Ayna İle Terazi

Bir vakitler bir reklam vardı "ağzı olan konuşuyor" diye, kendi kendine o kadar dolup boşalanlar var ki... Sanırsınız bir anda kendinizi Melek sinemasında, "heytt ulan" geliyor Malkoçoğlu..
On ila 30 saniye düşünse gerçek kimliğinde olduğunu fark edecek ama! ?
'Laf yetiştirmekte çok başarılı kişiler, kendini yetiştirmekte çok başarısızdırlar.'
'Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin.'
Ayna ile terazi, birisi incinecek yahut utanacak diye doğru söylemekten sakınır mı, susar mı?
Mesneviyi açıp sayfalarına dalıp Hz. Mevlana ile Arkadaş oluveriyor, onun sohbetini aval aval dinliyor olunca..." Ayna ile terazi, öyle kadri yüce ve doğru mihenk yerleridir ki sen onlara iki yüz sene hizmet etsen sonra aynaya desen ki "Ben sana bu kadar sene hizmet ettim, hatırım için beni çirkin gösterme" Teraziye desen ki "Yalvarırım sana, fazla tart, eksiğimi açığa vurma" Onlar sana cevap verir de derler ki "Zavallı, herkesi kendine güldürme, âlemi kendine maskara etme" Ayna ile terazi hile bilmezler, yalan söylemezler. Doğruluktan ayrılmayan ayna ile terazi derler ki "Allah gerçeklerin bizim vasıtamızla tanınması, anlaşılabilmesi için kadrimizi yüceltti, bizi bu işte görevlendirdi.
Bu doğruluğumuz olmasaydı, gerçeği olduğu gibi ortaya koymasaydık bizim ne değerimiz kalırdı? İyilerin güzellerin yüzlerini nasıl görür, nasıl gösterebilirdik?" diyor..
Bilginlerimiz bize bildiklerini "Mizaç doğuştan getirdiğimiz temel bir unsur, kişiliğiyse aile ve sosyal çevre gibi etkenlerle ediniyoruz" diye ifade ediyorlar.
Bu her iki fonksiyon birleşince davranışlarımız üzerinde rol oynuyor demektir.
Konumunu koruyamayanlar, erkekse ezik, kadınsa düşük olur.(lar) !..
Akıllılar önceden ağlarlar; bilgisizler ise işin sonunda başlarını vurular.
Bilmeyenlerin ahkâm kestiği ortamda susmak en iyi cevaptır.
Zira ormanda anasını kaybetmiş domuz yavrusu, ciyaklamanın kartallara yem olmaktan başka işe yaramadığını bilmez "ağzı olan konuşuyor."
Önümüz Bayram... Kutlu olsun herkese Ramazan bayramımız...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.