Miras hukuku: İzale-i şuyu davası

Ortaklığın giderilmesi davası (İzale-i Şuyu) miras hukuku kapsamında en çok açılan dava türlerindendir. Ortaklığın giderilmesi davasının çokça gündeme gelme sebebi ise taşınır veya taşınmaz mallar üzerinde birden fazla malikin mülkiyet hakkı olmasından kaynaklanmaktadır.

Konuyu biraz daha somutlaştırırsak; mülkiyet hakkı sahipleri arasında mirasa konu olan taşınır veya taşınmaz mal üzerindeki mülkiyet halinin sona erdirilmesini amaçlayan dava türüdür.

Gayrimenkullerin satışı konusunda mirasçılar kendi aralarında anlaşamadığı takdirde, gayrimenkulün satış yoluyla paylaştırılması yoluna gidilir. 

Kime Karşı Dava Açılmalıdır?

İzale-i şuyu davasında (Ortaklığın Giderilmesi) kural olarak, taşınır ya da taşınmaz mallara paylı veya iştirak halinde mülkiyete sahip tüm maliklerin davaya katılması zorunludur. Ortaklığın giderilmesi davasında tapu paydaşları sağ ise kendilerinin, ölmüş iseler ilgilisinden alınacak veraset belgesine göre tüm mirasçılarının davada yer alması gerekir.

Bu davayı maliklerden birinin açarak, diğer tüm malikleri davalı olarak davaya dahil edebilir. Ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu) davasında tüm paydaş maliklerin yer alması zorunludur. Bunun gereği olarak tek bir paydaş tarafından açılmış olması halinde davalı tarafta geri kalan tüm paydaşların gösterilmesi, birden fazla paydaş tarafından açılmış olması halinde kalan tüm paydaşların davalı olarak gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde davaya devam olunması mümkün değildir.

Paylaşma Biçimleri Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu 699. Maddesi uyarınca; Paylaşma, malın aynen bölüşülmesi veya pazarlık ya da artırmayla satılarak bedelinin bölüşülmesi biçiminde gerçekleştirilir.

Paylaşma biçiminde uyuşma sağlanamazsa, paydaşlardan birinin istemi üzerine hâkim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına, bölünen parçaların değerlerinin birbirine denk düşmemesi hâlinde eksik değerdeki parçaya para eklenerek denkleştirme sağlanmasına karar verir.

Bölme istemi durum ve koşullara uygun görülmezse ve özellikle paylı malın önemli bir değer kaybına uğramadan bölünmesine olanak yoksa, açık artırmayla satışa hükmolunur. Satışın paydaşlar arasında artırmayla yapılmasına karar verilmesi, bütün paydaşların rızasına bağlıdır.

Yukarıda belirttiğimiz madde hükmünü açıklayacak olursak; ortaklığın giderilmesi davasında üç ayrı talep ileri sürülmesi mümkündür. Bu talepler ise aynen taksim, paydaşlar arası satış ya da ihale usulüyle satış yapılmasıdır.

Aynen taksim yapılabilmesi için, her bir malike yeterli olacak nitelikte taşınmaz ya da taşınır malların bulunması gerekmektedir.

Paydaşlar arası satış talebi ise, ortaklığın giderilmesi davası karar bağlandıktan sonra mahkeme tarafından atanacak satış memuru aracılığıyla yapılacak satış işlemine sadece paydaşların katılmasına ilişkindir.

Paydaşlar arası satış yapılıp yapılmayacağına mahkeme tarafından karar verilecek olup, dava aşamasında maliklerden birinin paydaşlar arası satışı kabul etmemesi halinde taşınmaz ya da taşınır mal ihale yoluyla satılacaktır.

İhale yoluyla satış talebi ise, ortaklığın giderilmesi davası karar bağlandıktan sonra mahkeme tarafından atanacak satış memuru aracılığıyla yapılacak satış işlemine isteyen herkesin katılmasına ilişkindir. Dava aşamasında malikler arasında “paydaşlar arası satış” işlemi yapılması hususunda bir görüş birliğine varılamaz ise, mahkeme tarafından davaya konu taşınır ya da taşınmaz malın ihale yoluyla satışının yapılmasına karar verilir.

