Kişisel bilgileri ihlal ve yayma suçu

Kişinin herkesçe bilinmemesi gereken bilgilerini hukuk dışı olarak elde etmek ve bu bilgileri yaymak suç teşkil etmektedir. Kişiye ait, kişinin bilinmemesini istediği herhangi bir bilgide bu suçun konusu oluşturmaktadır. Söz konusu bu suçun oluşmasında, kişinin bilgilerini verme hususunda rızası var mı yok mu buna bakılır. Hür bir iradeyle bilgiler bir başkasına verilmiş olabilir. Ama bu bilgilerin yayılmasına yönelik bir irade beyanı yoksa ve bu bilgiler üçüncü kişilere, farklı mecralara ulaştırılıyorsa yine burada hayatın gizli alanına karşı suç işlenmektedir.

Örneğin; bir iş başvurusuna gittiniz. İş başvurusunda sizden cv doldurulup verilmesi istendi. Bu cv' nin istenmesindeki amaç iş yerinin sizi hangi pozisyonda çalıştırabileceğini dair çıkarımlar yapmaktır. Ancak işyeri sizin bilgilerinizi, toplumun sosyal durumunu araştırmak isteyen bir anket şirketine satmıştır. İşte hukuka ayrılık burada başlamaktadır. Bu anket şirketi size gelseydi ve bilgilerinizi sizden almak isteseydi çekimser davranmak isteyip, bilgilerinizi paylaşmama hakkınızı kullanabilirdiniz.


Peki kişisel bilgileri yayma ve ihlal suçu nasıl bir cezaya tabi tutulur?

Suçu işleyen kişinin suçu sabit olduğu takdirde sanık, adli para cezasına çarptırılır ya da hapis cezasına mahkum edilir.


Şikayet süresi ve zamanaşımı ne kadardır?

Söz konusu bu suç türü şikayete bağlı bir suç türü değildir. Savcılık birimi durumdan haberdar olması halinde derhal harekete geçmelidir.

Dava zamanaşımı süresi 8 yıldır. Bu süre içerisinde durum mağdur tarafından savcılığa intikalettirilmediği takdirde, mağdur şikayetçi olma hakkını kaybeder.


Mağdur, manevi ve maddi tazminat talep edebilir mi?

Manevi tazminat duyulan elem ve ızdırabı kısmen de olsa karşılamaya yönelik bir tatmin aracıdır. Bu nedenle manevi tazminat talep etme hakkı mümkündür. Bunun yanında kişinin manevi zararından başka maddi zararı da doğmuş olabilir. Örneğin; olayın gerçekleşmesiyle birlikte kişi bu durumdan ötürü bir ticari bağlantısını kaybetmiştir. Ya da çalıştığı işyerindeki pozisyonunu kaybetmiştir. Bundan doğan zarar davalı tarafından karşılanmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Çakır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Mert - Aydının en önemli vazifesi bireyi dolayısı ile toplumu aydınlatmaktır. Bu mühim vazifeye talip olduğunuzu büyük bir sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız. Yazılarınızın devamı ile sizlere istikamette başarılar niyaz ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 16:50
03

Ömer Akdüzen - Abdullah Bey yazilarinizin devamini bekliyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 16:50
02

hakan Gür - İş Başvurusunda bulunulan İşyeri sahibi doldurulan Cv de adı geçen şahsın bilgilerini Avukatıyla paylaşıyor..Avukatıda UYAP tan kişinin Çocukken çaldığı Elmalara kadar Herşeyi İşverenle Paylaşıyor..Bu durumda AVUKAT kişinin bilgilerini Kişiden habersiz İşverenle Paylaşarak Suç işlemiş olmuyormu...TÜRK adaletinin buna bir Yaptırım getirmesini İsitoyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 16:50
01

Şaban Tekçi - Pekiiiii şimdi ne olacak?Saskide Naci İrise atılan iftiralar vede vede kişisel hak ihlalleri ne olacak? Hemde basın yoluyla. Cumhuriyet savcılarının resen yapması gereken uygulamalar nerede HSYK uyuyormu?işin birde emniyeti ilgilendiren bir boyutu var. Emniyet raporlarına atfedilen spekülasyonlar ne olacak! Naci İris cephesinin mağduriyeti ne olacak? Büyük Şehir Belediyesi her olaya vakıf iken bu kepazelige sesiz kalması nasıl izah edilir. Yoksa haksızlık karşısında susamanın vebali ni bilmiyorlarmi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 16:50