Temayül yoklaması sonuçları basına sızabilir mi?

24 Haziran Erken Genel Seçimleri için partilerim aday belirleme çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.
Dar seçim takviminden dolayı son derece yoğun bir mesaide gerçekleştirilen çalışmaların en aktif yeri şüphesiz AK Parti.
Türkiye genelinde yoğun bir başvuru alan AK Parti, adaylarını belirlemek için geçen hafta Türkiye genelinde temayül yoklaması gerçekleştirdi.
Sakarya'da da 74 milletvekili aday adayının belirlenmesi için parti delegeleri sandık başına gitti.
Kullanıllan oylar AK Parti'nin aday belirleme komisyonuna sunulacağı için büyük bir gizlilikle korunuyor.
Ancak buna rağmen Sakarya'da da dahil olmak üzere Türkiye'nin her yerinde temayül sonuçları basına sızdı haberlerini görüyoruz.
Peki bu sonuçlar doğru mu?
*** *
Bununla ilgili AK Parti'de bu işin başındaki isim olan Sakarya Milletvekili ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Ali İhsan Yavuz'u aradım.
Basın üzerinde dolaşan temayül yoklaması sonuçlarını sordum.
SKM Başkanı Yavuz'un bu konuya direk cevabı"Basında yer alan temayül sonuçlarına ilişkin konular kesinlikle doğru değil"oldu.
Ve ekledi Yavuz, "Sadece bu dönem değil diğer tüm dönemlerde temayül sonuçları ile ilgili çıkan iddiaları okuyoruz. Ancak daha bu sonuçların doğruyu yansıttığını katiyyen görmedim"
Hatta bu iddiaların doğru olmadığını üstüne basa basa söyledi Ali İhsan Yavuz.
"Peki ama doğru olmadığını bile bile bu sonuçlar neden açıklanıyor merak ediyorum" diye sordum.
Ali İhsan Yavuz elbette temkinli yaklaşıyor bu soruya.
Zira kendi partisinde siyaset yapan isimler için olumsuz bir şey söyleyecek hali yok.
Zaten temayül sonuçlarına ilişkin gündemi oluşturanlar için de ısrarla"Birileri"ifadesini kullanarak bir kesimi töhmet altında bırakmıyor.
"Temayül yoklamalarımızın sonuçları aday belirleme kriterlerinden sadece biridir ve bu açıdan da partimizde Genel Başkanımızın da dahil olduğu aday belirleme komisyonu hariç kimsenin görme yetkisi yoktur"diyerek bu sonuçların ne kadar özel olduğunu da ifade ediyor.
Ve ekliyor: "Bu sonuçları partimizin en üst komisyonu hariç kimse bilmiyor. Yani basında dolaşan temayül sonuçları ile ilgili rakamlarının açıklanmayacağını bildikleri için birileri bu algıyı oluşturuyorlar."
Hatta ilginç bir örnek veriyor Ali İhsan Yavuz:
Diyor ki Yavuz: "Bugün elime bir ilimize özel hazırlanmış bir belge geçti. Bu belge temayül yoklaması tutanağıydı. Ancak burada yazan sonuçları ben kontrol ettiğimde doğru olmadığını gördüm. Yani birileri gündem oluşturmak için bunları yapabiliyor."
Yavuz temayül yoklamalarından kendilerine gelen oyların büyük bir gizlilik içinde sayıldığını ve sızma olmasının imkansız olduğunu da ekliyor.
Ve diyor ki Yavuz,"Sakarya'da dahil olmak üzere Türkiye'de temayül yoklamasına ilişkin ortaya atılan sonuçlar kesinlikle ama kesinlikle doğruyu yansıtmıyor. Geçmiş dönemler de bu ortaya atılan rakamlar doğru değildi bugün de değil. Zira ortaya atılan sonuçlara baktığımda bir sızma olmadığını canı gönülden söyleyebilirim"
*** *
Yani özetle bu işin başındaki isim olan Ali İhsan Yavuz'a göre ortaya atılan temayül yoklaması sonuçları iddiaları kesinlikle doğru değil.
Bu sonuçlar birileri tarafındna ortaya atılıyor ve dolaşıma sokularak algı oluşturulmak isteniyor.
Bu sonuçlar AK Parti Genel Merkez'inin aday belirleme komisyonunun ellerinde bir veri olması ve aday adayları hakkında teşkilatın bakış açısını görmek için kullanılıyor.
AK Parti bunu kamuoyuna açıklamayı uygun bulmuyor.
Bundan dolayı piyasada dolaşan temayül yoklaması sonuçlarına ilişkin haberler ve bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söylemeliyiz.
Yavuz'unda dediği gibi Ak Parti'nin Aday Belirleme Komisyonu hariç kimsenin bu sonuçlara ulaşma yetkisi yok.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Safa Polat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (264) 273 53 53
Reklam bilgi

Anket Sakaryaspor bu sezon nasıl bir performans sergileyecek?