Dijital Dönüşüm

Geçtiğimiz hafta iki önemli konuda fikir toplantılarına katıldık;
Birincisi Aydın Üniversitesi Batı Platformunda "Türkiye'ye Güvendiler" kitabının yazarı emekli Büyükelçi Ender Arat Bey'di; her zaman ki kibarlığıyla kitabının başlığında da incelik göstermiş Türkiye'ye Sığındılar dememiş, güvendiler demiş.
Oysa güven eşit birinciler arasında ki meseledir, bize sığınanlar Lehler, Polonyalılar, Demirbaş Şarl, Truvalı Helen, Rus Mezaliminden kaçan Çerkeşler, Çeçenler, Abhazlar, Gürcüler, Acemler, Saddam'dan kaçan Iraklılar ve en son Suriye vatandaşları.
Hepsi Anadolu'nun himayeci, koruyucu "İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın" inancıyla yetişen Veraseti Hâkimiyet adamlığımız yüzünden buradalar, Himaye vermek, göstermek bizim Asaletimizdendir, Genetik yapımızdandır. Bu bizim tarzımız, yöntemimiz, çoklukları ve çoğulculukları yönetme ve idare etme kabiliyeti Anadolu'nun er'inde ve neferinde olan bir doğal kabiliyettir.
Gumiliev "Etnogenez'de" tarih Türklerle başlar derken, bizi tarihe sahip kılan en büyük özelliğimizle yazmış. Biz Medeniyet kurarız ve insanı korur, kollar, yaşatırız. Çin'den Katalonya'ya kadar Medeniyet coğrafyamızda ki bütün kavimler için Türk'ün Müzahaneti (arka çıkma, hami olması) onlar için en kıymetli ve güvenilecek garantiydi, büyük şerefti.
İkinci toplantımız Aydın Üniversitesi Düşünce platformundaydı ve konu internet çağımızın getirdikleri "Dijital Dönüşüm" üzerineydi. Konusunda uzman Türkiye'nin en önde gelen bilim adamlarımızı dinledik günümüzün adını sorduk "Yapay Zekâ" dediler.
12 yıl önce internetten sonra ne devri gelecek diye sorduğumda cevap alamadığımı anlattım ve sordum Yapay Zekâ'nın arkası nedir? Sanal gerçekliği zaten bu gün yaşıyoruz. Düşünce gücünü ölçecek hızölçer daha icat edilmediğine göre geleceğin fikirlerini günümüzde düşünmek için yeni bir kavram geliştirmeliyiz.
Moderatörün Türkçesini bulamayanlar ile bu kavram nasıl geliştirilir o da ayrı problem. (Bence Cazgır çok uygun düşer "kararları tartışılmayan kişi" anlamında.)
Dijital Dönüşüm, bizi başkalaştırmaya mı çalışıyor. Bu dev Trostlerin iblis taifesinden CEO'ları bizleri insani olmayan şeylere doğru mu yönlendiriyor.
Önce alıştırıyorlar, sonra bağımlılık yaptırıyorlar ve bizi güdülecek topluluk haline getiriyorlar. Toplumu önce hasta edip sonra ilacını veren acımasız Batılı
Oryantalistlerin şerrinden bu toplumu korumak gibi yazılı olmayan bir vazifemiz var; Zombileşmeden önce, zombileştirilmek istenenleri uyarı görevimizi yapıyoruz.
Yakında başlayacaklar deri altına Chip takacaklar, güdümlü maymunlara döndürecekler eşrefi mahlûkat insanı.
Şimdinin Dijital Dünyasının 33 olan gizli psişik rahatsızlık ya da hastalık sayısını 9 daha artırdığını kaçımız biliyoruz.
Çoluk, çocuğumuzu doğrusu istikballerimizi bu Dijital Dünyayı yöneten iblislerden koruyup kollamamız hükümetimizin de, bürokrasinin de en önde gelen güvenlik vazifesi olmalıdır.
Uyuşturucu içeni zombi yapıyor,
Dijital Dünya'da iptilası olanları.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yalçın Koçak - Mesaj Gönder 1 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Özcan Öner - Moderatörün Türkçesini bulamayanlar ile bu kavram nasıl geliştirilir o da ayrı problem. (Bence Cazgır çok uygun düşer "kararları tartışılmayan kişi" anlamında.)

Sayın abicim benzetmene bayıldım teşbiğde hata olmaz derler

Saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 09:56

Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?