Zamanın paraleli yok

30 Mart yerel seçiminin seyrinin aldığı boyut hepimizin malumu, yerel yönetim kademelerine yönetici seçmiyor 17 Aralık diye adlandırılan yolsuzluk operasyonuna dair sorgulama yapılıyor.
Yolsuzluk sorgusunun yargıda olacağını biliriz de bu kez bizde ki işleyiş farklı işliyor, yargılama yerini sandığa bıraktı. Bu görüşlerimi paylaştığımda gelen cevap yada yorumlar ilginç!
Benim söylediğim yolsuzluk operasyonu yapılmış ve bu hususta ortada duran ciddi iddialar var ise adres yargı olmalıdır. Bu sorunun çözüleceği adres sandık değildir, ortalama her hukuk devletinde işleyiş böyledir.
Bana yöneltilen ise paralel yapı diye iktidar meydanları yıkıyor, paralel yapıya da görmeniz ve itiraz etmeniz gerekmez mi? Bunun cevabı da 17 Aralıktan önce ne ise bugünde aynı yani illegal örgütlenme her ne ise, hukuk ihlali hangi alan da gerçekleştiriliyor ise ona itirazım var. İktidar temsilcilerinin dün kol kola girip ülkeyi dizayn etmelerine de itirazım dünde vardı bugün de devam ediyor.
Farkımız ise dün durdukları yerde iktidarın durmaması, dün övgüler dizelediklerini bugün vatan haini ilan etmeleridir. Bu hususta ki görüşümde herhangi bir değişim yok, değişim üzerinden sorgulanması gereken ben yada benim arkadaşlarım değil aksine iktidarı birlikte oluşturdukları yapı sorgulanmalıdır!
Oysa ki bu mesele üzerinde uzun uzun sözler sarfetmeye gerekte yok yakın tarihte iktidar paralel yapı diye tanımladıkları arkadaşları hakkında neler yapmışlar hangi sözleri sarfetmişler sorgulandığında gerçeği görmek mümkün!
Bu konuya dair cevap iktidarın dününde yatmakta, bu hususta bana ya da arkadaşlarıma söylenecek en ufak söz olmaması gerekiyor.
İktidar hiç kuşku yok ki her şeyin farkında, yaptıklarının da farkında bunu bugün izah edebilecek durum da olmadığını da biliyor. Yaptığı, yapmak istediği siyaset dili ile saldırmak, suçunun üzerini örtmek. Bunu yaparken de hafızalarımızı yok sayarak yakın tarihin gündemini unutturma telaşına girmesi.
Böylesi bir gündem ile yerel yönetim seçimlerine giriliyor, hal böyle olunca sandık ve getirecekleri çokta sağlıklı sonuç doğurmayacak. Ülkenin seçim manzarası ne ise bizim manzaramız da farklı değil.
Bir an evvel yerel seçim hatırlanmalı yaşadığımız kentlere ilişkin adayların projeleri sorgulanmalı. Aksi halde çok yılları kaybettik bu anlayış ile gidilecek seçim de yine kaybedilmiş yıllar olacak.
Bu ilin kaybedecek günü yok, seçimi doğru olan adrese kaydırmak ve proje sorgulanmalıdır! Zamanın paraleli yok!
Kaldı ki böylesi bir seçim gündemi iktidarın arzuladığı bir durum, oysaki bu şehrin eksiklikleri, sorunları çığ gibi büyüyor ve ortada duruyor. Her geçen gün yaşanılır olmaktan çıkan, ızdıraplı bir şehir havasına bürünüyor.
Sorunu bu sandıkta çözmeyecek ise, ne zaman çözeceğiz!
Ergün ÖZKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?