anne ve babası, sağ kalan eşi, evlatlık var ise evlatlığı ve devlet’’ şeklinde yasal mirasçılarını sıralayabiliriz.

Derece Sistemi ve Önceliğe Sahip Olanlar

Türk Medeni Kanun uyarınca derece sistemi sebebi ile mal paylaşımına birinci dereceden başlanmaktadır.

Birinci derece mirasçılar yoksa sırasıyla ikinci ve üçüncü derece mirasçılar arasında paylaşım yapılır. Miras bırakanın eşi her dereceyle birlikte belli oranlarda miras hakkına sahiptir. Medeni hukuk sisteminde üç tane zümre kabul edilmiştir.

Birinci derece mirasçılar; Miras bırakanın altsoyudur. Altsoy; miras bırakanın çocukları, torunları ve bunlardan doğanların tamamını kapsamaktadır. Murisin çocukları zümre başı olarak kabul edilir. Çocuklar eşit şekilde mirasçılık hakkına sahiptir. Çocukların miras bırakandan önce ölmüş olması halinde ölen çocuğun miras payı aynı şekilde halefiyet yoluyla kendi mirasçılarına geçer.

İkinci derece mirasçılar; miras bırakanın anne ve babasıdır. Anne ve babanın mirasçı sıfatını alabilmesi için birinci derecede hiç mirasçı kalmamış olması gerekmektedir. Miras bırakanın anne ve babası kendisinden önce ölmüş ise bu durumda altsoyları halefiyet yoluyla mirasçı sıfatını alacaktır.

Üçüncü derece mirasçılar; murisin ölümü üzerine üçüncü derece mirasçılar murisin büyükanne ve büyükbabasıdır. Ancak bunların mirasçı olabilmeleri için birinci derecede ve ikinci derecede mirasçı olmaması, yani miras bırakanın altsoyunun, anne ve babası ile onların altsoyunun miras bırakandan önce ölmüş olması gerekmektedir.

Eşin Mirasçılık Hakkı

Eş herhangi bir derece mirasçısı değildir. Sağ kalan eş hangi derecenin mirasçılık hakkı var ise, o zümreyle birlikte mirasçı olur. Türk Medeni Kanunu mirasçı olan eşin miras payında, dereceler bakımından farklılık gösteren bir düzenleme yapmıştır.

Eş, birinci derece mirasçılar ile birlikte mirasçı olduğunda, mirasta mal paylaşımına esas alınacak terekede miras payı 1/4’dür

, ikinci derecede miras hakkına sahip mirasçılar ile birlikte mirasçı olduğunda, terekenin 1/2’sini miras payı olarak almaktadır.

Eş, üçüncü derece başları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, miras payı terekenin 3/4’ü olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökalp Şenkardeş - Mesaj Gönder --- Okunma

# var

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

Adnan - Sevgili yazar kardesim.. yazinizi ilgi ile okudum..

Aklima siyasi mirascilar geldi.

Rahmetli erbakanin partisine saadet coktu evlat erbakan disarida kaldi... partinin kapisini ingiliz anahtari ile kapadilar.. ustu acik mercedes camii onunde kaldi.. fatih erbakan simdi o mirastan pay hakkini erdogandan almaya kalkiyor..

Bunlarin durumu nedir... bunu sanami soralim yoksa hocayami..

Birde altili masada baba ogul abla kardes vardi.. bir de gayri mesru cocuklari hdp cikti.. abla aileyi ret etti ayrildi.. ogul babaya isyan etti tuttugu adama hancerletti.. simdi miras kavgasi var..

Bunlari anayasa mahkemesine mi yoksa allahami havale edelim..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 22:44
04

Gunel Alphan - Esim vefat etdi cocuk yok ama kardeslerde mirasci oldu ama 40 senedi kardesleriyle konusmuyor vede bir kere kapisini calmadilar kendi aldigi eve kardesler nasil mirasci olur

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 16:22
06

Akıldagıtıcı - @Gunel Alphan 04 nolu yoruma cevabı: konuşursamı mirascı olacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 12:15
02

Aysınay Taşyurt - Yazılarınızı takip ediyorum. Anlaşılır net bir tarzınız var. Teşekkür ediyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 14:25
01

Taylan Doğru - 3 buçuk senedir bir mirası paylaşamadık.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 02 Şubat 14:13


Anket Sizce silah kontrol yasaları ve yönetmelikleri değiştirilmeli mi?
Tüm anketler