Sadık Dost mu Dosta Sadık mı?

Jürinin muhterem üyeleri. Bir kimsenin dünyada ki en iyi arkadaşı onun aleyhine dönerek düşman olabilir. Aşkla yetiştirdiği oğlu veya kızı hayırsız çıkabilir. Bize en yakın ve aziz olanlar arasında, kendilerine mutlulukla güvendiğimiz kimseler arasında, adımız hain diye anıla bilir. Bir insan elinde ki parayı kaybedebilir. Para, belki de ona en fazla ihtiyaç duyduğu bir zamanda elinden çıkabilir. İyi düşünülmemiş bir hareket anında, bir kimsenin şerefi ayaklar altına alınabilir. Başarı olduğumuz zamanlarda bize olan hürmetlerini dizlerimize kapanarak gösterenler, talihsizlik ve başarısızlık bulutları başımızın üstünde yerleştiği zaman, ilk fırlatanlar olabilir.
Bu bencil dünyada, bir kimsenin mutlakcasına bencil olmayan dostu, onu hiçbir zaman terk etmeyen dostu, kadir bilmezlik ve hıyanet nedir bilmeyen dostu, sadece köpeğidir. Bir kimsenin köpeği, bolluk ve darlıkta, sıhhat ve hastalıkta her zaman onun yanındadır. Efendisi yanında olduğu müddetçe, şiddetli bir kar fırtınası altında buz gibi toprak üzerinde de uyur. Verecek bir şeyi olmayan eli yine öper, dünyanın haşinlik ve sertliklerinin sebep olduğu yara ve bereleri iyileştirmek için yalar. Sefalet içinde yüzen efendisi uyuduğu zaman, onun başucunda, efendisi bir prens imişcesine bekler. Bütün dostlar da terketse, o kalır. Zenginliklerin kanatlanıp uçtukları, şöhretlerin ayaklar altına alındığı zamanlarda da, tıpkı güneşin gökyüzündeki belirli hareketi gibi, efendisine olan sevgisinin zerresini kaybetmez.
Eğer kader efendisini dünyanın istenmeyen insanları sınıfına, evsiz-barksız ve dostsuz insanlar arasına iterse, sadık köpeği, ona refakat etmekten, onu tehlikelere karşı korumaktan, onun düşmanları ile çarpışmaktan başka bir imtiyaz istemez. Ve oyunun son perdesi inip ölüm, efendisini, kendisini kucaklamaktan aldığı ve cesedi soğuk toprağa verildiği zaman, onun diğer bütün arkadaşları hangi istikamete giderlerse gitsinler, onun mezarı başında, başı ayakları arasında, gözleri mazlum ama her an tetikte, ölümde dahil sadakatla bağlı bu asil köpek görülür.
Yaklaşık yüz yıl önce, Amerika?da köpeği öldürüldüğü için mahkemeye başvuran adamı, mahkemede savunan ve uzun yılar senatörlükte yapmış olan avukat George Graham Vest?in bu savunması ile mahkemeyi kazanmıştı.
Bunu mu niçin yazdım İnsandan köpeklik bekleyenler ve efendisine köpek olduğunu ispat etmeye çalışan insanlar için..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

SAGIP AYAYAZ - Türkiye BAŞKANLIK SİSTEMİNİ çok eskiden beri çok iyi tanıyor,

hem de çok iyi tanıyor.Yerel idarelerde yani Belediyalarda yıllardır başkanlık sistemi fiilen ve tam olarak uygulanıyor.Her şey başkana bakıyor,iki dudağı arasında.Herkes başkanlığı belediyelerde görüyor.İşte budur başkanlık ve alın onu Ankara koyun.Ak partili bir seçmen olarak(alternatif bulamadığımız için hala ak parti) Başkanlık sistemini asla ve asla istemiyoruz.Başkanlık krallık, keyfilik, diktatörlüktür.İstediğini yapmadır.Belediylerde yıllardır gördük.HALKIMIZI UYARIYORUZ VE BİR BELEDİYE EMEKLİSİ OLARAK DİYORUZ KI, AMAN ALDAMAYIN, BAŞKANLIĞA RET DİYİN.AMAN AMAN AMAN HA!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 23:35