Rektör Elmas: SAÜ'de huzur hakim

Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin tepkilerini dile getiren bir yazmıştım. SAÜ öğrencilerinin mutlu olmadığını gözlemlemiştim. Bu gözlemlerin sonucu ortaya çıkan yazının ardından Sakarya Üniversitesi Prof. Dr. Muzaffer Elmas'la görüştüm. Uzun uzun Sakarya Üniversitesi'ni konuştuk. Rektör Elmas kendi penceresinden Sakarya Üniversitesi'ni anlattı.
Elmas şunları anlattı:
"Sakarya Üniversitesi son yıllarda, hızla gelişen büyüyen bir üniversite. Sakarya Üniversitesi'nden zorla giden tek bir hoca yok. Aksine bize gelmek istiyor. Bize gelmek için aracılar bulmak isteyenler var. Biz akademik çalışmalara destek veren bir üniversiteyiz. 10 Mayıs'ta başarılı çalışmalar yapan hocalarımıza şilt vereceğiz. Çalışan, araştıran hocalar bizim baş tacımızdır. Geçtiğimiz yıl hocalarımızın 367 yayını yayınlandı. Boğaziçi'nin yayınlar toplamı 500.
Sakarya Üniversitesi öğrencilerine değer veriyor. Yemek konusunda iddialıyız. Öğrencilerin talebi üzerine yemek firmamızı değiştirdik. Öğrencilerden gelen talep üzerine yaz okulu uygulamasını kaldırdık. Sadece son sınıf öğrencileri mağdur olmasın diye onlara yaz okulu var.
Öğrencilerimize ödevlerini yaparken kullansınlar diye kütüphanemizden ödünç bilgisayar, laptop veriyoruz. Türkiye'de bunu uygulayan tek üniversiteyiz biz. Öğrencilere ödevleri için çalışma mekanı yapıyoruz. Öğrencilerimize 500 adeta kadar fotokopi ücretsiz çekiliyor. Kafeteryalarda ders çalışma bölümleri yapıyoruz.
Sakarya Üniversitesi'nde bin 800 akademisyen var. Bunların içinde farklı görüşlere sahip olanlar var. Bazen içlerinde hata yapanlar da olabiliyor.Demokratik ve bilimsel yaklaşımlarla üniversiteyi hata yapanlardan arındırmaya çalışıyoruz. Akademisyenlerin çalışmalarını da öğrencilere anketler yaparak takip ediyoruz.
Erasmus uygulamalarında Türkiye birincisiyiz. Yurt dışına öğrenci gönderen ve yurt dışından öğrenci getiren bu uygulamada çok kaliteliyiz.
Üniversiteyi kurullarımız aracılığı ile yönetiyoruz. Senatomuz, fakülte kurullarımız var. En büyük özelliğimiz danışarak karar almaktır. Bize dışarıdan birilerinin empozesiyle hareket etmeyiz. Üniversite olarak kendi kendimizi yönetecek yetenek ve birikime sahibiz."
Ben bir gazeteci olarak Sakarya Üniversitesi'nin gelişimini en çok arzulayanlardan biriyim.
Üniversite'nin bu kente verdiklerini biliyorum. Bu nedenle de üniversitemi önemsiyorum. Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas'la yaptığım görüşme içimi biraz olsun rahatlattı. Ben de yazımda belirtmediğim, ancak önemli gördüğüm konuları kendisine izah ettim. Rektör Elmas not aldı, ilgileneceğini belirtti. Bundan sonra da Sakarya Üniversitesi'ni yakından izlemeye devam edeceğim. Gerek gördüğümde izlenimlerimi tekrar sizlerle paylaşırım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Uygun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?