Afete Dönüşmesin!

Şehir depreme hazırlıklı mı ya da deprem planlaması yapıldı mı bunu bilemiyorum. Büyükşehir meclisinde MHP'li üye Metin ÖKDEN'in dediği gibi afet sonrası toplanma alanları yapıldı mı ya da ihtiyaç vardı-yoktu tartışması nereye varacak onu da bilemiyorum.
Tartışma bu merkezde ilerlerken kar yağdı ve şehir trafiği işlemez hale geldi. Afetin planlanması ve bu hususta afet meydanlarının ne işe yarayacağını anlatmaya çalışırken MHP'li üyeler sanırım bu anlamda Büyükşehir Belediyesini ikna edemediler.
Bilim adamlarının ortaya koyduğu verilere göre yakın zamanda deprem beklenmiyor dolayısıyla afet toplanma alanları için biraz daha zamanımız var. İhtiyaç olup olmadığı hususunda iktidar ikna edilebilir ve alanlar yapılır.
İhtiyacı ötelemeden bugünün acil ihtiyaçlarına dönmek ve önlemler almak lazım! Kar yağışı da nihai doğal afet tabii bizde afet haline dönüşüyor. Oysaki son derece keyiflidir bu mevsimde kar yağışı bir çok faydasından da söz edilir. Kar yağacak doğa temizlenecek dereler, göller su ile dolacak,yazın su sıkıntısı çekilmeyecek doğada dolaşan mikroplar kırılacak, hasta olmamızın önüne geçilecek!
Yani kar var ise beraberinde ise birçok faydayı da bize sunacak. Doğa'nın doğal akışı ve sunduklarından faydalanmakta en tabii hakkımız olacak.
Gel gör ki kar yağışı henüz yeni başladı ve bu kadar yağış bile çileli hale dönüşmeye yetti. Günler önceden bölgeyi etkisi altına alacağı biliniyor, bu hususta da uyarılar yapılıyordu. Gelişen ve büyüyen Türkiye bize bu imkânları sunuyordu, önceden haberdar olma olanağımız ne mutlu ki var. Düşünsenize önceden kar yağacağından haberdar değilsiniz ani bir yağış ile karşılaşıyorsunuz. Gerçi bugünden farklı da olmayacaktı! Şehrin ana arterlerinde trafik ağırda olsa işliyor ancak ana arterlere bağlanan ara yollarda trafik akışı sağlanamıyordu, okulların tatil edildiğine dair bilgi gelmeyince, servisler yollara düşmüş ara yollara giriş yapılamadığı için sokak içlerinden düşe kalka yürüyen öğrencilerle manzara süsleniyordu. Merkeze bağlı köyler dâhil olmak üzere 178 köy yolunun kapalı olduğu haberi Valilik açıklaması ile geldi.
Mevsimin gereği kar olacak ve çocuklar da düşe kalka yürüyecek, büyümeyi öğrenecek. Gelişen, büyüyen Türkiye de böyle bir süreç yaşadı!
Büyükşehir Meclisi tartışmanın adresini geçici bir süre ile değiştirmeli, depreme yönelik afet alanları oluşturmalı ama bugün için acil bir durum değil, tartışmanın adresi kar yağışı ve etkileyeceği alan olmalı, bunu'da çözümünün ne olduğuna kafa yormalılar!
Hep birlikte bugünümüzü kurtarın yarına da yine hep birlikte bakar, sorunlarımızı çözeriz ama bugünün gereğini yapın!
Kar yağışı derinleşen afete dönüşmesin, keyfini sürmemize imkan tanıyın!
Ergün ÖZKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?