Saadet ile Demokrat Parti ittifak yapar mı?

Saadet Partisi seçim çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.
İl Başkanı Eyüp Yıldırım ile başkan yardımcıları Ahmet Manav ve Osman Ünlü'nün başını çektiği Aday Tespit Komisyonu, en doğru adayları bulmak adına adeta kılı kırk yarıyor.
Şu ana kadar 7 ilçe adayını kamuoyuna ilan eden Saadet Partisi, bir yandan da Demokrat Parti'nin ağır topları ile ikili görüşmelerini sürdürüyor.
Zaman zaman GİK Üyesi Ali Dünya ve Zafer Adalet'le bir araya gelen partililer, makul bir zeminde anlaşmanın yollarını arıyor.
Saadet Partisi Pamukova'da Ahmet Şen, Kocaali'de Osman Şanlı, Erenler'deErsin Kılıç, Akyazı'da Selman Demirtaş, Karapürçek'te Muhammet Ali Tekmen, Taraklı'da geçen dönem Demokrat Parti'nin adayı olan Mehmet Aydın ve Ferizli'de ise Abdullah Satır'ın adaylığını ilan etti.
Büyükşehir ve Adapazarı adayları ise Demokrat Parti ile yapılan görüşmeler nedeniyle sonraya bırakıldı.
Şayet iki parti arasında anlaşma sağlanırsa Büyükşehir adayınınAli Dünya, Adapazarı adayının Zafer Adalet, Arifiye adayının Vedat Kocabıyık ve Sapanca adayının ise Enver Kılıç olması ön görülüyor.
İttifakın SaadetPartisiçatısı altında yapılması planlanırken, seçim sonrası adayların kendi partilerine dönebileceği seçeneği üzerinde duruluyor.
Sık sık Ali Dünya ile bir araya gelen Saadet heyeti, kendisine aday olması yönünde müthiş bir baskı uyguluyor.
Görüşmelerin uzamasının nedeni ise Ali Dünya'nın kardeşi Raşit Dünya'nın CHP'den aday olup olmayacağının bir türlü kesinleşmemesi.
Şayet CHP'nin Büyükşehir adayı Raşit Dünya olmazsa taraflar tekrar bir araya gelerek seçenekleri masaya yatıracak.
Saadet Partisi'nin B Planı da hazır.
Buna göre Ali Dünya'nın adaylık teklifini geri çevirmesi halinde daha önce İstanbul'da bir görüşme yapılan Cihangir İslam'la tekrar temasa geçilecek.
Adapazarı Belediye başkan adaylığı içinse eski İl Başkanı Fahrettin Bay ve efsane politikacı Cevat Ayhan'ın oğlu Ömer Ayhan'a teklif götürülecek.
Sapanca için düşünülen isim ise Adnan Güçlü.
Parti kurmaylarının Karasu belediye başkan adaylığı için de Ali Eminoğlu'na teklif götürdüğü ve bu ismin ilçede tüm dengeleri değiştirebileceği ileri sürülüyor.
Yine Serdivan Belediye başkan adayının da Zeki Düzgider olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
1996'da o zamanki isimleriyle (Refah Partisi-Doğru Yol Partisi) koalisyon hükümeti kuran bu iki köklü partinin yeniden bir araya gelmesi çok da uzak bir ihtimal değil.
Refah-Yol döneminde kısa sürede büyük işlere imza atan ve hayli tecrübeli kadrolara sahip olan iki partinin Sakarya'ya da önemli hizmetlerde bulanabileceğini düşünüyorum.
İktidardan memnun olmayan lakin CHP ve MHP adaylarını da kendine yakın görmeyen seçmen, Saadet-Demokrat Parti birlikteliğine pekalayeşil ışık yakabilir.
Ve de bir zamanların efsane iki partisi küllerinden yeniden doğabilir.
Siyaset bu; bir saatte bile neler değişir neler!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Arapoğlu - Mesaj Gönder 3 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?