Yolsuz tescil

Tapuda tescil işlemi haklı ve hukuka uygun bir nedene dayanmalıdır. Gerçekleştirilen tescil işlemi ehliyetsizlik, iradede sakatlık, hukuki sebepten yoksunluk gibi nedenlerle geçerliliğini yitirebilir.

Türk Medeni Kanunun' da aynen şöyle belirtilmektedir;

" Bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş veya bir tescil yolsuz olarak terkin olunmuş ya da değiştirilmiş ise, bu yüzden ayni hakkı zedelenen kimse tapu sicilinin düzeltilmesini isteyebilir."

Bu durumda, taşınmazı elinde tutan iyi niyetli üçüncü kişinin de hakkı koruma altındadır. Ayni hakkı zedelendiğinden dolayı uğradığı zararların tazminini talep edebilir. Örneğin A şahsı, B şahsından kendisine Ayvalık'tan sözünü ettiği yazlığı almasını istiyor ve gerekli miktarı gönderiyor. Ancak B şahsı tapuyu kendi üzerine alaraktan "A" şahsını mağdur ediyor. Bu noktada "B" şahsı bahsi geçen taşınmazdan kaynaklanan ayni hakkın getirdiği tüm her şeye sahiptir. Taşınmazı kiralayabilir, satabilir vs. Çünkü görünürde hak sahibi "B" şahsıdır. Sonrasında "B" şahsı bu taşınmazı "C" şahsına sattığında ve A şahsı taşınmazın kendine ait olduğunu iddia ederek "yolsuz tescil" den kaynaklanan "tapu iptal –tescil" davası açtığında Hem"A" şahsı hem "C" şahsı, "B" şahsından hak talebinde bulunabilir.

Hukuka uygun olan bir tescil daha sonradan hukuka uygunluğunu yitirebilir. Yukarıdaki örnekte "B" şahsının kendine ait olan bir taşınmazı "A" şahsına satışını vaat ettiğini düşünelim. Ancak "A" şahsı ödeme yapmasına rağmen "B" şahsı taşınmazı "C" şahsına satıyor. Bu da sonradan yolsuz tescile bir örnektir.

Tapu İptal Tescil Davalarında Görevli Mahkeme Neresidir?

Bu tür davalar, mal varlığına ilişkin olduğundan görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Tapu iptal tescil davalarının asliye hukuk mahkemesinde görülmesi bir dava şartıdır. Bu şart sağlanmadığında dava usulden reddedilir. Davalı taraf bu dava şartının yerine getirilmediğini davanın sonuna kadar ileri sürebilir. Mahkemede kendiliğinden yine bu dava şartını göz önünde bulunduracaktır.

Tapu İptal Tescil Davalarında Yetkili Mahkeme Neresidir?

Yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu yerleşim yeri mahkemesidir. Ancak aynı nedenden ya da nedenlerden dolayı birden fazla taşınmaz üzerinde yolsuz tescil yapılmış olabilir. Davacı burada istediği taşınmazın bulunduğu yer mahkemesini seçebilir.

Söz konusu bu yetki kesin yetkidir. Taraflar aralarında bir başka mahkemeyi yetkili tayin edemezler.

Tapu İptal Tescil Davalarında Hak Düşürücü Süre Ne kadardır?

İrade bozukluğuna ilişkin itirazlarda 1 yıl,

Gabine (sözleşmeden aşırı yararlanma haline) ilişkin itirazlarda 1 yıl,

Kadastro çalışmalarına ilişkin itirazlarda 10 yıllık hak düşürücü süre vardır.

Not: Hak düşürücü süre ve zamanaşımı süreleri birbirinden farklıdır. Hak düşürücü sürenin işlemesini kesen durduran nedenler yokken, zamanaşımının işleyişi kesilebilir. Tapu iptal tescil davaları ayni hakka dayandığı için zamanaşımına değil, hak düşürücü süreye tabidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Çakır - Mesaj Gönder 3 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.