Toyotasa Hastanesi

"Deneyimli bir siyasetçi; iktidar partisi milletvekili olmak yeterli değil, ya kabine de temsiliyet sahibi olunmalı ya da genel başkana yakın olmalı" derdi, hizmet alabilmek için!

Toyotasa Hastanesi 15 Şubat 1995 tarihinde Sabancı Vakfı tarafından yaptırılmış ve kullanım hakkı Sağlık Bakanlığına devredilmiştir.
100 yatak kapasitesi olan hastane mevcut bulunduğu binanın revize edilmesi sebebiyle 2017 yılının sonu kadar hizmete devam etti.
Bu tarih itibariyle de Altınova'da bulunan SEAH' a ait binaya taşındı.

Toyotasa hastanesi tadilatı için Sabancı Vakfı tarafından kendi paylarına düşen bedel sağlık bakanlığına ödenmiş.
Tamiratı gerçekleştirmek için ihtiyaç olan tutarın yarısı kadar bedel, Sabancı Vakfı tarafından karşılanıyor diğer kalan bedel ise Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmadığı için hastane binası bunca geçen süre içerisinde tamirat-tadilatı gerçekleştiremiyor.

Sanırım durumun farkında da değiller, yani Toyotasa Hastanesi ne durumda, bina tadilatta mı bilgisine sahip değiller.
Söz ettiğim iktidar milletvekilleri, yok haksızlık yapıyorsun haberleri var deniyorsa durum daha da vahim!
Tam da yazının girişinde söz ettiğim deneyimli siyasetçiyi haklı çıkaran bir durum var demektir.
AKP iktidarları döneminde çokça yaşadığımız bir manzaradır ki buna da çok şaşırmayız.

17 yıllık AKP iktidarlarında böylesi güçlü temsiliyet elde edilemedi. Kısa süreli Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak Ayşenur İslam görev yaptı.
Görev yaptığı kısa süre içerisinde Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Hizmet Binası başta olmak üzere kazanımları oldu ancak iç siyasi tartışmaya kurban edilerek görev süresi kısa sürdü.

İslam haricinde ki durumumuzda ortada İktidar Partisi genel başkanına yakın milletvekili de çıkaramadık demektir.
Şehrin hizmet fakirliği sanırım bu durumla izah edilir.

Hal böyle olunca da tamiratı planlanan Toyotasa Hastanesi mevcut yerinde hizmete dönüş süresi onlu yılları alır sanırım.
AKP iktidarının her fırsatta atıfta bulunduğu 70'li yıllar ülkesini tarif eden manzaralar, törenlerle temeli atılan sonra da çürümeye terk edilen bina görüntüleri ve "nerden nereye" diye yeri göğü inleten naralar kulaklarımızdadır.

21. yüzyıl görüntüleri ise Toyotasa Hastanesi tamirat bedelinin yarısının Vakıf tarafından ödenmiş olmasına rağmen bitirememesi.
Erenler Topça Kavşağı oldubitti ye getirilerek bir bölümünün trafiğe açılması bağlantı yollarının hizmete açılamadığı gibi akıbeti de belli değil.
Karasu-Adapazarı tren yolu inşaatı rüya proje diye 2010 yılında ihale edilmişti, akıbet ortada çürümeye terk edilmiş demir yığını görüntüsü!
Millet bahçesi diye ilan edilen eski Atatürk Stadı arazisi, Tümen askeri lojmanlarının bulunduğu alan yıkılmış moloz yığını ve şehrin merkez görüntüsü AKP temposuyla iki alanın düzenlenmesi uzunca yıllar alır.

Sorunumuz; şehirden bakanlık temsiliyeti elde edememek, genel başkana yakın siyasetçi çıkaramamak!
AKP siyasetinin bize yaptırdığı ezber bu olsa gerek.
Birkaç örnek ne durumda olduğumuzu gösteriyor. Benzeri örnekleri uzatabiliriz de ancak sayfamızın hacmi buna müsait değil.
Şehrin hasta yatak kapasite yetersizliği ortada hiç değilse Toyotasa Hastanesini bir an evvel bitirin, hizmete geçirin!
Ergün ÖZKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ergün Özkan - Mesaj Gönder 1 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

17

selman dede - Topça kavşağı ne işe yarıyor anlamış değilim..trafiği dahada saçma bir hale getirdiği ortada.aynı kent meydanı yenilenmesi gibi.bu şehir çizgi film gibi ..hergeçen gün dahada çözümsüz bir hale dönüşüyor ve bizde seyrediyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
16

send işçi - gerek yok seahta kapatılmalı. o bile fazla. çok şey yazmak isterdim lakin duvara anlatsak dile gelirdi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
15

