"Allah" ismi kullanımı bir hayli azaldı

Bu yazıyı bir dostum iletti ve "ağabey değerlendirirsen çok memnun oluruz." Diye de not ekledi. Bende Allah izin ederse kendi köşemde yer veririm diyerek yazının başlığına önce kendim uymam gerektiğini düşündüm.
Ve işte o yazı:
"Allah" ismi kullanımı bir hayli azaldı
Evden ayrılırken geride kalanlara "Allah'a ısmarladık", "Allah'a emanet olun" derdik, şimdi "haydi ben kaçtım", "bay bay", "hadi öptüm!" der olduk...
İşe gidenlere "Allah işini rast getirsin", derdik, şimdi "bol kazançlar!" der olduk
Şaşırdığımızda "sübhânallah" derdik şimdi "vaaavvv" der olduk.
Sevindiğimizde "elhamdülillah" derdik şimdi "olleeeyyy" der olduk.
Başımıza bir musibet geldiğinde "Allah'ın dediği olur!", "innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn [biz Allah'tan geldik, yine O'na döneceğiz] derdik şimdi "hay aksi!, "bu da nereden çıktı!", "bittim!", "mahvoldum!" der olduk.
Bize iyilik yapana "Allah razı olsun", "Allah ne muradın varsa versin!" diye dua ederdik, şimdi "sağol!" diyoruz.
Bir işle uğraşanlara "Allah kolaylık versin!" derdik, şimdi "kolay gelsin!" der olduk.
Yeni evlenenlere "Allah bir yastıkta kocatsın!" derdik, şimdi "mutluluklar!" der olduk.
Sınava girecek olanlara "Allah zihin açıklığı versin!" diye dua edilirdi, şimdilerde "başarılar!" deniliyor.
Geleceğe dair planlar yapılırken "inşallah", "Allah izin verirse", "Allah kısmet ederse" derdik, şimdilerde sanki gelecek bizim elimizdeymiş gibi fütursuzca konuşur olduk veya "umarım", "tahminim o ki" gibi ne idüğü belirsiz ifadeler kullanır olduk.
Günah işlediğini gördüğümüz kimselere "Allah ıslah etsin", "Allah affetsin", "Allah hidayet etsin" derdik şimdi lanet okur olduk.
Kötü bir şeyden bahsederken "Allah korusun", "Allah esirgesin" derdik şimdilerde "kapa şu şom ağzını!" der olduk.
Bu listeyi uzatmak mümkün.
Sözlerimizden "Allah" sözcüğünün çekilmesi, artık mümince düşünmediğimizi, hayata Müslümanca değil seküler bir mantıkla baktığımızı ele veriyor.
Sözlerimizden "Allah" kelimesinin çekilmesi, bir zaman sonra hayatımızdan da bereketin kaybolmasına yol açtı.
Şimdilerde mutluluğu "Allah'tan başka şeylerde" arar olduk, ama beyhude!
Ne diyelim?
"Allah sonumuzu hayretsin!"
Bu güzel yazıya benim eklemem gereken bir şey: "Kendine iyi bak"ın (Allah'a emanet ol) karşılığı bende; bir balya saman ve bir çuval kepek al!.. Olmaktadır.
Allah'a emanet olun!...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder 5 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Fatih ÖZAY - Mustafa Bey,Allah razı olsun çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Medyabar'da gördüğüm en anlamlı yazı desem abartmış olmam (kendi açımdan).

Bu sitede dini mevzular yazsın diye bulundurulan H. Karagüzel'de okur inşallah bu yazıyı. Ama adam boş boş yazıyor her hafta, ömrü boyunca dik durmuş bir insanı fetöye bağlamaya çalışarak hocalık yapıyor.Yazık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 16:19
02

erkan - Mustafa Bey yazdığınız yazıdan almış olduğum bir öğüt olarak Allah razı olsun diyorum. Ben rabbimizin ismini anmayı azalttığımız oranda gerileme ve felaketlere düçar olduğumuzu düşünüyorum. Yine rabbimizin ismini anmayı çoğalttığımız kadarda ilerleme ve mükafatla karşılık bulduğumuzu düşünüyorum. Dilimizden ve kalbimizden Allah lavsının unutulmaması umuduyla Allaha emanet olun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 16:19
01

MEHMET KEMAL YILDIZ - MUSTAFA ABİ AĞZINA ELİ ALLAH KUVVET VERSİN BU YAZIYI OKUDUKTAN SONRA HAKİKATEN DÜŞÜNDÜM ÇOK DOĞRU. BUNDAN SONRA DİKKAT EDECEĞİM ALLAH RAZI OİSUN.MEHMET KEMEL YILDIZ ALANYA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 16:19