2 İttifak 2 Proje!

Son düzlüğe girildi, adaylar için ne denli önemli ise yurttaşlar içinde o denli önemli, seçimin sonuçları...
Her sandık kuşku yok ki önemli ancak bu seçim geçmiş seçimlere göre bir parça daha önem arz etmekte...

İktidar temsilcilerinin "beka" meselesi değil tabi!

Yerel yönetimlerin ülkenin geleceğine dair tayin edeceği yönetim modeli değil, yurttaşın sorunlarının ilk elden çözüm üretilecek modelin tayini olur.
Her sandık içinde mesaj barındırır, sonuçlarından alınması gereken derslerin alınmasını sağlayabilir, istenirse gelecek tahayyülü de sağlayabilir.
Sonuçların okunması bilinirse siyasete de siyasetçiye de yön verir ancak "beka" yı tayin de etmez, tehditte etmez.
Asıl maksadı projelerin yarıştırılacağı, günlük yaşamın konforunu sağlayacak adrestir yerel seçimler.

Millet İttifakı İyi Parti Büyükşehir Adayı Cihan Kolip projeleri malum üzere çok önce açıkladı, kamuoyu ile paylaştı.
Şehrin temel problemlerini öncelik sırasına göre belirleyerek projelerini sıraladı.

Depreme Hazırlık; "İlk yapacağımız projeler, depremde özellikle büyük risk altında bulunan 30 bin hanenin, kentsel dönüşümle daha güvenli hale getirilmesi".
Ulaşım; "Bir kere en başta söylüyoruz ki, Sakarya hafif raylı sistem ile tanışacak".
Akıllı Sistem; "Şehir merkezine katlı veya yeraltı otoparkları yapacağız. Sakarya' nın en büyük sıkıntısı olan ve ihtiyacı karşılamaktan uzak kavşakları yeniden düzenleyeceğiz".
Sağlık; " Taraklıda termal su, alternatif tıp uygulamaları, alzheimer önleyici yaşam merkezi, Türkiye' ye örnek projeler olacak" diye takip eden projeler!
Kolip' e ait projeler konu başlıkları ve önem sırasına göre belirlemiş.
Kolip uzman hekimliği kimliği ile bilinen ancak siyaset adına şehrin tanıdığı yeni bir isim.

Diğer ittifak yani Cumhur İttifakının AKP'li adayı Ekrem Yüce;
Proje tanıtımını 16 Mart Cumartesi günü AKM salonunda gerçekleştirdi.
İktidar mensubiyeti adına ne söyleyeceğinin, projelerinin önemi vardı.

Nehir Ada Projesi; " Sakarya Nehri' nin kenarında oluşturulacak ada ile yeni bir yaşam merkezine sahip olacağız".
Şehrin Ruhu; "Bir kentin oluşumu için kullanılan malzemeler, yapılan mimari tasarımlar o şehrin ruhunu yansıtır".
Sağlık Vadisi; "Doğal yaşam ve sağlık vadisi, Sakarya ve Türkiye bitki çeşitliliği açısından en zengin ülkelerden biri İnşallah Sakarya' mızda doğal yaşam sağlık vadisi içerisinde bu güzel doğada bitkilerle ve diğer ürünlerle ve arılarla tedavi merkezi oluşturacağız".
Kültür Vadisi; "Kültür dernekleri için Sakarya Nehri kenarında Kültür Vadisi, çocuklar için Çocuk Akademisi, şehir için dev bir kütüphane, yeni sosyal gelişim merkezleri açılacak" diye takip eden projeler!

Yüce proje başlıklarını önem sırasına göre belirlemiş.
Dikkatimi çeken ise deprem gerçeğinin göz ardı edilmiş olması ve şehir içi ulaşımın her geçen gün daha da yoğunlaşmış olmasına rağmen hafif raylı sistemden bahsedilmemiş olması.

Oysa ki mensubu bulunduğu AKP' li tüm adaylar geçmiş tüm seçimlerde seçim taahhüdü olarak raylı sistem projesini bu güne kadar paylaşırdı.
Ekrem Yüce; şehir yaşayanı tarafından bilinen bir isim. Siyaset dünyasında her kesiminin tanıdığı bir aday.

1999 yerel seçimlerinde Erenler Belediye başkanı seçildi bir müddet sonra ayrılıp ÇAYKUR Genel Müdürlüğü görevinde ve takiben AKP' de adaylık serüveni yaşamış bilindik bir isim.

