Azı Küçük Görme Hastalığı

Toplumumuz genel de iki şeyi iyi bilir!
Biri Din!
Diğeri Siyaset(!)
Dil ıslak yerde diye sürekli lak-lak ettirmek gereksiz ama maalesef kronik bir rahatsızlık halini korumaya devam ediyor.
Okumayan, dinlemeyen ancak sadece duyan olmakla bilgelik makamına oturan katmerli cahillik; çok tehlike ve çok korkunç bir hastalıktır.
Bunlardan bir tanesinin de bana; "sen ancak yüzde on-iki haklısın" dediğini duyunca anladım ki derdi siyasetten bahsetmek...
Ses çıkarmadım. Ancak, ilerleyen zaman diliminde bu ve buna benzer sözleri daha da işitince, birkaç kelam etme ihtiyacı hissettim!
Becerebilirsek!
***
Bir ömür boyu siyasetini İslam'a yaslayan, başarısının sonunda da gayet zeki bir şekilde İslam'ı siyasetinin arkasından çekip alan kurnaza yakın tarihimizden bahsederek soruyorum"
"Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Mekke ve Yesrib'de yüzde kaçtı?
Hz. Hüseyin Kerbelâ denen yerde yüzde kaçtı?
Alparslan Malazgirt'te Yüzde kaçtı?
Çanakkale'de yüzde kaç?
Kurtuluş savaşında yüzde kaçtı?
He! Kaçtı?
Madem yönetmek çoğunlukla oluyor! Neden dünyayı Çinliler yönetmiyor?
Ben, mezhepçi falan değilim ama İmam-ı Azam mıydı çok, Emevi'ler veya Abbasiler mi?
Allah Rahmet eylesin! O imam-ı Azam der ki "Uzuvların göze tabi olması gibi, amelde ilme tabidir."
Az amelle olan ilim, çok amelle birlikte olan cehaletten daha hayırlıdır.
"İnsanlar İman ettiklerinden dolayı amel ederler, amel ettiklerinden dolayı iman etmezler."
Demek ki mesele çoklukta falan değil imandadır. O zaman benim imanı mı, senin ölçmeye ne hakkın ne gücün yeter! Beni benim toprağımda, yurdumda ötekileştirmek, az görmek, küçük düşürmek senin gibi kurnazların haddi hiç değil! Sen Alperenleri bilir misin? Onların yurt/vatan ettiği bu cennet topraklarda nefes alıp ta bana yalelli havası çalma!
Hem çoğunluktan bahsedip hem de ukalalık yapmayacaksın! Bu toprakların huyu; bin yıldır gelenlerin dinine, diline, ırkına, cinsine, geçmişine ve cibilliyetine bakmaksızın bağrına basmaktır.
Her ne kadar da o bağır her fırsatta hançerlense de!
Ne o acımasız hançerler, ne o ayrılık ateşi tüttürenler, ne de kendini kalabalık görenler bu toprakların kardeşliğini yok edememiştir evelallah! Bundan sonra da edemeyecektir!
İnsanlar çoğunlukta değil, genelde inandıkları şekilde yaşarlar. Biz, çoğunluk, azınlık psikolojisi yâda yüzdeyle değil, İmanımızla yaşarız.
Mustafa Üstübi/ Ferizli

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.