Endüstri 4.0

Batı yine yeni bir kavram geliştirdi;
1. Endüstri devrimini; Balina katliamlarından elde edilen Balina yağıyla çalışan endüstri makineleriyle yapan Batı, Buharı da makinelerde kullanarak ve tabi Afrikalı köleleri de ucuz maaşsız işçi olarak çalıştırarak Sanayileşmiş, Zenginleşmiş, Üretimini artırarak mal bedellerini ucuzlatmış, Refah seviyesini kalkındırmıştır.
Avare Kasnak modeli Sanayi dediğimiz bu yapı nasıl bir sosyal döngüye sebep oldu, şehirler gelişti, işçi sınıfı büyüdü, sendikalar oluştu, kapital ve sermaye bankacılık gelişti, şehir hayatı mühendislik ve inşaat sektörlerini tetikledi v.s.
2. Endüstri devrimi; Elektriğin icadı ve taşınması ile üretimin tüketim pazarları yanına kadar sokulması, ham madde sevkiyatları ve Lojistik depolama kolaylıkları ile daha da ucuzlayarak, adet olarak da artan üretim sanayileşmiş toplum zenginliğini daha da artırarak sömürgecilere açık ara mesafe kazandırmıştır.
3. Endüstri devrimi; Elektronik devrelerin makine üzerine akuple edilmesi ve daha süratli ve az iş gücü ile yapılabilecek montaj hatları ve bu hatların otomatik kontrollerinin sağlanacağı otomasyon kontrol sistemleri dönemidir. Elektrik ve Elektronik, Mekanik ile birlikte uyum modelinde çalışan bir orkestraya dönüştürülmüş ve Mekatronik çağına gelinmiştir.
Buraya kadar Sanayi ve Makinelerin ve de kullanılan Enerjinin (Sömürgelerden gelen Esir bedava İnsan gücünün, Balina katliamıyla kazanılan yağın, Dünyayı kana bulayan Petrol ve Gaz ile temin edilen Enerji'nin ve de Akademi'nin makinelerin üzerine koyduğu aklın, yönetimin ürettiğini anlattık.)
Biz Türkler olarak ne sömürdük, ne denizde ne de karada katliam yaptık, aksine 5 yüz yıl bekçiliğini yaptığımız Gaz ve Petrol alanlarımızı da dâhili ve harici bedhah (Kötü niyetli)'ların oyunlarıyla kaybettik, ya da savaşları kazandık, yenik sayıldık.
Enerji bölgelerimiz zoraki alımla istimlâk edildi. Peyke devletler kuruldu, şarlatan hanedanlar türetildi, halkları esir edildi, kafaları dumura uğratıldı ama sonuçta bizde bu üç sanayi devrimini ıskalamış olduk.
Şimdi Alman sanayicileri ve Akademisyenleri yeni bir çağı başlatıyorlar ENDÜSTRİ 4.0 Evet
4. Sanayi devrimi; demektir bu.
Kısaca ve bildiğimiz kadarıyla yazalım, aslında Üniversitelerimiz bu konuda geç kalmadan çalışmaya başlamalı, Mühendislik Fakültelerimiz daha hızlı ve daha ucuz nasıl üretileceğini, Madencilerimiz geleceğin ham maddelerini hesap edip projelendirirken; sosyal bilimcilerimizde işsiz kalacak işçilerin hangi dallarda eğitim alarak vasıflandırılacaklarını sendikalar ile birlikte geliştirmelidir. Birbiriyle konuşan, düşünen, yapay zekâlı KOMOT denilen bu Robotlar ile sanayide istihdam azaltılarak, ürün kalitesinin yükseltilmesini hesap eden bu vahşi Kapitalizmin son numarasında biz Avrupa'dan sadece birkaç yıl geriyiz. Onları yakalamamız işten bile değil niyet edersek birkaç yıl içerisinde onları geçebiliriz de
Bütün gücümüzle, aklımızla geleceğimizi inşa etmede işbirliği, akıl birliği, fikir birliği yapalım.
Bu çağı da ıskalamamız demek, gelecek çağın sömürülen ülkelerinden olacağımız demektir.
Akıl sahipleri ders çıkarmalıdır, İbret almalıdır.
Büyük Asya'da güney komşumuz Çin'den yeteri kadar istifade ettiğini zanneden Batı şimdi Sanayici ve İşadamlarını Nevada'nın çölünde inşa edilecek yüksek teknoloji bölgesine çağırmıyor, emrediyor dönün gelin diyor.
Almanya Endüstri 4.0 projesiyle sıfıra yakın maliyetli işçilikle üretim peşinde, görünen o ki başarmışlarda, evet eski komşumuz bizim için set inşa eden Çinlilerle ilişkimizi daha da sıklaştırmalı ve seviyelendirmeliyiz. Karakterleri bize çok uzak olmayan eski komşularımızı. Bilge Vezirimiz Tonyukuk'tan beri tekrar okumalıyız.
Çin'den kaçış başladıysa
Çin'i Batıya biz taşımalıyız?
El Harezmi ceddimizin kemiklerini sızlatıyoruz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yalçın Koçak - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?