Değerlendirmeyi her iki ittifak adayları ve paylaştıkları proje üzerinden yapıyor olmalı, yurttaşın kararında belirleyen olmak değil adayların ne söylediğini ortaya koymak adınadır.

"Beka" yı değil yaşamımızın konforunu tayin edecek 5 (beş) yılı doğru değerlendirmek adınadır.
Zaman hızlı ve ileriye doğru ilerliyor, geri döndürmek mümkün değil. Tercihi doğru kullanmalı!

Ergün ÖZKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Memo - Ama iyi düşünün. Biri MİLLET İTTİFAKİ diğeri ZİLLET ittifakı diyor Cumhurbaşkanı.. Ben demiyorum. Zillet zillet... Ben demiyorum.. Kulak cekin biraz kulak çok şımardılar.. Bu ülkenin efendilerini biz seçeriz biz.. 2sine de başarılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
09

Tamer kekilli - Kişisel olarak her adaya aynı gözle bakıyorum. Sakarya 1994 yılından beri refah partisi ve ak partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor. rahmetli Ünal ozanı saymaz isek öncesinde de hep sağ partiler tarafından yöneltiliyor.sakarya çağ atladı mı yok. Ya bir tane ileriyi gören 100 yıl sonrasını gören kimse gelmedi mi.gelmedi yani bulamadık.oy oranı ile hükümetle aynı siyasi görüşe sahip olmanın verdiği rahatlık olmasına rağmen bence beklenen başarı bir türlü gelmedi. Depremden sonra raylı sistem olmalıydı. Orhan camiden yenicamiye kadar yer altından direkt hat olmalıydı.kapali pazar yerleri cogalmaliydi. Amatörler için stad artmaliydi.cark caddesinde kötü kokuya bir çözüm bulunmaliydi.marketlerin gösterdiği başarıyı belediyeler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
08

Vakkas - Diyelim ki Ekrem yüce seçildi,reis 6 ay sonra ekremcim, hadi şimdi dosdoğru Rize ye Çaykur un başına geç dedi.gider mi gider,daha önce Erenler belediye başkanlığını bırakıp gitti mi?gitti.. hayırlı işler..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
07

Serdivanlisevda kara - Sayın colip ankaradan hangi kaynağı muhalef belediye başkanı olarak sakaryaya getirecek. Gelecek olanda gelmez. 5 yıl rezil olur. Bırakın balon siyasetini. Sakaryasporda yalan olur. Duble yollarda. Çöp toplayamaz bunlar.

sevda kara

27.03.2019 22:10

Eskişehire gitte ŞEHİR gör kendini İsviçre'de zannedersin. Çalışan belediye yapıyor. 25 yılda Sakarya'yı getto yaptılar. Sakaryaspor 25 yıl önce neydi bu gün ne.Bunlar nereye el attı ise kuruttu

 

Eskişehire gitte ŞEHİR gör kendini İsviçre'de zannedersin. Çalışan belediye yapıyor. 25 yılda Sakarya'yı getto yaptılar. Sakaryaspor 25 yıl önce neydi bu gün ne.Bunlar nereye el attı ise kuruttu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
06

sevda kara - Eskişehire gitte ŞEHİR gör kendini İsviçre'de zannedersin. Çalışan belediye yapıyor. 25 yılda Sakarya'yı getto yaptılar. Sakaryaspor 25 yıl önce neydi bu gün ne.Bunlar nereye el attı ise kuruttu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
04

Sakaryalı - Eğer projeler üzerinden değerlendirecek olursak,

Cihan Kolip yüz üzerinden 95,

Ekrem Yüce yüzde üzerinden 35

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
03

Yaşar ercan - Sakarya ya 17 yıldır artı değer katmayanların değişmesi lazım, kişiler değişsede zihniyet aynı olunca sonuç gene hüsran. Değişim şart. Başkan adayımız Kolip tır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25
01

Keskin Dil - EVET SN.ERGÜN ÖZKAN..TERCİHİ DOĞRU KULLANMALIYIZ..25 SENEDİR YOLLARI KÖSTEBEK YUVASI OLMAKTAN KURTARMAYIP,SEÇİM ZAMANI AKILARINA GELEN AKP'YE OY YOK..BU YÜZDEN BU KERE OYLAR MİLLET İTTİFAKI ADAYI CİHAN KOLİP'E..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:25


Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?