Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi ve öneriler

Ülkemizde boşanma vakalarının her geçen gün arttığı görülmektedir. Boşanma sürecinde, ebeveynler iki olgun yetişkin olarak birbirleri için iyi birer eş olmadıklarında karar kılsalar bile bu durum çocuk için anlaşılmaz ve acı verici olabilmektedir. Yeni bir yaşam düzeni, iki ayrı ev, ihtiyaçların karşılanması ve tüm bu değişiklikleri arkadaşları, öğretmeni ve diğer çocuklara nasıl anlatacaklarını bilememelerinden kaynaklanan kafa karışıklığı ve acı ile karşı karşıya gelmektedirler. Dolayısıyla boşanma süreci hem ebeveynler hem de çocuk için yorucu ve yıpratıcı bir süreç haline gelebilmektedir.

Ebeveynler boşanma sürecine girdiğinde yaşanacak acılı süreçten kaçınmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisini incelemek üzere birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların bir arada kesiştikleri ortak nokta boşanmanın can yakıcı bir süreç olduğudur. Boşanma süreci, düşmanca da olsa anlaşarak da olsa her iki yetişkini de psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmekte ve yıpratıcı bir yas süreciyle karşı karşıya bırakabilmektedir. Ebeveynler için durum zorlayıcı olsa da şüphesiz bu süreçten en çok etkilenen taraf çocuklar olmaktadır. Çocuklar, gelişimsel ihtiyaçları ve ebeveynlerine bağımlı olmaları nedeniyle en kırılgan yapıda olan taraftır ve duygusal desteğe en çok ihtiyaç duyandır.

Boşanma sürecinin çocuklar açısından en az hasar ile atlatılması konusunda şunlara dikkat edebilirsiniz:

-Öncelikle, anne-babaların boşanma nedeniyle yaşadıkları şok etkisi, olumsuz duygular ve kendi yasları üzerinde çalışmaları gerekmektedir. Ebeveynler böylelikle kendi yaşadıkları olumsuz deneyimleri çocuklarına aktarmamaya özen göstermelidirler. Bu süreçte çocuklarını boşanma durumuna önceden hazırlayabilirler.

-Ebeveynler boşanma durumunu sindirdikten sonra çocuklarına boşanma kararını nasıl anlatacaklarını ve onların bu süreci nasıl atlatacaklarını planlayabilirler. Ebeveynler ortak bir bilinçli ebeveynlik paydası altında bir araya gelerek çocuklarının yaşayabilecekleri şokun üstesinden gelme ve duygularını düzenleme konusunda onlara rehberlik edebilirler. Bu süreçte, çocukların gereksinimlerini anlayıp gidermek ve onlara güvence vermek oldukça önemlidir.

-Ebeveynler birer yetişkin olarak birbirlerinden ayrılsalar da çocuklarından ayrılmadıkları ve onların anne-babası olarak bağlarını sürdürecekleri konusunda çocuklara güvence verilmesi oldukça önemlidir.

-Bu süreçte, çocuklar sıklıkla “Bana kim bakacak?”, “Nerede kalacağım?” diye endişelenmektedirler. Bu nedenle, hem annelerinin hem de babalarının evinde kendilerine ait odaları, eşyaları, kıyafetleri, kitapları vs. olmak üzere çocuğa ait bir alanın olması önemlidir.

-Ayrıca çocukların rutinlerinin devam ettirilmesi, geçiş süreçlerinin hassas bir şekilde yönetilmesi önemlidir. Bunun için çocuğun haftalık programında hem annesi hem de babası ile vakit geçirebileceği etkinliklerin, günlerin farklı renklerle belirtilecek biçimde planlaması yapılabilir. Çiftler ayrılsa bile her iki tarafın akrabalarının ziyaret edilmesi önemlidir. Eğer ebeveynlerden biri daha seyrek ziyaret ediyorsa veya hiç görmüyorsa bu durumda geniş aile daha önemli hale gelir.

-Çocuklar büyüdükçe ebeveynleri onlara ayna görevi görürler. Bu süreçte, çocukların benliklerini keşfetmeleri, cinsiyet rolleri edinmeleri konusunda ebeveynlerin rolü büyüktür. Eğer ebeveynlerinden biri çocuk ile iletişimi keserse, çocuk içindeki bir parçanın kötü olduğunu veya öldüğünü hissedebilir.

-Çocukların kontrolü dışında gelişen ve kendilerini güçsüz hissettikleri boşanma durumu sonrasında hem anne hem de babanın evindeki yeni odasını düzenleme konusunda onların fikirlerini almak kendilerini güçlü hissetmeleri konusunda önemlidir. Bu zorlayıcı süreç içerisinde çocukların önerdiği yaratıcı fikirler ve ufak tefek düzenlemeler yaşam kalitelerini artırma konusunda oldukça etkili olabilir.

-Aile yapısı değişse de çocukların çocuk olarak kalabileceklerini bilmeye ihtiyaçları vardır. Tek ebeveynli ailelerde çocuklar erken büyümeye zorlanmakta ve çeşitli yetişkin sorumlulukları ve duygusal yükler altında ezilebilmektedir. Bu durum çocuğun benlik gelişimine ve duygusal süreçlerine zarar vermektedir. Bu nedenle, ebeveynler özellikle çocuğa dair maddi konular hakkında onun yanında veya duyabileceği bir biçimde tartışmaktan kaçınmalı ve boşanmaya sonrasında yaşadıkları duygular ile baş etmekte zorlanıyorlarsa psikolojik destek almaları önemlidir.

Uzm. Klinik Psikolog Tuğba Tosun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Tosun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Eçelik - ınternette aynı yazılar var zaten ne makalesı sımdı bu kendınızden ne kattınız bu yazıya

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 13 Mart 15:06
01

Vedat - baba annemin okuması yazması yok oda aynı şeyleri söylüyor, hatta yasanmış örneklerle (saha çalışması) daha fazlasını yorumluyor. klinik analiz nerede ?

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 04 Mart 14:32


Anket Sakarya'da Ak Parti'nin yerel seçimlerde aldığı sonuçların nedeni sizce nedir?
Tüm anketler