Mirastan mal kaçırma (Muris muvazaası)

Muvazaa, tarafların üçüncü kişileri aldatmak amacı ile aralarında gerçek iradelerine uymayan, görünüşte geçerli gözükmesine rağmen, kendi aralarında hüküm ifade etmeyen bir sözleşme yapma konusunda anlaşmalarıdır. Muvazaalı işlemlerde tarafların gerçek iradesini, görünüşte yapılan işlemler değil gizli işlemler yansıtmaktadır.

Günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan bir örnekle açıklamak gerekirse; mirastan mal kaçırmak amacıyla üzerindeki taşınmazları üçüncü kişilere tapuda satış yoluyla devreden miras bırakan, muvazaalı işlem yapmıştır. Tarafların görünüşte yaptığı satış işleminin amacı mirastan mal kaçırmayı gizlemektir. Bu neden ile görünüşte yapılan satış işlemi de tarafların kendi aralarında gizli olarak yaptıkları sözleşme de geçersizdir.

Muris Muvazaası Nedir?

Muris Muvazaası, miras bırakanın diğer mirasçıları miras payından yoksun bırakmak amacı ile mirasçılardan birine veya üçüncü bir kişiye yaptığı karşılıksız kazandırmaların, gerçeğe aykırı  şekilde satış sözleşmesi gibi göstermesidir. Buradaki temel amaç, saklı paylı mirasçılarının ilerde tenkis davası açarak miras paylarını almalarını önlemektir. Yani miras bırakan gerçekte bağışlamak istediği mallarını satış karşılığında devretmiş gibi göstererek mirasçılarının ilerde dava açmasını önlemek istemektedir.

Mirastan mal kaçırma davası, muvazaanın dört unsurunun olup olmadığını araştırır:

Görünüşteki işlem (sözleşme),
Muvazaa anlaşması,
Üçüncü kişileri (mirasçıları) aldatma amacı,
Gizli sözleşme.
Muris muvazaasının diğer bir unsuru da yapılan işlemin, yani tarafların görünüşte meydana getirdikleri satış vb. sözleşmelerin mirasçıları aldatma amacıyla yapılmasıdır. Tarafların (miras bırakan ve üçüncü kişi) mirasçıları aldatma amacı yoksa, yapılan işlemle ilgili mirastan mal kaçırma davası açılamaz.

Muris Muvazaası Olarak Değerlendirilebilen İşlemler

1.Tapulu Taşınmazın Mirasçılardan Birine Satış Olarak Gösterilmesi

Miras bırakan, tapulu taşınmazını aslında bağışlamış olmasına rağmen göstermelik olarak tapuda satış olarak gösterir. Bu şekilde yapılan satış sözleşmesi tarafların gerçek iradelerine uymadığı için muvazaa nedeniyle geçersizdir. Aynı zamanda gizlenen bağışlama sözleşmesi de şekil koşullarına uymadığından geçersizdir.

2.Tapulu Taşınmazın Ara Malik Kullanılarak Satışının Yapılması

Bu durumda miras bırakan tapuda kendi adına kayıtlı olan taşınmaz malını, ara bir malik olarak adlandırılan bir kişiye devreder. Ara malik, taşınmazı kısa bir süre sahip görünürken, gerçekte miras bırakanın iradesine ve kontrolüne tabidir. Ardından, ara malik bu taşınmazı düşük bir bedelle mirasçıya veya başka bir üçüncü kişiye satış yapar. Bu şekilde miras bırakan, mirasçılardan malını şeklen kaçırmış gibi gözükmezken, aslında taşınmaz mal üzerindeki hakimiyetini korur.

3.Görünürdeki İşlem Olarak Ölünceye Kadar Bakım Sözleşmesi

Miras bırakan, tapulu taşınmazını aslında bağışlamış olmasına rağmen göstermelik olarak ölünceye kadar bakım sözleşmesi yapar. Bu şekilde yapılan sözleşme, tarafların gerçek iradelerine uymadığı için geçersizdir. Aynı zamanda gizlenen bağışlama sözleşmesi de şekil koşullarına uyulmadığından geçersizdir.

4.Görünürde İşlem Olarak Yapılan Bağışlama

 Miras bırakanın diğer mirasçılarından mal kaçırmak amacıyla, tapulu taşınmazını bağışlama olarak göstermesi işleminde de tarafların gerçek iradelerine uyulmadığından dolayı geçersizdir.

Muris Muvazaası Davasını Kimler Açabilir?

Saklı pay sahibi olsun veya olmasın miras hakkı çiğnenen her mirasçının bunu dava edebileceğini ve muvazaayı her türlü delil ile ispatlayabileceğini belirtmiştir. Bu davayı yasal mirasçılar, atanmış mirasçılar veya evlatlıklar da açabilir. Ancak bu davayı mirası reddeden, miras hakkından feragat eden ve mirastan çıkarılan kişiler açamaz.

Özellikle belirtelim ki, mirasçı olmayan kişilere karşı açılan ehliyetsizlik, vekalet görevinin kötüye kullanılması, hile vb. nedenlere dayalı tapu iptal ve tescil davaları miras payı oranında açılamaz, tüm mirasçıların davaya dahil edilerek davanın açılması gerekir. Ancak, mirasçıların kendi aralarında açılacak davalar, bu halde tereke paylı mülkiyet hükümlerine tabi olduğundan, miras payı oranında açılabilir.

