"İmanın kaldırmadığı kılıç kesmez"

Günümüzde Din, Vatan, paralel, hain, bölünme, kahraman, saray, güven, dost, anayasa, başkanlık, şeyh, mürit, Rus, Amerika, İsrail, içerde ki hainler, dışarda ki dostlar, dört biryanımız da kavga ettiğimiz komşular. On bin km geride seviştiklerimiz, her gün şehirlerimizin kara haberleri, ağıt tutan analar, cehenneme çevrilen o' güzelim güneydoğu, püryan olup yanan ciğerler.
Birbirini tartaklayan siyasetçiler, yerlerde sürünen başörtülü bacılar ve sayılmayacak kadar çok acılar acılar...
Üçüncü kez Avrupa'yı Asya'mıza bağlayan ve sürekli çift başlılıktan ağlayan devlet büyüklerimiz(in) içimizi serinleten deniz üstünde çelik kaynaklamaları.
Yani..
Ülkemizde şu an durum, vatandaş tedirgin, hava çok puslu ve karanlığa doğru bir koşuş!
İşte günümüzde an itibariyle kimi Ana(lar) ağlar; kimi ana(yasa) ağlar!..
Peki, iyi de ne yaparak bu nakıs, puslu, kasvetli ve karanlık havadan kurtuluruz?
"AKIL."
Aklını kiraya veren başını başkasının kucağında bulur...
Düşünelim!...
"Baştan sonuna kadar bütün mevzuu, ilim ve şifadan ibarettir. Bursevi İsmail Hakkı'nın bir eserinde okudum. Diyor ki: " Keramet-i ilmiyye, kerameti kevniyyeden üstündür."
Bu şu demek: Yer altında ki madeni keşfeden bir mühendis, mezarda ki ölünün berzahta ki durumunu keşfeden bir veliden daha hayırlı bir iş görmüştür. İlim en büyük keramettir. Kevn-i kerametten daha efdaldır, daha üstündür." Diyor Mehmet Nuri Yılmaz, bir zamanların Diyanet işleri Başkanı.
"Toprak ne kadar zengin olursa olsun, ekilmedikçe mahsul vermez. Kafalar da öyle: Ekilmeyen kafalardan mahsul alınamaz." Bunu da demişti Seneka.
Shakespeare diyor ki: "Yapmak bilmek kadar kolay olsa idi, dilenci kulübeleri kralların sarayları hâline gelirdi."
Demem o ki: oynanan oyunun içinde bulunup ona her fırsatta destek verip ve fakat sevmediğiniz bir oyuncuyu ha bire yerden yere vurmakla kendinizi kurtarmış olmasınız. Zira "İmanın kaldırmadığı kılıç kesmez" der ecdat.
Bir de şunu hatırlayalım mı?
Elestü bi-Rabbiküm ya... Ervahlar?"

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Üstübi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (264) 273 53 53
Reklam bilgi

Anket Sakaryaspor bu sezon nasıl bir performans sergileyecek?