Neden Toçoğlu aday gösterildi

AK Parti'deki uzun bekleyiş geçen perşembe günü sona erdi ve Büyükşehir Belediye başkan adayı beklendiği gibi mevcut başkan Zeki Toçoğlu oldu.
Beklendiği gibi diyorum çünkü kendisinin adaylığı konusunda hemen herkes hemfikirdi ve küçük bir azınlık hariç sürpriz bekleyen yoktu.
Dosyanın haftalar öncesinden kapandığı ve Toçoğlu'nun adaylığı kesinleşen ilk isimlerden biri olduğu bile söyleniyordu.
Ancak Başbakan'ın kapattığı bu dosyayı bizler bir türlü kapatamadık.
Kimimiz kendi vehim ve şüpheleri gereği, kimimiz de kendi istek ve arzuları yüzünden zaman zaman farklı senaryolar geliştirdi.
Kimimiz ufak da olsa ihtimalleri göz ardı etmek istemezken, kimimiz de bir bardak suda fırtınalar koparmayı tercih etti.
Adaylık açıklamasının ha bugün, ha yarın denilip bir hayli uzaması da ekmeklere yağ sürdü.
Hatta bazı insanlar Başbakan Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde Zeki Toçoğlu'nun elini kaldırana kadar bu gerçeğe direndi.
Toçoğlu aday ilan edilene kadar "Neden aday yapılmaması gerektiği" üzerinde duran bazı mahfiller, adaylık ilanından sonra da "Neden aday yapıldığına" kafa yormaya başladı.
Sürecin başından beri incir çekirdeğini doldurmayan gerekçelerle Toçoğlu'nun adaylığına karşı çıkanlar, acı gerçek karşısında taktik değiştirdi.
Onlara göre kendisi 2009 yılında da aday olmayı hak etmiyordu ama bir şekilde alternatiflerin fazla oluşu ve yaşanan itilafların derinleşmesiyle ismi tombaladan çıkmıştı.
Şimdi ise Başbakan Erdoğan sözüm ona çaresizlikten, alternatifsizlikten Toçoğlu'nu aday yapmak durumunda kaldı.
Yani bir bakıma Başbakan, Zeki başkana mecburdu, elleri kolları bağlıydı!
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, elindeki kıt imkânlarla çok büyük işler başardı bu şehirde.
Ama buna rağmen bazı insanlar sadece bir bölgeyle sınırlı olan trafik sıkışmasına ve sökülüp takılan kaldırım taşlarına takılıp kaldılar.
Yapılan yerinde işleri ve güzel hizmetleri görmemezlikten gelmeyi tercih ettiler.
Ancak Başbakan Erdoğan yapılan her şeyi çok iyi biliyordu.
Her gittiği yerde Sakarya'yı diline doluyor ve öve öve bitiremiyordu.
Bu durum bir kere olsa tesadüf der geçerdik, iki kere olsa herhalde diline dolandı derdik; oysa Başbakan her defasında övgüyle bahsetti bu şehirde yapılanlardan.
Hatta Haliç Kongre Merkezi'nde Toçoğlu'nun adaylığını açıklarken bile, "Hizmetleri gördünüz, benim anlatmama gerek var mı? Sakarya küllerinden doğdu" diyerek bir kez daha onore etti başkan ve ekibini.
Başbakan Erdoğan artık bütün ülkenin ve hatta dünyanın kabul ettiği gibi son derece güçlü ve akıllı bir lider.
Hele ki mevzubahis yerel yönetimlerse kimsenin eline su dökemeyeceği bir şahsiyet.
Sürekli anketler yaptırarak halkın nabzını tutmasını çok iyi biliyor.
Sadece tek bir kaynaktan değil çok çeşitli kaynaklardan besleniyor.
En ufak bir ayrıntıyı bile atlamayan, her meselede kılı kırk yaran bir özelliğe sahip.
Tüm bu verileri topladığımız zaman Başbakan Erdoğan'ın Zeki Toçoğlu'nu yeniden aday ilan etmesini kendimizi ne kadar zorlarsak zorlayalım sıradanlaştıramayız.
Söylendiği gibi Zeki Toçoğlu'nun anketlerdeki oyu bir hayli düşük çıkıyorsa, hele ki parti oylarıyla kıyaslandığında devede kulak gibi kalıyorsa kendisi neden tekrar aday yapılsın?
Üç dönemini doldurup yeniden aday olamayacak olan üç Sakarya milletvekili ve sayıları bir hayli fazla Sakaryalı bürokrat, onca belediye başkanı ve de teşkilat mensubu dururken Başbakan'ın alternatifsiz kaldığı söylenebilir mi?
Şehirde müthiş bir Toçoğlu muhalefeti varsa, hatta parti içinde bile kendisinden rahatsız olunuyorsa kendisindeki ısrarın ne gibi bir izahı olabilir?
Velhasılı kelam kimi kalemler kendilerinin bile inanmadıklarını insanlara yutturmaya çalıştılar ama maksatları hâsıl olmadı.
Başbakan Erdoğan temayül ve anket sonuçlarını baz alarak, milletvekillerinin ve kendi özel kaynaklarının görüşlerine başvurarak ve de geçen süre içerisinde yapılanları göz önünde bulundurarak Zeki Toçoğlu'yla devam yolunu seçti.
Bu gerçek karşısında herkes geçmişin bir muhasebesini yapmalı ve en azından yeni dönemde komik duruma düşmemenin yollarını aramalıdır.
Zira sudan sebeplerle insanları itibarsızlaştırmaya çalışmak ve bile bile bazı gerçeklerin üzerini örtmek ancak ve ancak sorunlu ve takıntılı bir aklın becerebileceği bir iştir.
Sözün özü Başbakan Erdoğan, sonuna kadar hak ettiği için Zeki Toçoğlu'nu yeniden aday göstermiştir.
Ne yani?
İlk söylendiğinde büfe vermedi diye...
Çark Caddesi'ndeki kaldırım taşlarını söküp yeniden taktı diye...
Cemal Kamacı, "Toçoğlu bulunmaz Hint kumaşı değil" dedi diye...
Sağlam bir yağmur yağdığında tüm şehirlerde olduğu gibi cadde ve sokakları su basıyor diye...
Geçidin orada birkaç saniye trafik tıkanıklığı yaşanıyor diye...
Ve de çok bilmiş geçinen birkaç adam öyle istiyor diye...
Başbakan Erdoğan, Zeki Toçoğlu'nu harcayacak değildi herhalde!
Çocuk oyuncağı mı bu işler?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Arapoğlu - Mesaj Gönder 3 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.