Port - Ne hastanesi siz bundan sonra karnınızı doyurun yeter.para bitti.suresiz acı reçete size.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
14

medyan - HERKES BİLMEDEN ATIP TUTUYOR. FİRMA SÖZLEŞME FESHİNİ BAKANLIĞA İLETMİŞ BAKANLIĞIN KARARI BEKLENİYOR... YETER ARTIK BİRAZ İNSAFLI OLUN. HEM SİYASETÇİLERE HEM BÜROKRATLARA SALDIRIYORSUNUZ. BU HAYIRLI GÜNLERDE BU KADAR ÇOK İFTİRA VE MESNETSİZ İDDİALAR YETER..

AZ DA OLSA İNSANLIĞIN GEREĞİ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
13

Bilen adam - Gecenki kumbasinda olan catismada iki tarafta ambulanslarla seah hastanesine cikarilir bunun olabilecegi baska bir il yok turkiyede dogu haric cunku sakaryada tek hastane kaldi travmalara bakan yarali yakinlarida hastanede catisti boyle bisey mumkun olmamaliydi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
12

cihan kandaz - yazar olarak il sağlık müdürlüğü ile görüşebildiniz mi bilmiyorum ancak yazınızı pek araştırmadan yazdığınız kanaatindeyim. ihaleyi alan firma (elyapı) maliyetlerini karşılayamaması nedeni ile daha doğrusu çok fazla zarar etmesi sebebi ile projeyi durdurdu. aynı zamanda sabancı vakfının süreç ile ilgili bilgileri her zaman vardı. ödemeyi yaptığı bilgisini nerden aldınız bilmiyorum ancak hakediş yöntemi ile paralar ödeniyordu. hem sağlık müdürlüğü tarafından hem de sabancı vakfı tarafından. ihaleyi alan firma aynı zamanda Korucuk Amatem ve Çematem binalarını da yarım bırakmıştır.

Kamu projeleri toplum yararına hızla bitirebilmek için hepimizin elinden gelen ne varsa yapması gerekiyor. Gündeme taşıdığınız için teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
11

Sakarya - Hakettiği gibi yönetilen bir Sakarya var,çok şey beklemeyiniz,İktidarın tasarruf tedbirleri öncelikle ilimizde uygulanmaktadır.Aylardır yazılıyor çiziliyor,ne Topça Kavşağı alt yolları,ne Toyota hastanesi,ne Kadın doğum hastanesi vs.Belediyelerin ise çöp toplamaktan başka hiçbir işi yok maalesef.Şehir kaderine terk edilmiş durumda.Ülkemiz ekonomik olarak batık durumda,iç güçler ise dış güçler yaptı diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.Örneğin İlçe belediye başkanı Mercedes jeep'e binerken tasarruf olmuyor ama işte yağma hasan böreği.Hizmete gelince sıfır maalesef,Herkes koltuğunun derdine düşmüş.Sakarya'yı düşünen yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
10

Hastane personeli - SEAH in yanına yapılan yeni doğum evi temelinden çikan toğrağı oradan aldırıp o bölgeyi otopark yapabilmek için vali, belediye başkanı ve millet vekilleri gelmişti. Koca koca adamlar bu kararı alabilmek için günlerce hatta aylarca çalışmışlardı. Siyasetin kamuda bu kadar etkili olduğu ama bir işe yaramadığı en büyük şehiriz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
09

Ali Temizel - Ali ihsan yavuz efendi var sakarya halkı seçti

Dediki halk al sana oy sakarya için uğraşma istanbula git bugün söylediğin sözler yarın başka sözler söyle dediler Ali ihsan yavuz efendide halkın istediğini yapıyor

Ver mehteri ali ihsan efendi ver yer bu millet

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
08

vatan - Sakarya'ya ne yatırımı yapacaklar ya. İhtiyacımı var sakaryalı'nın? Sakarya kelimesini ağzına almadan Sakarya'dan en az % 65 oy alan bir parti neden Sakarya'ya para harcasın ki? Koyun gelir yata yata loy loy loy loylummm.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
07

