Ferizli'de 18 Uygulaması Şaşkınlığı!

İmar kanunun 18. maddesinin Ferizli'de uygulamaya koyan belediye, ilçede şaşkınlık ve kargaşa yarattı. Geçmiş yerleşim alanlarının da üzerinde uygulanan 18. madde vatandaşlara ait mülklerin birçok hisseye bölündüğü, birinin karatoprakta, diğerinin damlık bayırında hisse sahibi olduğu, tanımadığı, bilmediği kişilerle ortak olduğu gelen söylentiler arasında.
Kaç haftadır Ferizli Belediyesi yaptığı anonsta; şu şu bölgelerde '18 uygulaması' Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağından, yer sahiplerinin itiraz edilmesi için listeler askıya çıkarılmış durumda. Ancak '18 uygulaması'nın ne demek olduğunu geç fark eden vatandaşlar, olayın farkına varınca şaşkınlık yaşamaya başladılar. Ferizli Belediyesi'ne giderek meseleyi öğrenenler, "nasıl olur" isyanının karşısında "Büyükşehir uyguluyor" cevabıyla gazı alınan vatandaşlar, "kendim ettim kendim buldum" şarkısını mırıldanarak itiraz etsek mi etmesek mi? İkileminde kalıyor ve boynunu bükerek derin bir sessizliği tercih ediyor. Bu haftasonu gelen bilgilere göre, iki bölgede uygulanacak olan 18. Madde, önümüzde ki günlerde Ferizli'nin tüm bölgelerinde uygulanacak olması yönünde.
Olayı kendi aralarında konuşanlar esip gürleseler de dışarıya karşı kızılcık şerbeti içmiş görüntüsündeler. Bu bölge, hükümet eden partiye % 70 oy vermiş bir bölge. Ömür boyu çalışıp biriktirdiğinin yarısını belediyeye kaptıran, diğer yarısını tanıyıp tanımadıklarıyla hissedar olan, taşınmazını bir kenara, çok sevdiği partisini diğer kenara koyarak tercih yapmak durumu hasıl olduğunda; Görünen o ki çok az bir kısmının haricindekiler partilerini tercih edeceği yönünde. Zira son senelerde toplumun itiraz etme, direnme, hak arama, karşı koyma, dik durma, isyan etme, kıyama kalkma, kazan kaldırma, gibi tabirleri, kullanacak asi halleri kalmamış olduğu görülen bir gerçek. Tabiri caizse "Efendisine tabi olan köle" misali "vardır bir bildikleri" diyerek susmayı tercih etmektedirler. İşte bundan cesaret alan makam ve yetki sahipleri geri adım atmayı düşünmüyorlar bile..
***
İmar kanununun 18. maddesini Ferizli'de uygulayanlar da dahil, konuya vakıf olan ancak birkaç kişiden ibaret olduğu biliniyor. Mesele, hiçbir platformda, hiçbir şekilde konuşulmadan, çat kapı yaptım oldu tepkisi olsa da ilk şoklama geçtikten sonra ortalık sakinleşir görüşü hakim. Öyle bazılarının ortalık karışır demesi çokta tutmaz kanaatindeyim. Görünen o ki uygulamadan dolayı bazılarının içinde de ki külhanın dumanı başında tütse de; Yanında yapılan eleştiriye tahammülü bile yok. Öyle ki, ah ulan sabah bir seçim olsa oyumu tekrar kullansam da görseler benim asla caymayacağımı. Hain herifler, ne gerek var bu eleştirileri yapmaya diye, fısıltıları duyuluyor bile..
Tabi bu arada gelip geçecek bu şamatanın sonunda, elde edilecek rant ta konuşulmuyor değil. Dedikodunun peynir ekmek gibi karın doyurduğu günümüzde; Bazılarına göre, bu işin altında müteahhitlerin var olduğu söyleniyor.
İşte son haftalarda Ferizli'de durum bu vaziyette iken; Belediye Başkanı Ahmet Soğuk bir haftalığına Suudi Arabistan'a gittiği öğrenildi.
Küçük bir Not:
3194 sayılı imar kanununun 18. Maddesi:
"18 uygulaması olarak bilinen belediyelerin arazi sahiplerinden arazilerinin yüzde 40'ina kadarını kamu yararı için bedelsiz el koyması durumu. Bir nevi bedelsiz kamulaştırma. İstismara oldukça acık bir durum yaratır... çünkü her ne kadar sadece kamu için bir şeyler yapıldığını söylese belediyeler bu isin acık yönlerini çözmüştür...."
Devamı... Yasaya bakınız...!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

vatadaş - büyükşehir yapıyor demeyi biliyorlarda ;

büyükşehir ferizli belediyesinden yetki almadan yapamaz bu uygulamayı neden verdiniz ozaman yetkiyi..ayrıca bu yetkiyi vermek zorunda da değildiniz ferizli belediyesi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 15:24