LGS ‘ye dair

Değerli Ebeveynler, Sevgili Öğrenciler,

Hepimizin bildiği üzere bu hafta sonu lise giriş sınavı gerçekleştirilecek.

Çocuklarımız bu dönemde yoğun bir tempoda çalıştılar. Zaman zaman deneme sonuçlarından memnun olup başarmışlık duygusu hissettiler zaman zaman ise sonuçlarını beğenmeyip kendilerini başarısız olarak tanımladılar.

Bu süreçte ebeveynlerin tavrı ve aile ortamı oldukça önemli. İki tür aile ortamını ele alalım:

Birincisi kaygılı aile ortamı.

Bu aile ortamında çocuğun performansına dair aile kaygı içerisindedir. ''Acaba yapabilecek mi? '',

''Acaba sınavdan kaç alacak?'',

''Sınavı geçebilecek mi?''gibi kaygılı düşünceler hakimdir.

Çocuğun yapabileceğine dair inanç düşüktür.

Sonuç olarak bu durum çocuğa sınav kaygısı, kendine güvensizlik şeklinde yansır. Bu tip olumsuz duygulara sahip çocuğun var olan potansiyelini verimli bir şekilde gerçekleştirebilmesi engellenmiş olur. İkinci aile ortamı ise destekleyen aile ortamıdır.

Destekleyen aile ortamında güven vardır.

Önemli olan sonuç değil, çocuğun bu süreçte neler yaptığıdır. ''Hayatında her şey istediğin gibi olmayabilir fakat sen kendin için doğru olanı yaptığında mutlu olacağın bir hayat yaşarsın.''düşüncesi hakimdir.

Bu şekilde düşünce yapısına sahip ailedeki çocuklar ise diğerine oranla kendine güvenli ve mutlu yaşarlar. Böylelikle sınavda var olan performanslarını daha rahat bir şekilde ortaya koyarlar.

Sınava dair diğer bir önemli husus ise sınavdan önce dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Sınava çok az bir zamanın kaldığı şu günlerde özellikle öğrencinin moral ve motivasyonunun yüksek olmasına dikkat edilmeli.

Onunla sınava dair motive edici konuşmalar yapılmalı. Son gün ders çalışılmamalı.

Uyku düzenine dikkat edilmeli. Ne çokerken ne de çok geç yatılmamalı.

Sınavdan önce zihin açıcı yiyecekler tüketmek başarıyı artırır.

Örneğin: ceviz, ıspanak, fırınlanmış balık gibi.

Bunun yanında hamur işi gibi ağır yiyecekler tüketmekten kaçınılmalı.

Sınav günü mutlaka hafif bir kahvaltı yapılmalı. Sınavdan en az bir saat önce sıvı tüketimi kontrollü bir şekilde yapılmalı.

Çok fazla sıvı tüketilmemeli. Sınava rahat kıyafetlerle gidilmeli. Gerekli belgeler önceden hazırlanmalı ve kontrol edilmeli.

Sınav anında ise verilen optiğin öğrenciye ait olmasına dikkat edilmeli. Heyecanlandığını hissettiğinde derin nefes alıp vererek yapabileceğine dair kendisine olumlu telkinlerde bulunmalı.

Soruları çözerken soru ile inatlaşmamalı, turlama tekniğini kullanarak ilk etapta yapabildiği soruları yapmalı. Yapamadıklarını boş bırakırken zorluk seviyesine göre derecelendirerek boş bırakmalı.

Sonra yapamadığı sorulara döndüğünde kendisine göre en kolay olanından başlayarak cevaplamalı. Soruları cevaplarken acele etmemeli.

Sorunun tamamı okunmadan çözüme gitmemeli, cevap için tüm şıklar okunup değerlendirilmeli. Uzun sorulardan korkmamalı.

Uzun sorular kolay sorulardır.

Çünkü; iyi açıklanmışlardır.

Sorunun cevabı kendi içerisinde olabilir hatta bazen uzun bir soruda verilen bilgi başka bir sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Sorularda altı çizili ifadelere dikkat etmeli.

Sayısal bölümde mutlaka işlem yapmalı. Kodlama da dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlardandır. Dört çeşit kodlama türü var:

1- Her sorudan sonra kodlamak.

2- Gruplayarak kodlamak.

3- Ders bittikten sonra kodlamak.

4- Tüm sınavı bitirdikten sonra kodlamak.

Bu kodlama türlerinden herhangi biri kullanılabilir.

Yalnız şu unutulmamalıdır ki tüm sınavı bitirdikten sonra kodlama yapmak, kaydırma yapma olasılığı yüksek olan bir kodlama türüdür.

Bu sebeple tercih edilmesi önerilmez.

Bunun haricinde diğer kodlama türleri kullanılabilir. Sınavda dikkatin dağıldığı ya da heyecanlanma gibi durumlar hissedildiğinde, gözleri kapatarak ara verip 3-4 defa derin nefes alarak, zihin ve vücut gevşetilmeli ''Dikkatimi toplayabilirim. Bu sınavı başarabilirim.'' şeklinde kendine olumlu telkinler yapmalı.

Sınavın sizin değerinizi belirlemediğini, sadece size verilen süre içerisinde bugüne kadar öğrendiğiniz bilgilerin ne kadarını kullanabildiğinizi ölçtüğünü unutmayın.

Bugüne kadar yaptığınız tüm fedakarlıklar, verdiğiniz emekler en az sınavın sonucu kadar önemli.

Bu sebeple kendinizi takdir edin.

Emeğinizin ve çabanızın karşılığını en güzel şekilde almanız dileğiyle...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Tosun - Mesaj Gönder 4 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Bir dost - Verdiğiniz bu faydalı ve önemli bilgiler için ç0k teşekkür ederiz sn yazar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 18:23