Ortaklığın giderilmesi davasında da her davada olduğu gibi kişi, davayı ve satış sürecini kendisi takip edebilir ancak davanın bir avukat tarafından takip edilmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle dava ve satış aşamasında çıkabilecek bütün uyuşmazlıklarda, avukatın rolünün önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Avukata verilecek vekaletnamede, genel vekaletnameden farklı olarak muristen kalan taşınmazlara ilgili tapu dairelerinde iş takibi, izale-i şuyu davası açma ve ihalede pey sürme yetkilerinin verilmesine dikkat edilmesi gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökalp Şenkardeş - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

12

Eray Hoca - Isterse 1000 sene sürsün ekip biçtikleri yerde benim ve kardeşimin de hakkı var millet balya balya para götürüyor evler arabalar katlar altınlar yok öyle bize gelince gak guk onlara gelince hak hukuk yok öyle yağma 30 sene evvel olmuş öleli dayılar ayıp olmuyor mu adamın yerini çöküp kimseyi sokmadan hala ekip biçiyorsunuz ayıp değil mi bölüşelim deyince yeriniz ayrıldı hadi ya kimse kimse yer ayiramaz eninde sonuna da o yediğiniz yer satılacak görücez kom kime kazık aracak azcik adam olun eğilip yamulmayın

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 25 Şubat 12:03
11

Avni - Ortakligin giderilmesi davasinda esit olarak arazi bolunurmu mirascilardan biri hepsini almak icin ugrasiyor yerimizi nasil boleriz esit olarak

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 24 Şubat 22:08
15

İDRİS BABA - @Avni 11 nolu yoruma cevabı: devlet bölüyor kafanı yorma aç davayı gör

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 08:57
09

Nurcan Çam - Avukat bey aslında bir iletişim bilgisi de bırakabilirsiniz. Mail yolu ile okurların sorularını cevaplasınız gerçekten hoş olur.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 14:58
08

Muhafız Yetim - Tarlanın yerini öğretip icarını vereydin satışa gitmezlerdi. Şimdi kim haklı. Anadoluda amcanın dayının çöktüğü tarlalar şimdi bir bir satılacak. Yıllarca ekip yediğine saysınlar. Haydi işiniz rasgele.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 24 Şubat 14:41
07

M.e.koc - Bu gibi davaların uzun yıllar sürmesi en az 4 ila 20 yıl gibi geciken adalet adalet değildir

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 24 Şubat 14:36
16

İDRİS BABA - @M.e.koc 07 nolu yoruma cevabı: artık en geç bir sene..

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Şubat 08:58
14

Cemil - @M.e.koc 07 nolu yoruma cevabı: 13 yıl oldu satılmadı daha

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 16:11
13

Ahmet - @M.e.koc 07 nolu yoruma cevabı: 2 senede satılıyor

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 25 Şubat 22:22
03

Güzin Dirhemci - Sakaryadanim bana gayrimenkul avukatı lazım acil e devletimde taşınmazlarimi görüyorum ancak abim ekiyor yerleri

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 01:55
19

Ercan - @Güzin Dirhemci 03 nolu yoruma cevabı: Sakarya'nın neresinde yerleriniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mart 23:36
02

ahakuytra - Benim hissedarı olduğum bir tarlada 8900 M2 bana ait iken sadece 600 M2 miras yolu ile diğer malike ait diğer malik yerin konumunu dahi bilmez iken sunduğum tüm rakamlara rağmen anlaşamadığımız için ortaklığın giderilmesi davası açmak zorunda kaldık şimdi satış internet üzerinden herkese açık yapılacak muhtemelen üçüncü bir şahıs alabilir bizim ata yerimiz suyunun suyuna kalan Mirastan dolayı elden gidecek. bunun adıda Medeni kanun

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 23 Şubat 20:46
10

Kadir Sen - @ahakuytra 02 nolu yoruma cevabı: Zamanında babası amcasının satın almış tapuyu almamissa ne yapsın kendi malını şimdiki fiyattan tekrar satın mı alsın sadece tapuda adım var diye yokuşa sürmek adaletli mi hakları olmadığını bildikleri halde

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 19:33
06

M.e.koc - @ahakuytra 02 nolu yoruma cevabı: Ortaklığın giderilmesi satış yoluyla oluyor paran yoksa adava açmamalıydın ihaleye internet üzerinden katılım iyidir değilse mafyalar ihaleye fesat karıştırır

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 24 Şubat 14:32
04

Stj. Av. - @ahakuytra 02 nolu yoruma cevabı: Üç kuruşun lafını yapma da arsanın gerçek değerini teklif et öyleyse. Zaten çoğunluk hissesi sende. Teminatsız ihaleye gireceksin. Gerçek değerini ver akrabanı kazıklamaya çalışma.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 11:02
01

Hakan Yücenur - Teşekkür ediyoruz. Süreç çok uzun 6 seneyi bulabiliyor.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 23 Şubat 16:47
17

İDRİS BABA - @Hakan Yücenur 01 nolu yoruma cevabı: en fazla bir sene ha tabi tuttuğun avukat karşıdan para alırsa sürer tabi. bizim 1 senede bitti

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 08:59
05

Stj. Av. - @Hakan Yücenur 01 nolu yoruma cevabı: 20 seneyi bulanlar var ne 6 senesi.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 24 Şubat 11:02


Anket Sakarya'da Ak Parti'nin yerel seçimlerde aldığı sonuçların nedeni sizce nedir?
Tüm anketler