Muris Muvazaası (Mirastan Mal Kaçırma) davası, tapu iptali ve tescili gibi farklı dava türünü de bünyesinde barındıran önemli bir miras hukuku davası olduğu için bir avukat vasıtası ile takip edilmesinde yarar vardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökalp Şenkardeş - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

12

Firdevs Ha - bizde iki kız 3 erkek babam benle ablama 1ev ona 1evde bana verdi biz ikimiz notere gittik imza verdik daha bişey istemiyoruz ama biz isteyerek vermedik diyer mallarda abilerime kalacak babamla annem sağlar öldüklerinde daha bir hakimiz yok deyilmi ama biz babanın malından vaz geçtik annemin malından deyil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mart 00:57
11

Gun - Babam 20yıl oldu erkek kardeşime ev verdi araba aldı arsaları sattı kardeşime verdi kızlara hicbirşey yok 2yıl oldu babam mefat etti annem bakıma ihtiyacı var kızlar baksındiye bizlere baskı yapıyor malını yedi bakmak istemiyor geriye dünük miras davası açabilirmiyiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mart 00:47
10

Keskinler - İyi calismalar avukat bey.Esimin babası 2020 Kasım ayında vefat etti .ölmeden iki yıl önce mal varlığının yarışı kadarını iki oğlu ve onların oğulları üzerine geçirmiş... yaklaşık 320 dönüm tarla. Esimin üzerinede 90 lı yıllarda 73 dönüm başkalarından aldıkları tarlaları yapmıştı.Simdi iki kardeş için eşim dava açsa kazanma şansı varmı..Burda avukata gittik sizede tarla verilmiş siz açmayın hiç mal almayan kizlar açsın dedi.Ancak üc görümcem dava açmaya yanaşmıyor.Ayrica kayinlarim ölene kadar bakma anlasmai yapmış, nasıl bir yol izlemeliyiz..

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Mart 16:32
15

Av. Gökalp Şenkardeş - @Keskinler 10 nolu yoruma cevabı: Anlattığınız olaydan yola çıkacak olursak, muris muvazaası nedeni ile tapu iptali ve tescil davası ile muvazaalı tapu devri işleminin hukuki açıdan geçersiz olduğunun tespiti ve iptal edilmesi talep edilebilir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Mart 12:38
09

Ramazan Yargı - Bana bana babam da kalma arazimizi bakan amcam kazastura köyden yapılırken amcamın ustune yazılmış arazi in bize ait oldugunu herkes biliyor ben ne yapmam lazım

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 16 Mart 13:09
14

Av. Gökalp Şenkardeş - @Ramazan Yargı 09 nolu yoruma cevabı: Söylemlerinizden yola çıkarsak, Tapu İptal ve Tescil Davası yoluna gidebilirsiniz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Mart 12:32
08

Sami Cosar.ileri Mahl - ANNEM VE KIZ KARDESIM TEHDIT DILI ILE OZ BABA MIRASIMA BENI YAKLASTIRMIYORLAR?NE YAPABILIRIM.MAL SAHINI OLURKENDE PARA OLARAK BABAMIN VE BENIM PARAM VAR.IKISININDE MALLARDA BIR TL KATKISI YOK.NE YAPABILIRIM.YASAL OLARAK.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Mart 16:49
13

Av. Gökalp Şenkardeş - @Sami Cosar.ileri Mahl 08 nolu yoruma cevabı: Sözleşme ve kanun gereğince ortaklığı sürdürmekle yükümlü değilseniz, her zaman mirasın paylaşılmasını talep edebilirsiniz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Mart 12:27
05

Caner Bey - Akrabamız dükkana çöktü kendi çocuğuna dükkan açtı işletiyorlar. Bizimde yasal olarak eşit hakkımız var kira vermiyorlar çocuğu resmen para basıyor dükkanda .haftalığı 100 bin liralık otele tatile gidiyor utanmadan bize gelince para kazanmıyor diye yalan söylüyorlar.

Bu dünyada ve ahirette hakkımız helal değildir.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 15 Mart 11:30
07

Av. Gökalp Şenkardeş - @Caner Bey 05 nolu yoruma cevabı: Haksız kullanım gereğince geçmişe dönük olarak 5 yıl için kira bedeli talep etme ve zilyetliğe tecavüz nedeniyle taşınmazın tahliyesini talep etme hakkına sahipsiniz.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 15 Mart 13:38
03

Orhan Tunç - benim evime belediye 18 uyguladı kırkaltıoğlunun bütün sülalesini hissadar yaptı şimdi evim izalı şuyla satılıyo bu adeletmi bunu yapan belediye başkanlarını öbür dünyada iki elim yakalarında olacak biri öldü bu dünya onada kalmadı bu haksızlığı yapan belediye başkanları unutmasınlar o makamlar kimseye kalmaz ama kul hakkıyla gidecekler

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 14 Mart 20:29
02

Eyüp Dürdar - 6 sene önce bi avukatla anlaştık hala bitmedi

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 14 Mart 16:00
01

Hatice Gül - Ablam eniştemle herşeyi götürdü. Hiçbir şey yapamadık.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 14 Mart 15:25
06

Av. Gökalp Şenkardeş - @Hatice Gül 01 nolu yoruma cevabı: Muris Muvazaası davası, ayni haklara ilişkin olması sebebi ile herhangi bir zamanaşımı veya hak düşürücü süreye tabi değildir.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 15 Mart 13:28


Anket Sakarya'da yaşamak sizce zor mu?