Astala vista - Bir Ersin Taranoğlu gibi Bakanımız Olmadı Ali Ihsan Bey Istanbul'da Binali Ile Gezsin Sakarya Millet Vekiliyim Demesin Hiç Sakaryaspor Şampiyon Olunca Boy boy Çıkar Medya Karşına Pozlar Verır 17 Yıllık Iktidar da Üreten bir Yerli Fabrikamiz var mi? 17 Yıldan Beri Istikrar var mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
06

mehmetarifiyeli 53 - medyabar editörleri ne iş yapar?

ciddiyetine inandığım bi yerel/ulusal site olarak yayımlamış olduğunuz köşe yazısının içeriği ne kadar doğru?

kesinlikle şık olmadı,iftar masalarında sipariş verilmiş bi yazı olmuş maalesef

toyota vafkı paranın bırakın yarısını 5 te 1 ini dahi anca verdi kaldı ki suçlu arayacaksak ne vakıf ne de il yöneticileridir, biraz dersine çalışmış olsaydınız yüklenici firmanın sorumsuzluğunu tespit ederdiniz.

bence bi özür yazısı gerekir kaleminize

arifiyeli 53

22.05.2019 15:38

Memet araştırma hastanesi nde bir sürün şık olup olmadığını anlarsın.yaprak.devlet yuklenici firmaya hesap soramiyacak vatandaş madur olcak öyle Devlet olmaz.insanı köpek yerine koymaktan vazgeçin.

 

Memet araştırma hastanesi nde bir sürün şık olup olmadığını anlarsın.yaprak.devlet yuklenici firmaya hesap soramiyacak vatandaş madur olcak öyle Devlet olmaz.insanı köpek yerine koymaktan vazgeçin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
05

arifiyeli 53 - Memet araştırma hastanesi nde bir sürün şık olup olmadığını anlarsın.yaprak.devlet yuklenici firmaya hesap soramiyacak vatandaş madur olcak öyle Devlet olmaz.insanı köpek yerine koymaktan vazgeçin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
04

Düşünceli - Biz sakarya olarak vermemiz gereken tepkiyi 31 mart seçimlerinde verdik zaten. 2014 yerel seçimlerinde ak parti yüzde 67,6 almıştı. 2019 yılında verdiğimiz büyük tepkiyle yüzde 65 oy alarak ak parti hezeyana uğramıştır!

Artık akıllarını başlarına alıp sakarya proje anlamında bir söz bile vermemeleri gerektiğini anlamışlardır!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
03

bir dostSakarya54Vatandaş - ak partili bir seçmen olarak birisi çıkıpta bu adamın yazdıklarına yalan desin.

Sakarya54

22.05.2019 15:29

Yazılanlar tamamen yalan değildir .adam gerçekleri yazdı kabullenin artik birde hala kabullenemiyorsunuz ya çok yazık . Millet bahçesine sanki ihtiyacımız mi vardı saçmalık onun yerine çark mesireyi hareketlendirmeleri ama nerede bu AKP'de sadece nereden ne somururum yıllardır böyle. sonumuz hiç iyiye gitmiyor Allah hayır etsin

Vatandaş

22.05.2019 12:57

Sorun bu yazılanlara yalan değil vallahi deyip ardindan da akp seçmeniyim demekten kaynaklanıyor olabilir mi?

 

Yazılanlar tamamen yalan değildir .adam gerçekleri yazdı kabullenin artik birde hala kabullenemiyorsunuz ya çok yazık . Millet bahçesine sanki ihtiyacımız mi vardı saçmalık onun yerine çark mesireyi hareketlendirmeleri ama nerede bu AKP'de sadece nereden ne somururum yıllardır böyle. sonumuz hiç iyiye gitmiyor Allah hayır etsin

Sorun bu yazılanlara yalan değil vallahi deyip ardindan da akp seçmeniyim demekten kaynaklanıyor olabilir mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
02

Sakarya54 - Yazılanlar tamamen yalan değildir .adam gerçekleri yazdı kabullenin artik birde hala kabullenemiyorsunuz ya çok yazık . Millet bahçesine sanki ihtiyacımız mi vardı saçmalık onun yerine çark mesireyi hareketlendirmeleri ama nerede bu AKP'de sadece nereden ne somururum yıllardır böyle. sonumuz hiç iyiye gitmiyor Allah hayır etsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58
01

Vatandaş - Sorun bu yazılanlara yalan değil vallahi deyip ardindan da akp seçmeniyim demekten kaynaklanıyor olabilir mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:58

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (264) 273 53 53
Reklam bilgi

Anket Sakaryaspor bu sezon nasıl bir performans sergileyecek?